automobily | motocykly | hobby | počítače a elektronika | zahradní technika | video-foto-film | scooter | lodě | mobiltest

zahradní technika

Aktualizováno 1.3.2004

E-mail

 

  

 

 

 

Jak dobře koupit sekačku

Zdánlivě naprosto jednoduchá věc, kde není co zkazit. Stačí znát plochu trávníku, podle toho zvolit šíři záběru a rozhodnout zda elektrickou či motorovou sekačku a máme hotovo. Potom stačí jen čekat kdo poskytne větší slevu,soutěž nebo jinou akční výhodu abychom nakoupili co nejlevněji a tudíž vydělali na nákupu co nejvíce.
Skutečně, tímto způsobem nakoupilo téměř 65% majitelů svou první travní sekačku. Bohužel jenom velice malá část se trefila. Většina je po čase donucena k nové investici ať již z důvodu, že první sekačka nevyhovuje nebo což je častější prostě nevydržela a po 3-5 letech dosloužila. Nejčastěji motor a kolečka podvozku.

Jak vybírat aby náš druhý nákup byl správný a na dobu 10 i více let?

Cenový rozdíl mezi velice jednoduchou motorovou sekačkou se životností 200-300 hodin a kvalitní s životností nad 1000 hodin je dnes pouze v procentech a ne v násobcích. Sekačky se liší zejména v motorech, dnes jsou to výhradně 4taktní jednoválcové motory od tří hlavních světových výrobců: B&S, Tecumseh  a HONDA. Doplňují je zejména specialisté vyrábějící čistě profesionální motory jako Yanmar, Yamaha, Kohler.

Nejdůležitější je motor jehož kvalita ovlivňuje všechny důležité parametry stroje. Životnost, výkon, hlučnost, spotřebu, snadné startování, a v neposlední řadě ekologii. Nejpoužívanější motor který je zejména na levných sekačkách je B&S Sprint 35 – 37. Právě číselné označení 35 vede k mylnému dojmu že výkon je 3,5 HP, ve skutečnosti v provozních otáčkách je to kolem 2,5 HP a také jeho životnost je velice nízká. I u sekaček bez pojezdu je třeba vybírat z kvalitnějších motorů označených číslem 45 – 55. Zde je již výkon okolo 3,5 – 4 HP a zabezpečí kvalitnější sečení. Přeroste-li občas tráva, třeba na chalupě, je dobré mít silnější sekačku s výkonem okolo 4,5 HP. Výjimkou v obchodním označení motorů tvoří Japonské značky které uvádějí číslicí přesný výkon motoru. Dobrým příkladem je Japonská HONDA.

U sekaček s pojezdem a záběrem 46-53 cm musí být použity ještě výkonnější motory, proto si pamatujte že výkon musí být 4,5-5,5 HP. U amerických B&S a Tecumseh má motor číslo 60-65 u HONDY 4,5 – 5,5. Zdá se, že v označení motorů je trochu zmatek, ale naše ženy dobře vědí, že italská a německá 40 v oblečení je také velký rozdíl. 

Dalším, neméně důležitým parametrem výkonu u sekaček, je kroutící moment. Udávaný výkon v HP může být zavádějící, a proto jsme sestavili tabulku i s parametrem, který si zákazník neuvědomuje, ale který nejvíce ovlivňuje jak vysokou trávu usekneme. U sekaček kde je šíře záběru 46 cm je to výška trávníku zhruba 2x vyšší než údaj kroutícího momentu. Např. 7.5 N.m x 2 = 15 cm. Víme-li, že nám tráva občas přeroste třeba o 20 cm, musíme volit sekačku s motorem o točivém momentu 9 – 10 N.m.

Druhou nejdůležitější částí ovlivňující životnost sekačky jsou kolečka. Obecně platí čím větší a širší tím lepší. Opravdu kvalitní sekačky musí mít v kolečkách kuličková ložiska. Plastová kolečka jenom s pouzdry opravdu mnoho nevydrží a po první sezóně většinou začnou šmajdat. U ostatních částí sekačky také obecně platí že čím robustnější tím lepší. Pro posuzování jsme navštívili největší prodejce abychom porovnali nabídku a cenovou úroveň nejprodávanější střední třídy sekaček o záběru 46 cm s pojezdem. Na údaj o šíři záběru také pozor, někteří výrobci užívají matoucí údaj šíře 48 cm což není šíře sečení ale korpusu sekačky. Přesný údaj je vždy šíře sekacího nože.

V řetězcích jako jsou OBI, Hornbach, Baumax jsme nalezli sekačky značek AL-KO, MTD, a Variolux. Zde jsou nabízeny sekačky v drtivé většině vybaveny motory B&S nebo Tecumseh. Výjimku v nabídce levného až průměrného zboží tvoří Hornbach, kde jsou nabízeny moderní sekačky HONDA IZY s robustní konstrukcí a motory o dostatečném výkonu, v cenách již od 12.990,-.

Naše další návštěva vedla do  řetězců firmy Mountfield, kde jsou nabízeny sekačky převážně italského výrobce CASTEL GARDEN a firmy Toro. I zde je drtivá většina sekaček vybavena motory B&S a to v cenách již od 11.950,-Kč. Nutno dodat, že udávaný výkon motoru tohoto nejlevnějšího stroje činil pouze 3,5 HP.

Nejlepší nabídku jsme našli ve specializovaných prodejnách Husqvarna, Stihl, Honda, a Stiga. I když i zde je většina modelů v dané kategorii vybavena motory B&S a výkon začíná na 4 Hp, dají se již najít modely vybavené moderními motory HONDA o dostatečném výkonu. Tyto motory mají ve své nabídce firmy Solo, Brill a samozřejmě HONDA, která zároveň nabízí sekačky řady IZY velice robustní konstrukce a vybavené kolečky s ložisky. Cena těchto sekaček začíná na 12.990,- a vyznačují se snadností obsluhy, lehkostí ovládání, ale především kvalitními a výkonnými motory nejmodernější konstrukce, které i ostatní výrobci zařazují do svých špičkových modelů. 

Jak tedy dobře koupit sekačku? Každý zákazník má jiné požadavky, nároky, ale i vkus, ale ať už se rozhodnete pro nákup v kterémkoliv prodejním místě, vždy si získejte co nejvíce informací a dbejte především na dostatečně výkonný motor s velkým kroutícím momentem, kvalitní uložení koleček, popřípadě celkovou robustnost. Stranou vašeho zájmu by neměla zůstat ani záruka a servis. Nenechte se zlákat výraznými slevami strojů s poddimenzovaným výkonem a vachrlatou konstrukcí. Mohlo by se stát, že místo radosti z krásně posekané zahrádky, budete vítaným hostem servisních středisek nebo svůj nákup za dva, tři roky opakovat. 

V následující tabulce jsou uvedeny parametry uvedené výrobcem pro vybrané pojezdové sekačky se záběrem 46 cm a orientační prodejní ceny. 

Stroje jsou seřazeny od nejslabšího po stroj s největším kroutícím momentem N.m.

Výrobce

Model

Motor

Kroutící moment

Skelet

Koš

Cena

Vari

ER 546SP

Tecumseh – 3,5 Hp

5,2 N.m

Plech

50 l

11.490,-

Stiga

Collector 45S Combi

B&S – 4 Hp

5,3 N.m.

Plech

55 l

12.995,-

Mountfield

TDL 484 TR

B&S – 4 Hp

6,4 N.m

Plech

55 l

13.950,-

Husqvarna

Royal 47S

B&S – 4,5 Hp

6,4 N.m.

Plast

50 l

17.990,-

Solo

546 R

B&S – 4,5 Hp

6,4 N.m.

Plast

50 l

18.990,-

Honda

Izy 46

HONDA – 4,5 Hp

9,7 N.m.

Plech

60 l

17.990,-

Tabulka jasně ukazuje nárůst výkonu a ceny. Pro vaše snadné rozhodnutí lze uvést možný výpočet jak vysokou trávu lehce useknete při zapnutém pojezdu sekačky, stačí údaj kroutícího momentu N.m. vynásobit 2 a máte maximální výšku trávy, kterou useknete. Např. 4,5 N.m. x 2 = 9 cm úběru trávy. Naopak se silnou Hondou snadno useknete trávu vysokou 9,7 x 2 = 19 cm.

/jK/

                                                                                                              

Další články v rubrice zahradní technika:

AL-KO COMFORT 52 BR
Bez dobré sekačky na trávu si nelze dnes již údržbu zahrady vůbec představit. Na trhu jsou jich stovky modelů, od těch nejjednodušších až po velmi komfortní. Také cenové rozpětí je velké. Jednoduché „strunovky“ můžete pořídit pod tisíc Kč, nejdražší stroje stojí i 50 tisíc Kč a více. Ne každý je však ochoten dát za sekačku značnou sumu a proto i zde platí, že nejdůležitější vlastností je co nejlepší poměr cena výkon.

Motorové pily
Každý chatař nebo chalupář se občas ocitne v situaci, kdy potřebuje nařezat větší množství dřeva. Pokud se jedná o slabší kusy nebo stará prkna, je to celkem snadné. Chcete-li však rozřezat například na zimu silnější kmeny, nepomůže vám obvykle ani cirkulárka. To je ta pravá chvíle pro řetězovou pilu.

Motorové  sekačky s pojezdem
Když jsme uvažovali v redakci, které sekačky na trávu bude nejlepší podrobit redakčnímu uživatelskému testu, dospěli jsme k názoru, že než se prodírat dnes již velmi silným  trhem se stovkami často stejných nebo obdobných modelů, bude lepší vybrat pouze představitele jednotlivých koncepcí…

Mountfield věří ve své výrobky
Mountfield je přesvědčen o vysoké kvalitě svého zboží, což dokazuje i nově poskytovaná záruka na všechny typy sekaček, motorových kos, řetězových pil a dalšího sortimentu. Záruka je prodloužena na dva roky, což rozhodně není obvyklé a u nás ji poskytuje pouze Mountfield. Většinou se možné závady neobjeví hned a tento přístup dává zákazníkovi jistotu.

Mulčování - zajímavá alternativa
Nemáteli chuť shrabovat trávu a pracně vynášet koše od vaší sekačky nevadí. Ušetřit  zhruba dvacet procent času a ještě pohnojit trávník umožňuje mulčovací  technologie.