automobily | motocykly | hobby | počítače a elektronika | zahradní technika | energie | video-foto-film | scooter | lodě | mobiltest

hodinky

Aktualizováno 25.11.2005

E-mail

 

 

 

 

 

  CITIZEN                                                        Příloha

závěsné kotle

 

SEIKO

CITIZEN

CASIO

 

Vybrali jsme z nabídky Citizen

Hodinky bez baterie? Proč ne. 
CITIZEN ECO - DRIVE


SPORTOVNÍ HODINKY CITIZEN
-
OD  PARAWATCH PO NOVÉ PROMASTERY

I když historie japonské firmy CITIZEN, nesahá tak daleko zpátky jako u tradičních evropských výrobců, její výsledky jsou více než impozantní.  Od roku 1930, kdy byla v Tokiu založena v jejích vývojových laboratořích přišla na svět dlouhá řada výrobků časoměrné techniky, které v době svého vzniku ve svém oboru znamenaly výrazný posun k lepšímu, nebo se staly novým standardem. V současné době je největším výrobcem hodinek na světě,

Na obrázku Citizen AS2031-57E
hodinky s otočným prstencem k leteckým výpočtům (spotřeba paliva, rychlost letu, výškový rozdíl)

Materiál: titan
Řemínek: titan
Rozměry: 42,5 x 42,5 x 12 mm
Vodotěsnost: 200 m
Napájení: ECO Drive(solární)
Funkce: Eco-Drive, řízené rádiovým signálem, otočný prstenec k leteckým výpočtům, datumovka, šroubem zajištěná korunka, šroubovací víčko, datumovka, safírové sklo
Cena: 28 900 Kč

Od samého začátku se velká pozornost v Citizenu věnuje vedle tradičních modelů vývoji a výrobě sportovních hodinek. Jakožto největší výrobce hodinek disponuje silným zázemím vývojových laboratoří, jejichž produkty byly v době svého uvedení vždy překvapením a výzvou pro ostatní výrobce. Firma CITIZEN je však nebere striktně jako konkurenty a s ,mnohými světovými firmami spolupracuje. Díky tomu můžeme najít strojky CITIZEN MIYOTA  v hodinkách mnoha jiných světových značek, včetně švýcarských.

Jako příklad může sloužit  historie potápěčských hodinek. První takový výrobek, vodotěsné pouzdro na hodinky Parawatch, uvedla firma CITIZEN na trh v roce 1959. Aby demonstrovala veřejnosti jeho kvality, připevnila hodinky uzavřené v tomto pouzdře  na dno lodi, která absolvovala cestu napříč Pacifikem.
Potápěčským hodinkám se potom firma CITIZEN systematicky věnovala i nadále, a tak v roce 1982 nabídla profesionálním potápěčům hodinky schopné odolat tlaku v hloubce 1,300 M.
Znalci potápěčské techniky ví, že jeden z nejvýraznějších zlomových momentů nastal v roce 1985, kdy byly na trh uvedeny pod názvem Citizen Aqualand první potápěčské hodinky vybavené elektronickým hloubkoměrem. Tyto slavné hodinky byly první ze specializované serie Promaster.

Sportovní hodinky, které jsou přijaty sportovci a sportovní veřejností jako kvalitní, jsou pro hodinářskou firmou vždy tou nejlepší vizitkou. Skutečnost, že jsou vidět na zápěstí lidí, jejichž činnost s sebou nese extrémní podmínky, ve kterých je kladen zvýšený důraz na spolehlivost, odolnost a přesnost, svědčí ve prospěch výrobce, který takové hodinky dokáže vyrobit. To je  i důvod, proč vznikla kolekce hodinek pro extrémní sporty nazvaná PROMASTER.

Jejich příchod ale předznamenaly v roce 1982 hodinky CITIZEN, které byly jako první na světě vybavené senzorem – čidlem schopným reagovat na změny okolního prostředí. Byly to dva modely – jeden byl vybaven teploměrem a druhý čidlem, které v závislosti na intenzitě světla spouštělo různé melodie. Oba dva ukázaly možnosti elektroniky v hodinkách, avšak ten první ukázal další cestu pro hodinky CITIZEN PROMASTER. V roce 1984 ho následoval model Biosport – hodinky které odrážely tehdejší zájem o módní aerobik. Vestavěná čidla měřila puls, a změny polohy, na jejichž základě se potom podle vložených údajů o váze, věku a délce kroku vypočítávaly spotřebované kalorie během cvičení.

V témže roce byly uvedeny na trh hodinky s další hodinky variantou senzoru – Voice Memo – hodinky s diářem a databankou ovládané hlasovými povely. Po těchto na svou dobu velmi revolučních ale přece jenom trochu exotických novinkách následovaly již zmíněné potápěčské hodinky Aqualand, které se na dlouhou dobu staly celosvětově uznávaným standardem.
Tlakový senzor použitý pro měření hloubky byl vyroben technologií původně používanou pro výrobu čidel určených pro měření hodnot uvnitř spalovacích motorů. Čidlo schopné odolávat přetlaku 25 atmosfér bylo poprvé vyrobeno dostatečně malé, aby bylo možné jej po doplnění elektronickým obvodem vtěsnat do pouzdra hodinek. O oblibě potápěčských hodinek Aqualand svědčí skutečnost, že se vyráběly až do roku 1997, kdy prošly modernizací (byly vybaveny dalšími funkcemi, efektivnější elektronikou a lithiovou baterií) a prodávají se dále pod názvem New Aqualand. Pro elitní jednotky US Navy jsou tyto hodinky součástí výstroje a často je můžeme vidět na rukách superspecialistů na obou stranách  zákona v hollywoodských akčních filmech.

Digitální displej hloubkoměru byl v pozdějších letech nahrazen analogovým ve verzi Analog Aqualand, která byla vybavena dalšími varovnými a bezpečnostními funkcemi. Poslední a zatím nejmodernější v řadě potápěčských hodinek Citizen Promaster Aqualand je model Hyper Aqualand – první potápěčské hodinky na světě schopné záznamu dat a jejich přenosu do počítače k dalšímu zpracování. Tyto hodinky jsou vybaveny hned třemi čidly – hloubkoměrem, teploměrem a čidlem reaguícím na kontakt s vodou. To poslední umožnilo samočinné spouštění funkcí spojených s potápěním v okamžiku ponoření a jejich vypnutí po vynoření bez zásahu potápěče.

Hodinky Hyper Aquland jsou konstruovány z vysokou mírou vnitřní bezpečnosti, která umožnila přidat vedle běžných také řadu varovných funkcí ( varování při rychlém výstupu, indikace chyby zobrazené hloubky, indikace poklesu napětí baterie, kontrola vodního čidla, indikace abnormálního atmosférického tlaku). Díky snadnosti obsluhy, vysokému standardu kvality a spolehlivosti, možnosti zaznamenávat a následně zobrazovat data o ponorech jsou tyto hodinky významným prvkem zajišťování bezpečnosti sportovního potápěče.

Potápěčské hodinky CITIZEN PROMASTER se však během vývoje neměnily jenom uvnitř, ale i zvnějšku. Pouzdra posledních modelů se kromě klasické nerezavějící oceli vyrábí z titanu, díky kterému jsou lehčí a pevnější.  Špičková jsou potom titanová pouzdra vyráběná technologií vstřikování do přesných forem, která umožňuje vyrobit je z jednoho kusu bez zadního víka, což jenom zvyšuje jejich spolehlivost. Titan je navíc velmi korozně odolný, na povrchu nevznikají působením potu, kosmetických přípravků ani okolního prostředí žádné korozní produkty tak jako u běžných hodinek, které mohou působit podráždění pokožky a vyvolávat alergické reakce. Titanové hodinky bývají proto často označovány jako protialergické. Pouzdra z jednoho kusu, tedy bez zadního víka, jsou potom ideálním vnějším pláštěm pro poslední technologickou novinku úspěšně a v široké míře uplatňovanou firmou CITIZEN a to nejenom v potápěčských hodinkách – systém pohonu bez baterie, systém označovaný Eco-Drive. Eco-Drive je špičková technika vyvinutá firmou CITIZEN, která byla dříve označována jako solární pohon. V této verzi má už ovšem všechny dětské nemoci za sebou a začíná se široce uplatňovat. Nové materiály číselníků, nové solární články schopné pracovat s přirozeným i umělým světlem, nový vysoce výkonný akumulátor, nová elektronika – to vše zajišťuje přesnost chodu hodinek -+ 10 sekund za rok a rezervu chodu bez světla půl roku. Jednodenní energetická spotřeba je dostatečně pokryta vystavením hodinek světlu na pouhých deset minut.

                                                                                                      / jy/