automobily | motocykly | hobby | počítače a elektronika | zahradní technika | video-foto-film | scooter | lodě | mobiltest

zahradní technika

Aktualizováno 4.2.2003

E-mail

 

 

Japonci předběhli Ameriku

Ve Spojených státech byly uveřejněny nejnovější výsledky měření spolehlivosti aut vyrobených od roku 1999. Základ byl vyhodnocení počtu závad na 100 vozidel užívaných v provozu po tři roky. Zvítězily Japonské značky Lexus, Toyota a HONDA. Poté následovaly německé značky, pak americké a následně zbytek světa. 

Nás zajímalo jak je na tom druhá největší skupina motorových stojů za automobily- zahradní technika, speciálně sekačky na trávu, kterých se ročně vyrobí téměř dvacet milionů. Vzhledem k obrovskému počtu uživatelů, nás kromě životnosti a výkonu zajímala také ekologie. V loňském roce byly zveřejněny výsledky měření švédských odborníků, které bylo doslova šokem. Za jednu hodinu práce sekačky vznikne více škodlivin, než vyprodukuje moderní automobil s motorem OHC při ujetí sta kilometrů! 

Je nějaký pokrok ve vývoji těchto strojů, které tak znečišťují naše ovzduší?

Které motory do sekaček jsou nejekologičtější a které mají nejvyšší životnost? Zde zvítězily tak jako u automobilů opět japonské značky Yamaha, Kawasaki a HONDA.Všechny jmenované vyrábějí do zahradní techniky velice moderní čtyřtaktní motory OHV a některé dokonce stejné konstrukce jako do nejmodernějších aut nebo motorek OHC. U těchto moderních motorů je zaručeno dokonalé spalování benzinu, mají až poloviční množství zplodin ve výfukových plynech a co je pro uživatele nejdůležitější, až o 30 % vyšší výkon, zejména však kroutící moment, který je především u sekaček na trávu nejdůležitější parametr, proti dříve používaným motorům s rozvodem SV. Tyto jednoduché a levné motory 4takt-SV vyrábějí zejména američtí výrobci. 
Copak Američané neumí vyrobit moderní motory OHV nebo OHC, které jsou úspornější a ohleduplné k životnímu prostředí?

Samozřejmě že umí, ale obchodníci žádají od výrobců sekaček  co nejnižší ceny proto se nejvíce používají nejjednodušší motory bez ohledu na následně vysoké náklady na benzin nízkou životnost, vysokou hlučnost, malý kroutící moment a doslova šílené znečišťování ovzduší, protože cena motorové sekačky již od 6.990,- je pro mnoho uživatelů důležitější než to co umí a co bude potom. 

Navštívili jsme prodejce a zeptali se, jak reagují na celosvětový trend moderních tichých a úsporných sekaček. V nejprodávanější třídě sekaček o záběru 46 cm s pojezdem jsme našli pouze jednoho výrobce dodávající moderní motory OHC a to japonskou HONDU. U všech ostatních prodejců jsme našli pouze motory SV. Z tohoto důvodu jsme se zaměřili na sekačky se širším záběrem, kde je již nabídka moderních motorů pestřejší. 

Nejdříve řetězce: ty se vyznačují nabídkou levného až průměrného zboží, pouze Hornbach nabízí moderní sekačky HONDA IZY a to v cenách již od 12.990,-. 

V řetězci Mountfield to jsou sekačky TORO s motory B&S I/C OHV v ceně 25.400,-Kč a TORO s motorem Kawasaki  OHV, ale za cenu převyšující 34 000,- Kč. 

Naše další cesta vedla ke specialistům, značkovým prodejcům Husqvarna, Stihl, Stiga a Honda Zde je situace v nabídce již podstatně lepší. Husqvarna nabízí dva modely Royal s OHV motory v ceny od 29.990,- Kč. Stiga nabízí rovněž dva modely s OHV motory od 26.100,- Kč. Nejširší nabídku moderních motorů jsme nalezli od prodejců HONDA kde motory s rozvodem SV již nepoužívají. Všechny sekačky HONDA jsou vybaveny výhradně čtyřtaktními motory, s rozvodem OHC, u řady IZY v cenách od 12 900,- sekačky řady De Luxe a Profi s motory OHV jsou nabízeny dokonce s doživotní zárukou na skelet. 

Všichni výrobci poskytují dle zákona dvouletou záruku a ceny a kvalita jsou celkem vyrovnané. Pouze HONDA za stejné ceny nabízí jako jediná na všechny své sekačky záruku 5 let. Je vidět že i na našem trhu dostanete ne jenom velmi levné, ale máte-li zájem i ekologické výkonné, a kvalitní  stroje a sekačky. 

Protože v nejpoužívanější třídě sekaček o záběru 46 cm má moderní OHC motory pouze HONDA, pro srovnání jsme zvolili královskou třídu sekaček se záběrem 53 cm. Nejsou zde profesionální sekačky, to je zase o něčem jiném.

Výrobce

Model

Motor

Kroutící moment

Skelet

Koš

Cena

Mountfield

Toro 53 CM ADS

B&S – 6,5 Hp

8,1 N.m.

Slitina

88 l

25.400,-

Stiga

Turbo 55 Pro S Combi

B&S Intek – 6 Hp

8,1 N.m.

Hliník

70 l

26.100,-

Husqvarna

Royal 153S3

B&S Intek – 6 Hp

8,1 N.m.

Plast

70 l

29.990,-

HONDA

IZY 53

HONDA – 5,5 Hp

11,4 N.m

Slitina

61 l

24.990,-


/jh/

                                                                                                              

Další články v rubrice zahradní technika:

AL-KO COMFORT 52 BR
Bez dobré sekačky na trávu si nelze dnes již údržbu zahrady vůbec představit. Na trhu jsou jich stovky modelů, od těch nejjednodušších až po velmi komfortní. Také cenové rozpětí je velké. Jednoduché „strunovky“ můžete pořídit pod tisíc Kč, nejdražší stroje stojí i 50 tisíc Kč a více. Ne každý je však ochoten dát za sekačku značnou sumu a proto i zde platí, že nejdůležitější vlastností je co nejlepší poměr cena výkon.

Motorové pily
Každý chatař nebo chalupář se občas ocitne v situaci, kdy potřebuje nařezat větší množství dřeva. Pokud se jedná o slabší kusy nebo stará prkna, je to celkem snadné. Chcete-li však rozřezat například na zimu silnější kmeny, nepomůže vám obvykle ani cirkulárka. To je ta pravá chvíle pro řetězovou pilu.

Motorové  sekačky s pojezdem
Když jsme uvažovali v redakci, které sekačky na trávu bude nejlepší podrobit redakčnímu uživatelskému testu, dospěli jsme k názoru, že než se prodírat dnes již velmi silným  trhem se stovkami často stejných nebo obdobných modelů, bude lepší vybrat pouze představitele jednotlivých koncepcí…

Mountfield věří ve své výrobky
Mountfield je přesvědčen o vysoké kvalitě svého zboží, což dokazuje i nově poskytovaná záruka na všechny typy sekaček, motorových kos, řetězových pil a dalšího sortimentu. Záruka je prodloužena na dva roky, což rozhodně není obvyklé a u nás ji poskytuje pouze Mountfield. Většinou se možné závady neobjeví hned a tento přístup dává zákazníkovi jistotu.

Mulčování - zajímavá alternativa
Nemáteli chuť shrabovat trávu a pracně vynášet koše od vaší sekačky nevadí. Ušetřit  zhruba dvacet procent času a ještě pohnojit trávník umožňuje mulčovací  technologie.