automobily | motocykly | hobby | počítače a elektronika | zahradní technika | video-foto-film | scooter | lodě | mobiltest

hobby

 7.11.2005

E-mail

 

 
 

 

 

 

  

Autodráha II - hračka nejen pro děti - Carrera
Skoro jako živý pes - Smečka Nintendogs vtrhne i na český trh 
Autodráhy – galerie slavných  NINCO
autodráha - hračka nejen pro děti
Také se vám třesou ruce? - dalekohledy
Akumulátorové vrtačky a vrtací šroubováky
 

 Rybářství 

D.A.M. Panther 80
Rybář  2002
TiCA  zvyšuje útok

Vybíráme rybářské „náčiní“ 
Navijáky
Také prut ve znamení univerzálu

Zahradní technika

Motorové pilyMountfield věří ve své   výrobky
Mulčování
zajímavá alternativa
Motorové  sekačky s pojezdem

   Tipy ze serveru

Jedete do Chorvatska s lodí?
Motocykly KYMCO
Minolta DIMAGE 7
BMW F 650 GS

Voigtländer
Olympus Camedia E-10
Kabely Profigold
Dálkový ovladač snů
Voigtländer
Jaguar XJ6 3.2
Auta pro jachting
Výfuky od Pařízků
Onkyo TX-DS 57
Filmový skener Kodak RFS 3600

USB - dobré řešení

Motorové pily

 

 

KYTARY                                                                                PŘÍLOHA

 

Jak jsme testovali

Kde se přes 200 let vyrábějí kytary

Jim Marshall - osobnost hudebního světa

Desatero „Jak kupovat kytaru“

Hned poté co jsme se v redakci dohodli, že uděláme přílohu o kytarách, uvědomili jsme si, že  tématika kterou jsme zvolili, je tak náročná,  že pokusit se jí zvládnout komplexně je v podstatě vyloučené. Proto jsme zvolili pouze některé segmenty, které považujeme za nejzajímavější. Přílohu jsme rozdělili do několika tématických okruhů. V pilotním díle, který jsme připravili ve spolupráci ze serverem kytary.cz  začínáme návodem jak kytaru koupit. V příloze se budeme věnovat i uživatelským redakčním  testům, ostatní materiály budou věnovány historii a současnosti značek  či firem které nás v daném tématu výrazně zaujaly. Tak tedy „Jak kupovat kytaru“

1/  Klasická nebo "westernová" kytara?

Nejdříve je třeba si ujasnit, pro jaký žánr chceme převážně nástroj požívat. Obecně platí, že pro klasickou, tedy tzv. vážnou hudbu a její výuku se lépe hodí klasická, tzv. "španělská" kytara, která má širší hmatník a nylonové struny, díky (ale nejen) kterým má měkčí, méně výrazný zvuk. Pro moderní žánry, tedy folkovou, trampskou a třeba i rockovou hudbu zvolíme typ akustické kytary s kovovými strunami, pro který se u nás vžil obecný název "westernová" kytara. Ta má užší hmatník, kovové struny a většinou objemnější tělo, než kytara klasická. Její zvuk je samozřejmě ostřejší a výraznější, což je dáno i celkově odlišnou konstrukcí nástroje.

2/ Co je to Jumbo?

Westernové kytaře se někdy nesprávně říká také "jumbo". Tímto názvem se však označuje specifický typ akustické kytary s objemnějším tělem a charakteristickým oble klenutým profilem lubů. Nejběžnějším a neprodávanějším typem akustické kytary s kovovými strunami (westernové) je kytara tzv. typu "dreadnought" s charakteristickým tvarem těla (viz obr.).

 nazývá Dreadnought. Tento název vznikl z podobnosti tvaru nástroje k určitému profilu lodního trupu.

3/ Co znamená "cutaway"?

Cutaway znamená česky "výkroj" a tato varianta tvaru těla se používá u některých modelů akustických kytar pro snadnější přístup k vyšším polohám na hmatníku (viz obr.). 

Pokud byste se z jakýchkoliv důvodů rozhodli pro tuto variantu, počítejte nejen s poněkud vyšší cenou, ale i s vlivem zmenšení objemu těla, který se může projevit na celkové barvě a výraznosti zvuku. Proto jsou tyto modely nabízeny většinou se zabudovaným snímáním (viz další odstavec).

4/ Mohou mít akustické kytary snímač?

Akustické kytary mohou být vybaveny snímačem (většinou piezo snímač pod vložkou v kobylce) a zabudovaným předzesilovačem a lze je pak bez problémů zapojit do kytarového komba nebo jiné aparatury. Odpadá tak naprostá většina problémů s ozvučením nástroje tam, kde potřebujeme jeho zvuk zesílit. Začátečník by si měl promyslet, zda takovou výbavu u své první kytary opravdu využije, neboť ta samozřejmě zvyšuje cenu nástroje. Na druhé straně  lze konstatovat, že dodatečné pořízení a montáž značkového snímače a předzesilovače do akustické kytary přijde zhruba na 2 000 až 3000 Kč, což je přibližně dvoj až trojnásobek  ceny téhož zařízení, které je montováno sériově při výrobě. 

Pokud se  pro snímač rozhodnete, máte dvě volby. Tou výrazně lepší je aktivní verze snímače, tedy se zabudovaným předzesilovačem s ekvalizérem. Toto řešení poskytuje silnější a hlavně mnohem barevnější a kultivovanější tón, než verze pasivní, která je opatřena pouze piezo snímačem. 

5/ Masiv nebo „překližka“?

Jedním z nejdůležitějších prvků, který určuje celkové vlastnosti akustické kytary je použitý materiál, tedy druh a kvalita dřeva. Především dřevo použité na výrobu těla může rozhodným způsobem ovlivnit kvalitu a především charakter zvuku i celého nástroje. Obecně platí, že přední, tedy rezonanční deska vyrobená z vrstveného dřeva (nesprávně překližky) je pevnější a lépe tedy odolává všem mechanickým namáháním, z hlediska akustických vlastností je však vhodnější masivní materiál, většinou smrkové, ev. cedrové dřevo. Masivní přední deska je ovšem citlivější vůči změnám prostředí a pokud není použité dřevo kvalitní a dobře vyschlé, může časem dojít i k jeho deformacím.

Takže jestli budete hrát například především u táboráku, často budete kytaru vystavovat značným tepelným změnám pak je  vhodnější zvolit odolnější nástroj s přední deskou z vrstveného materiálu, která bývá vetšinou i cenově dostupnější. Pakliže hlavním kritériem je pro vás síla a kvalita zvuku a budete na nástroj dostatečně opatrní pak  pro vás přední masivní rezonanční deska  řešením lepším.

6/  Na co si dát při koupi pozor? 

Zvuk kytary může samozřejmě každý posuzovat subjektivně, důležité je však, aby kytara "ladila", což nejlépe ověříte tak, že poslechem posoudíte shodu tónu každé struny prázdné a na 12. poli, tedy v oktávě.

Při nákupu akustické kytary je třeba především u levnějších modelů vedle posouzení akustických vlastností podrobit nástroj také důkladné vizuální kontrole kvality provedení. Pohledem nízko přes celou délku hmatníku (krku) ověřte, zda není zkroucený tzv. "do vrtule" a zda není v místě, kde je krk přiklížen k tělu "hrb". Tyto závady většinou nelze odstranit. Mírný průhyb krku lze korigovat utažením jeho výztuhy, kterou by měl každý nástroj tohoto typu mít a jejíž šroub naleznete většinou uvnitř těla pod přední deskou na patce nasazení krku (pozor - klasické kytary tuto výztuhu nemají, proto je důležité, aby měly krk rovný!). Přiloženým imbusovým klíčem můžete zkusit seřídit si krk sami, lépe však svěřit celkové seřízení nástroje alespoň pro poprvé odborníkovi. Další těžko odstranitelnou závadou, kterou můžete snadno vizuálně identifikovat, je vyklenutí přední desky v místě, kde je přiklížena kobylka, případně i odchlípení kobylky samotné, signalizující nebezpečí jejího utržení. Důležitým prvkem u kytary obecně je tzv. dohmat, čili výška strun nad hmatníkem. Samozřejmě, že čím jsou struny níže, tím je hra pohodlnější, omezujícím faktorem je však nejen jakákoliv odchylka od ideální roviny hmatníku, ale i výška a kvalita pražců a samozřejmě i kvalita natažených strun. Při příliš nízkém dohmatu struny "drnčí", vysoký dohmat velmi znesnadňuje hru. Dohmat lze nastavovat seřízením výšky sedlového pražce a vložky v kobylce. Opět platí, že pro seřízení a nastavení ideálního dohmatu je lépe svěřit koupený nástroj odborníkovi. Zkontrolujte také ladící mechaniky, především plynulost jejich chodu.   

7/ Lze začínat i na elektrickou kytaru?

Stále převládá názor, že začátečník by se měl začít učit hrát nejdříve na akustickou kytaru. Tento názor vyplývá z určité historické tradice a samozřejmě dnes, kdy je trh doslova přeplněn cenově dostupnými nástroji, už tak docela neplatí. Budete-li tedy vy, nebo vaše dítko, uvažovat o klasické výuce kytarové hry, vyberete samozřejmě přiměřeně kvalitní klasickou kytaru s nylonovými strunami. Plánujete-li překvapit své kamarády hrou písní u táboráku či v restauračním zařízení, sáhnete dozajista po akustice "westernového" typu. Jsou-li ovšem vaše kytarové ambice zaměřeny na rock či metal, nic vám nebrání, abyste si pořídili kytaru elektrickou a výuku či samouku započali s ní. Náklady vám pravděpodobně navýší nákup nezbytného kombíčka - to je však již jiná kapitola.   

8/ Humbuckery nebo singly?

Jestliže se rozhodnete pro koupi elektrické kytary, budete postaveni před volbu z několika základních modelů, lišících se nejen tvarem, ale především použitím různého počtu a různých typů snímačů. Ty svými vlastnostmi a způsobem zapojení určují charakter zvuku daného nástroje. Obecně se dělí na tzv. "singly" (z anglického Single Coil, čili jednoduchá cívka) a dvoucívkové "humbuckery" (z anglického Hum Bucker, čili volně "vyhazovač šumu"). Jednocívkové snímače jsou většinou instalovány v trojici (např. u známého modelu Stratocaster) s možností pěti různých propojení a tím pěti různých barev zvuku. Jsou charakteristické svým kovově jasným, brilantním tónem, jsou však náchylné ke zpětné vazbě a brumu. Dvoucívkové snímače, vyvinuté především pro potlačení brumu a silnější signál, jsou charakteristické svým plným, kulatějším tónem. Osazují se většinou v páru (kobylkový + krkový, například u dalšího známého modelu LesPaul). Samozřejmě existují různé varianty a kombinace osazení i zapojení, záleží tedy jen na vašem vkusu a potřebě, kterou z nich nakonec zvolíte. 

9/ Kolik to stojí?

Následující přehled přijměte pro základní orientaci na našem trhu. V současnosti je nabídka velice široká a doporučujeme proto navštívit více prodejních míst, od velkoprodejen až po malé, specializované prodejny v místě vašeho bydliště. Pokud můžete, vezměte s sebou někoho zkušenějšího, kdo by vám při výběru vhodného nástroje odborně poradil a pomohl.

Klasická kytara pro začátečníky: 1500 - 3000 Kč

Klasická kytara pro profesionální použití: 5000 Kč a více

"Westernová" akustická kytara: 2000 - 5000 Kč

 "Westernová" akustická kytara s masivní přední deskou: 5000 Kč a více

Elektrická kytara typu Stratocaster: 3000 Kč a více

Elektrická kytara typu LesPaul: 4000 Kč a více

10/ Kde a jak kytaru uložit?

Až si přinesete novou kytaru domů a najdete místo, kam ji budete ukládat, (předpokládáme, že jste si s nástrojem zakoupili i přiměřeně kvalitní pouzdro), dbejte na to, aby jste kytaru nevystavovali extrémním teplotám ani výrazným změnám teploty, nesvědčí jí ani příliš suché nebo vlhké prostředí. Na čištění kytar také nesmíte používat žádné chemické prostředky (s výjimkou těch speciálně pro údržbu kytar určených!), zkrátka jim musíte věnovat trochu více péče, aby vám sloužily co nejlépe a nejdéle.

 Jan Pils
Aleš Králík
Petr Řezáč

 

Další články v rubrice hobby

Autodráhy – galerie slavných  NINCO

Autodráha - hračka nejen pro děti

Také se vám třesou ruce? 
Určitě to také znáte. Pozorujete zajímavý objekt (a je úplně jedno, zda je to krásná slečna na ulici, plaché zvíře v divoké přírodě nebo třeba úchvatná horská scenérie) dalekohledem s velkým zvětšením a za nic na světě nemůžete obraz ustálit a rozeznat detaily.

Akumulátorové vrtačky a vrtací šroubováky 
Ruční akumulátorové vrtačky a vrtací šroubováky jsou neocenitelným pomocníkem mnohých řemeslníků i kutilů. Jsou většinou malé a lehké a nemusíte se starat jestli je nablízku zásuvka a máte-li dosti dlouhý kabel.