automobily | motocykly | hobby | počítače a elektronika | zahradní technika | video-foto-film | scooter | lodě | mobiltest

zahradní technika

Aktualizováno 18.4.2006

E-mail

 

 

 

Sekačku nebo mulčovač ?

Jaro je tu, starosti s úpravou zahrady také. Pokud se vás toto téma týká a uvažujete o zakoupení stroje pro údržbu vaší zahrady a eventuelně dalších pozemků, tak zkuste pouvažovat i o jiné možnosti úpravy travního, či jiného porostu, než je tradiční sekačka. Mulčovač je výborný především u pozemků a zahrad, které se nesečou pravidelně a tráva je přerostlá, či tam, kde si nevíte rady s travním odpadem, protože při mulčování odpadá problém se sběrem a odvozem trávy. Mulčovač si také poradí se svažitým terénem, příkopem či prudkou strání. Při mulčování je tráva posekána, jemně rozdrcena a vzápětí jako přírodní hnojivo vpracována zpět do půdy. Doporučuje se jednou týdně a především v období sucha zabraňuje vysychání půdy.

Speciální nůž mulčovačů umožňuje rozemletí trávy na malé kousky. Rozšířená zadní část krytu strojů je zkonstruována tak, že se stroje i při zpracování husté vysoké trávy nehltí a travní hmota plynule odhází z prostoru krytu nože. Změnou pojezdových rychlostí a nastavením výšky sečení je možné stroje ideálně přizpůsobit konkrétním terénním podmínkám.
Mulčování je ideální i pro
majitele velkých pozemků, sadů a luk. Na některých místech může být tráva vysoká více než 1 m a je-li ještě prorostlá plevelem nebo náletem, je obrovský problém, co s ní.
Nechat zarostlý pozemek nemůžete, protože ze zákona je každý majitel povinný se o svůj pozemek řádně starat, jinak může být obecním úřadem pokutován.

Můžete si vybrat z nabídky strojů od provedení hobby až po vysoce profesionální mulčovače. 

Dnes vám představujeme novinku firmy Vari - mulčovač Hurricane F-530 s vodícím kolem, které umožňuje lepší prostupnost terénem a jednoduší ovladatelnost. Díky tomu mohou nyní používat bez problémů mulčovač i ženy.

Jednorychlostní mulčovač HURRICCANE F-530 s inovovanou převodovkou a výkonným ekologickým motorem HONDA GCV 160 je určen zejména pro údržbu soukromých zahrad a pozemků. Mulčovat lze jak čerstvou trávu, tak suchý travní porost. Na chatách a chalupách slouží jako spolehlivý likvidátor přerostlé trávy, která zde za dobu vaší nepřítomnosti dorostla nepříjemně překvapivé výšky. Trávu po mulčovači nemusíte ani sbírat ani uklízet a můžete tak více času věnovat odpočinku. Tento stroj lze také využít pro zpracování uschlých bramborových natí, okurkových a rajčatových listů a stonků po vegetačním období. Tento typ je vybaven lyžinami pro snazší průchodnost a manipulovatelnost v náročném terénu.
Pro sečení je použit nový typ nože GATOR Hi-lift s vyšším výkonem sečení a mulčování. Aby se eliminovalo protáčení nože při větším množství materiálu v krytu nože, je nůž na hřídeli uložen bez třecí spojky na pevném unášeči. Ochranu proti poškození motoru nyní zajišťuje klínový řemen pohonu nože od firmy OPTIBELT, který se vyznačuje vysokým přenášeným výkonem, snadným prokluzem při zapínání pohonu nože, odolností proti protahování a malými výrobními odchylkami délky. Pohon nože je vybaven bezpečnostní brzdou, která zastaví nůž do 5 vteřin po puštění páčky na řídítkách (např. v případě nebezpečí, havárie atp.). Pojezdová kola jsou vybavena volnoběžkami pro jednoduchou manipulaci se strojem.
Prodejní cena tohoto stroje je 28 800 Kč.

mulčovač Hurricane F-530

28 800 Kč

Motor :

HONDA GCV 160

Výkon [HP/min-1] :

5.5/3600

Šíře záběru [cm] :

53

Rozměry [Délka x Šířka x Výška mm] :

1600 x 620 x 1155

Hmotnost [kg] :

75

Objem nádrže [l] :

1,1

Rozsah nastavení výšky [cm] :

5 nebo 8

Otáčky pracovního nástroje [min-1] :

2481

Typ převodovky :

mechanická šneková

Počet rychlostí :

1

Pojezdová rychlost [km/hod] :

2,17

Rozměr kol (Zadní) :

3.50-8.00´ , traktorový desén

Garantovaná hladina akustického výkonu [dB] :

100

Hluk na místě obsluhy [dB] :

89

ES prohlášení o shodě (CE):

ano

/al/

                                                                                                              

Další články v rubrice zahradní technika:

AL-KO COMFORT 52 BR
Bez dobré sekačky na trávu si nelze dnes již údržbu zahrady vůbec představit. Na trhu jsou jich stovky modelů, od těch nejjednodušších až po velmi komfortní. Také cenové rozpětí je velké. Jednoduché „strunovky“ můžete pořídit pod tisíc Kč, nejdražší stroje stojí i 50 tisíc Kč a více. Ne každý je však ochoten dát za sekačku značnou sumu a proto i zde platí, že nejdůležitější vlastností je co nejlepší poměr cena výkon.

Motorové pily
Každý chatař nebo chalupář se občas ocitne v situaci, kdy potřebuje nařezat větší množství dřeva. Pokud se jedná o slabší kusy nebo stará prkna, je to celkem snadné. Chcete-li však rozřezat například na zimu silnější kmeny, nepomůže vám obvykle ani cirkulárka. To je ta pravá chvíle pro řetězovou pilu.

Motorové  sekačky s pojezdem
Když jsme uvažovali v redakci, které sekačky na trávu bude nejlepší podrobit redakčnímu uživatelskému testu, dospěli jsme k názoru, že než se prodírat dnes již velmi silným  trhem se stovkami často stejných nebo obdobných modelů, bude lepší vybrat pouze představitele jednotlivých koncepcí…

Mountfield věří ve své výrobky
Mountfield je přesvědčen o vysoké kvalitě svého zboží, což dokazuje i nově poskytovaná záruka na všechny typy sekaček, motorových kos, řetězových pil a dalšího sortimentu. Záruka je prodloužena na dva roky, což rozhodně není obvyklé a u nás ji poskytuje pouze Mountfield. Většinou se možné závady neobjeví hned a tento přístup dává zákazníkovi jistotu.

Mulčování - zajímavá alternativa
Nemáteli chuť shrabovat trávu a pracně vynášet koše od vaší sekačky nevadí. Ušetřit  zhruba dvacet procent času a ještě pohnojit trávník umožňuje mulčovací  technologie.