automobily | motocykly | hobby | počítače a elektronika | zahradní technika | energie | video-foto-film | scooter | lodě | mobiltest

hodinky

Aktualizováno 25.8.2006

E-mail

 

  

 

 

 

 

  První díl - japonské trendy                              Příloha

závěsné kotle


Japonské trendy

Jedním z hlavních trendů japonských výrobců je solární napájení. Je výhodné pro kupujícího i pro životní prostředí. Eco Drive, jak nazývají tuto technologii u firmy Citizen, ušetří v celosvětovém měřítku miliony miniaturních hodinkových  baterií, čímž samozřejmě nejen přispívají k ekologickému prostředí, ale vytvářejí i více pohodlí pro zákazníky a šetří jim čas a peníze při výměně baterií. I když se na první pohled zdá, že cena za klasické  baterie je zanedbatelná, musíme k tomu přičíst i cenu za přetěsnění (většina hodinek je dnes více či méně ochráněna proti působení vody), které je často dražší než samotná výměna baterie. Rizikem může být i snížení vodovzdornosti oproti originální z továrny. Naopak solární akumulátory jsou v podstatě kondenzátory, které vydrží minimálně 7 až 8 let. Tedy zhruba čtyřikrát déle jsou hodinky v „originálním“ stavu. 

Výrazným technickým trendem prosazovaným firmou Seiko je stálé vylepšování strojků, které jsou poháněny výhradně pohybem těla svého nositele,  Kinetic Chronograph  a Kinetic Auto Relay. Zatímco první umožňuje například sportovcům i velmi časté měření času zcela zdarma, ten druhý je například schopen uvést hodinky, které jsou 72 hodin v klidu do klidového režimu a kdykoliv během čtyř let je aktivovat tak, že se nastaví automaticky na aktuální čas.

Stále častěji se používá i radiové seřizování času. Přesnost jedné sekundy za milion let, kterou tato technologie umožňuje, je opravdu úctyhodná a zbaví vás jakékoliv pochybnosti o přesnosti vašeho stroje. Přestože přesnost  je u Quartzových modelů  relativně velmi dobrá a odchylka do půl minuty měsíčně nečiní většině uživatelů sebemenší problémy, je nutné čas od času hodinky seřídit. Systém radiově řízených strojků není doménou pouze japonských výrobců. Kromě Casia a Citizenu se u mnoha modelů prezentuje touto technologií například i německá značka Junghans a další.

Systém radiem řízených hodin pracuje  v normě  DCF77 na vlnové délce 77,5 kHz a pro střední Evropu je jeho vysílač umístěn v Mainflingenu u Frankfurtu nad Mohanem. Jak je patrné z přiložené mapy pokrývá nejen Střední Evropu ale i převážnou část Velké  Británie zhruba polovinu Španělska i značnou část  Ukrajiny.

Miyota Citizen

Zatímco modelů hodinek je na trhu tisíce, firem které dělají strojky je relativně velmi málo. Opravdovým gigantem je japonský Citizen, který je nejen největším výrobcem hodinek na světě,  ale strojky koncernové značky  Miyota  najdeme ve značné části světové hodinářské produkce. Druhým velkým japonským výrobcem strojků je Seiko. Jsou osazeny nejen v Seikách, ale také v sesterských značkách Pulsar a Lorus, část jich je prodávávana ostatním výrobcům.  

Petr Řezáč