automobily | motocykly | hobby | počítače a elektronika | zahradní technika | video-foto-film | scooter | lodě | mobiltest

zahradní technika

Aktualizováno 12.2.2010

E-mail

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zahradní nábytek. Jak je odolný?

Vyšlo i v deníku Právo 11.2.2010

Stoly z tropických a exotických dřevin pod peřinou sněhu. To není příliš obvyklé. My jsme tímto imitovali a otestovali odolnost dřevěného zahradního nábytku proti povětrnostním podmínkám. Tato odolnost je velmi důležitá. Prodejci většinou slibují právě u nábytku z tropických dřevin velmi dlouhý dobrý vzhled, odolnost proti stárnutí a trvanlivost. Jaká je ale skutečnost? 

  To ukázal náš zátěžový test velmi jasně. Některé výsledky jsou opravdu katastrofické. V loňském testu jsme hodnotili především pevnost, stabilitu, dílenské zpracování, kování, povrchovou úpravu a vzhled. Letos se ukázalo, jak je velmi důležitá použitá kvalita dřeva a povrchová úprava, protože zahradní nábytek je vystaven nepřízni počasí, střídání, teplot a vlhkosti a právě proto je kvalita velmi důležitá pro jeho stálý a pěkný vzhled.

Tento test navazuje na předchozí test zahradního nábytku z tropických dřevin, který vyšel v srpnu loňského roku a který najdete na stránkách iTestu zde.

Jak jsme testovali

K testu jsme použili testovaný nábytek z loňského testu, který byl nakoupen v létě 2009. Od poloviny října jsme jej umístili do venkovních prostor. Tedy nechráněný, vystavený všem povětrnostním vlivům. Nábytek byl předem ošetřen dle doporučení prodejce. Venku byl umístěn tři a půl měsíce. Takto, i když v poměrně krátkém časovém období, jsme imitovali dlouhodobější používání nábytku v exteriéru. Nečekáme sice, že uživatel bude nechávat svůj nábytek v zimním období nechráněný, ale i při sezonním použití je nábytek vystaven proměnlivému počasí, vlhkosti a střídání teplot.

Pro dokončení testu jsme z nábytku odstranili šetrně sníh a přemístili z venkovního prostředí do prostor temperovaných cca na 50C. Následovalo samozřejmě dotažení šroubů, očištění od prachu a povrchové ošetření.

Jsme si vědomi toho, že výrobci nedoporučují tento způsob zacházení s dřevěným nábytkem, ale tuto zátěžovou metodu jsme zvolili, abychom zjistili, jak kvalitní materiály byly použity.

Jak jsme hodnotili

Hodnotili jsme především vzhled a tvarovou stálost jak stolů, tak i křesel. Hlavně na deskách stolů bylo nejzřetelněji vidět, jak kvalitní je použitý materiál a povrchová úprava. U některých stolů nezbylo z původního krásného a efektního vzhledu vůbec nic, další překvapily naopak příjemně. Detailní fotografie najdete na stránkách iTestu. V testu jsme přihlédli  i k výsledkům loňského testu a konečné hodnocení tomuto i odpovídá.

Uvedené ceny byly platné v době nákupu nábytku – v létě 2009, kdy probíhaly u většiny prodejců akční slevy.

Regatta - Bauhaus

Stůl cena:  9 050 Kč
Křeslo cena:  2 490 Kč

Dřevo: Eukalyptus
Rozměry stolu: 100 x 180 – 220 cm
Hmotnost stolu: 47 kg
Hmotnost židle: 9,5 kg
Záruka: 2 roky

Zde jsme byli velmi zklamáni. Ač jsme tuto sestavu nábytku vloni zhodnotili jako velmi dobrou po stránce dílenského zpracování a vzhledu, tak letošní zátěžový test ukázal jasně velmi špatnou povrchovou úpravu dřeva. Deska stolu vypadá jako po velmi dlouhém a nešetrném používání. Z původní krásné povrchové úpravy nezůstalo nic. Již v minulém testu jsme psali, že nám povrch připadá jako lakovaný, čemuž odpovídá i opravovací sada s acetonovou barvou. Toto se absolutně potvrdilo. Tmavá barva se oloupala, takže je vidět světlé dřevo. Na místech kde barva oloupána není, tak je popraskána a celkový vzhled stolu i křesel je velmi nevábný. Co se týká tvarové stálosti, tak zde se žádné změny neprojevily, dřevo není zatím pokroucené a funkčnost samotná zůstala zachována beze změn. Vzhledem k velmi  špatné povrchové úpravě tento nábytek nemůžeme doporučit pro venkovní použití, ač jej prodejce jako zahradní nábytek prezentuje.

Výhody: robustní stavba, pevnost, kování, tvarová stálost
Nevýhody: velmi špatná povrchová úprava – nábytek je natřen acetonovou barvou a je nevhodný pro venkovní použití, není znát struktura dřeva, chybí návod k ošetřování
Hodnocení:          nedoporučujeme

---------------------------------------------------------------------------------

Kréta – Obi 

Cena za sestavu:   9 999 Kč

Dřevo: Eukalyptus
Rozměry stůl  80 x 140 cm
Hmotnost stůl: 18 kg
Hmotnost křeslo: 6 kg
Záruka: 2 roky

Stůl a křesla Kréta náš test absolutně zdevastoval tak, že jsou téměř nepoužitelné. Stůl i křesla se vlivem povětrnostních podmínek zkroutily, stůl se jasně zohýbal. Povrchová úprava také utrpěla velké „šrámy“. Nejen, že zkroucená stolová deska skoro zčernala, ale vypadá to že dřevo bylo slabě nalakováno bezbarvým lakem, který oprýskal a různě se olupuje. Když jsme vloni psali, že se nám povrchová úprava tohoto nábytku nelíbí a že vypadá „olysale“, tak teď je jeho vzhled mnohonásobně horší. Připočteme-li k současným výsledkům ještě fakta z minulého testu – prasklá laťka u dvou sedáků, nepřesnosti, subtilnost, špatné dílenské zpracování, tak musíme konstatovat, že v testu souprava zcela propadla. Vzhledem k tomu, že naše nejnižší hodnocení je jedna hvězda, tak ji udělujeme i zde, ale nezaslouží si ji. Tato sestava byla koupena jako celek – čtyři židle s polstry a nerozkládací stůl. Byla zlevněna v rámci akce z 12 990 Kč.

Výhody: sestava dodávána s polstry
Nevýhody: nekvalitní použité dřevo i povrchová úprava, nevhodná pro venkovní použití, zlomená laťka sedáku, , subtilní, zpracování

Hodnocení:     nedoporučujeme  

-------------------------------------------------------------

Edinburg  - zahradnictví


Stůl cena:     8 328 Kč
Křeslo cena: 2 249 Kč

Dřevo: akácie
Rozměry stolu:  100 x 180 – 210 – 240 cm
Hmotnost stolu: 45 kg
Hmotnost křesla: 8 kg
Záruka: 2 roky

Zde povrchová úprava sice doznala určitých změn, nicméně to nebylo nijak tragické. Hezká přírodní struktura dřeva je vidět stále, jen místy dřevo zešedlo, až trochu zčernalo, ale to je jev, na který prodejce upozorňuje. Při správné péči – častějším napouštění olejem, je dle našeho názoru možnost udržení pěkného vzhledu poměrně vysoká. Křesla ani deska stolu se nezkroutily ani jinak nedeformovaly. V prvním testu jsme tento nábytek hodnotili jako dobrý a své hodnocení udržel u tentokrát. Minule jsme vytkli horší dílenské zpracování, než měla velmi podobná sestava Regatta z Bauhausu. Nyní musíme konstatovat, že naopak Edinburgh již zmiňovanou Regattu v tomto testu překonal. Domníváme se, že této sestava by více prospělo umístění například v zahradním altánu, kde nebude vystaven přímému působení deště. Také zde bude potřeba pečlivější ošetření povrchu.

Výhody: při častějším ošetřování udrží pěkný vzhled,  design,otvor pro slunečník
Nevýhody: nepřesné dílenské zpracování stolu a jeho menší pevnost
Hodnocení:        dobrý  

--------------------------------------------------------------------------------------------------

Monaco  - Mountfield  

Křeslo cena:   2 990 Kč 
Stůl cena:       7 990 Kč

Dřevo: Meranti
Rozměry stolu: 98 x 150 – 200 cm
Hmotnost stolu : 47 kg
Hmotnost křesla: 12 kg
Záruka: 7 let

Tento nábytek z červeného Meranti nezklamal. Již vloni se umístil na špici testu a naše hodnocení potvrdil i tento zátěžový test vlivu povětrnostních podmínek. Skoro se tomu po předešlých testovaných soupravách až nechtělo věřit. Deska stolu vypadala jako nová, bez zjevných povrchových vad, prasklin, odlupování, či podobných jevů. Křesla také nedoznala žádných, ať povrchových, či tvarových změn. Nábytek se nezkroutil, ani nijak nepoškodil. Zde byla opravdu použita deklarovaná vysoká kvalita dřeva a kvalitní povrchová úprava. Vloni jsme již velmi pozitivně hodnotili dílenské zpracování, robustní kování, stavbu křesel a jejich anatomické tvarování. Současný test potvrdil pozici loňského vítěze testu, a to s velkým náskokem před ostatními. Nechyběly zde také veškeré návody k ošetřování nábytku i k sestavení stolu. Tento nábytek můžete bez problémů nechat na zahradě, bez přehnané péče,  aniž by se jeho vzhled výrazně změnil.

Výhody: Výborná odolnost povětrnostním podmínkám, robustní stavba, masivní kování, pevnost, povrchová úprava, vzhled, dlouhá záruka
Nevýhody: stůl ve složeném stavu nemá otvor na slunečník
Hodnocení:        vítěz testu        visačka
--------------------------------------------------------------------------------------


Asko nábytek

 

Křeslo cena: 1 399 Kč
Stůl cena:     3 499 Kč


Dřevo: Meranti
Rozměry stolu: 107 x 150 – 200 cm
Hmotnost stolu: 38 kg
Hmotnost křesla: 9 kg
Záruka: 2 roky

Test vlivu povětrnostních podmínek dopadl zde prozatím celkem uspokojivě. Sice i zde povrchová úprava doznala změn, ale zdaleka ne tak markantních jako u předešlých testovaných kusů. Na desce stolu i na křeslech jsou v povrchové úpravě vidět drobné praskliny. Toto by u samotného dřeva nebylo tak závažné, protože každé dřevo po čase vlivem střídání teplot a vlhkosti drobné prasklinky má, ale zde se jedná především o praskliny v povrchovém nátěru. I tady jsme již dříve psali, že souprava vypadá jako natřená hnědou barvou. Zde se obáváme, že se povrchový nátěr začne později olupovat a povrchová úprava bude více nevzhledná. Tvar souprava udržela, jen křeslo se začalo viklat a podivně vrzat. Potvrzuje to naši předešlou domněnku, že zde nebyla použita vyšší kvalita dřeva. V minulém testu jsme pouhým sezením jedno křeslo rozlámali a připočteme-li další prvně zjištěné nedostatky – nekvalitní dílenské zpracování, absence návodu k ošetřování, nemožnost nastavení opěradel křesel do vzpřímené polohy, chybějící podložky, tak ani tuto soupravu nemůžeme doporučit.


Výhody: hezky řešený posun při rozkládání stolu, nízká cena
Nevýhody: praskliny v laku povrchové úpravy, rozlámané křeslo, horší kvalita dřeva, povrchová úprava, zpracování, polohování křesla
Hodnocení:     nedoporučujeme  

----------------------------------------------------------------------------------

Brazil – Baumax  

Stůl cena:     4 790 Kč
Křeslo cena:  1 650 Kč


Dřevo: Eukalyptus
Rozměry stolu: 100 x 160 – 210 cm
Hmotnost stolu: 38,5 kg
Hmotnost křesla: 8,5 kg
Záruka: 2 roky

Stůl i židle z krásnou přírodní strukturou dřeva. Tato souprava zvládla náš povětrnostní zátěžový test velmi dobře. Stůl i křesla nejsou nijak poničena, deska stolu má stále zachovány své původní barvy, křesla také zvlášť nijak neutrpěla. Nábytek udržel svůj tvar, dřevo se nezohýbalo. Jen v zeslabených částech sklápěcího mechanismu křesel (výřezech) se objevilo zčernání, ale zatím ne příliš velké.  Použité dřevo i povrchová úprava jsou vcelku kvalitní. Pokud bychom měli hodnotit jen podle tohoto testu, tak bychom jej oznámkovali jako velmi dobrý. Ovšem s přihlédnutím k již dříve zjištěným nedostatkům z minulého testu – krátký a nepohodlný sedák, menší stabilita, nepřesné dílenské zpracování, absence návodu k ošetřování – nemůžeme sestavu ohodnotit jako velmi dobrou, ale díky  dobrému výsledku testu vlivu venkovního prostředí zvyšujeme počet udělených bodů. Soupravu Brazil můžeme doporučit při adekvátním ošetřování venkovní použití bez velkých omezování. Tato souprava byla zlevněna v době nákupu z původních cen -stůl 6 790 Kč a židle 2 490 Kč.


Výhody: použití kvalitního dřeva s přírodní strukturou, kvalitní  povrchová úprava
Nevýhody: chybně předvrtané díry, krátký sedák, menší stabilita,dílenské zpracování
Hodnocení:        dobrý
 

Olga Kábová