automobily | motocykly | hobby | počítače a elektronika | zahradní technika | video-foto-film | scooter | lodě | mobiltest

zahradní technika

Aktualizováno 4.7.2002

E-mail

 

 

AL-KO COMFORT 52 BR

AL-KO COMFORT 52 BR

Motor TECUMSEH
Model Tecna  Centura 50 DX
Výkon 5.0  PS
Těleso sekačky ocel s plastovým povrchem
Šířka záběru 51 cm
Výška sečení 3 až 7,5 cm
Regulace výšky centrální
Pojezd ano /jednorychlostní/
Startování ruční
Regulace pojezdu ano
Pohon pojezdu zadní kola
Objem sb. koše 65 kg
Hmotnost 33kg
Distributor AL-KO s.r.o.
Cena 12 990 Kč akce /normálně 13 990Kč/

 

Bez dobré sekačky na trávu si nelze dnes již údržbu zahrady vůbec představit. Na trhu jsou jich stovky modelů, od těch nejjednodušších až po velmi komfortní. Také cenové rozpětí je velké. Jednoduché „strunovky“ můžete pořídit pod tisíc Kč, nejdražší stroje stojí i 50 tisíc Kč a více. Ne každý je však ochoten dát za sekačku značnou sumu a proto i zde platí, že nejdůležitější vlastností je co nejlepší poměr cena výkon.Zatímco ještě před několika lety výrazně převažoval zájem zahrádkářů o malé elektrické sekačky, dnes se stále více prosazují sekačky motorové. A nejen to, stále více zákazníků volí , vlastní pohon sekaček. Hlavním důvodem samozřejmě není fakt, že by všichni měli stále větší zahrady, ale především značné ušetření času /a v případě samohybu i námahy/. Dalším důvodem je i skutečnost, že zatímco ještě před několika lety byly sekačky s vlastním pojezdem brány jako zařízení komfortní a tomu také patřičně odpovídala relativně vysoká cena, v současné době jsou již „pojezdovky“ v podstatně zajímavější cenové relaci. Některé z nich mají tak výborný poměr cena výkon, že jsou jen o pár korun dražší než ty obyčejné, avšak s podstatně větším komfortem. A právě takový je například model  COMFORT 52 BR od firmy AL-KO. Srovnání s dalšími testovanými sekačkami můžete číst zde. 

Motor

TECUMSEH Tecna Centura 50 DX, který má zabudovaný sekačka AL-KO Comfort 52 BR není u nás sice tak známý jako motory BRIGGS & STRATTON, je však stále oblíbenější. Má velmi dobrý poměr cena výkon a  proto umožňuje výrobcům sekaček dodávat na trh levnější a přitom kvalitní stroje. Výkon Century 50 DX je pět koní, což je dostatečná rezerva  pro sekání s pojezdem jak na rovině, tak i ve svažitém terénu. 
Otáčky je možno regulovat na rukojeti (viz obr. vpravo) a tím se přizpůsobit výšce a hustotě sekané trávy. Kryty motoru jsou designérsky velmi zdařilé a výrazně napomáhají celkovému velmi dobrému vzhledu. Z hlediska údržby je zajímavý velmi jednoduše dosažitelný vzduchový filtr, který je možno vyčistit či vyměnit po pouhém otočení krytu. Také vypouštěcí šroub oleje se dá snadno povolit, protože mimo netradičního vnitřního čtvercového profilu je možné použít i klasickou trubkovou devatenáctku. Na druhé straně nelogické je použití plastového materiálu, a to především proto, že klasický kovový výpustní šroub je nejen mechanicky odolnější, ale je většinou opatřen i magnetem na zachycení jemných špon v době záběhu.

Konstrukce a provedení

Tělo sekačky je zhotoveno z ocelového plechu. Tvar s vysokým náběhem zaručuje dostatečně kvalitní transport posekané trávy od nože do koše. Na rozdíl od většiny konkurenčních výrobků zhotovených stejnou technologií má jednu zásadní výhodu. Tou je plastová úprava povrchu. I když jsme se z počátku domnívali, že jde jen o reklamní „trik“, praktické zkoušky ukázaly až neuvěřitelnou odolnost tohoto řešení oproti klasickému lakování. Pouhé dvouměsíční intenzivní zatížení nás přesvědčilo, že zatímco povrchy vnitřních částí „plechových“ sekaček s klasickým lakem jsou i při precizním ošetřování /omytí proudem vody a odstranění zbytků trávy po každé práci/ značně rezavé a barva se často loupe pouze proudem vody /zahradní hadice s běžným tlakem/, lak sekačky AL-KO komfort 52BR je celistvý. Pouze v místech  kde došlo k nárazům kamenů jsou  drobné „oděrky“, které však nemají na zkrácení životnosti tělesa sekačky, na rozdíl od klasického laku, sebemenší vliv. Domníváme se, že právě tato vlastnost řadí Comfort 52 v kategorii plechových sekaček k absolutním favoritům na trhu. Především proto, že v této velikosti /průměr sečení 52 cm/ již je plastové těleso nevhodné a také různé slitiny mohou být problematické. Nejen vzhledem k výrazně zvýšené ceně, ale často i pro křehkost slitin. A například vyštípnutý kousek slitiny může být podstatně velkým problémem. Po zvážení všech výhod a nevýhod jednotlivých řešení, plast, slitina, plech se nám právě tato kombinace plechu s lakem s plastovým povrchem zdá jako velmi dobrá. Mezi důmyslné detaily patří konstrukce zadního plastového krytu, který brání zranění od odletujících kamínků v případě, že nemáte nasazený koš. Zatímco běžné řešení většinou v tomto případě neumožňuje plynulý transport posekané trávy, zde je kryt i v základním stavu značně odkloněn od tělesa sekačky, čímž  umožňuje pohyb a „složení“ posekané trávy na trávník. Přitom však jeho nastavení dostatečně brání nohy obsluhy před zraněním. Část s madlem a ovládáním k sekačce je k tělesu sekačky připevněna celkem ve čtyřech bodech, což zaručuje spojení dostatečně pevné a přesné. 

 
plechová sekačka s klasickým lakem po měsíčním používání (obr. vlevo) a tatáž sekačka po dvouměsíčním používání (obr vlevo).


COMFORT 52 BR díky plastovému povrchu vypadá po dvou měsících používání zcela jinak

Pojezd a ovládání

Upřímně řečeno - při naplněném koši je sekačka tak těžká, že si nedovedu dost dobře představit, že by neměla pojezd. Poháněná pojezdová kola jsou zadní. Dnes již „klasika“. Výraznou výhodou tohoto řešení je fakt, že čím plnější je koš, tím více jsou zatížená hnací kola a tím je i vyšší účinnost pojezdu. Na druhé straně oproti „přednímu náhonu“ je nevýhodou trochu horší manipulace při ostré změně směru. Páčka regulace otáček je dostupná a dobře pracující. Dnes již klasicky je umístěno ruční startování. Zakončení startovací šňůry je v dosahu v  očku v pravé části madla. Nastavení výšky sekání je centrální a je dostatečně robustní, vzhledem k čemuž během testu nedošlo k žádným problémům. 
Ovládání při práci je řešeno standardním způsobem. Během ní musí obsluha přidržovat u madla pomocnou bezpečnostní tyč. Ta brání případnému zranění vzhledem k tomu, že jakmile ji přestanete k madlu přitlačovat, motor se okamžitě zastaví. Druhá obdobná tyč po přitlačení  madlu zapne pojezd sekačky. Systém funkční, ale rozhodně není příliš komfortní. I když je to v této kategorii zcela běžné uspořádání, vadila nám absence plastu, gumy , či jiného materiálu, který je pro držení vhodnější než relativně tenké kovové madlo . Další nevýhodou tohoto řešení je, že při domáčknutí pomocných trubek si můžete snadno přiskřípnout část bříška dlaně, jak se nám několikrát při neopatrné manipulaci podařilo. Je to však jediná věc, kterou lze tomuto stroji vytknout a jak již bylo řečeno ani u jiných modelů  /až na pár výjimek/ to v této cenové relaci nebývá s komfortem madel jiné.

     
obr. vlevo - detail centrálního nastavení výšky
obr. uprostřed - regulace otáček motoru
obr. vpravo-jedinou méně komfortní částí je kovové madlo s pomocnými kovovými pákami.

Koš

I když na první pohled nevypadá konstrukce koše dost robustní  vzhledem k tomu, že spojení je uprostřed nosné plochy/, praxe ukázala, že to co se na první pohled zdálo jako nevýhoda, se později ukázalo jako velmi výhodné. Tedy konkrétně. Běžné koše jsou sestaveny ze spodní a horní části a jsou buď v plastovém provedení či v kombinaci s textilem. V každém případě však bývá spodní část a horní část spojena po straně. To napomáhá k rozložení hmotnosti při manipulaci s košem. na druhé straně hladká spodní plocha má relativně velké tření při pojezdu /zvláště když je koš naplněn/. Druhou nevýhodou je velmi rychlé poškození povrchu ve spodní části. Comfort 52 BR je sestaven z levé a pravé části a v místě spojení má výrazný vystouplý rantl. Tím je  třecí plocha koše, která přichází do styku s trávníkem podstatně menší, což napomáhá lepší ovladatelnosti. Další výhodou jsou čisté boční tvary a možnost umístit co největší počet otvorů potřebných pro dostatečné proudění vzduchu. Použití žluté barvy se na první pohled zdá jako nevýhodné, protože špinavé zbytky trávy uvnitř působí značně neesteticky. V praxi se však i tato nevýhoda ukázala výhodnou. Především proto, že při mytí jsou nečistoty podstatně více vidět než například v koši černém a tak  paradoxně se dosahuje rychlejšího očistění právě u koše žlutého.

Závěrem

Přesto, že jsme tento model nezařadili k testu náhodou, a již od začátku bylo jasné že zvláště poměr cena výkon je u této sekačky vynikající, byli jsme při praktických testech nad očekávání příjemně překvapeni. Zvláště jsme ocenili především neobvykle odolnou povrchovou úpravu tělesa sekačky , kvalitní silný motor, velmi zdařilý design, přesné nastavování výšky a další často i drobné konstrukční a provozní maličkosti. A to vše za velmi rozumnou cenu. Domníváme se, že právě odolnost a dlouhodobé zatížení, ukazuje jak který stroj je opravdu kvalitní a zdali jste své peníze investovali do správného výrobku. Nové sekačky jsou si  většinou dost podobné a proto je zdaleka nejlepší hodnotit soubor jejich dobrých i špatných vlastností teprve po čase. Rozhodli jsme se proto že nejen k modelu Comfort 52 BR ale i k dalším sekačkám, které jsme letos testovali se ještě jednou později vrátíme. 

Výhody:
Velmi odolná povrchová úprava, silný motor s dostatečnou rezervou, kvalitní centrální nastavení výšky, nadstandardně  dobrá konstrukce zadního víka pro práci bez koše, přesný pojezd, vynikající poměr cena výkon

Nevýhody:
Ne zcela pohodlné a příjemné madlo ovládání sestávající se ze tří kovových trubek. 

Petr Řezáč

                                                                                                              

Další články v rubrice zahradní technika:

AL-KO COMFORT 52 BR
Bez dobré sekačky na trávu si nelze dnes již údržbu zahrady vůbec představit. Na trhu jsou jich stovky modelů, od těch nejjednodušších až po velmi komfortní. Také cenové rozpětí je velké. Jednoduché „strunovky“ můžete pořídit pod tisíc Kč, nejdražší stroje stojí i 50 tisíc Kč a více. Ne každý je však ochoten dát za sekačku značnou sumu a proto i zde platí, že nejdůležitější vlastností je co nejlepší poměr cena výkon.

Motorové pily
Každý chatař nebo chalupář se občas ocitne v situaci, kdy potřebuje nařezat větší množství dřeva. Pokud se jedná o slabší kusy nebo stará prkna, je to celkem snadné. Chcete-li však rozřezat například na zimu silnější kmeny, nepomůže vám obvykle ani cirkulárka. To je ta pravá chvíle pro řetězovou pilu.

Motorové  sekačky s pojezdem
Když jsme uvažovali v redakci, které sekačky na trávu bude nejlepší podrobit redakčnímu uživatelskému testu, dospěli jsme k názoru, že než se prodírat dnes již velmi silným  trhem se stovkami často stejných nebo obdobných modelů, bude lepší vybrat pouze představitele jednotlivých koncepcí…

Mountfield věří ve své výrobky
Mountfield je přesvědčen o vysoké kvalitě svého zboží, což dokazuje i nově poskytovaná záruka na všechny typy sekaček, motorových kos, řetězových pil a dalšího sortimentu. Záruka je prodloužena na dva roky, což rozhodně není obvyklé a u nás ji poskytuje pouze Mountfield. Většinou se možné závady neobjeví hned a tento přístup dává zákazníkovi jistotu.

Mulčování - zajímavá alternativa
Nemáteli chuť shrabovat trávu a pracně vynášet koše od vaší sekačky nevadí. Ušetřit  zhruba dvacet procent času a ještě pohnojit trávník umožňuje mulčovací  technologie.