automobily | motocykly | hobby | počítače a elektronika | zahradní technika | video-foto-film | scooter | lodě | mobiltest

zahradní technika

Aktualizováno 13.8.2009

E-mail

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Test dřevěného zahradního nábytku
Různá kvalita se jasně ukázala

Vyšlo i v deníku Právo 13.8.2009

Plastovým stolům a židlím naštěstí už dávno odzvonilo a každý majitel zahrady, či zahrádky chce posedět v příjemném prostředí na kvalitním a pěkném zahradním nábytku. Jak ale poznat, který je kvalitní? Není to jednoduché, pokud si jej nemůžete vyzkoušet a osahat zblízka. Ani to však vždy nestačí, protože skutečné užitné vlastnosti poznáte až při používání. Navíc hypermarkety lákají na velké akční slevy. Bohužel právě nábytek z některých hypermarketů v testu naprosto zklamal. Zarážející je, že ze šesti souprav byly zničeny dvě při zcela běžném a nijak dlouhém používání (během pár dní) – tedy při normálním sezení.

Co a jak jsme testovali

Pro test jsme zvolili nábytek z tropických, exotických dřevin, který je odolný proti povětrnostním podmínkám, pokud je správně ošetřován. V každé sestavě jsme testovali polohovatelná křesla a stůl.  Všude nás zajímala pevnost, stabilita, dílenské zpracování, kování, povrchová úprava a vzhled, kvalita použitých materiálů i snadnost sestavení stolů. Všechna křesla byla dodána již sestavená od výrobce, stoly jsme sestavovali sami. U některých z nich velmi překvapilo, že na první pohled vypadaly stejně jako jiné, které se nám líbily, ale přesto bylo jejich zpracování o hodně horší. Křesla jsme otestovali pouhým sezením na nich a samozřejmě posouzením použitých komponentů. Při používání křesel jsme posuzovali jejich stabilitu, pohodlnost, polohovatelnost, uživatelskou příjemnost. Po zlomení dvou křesel pro nás byla důležitá také jistota posezení.

Na obr. rozlámané křeslo z Asko nábytek


Příklad sklápění, které je řešeno v řezech, je viditelné i z čelního pohledu ( na obrázku je křeslo z Baumaxu)
 
Příklad sklápění, které je řešeno v řezech, je viditelné i z čelního pohledu ( na obrázku je křeslo z Obi)

Příklad sklápění, které je řešeno v řezech, dle našeho názoru se řezy pevnost nohou oslabuje

Příklad sklápění, které je řešeno stranovým kováním, nejsou tedy zářezy v nohách židle a v opěradlech (na obr. křeslo z Bauhausu)

Jaké exotické dřeviny zvolit?

Hlavně takové, kde si můžeme být jisti, že bylo použito dřevo výborné kvality, což, jak ukázal test, tak vždy není. Ne vždy se vám to podaří určit na první pohled, ale jasnými symptomy horší kvality je například sukovitost. Kvalitní nábytek bývá zpravidla těžší. Nejznámější a také nejdražší tropickou dřevinou u nás je zcela určitě teak. K ošetřování všech exotických dřevin je doporučován většinou teakový olej. My jsme otestovali nábytek ze tří druhů dřevin – meranti, eukalyptus a akácie.

Meranti je označení pro více druhů dřevin z rodu Shorea pocházejících z jihovýchodní Asie. Tato dřevina našla své uplatnění především v exteriéru na výrobu zahradního nábytku, oken a dveří pro svoji vynikající trvanlivost a dobrou opracovatelnost. Nejkvalitnější je tmavě červené meranti o hustotě okolo 650 kg/m3. Stejně jako atraktivním vzhledem vyniká Meranti vysokou tvrdostí, odolností vůči povětrnostním podmínkám a dlouhou životností.

Akácie je trvanlivé tvrdé dřevo z rychle rostoucích stromů původem z tropických lesů Východní Asie a Jižní Ameriky, odkud se dále rozšířilo na ostatní kontinenty. Jemná plamenná textura a olivově hnědé až šedohnědé odstíny s tmavšími pruhy dávají nábytku z této dřeviny krásný teplý vzhled. Vyznačuje se odolností proti stárnutí a biologické degradaci.

Eukalyptus pochází z Tasmánie a australských savan. Dnes se tyto rychle rostoucí stromy pěstují na plantážích v Africe, Středním východě, v Jižní Americe a v Asii. Australané tradičně používali eukalyptové dřevo ke stavbě domů a mostů.

Edinburg  - zahradnictví


Složený stůl -jsou vidět složené desky

Stůl cena:     8 328 Kč
Křeslo cena: 2 249 Kč

Dřevo: akácie
Rozměry stolu:  100 x 180 – 210 – 240 cm
Hmotnost stolu: 45 kg
Hmotnost křesla: 8 kg
Záruka: 2 roky

Tato sestava ve světlém přírodním dřevě akácie vypadá velmi pěkně. Polohovatelná křesla nejsou tvarována anatomicky, kování pro sklápění opěradla je v dolní části stranové a v horní části jsou zpředu vidět na podpěrách područky řezy. Polohování je bezproblémové v sedmi stupních. Rozkládací oválný stůl je velmi podobný stolu z Bauhausu, ale dílenské zpracování je podstatně horší. Otvory pro šrouby jsou nepřesně vyvrtány. Dokonce některé byly převrtávány, takže by se do nich vešly šrouby dva vedle sebe (foto na www.itest.cz). Přišroubována je také jen cca každá čtvrtá laťka desky stolu, ostatní jsou lepeny. Stůl je také není tak pevný, nechybí mu otvor pro slunečník. Rozkládat lze do třech délek, ale složené desky jsou z bočního pohledu pod stolem vidět, což nevypadá moc hezky. Nebyl přiložen žádný návod.

 
Do některých předvrtaných děr se vešly i dva šrouby

Výhody: pěkný design i povrchová úprava, otvor pro slunečník
Nevýhody: nepřesné dílenské zpracování stolu a jeho menší pevnost
Hodnocení:          dobrý

Monaco  - Mountfield

Křeslo cena:   2 990 Kč 
Stůl cena:       7 990 Kč

Dřevo: Meranti
Rozměry stolu: 98 x 150 – 200 cm
Hmotnost stolu : 47 kg
Hmotnost křesla:
12 kg
Záruka: 7 let

Tento nábytek z červeného tropického dřeva Meranti se vyznačuje robustní stavbou, masivním kováním a propracovanými detaily. Výborné je provedení povrchové úpravy, které propůjčuje nábytku exkluzivní vzhled. Oválný rozkládací stůl je vyroben z opravdu masivního – silného a těžkého dřeva. Jeho kování bylo nejkvalitnější v testu. Všechny šrouby a matky jsou opatřeny podložkami (překvapilo nás, že žádný jiný stůl v testu jimi vybaven nebyl), při montáži jsme nenarazili na žádný problém, vše sedělo přesně tak, jak mělo, složený stůl byl velmi pevný. Srozumitelný návod i potřebné klíče k montáži nechyběly. Polohovatelné křeslo je výborně anatomicky vytvarováno a je vybaveno robustním stranovým kováním, které je řešeno, tak, že zde nejsou žádné zářezy ve dřevě opěradla a nohou, což je výhodou, protože dřevo není zeslabeno. Opěradlo nastavíte pohodlně do sedmi poloh, od téměř kolmé po skoro ležící. Křesla jsou dodávána ve smontovaném stavu. Dle našeho názoru zde vyšší cena naprosto odpovídá kvalitě a provedení, které zaručuje bezproblémové používání nábytku. Nechyběl návod k ošetřování a použití.

Výhody: Robustní stavba, masivní kování, pevnost, povrchová úprava, vzhled
Nevýhody: stůl ve složeném stavu nemá otvor na slunečník
Hodnocení:         vítěz testu        


Asko nábytek

Křeslo cena: 1 399 Kč
Stůl cena:     3 499 KčDřevo:
Meranti
Rozměry stolu: 107 x 150 – 200 cm
Hmotnost stolu: 38 kg
Hmotnost křesla: 9 kg 
Záruka: 2 roky

Tak tady jsme si ověřili, že i když něco vypadá na první pohled podobně, tak to stejné není a také to, že není Meranti jako Meranti. Výsledky testu tohoto nábytku dopadly velmi nepěkně.  Křeslo se při běžném sezení rozlámalo, a to tak, že člověk o hmotnosti 100 kg seděl klidně v křesle na rovné terase a po zhruba pěti minutách sezení se pod ním křeslo naprosto rozlámalo. (Fotografie najdete na www.itest.cz). Domníváme se, že na výrobu bylo použito dřevo špatné kvality. Druhé křeslo sice vydrželo, ale příliš stabilní se nám nezdálo. Polohovatelná křesla jsou dodávána smontovaná. Opěradlo je nastavitelné do sedmi poloh, ale zde se nám nelíbilo, že opěradlo nešlo nastavit do vzpřímenější polohy, takže člověk musí „pololežet“. Také kvalita zpracování překvapila – po stranách trčí nezapuštěné šrouby s matkami. Povrchová úprava dřeva vypadá jako natřená hnědou barvou a není zde příliš znát přírodní dřevo, jak by člověk očekával. Rozkládací oválný stůl vypadá (pokud opomineme povrchovou úpravu) na první pohled podobně jako stůl Monaco od Mountfieldu. Ale jen na první pohled. Při jeho montáži jsme zjistili jak je odlišný. Použité dřevo není tak masivní, všechny šrouby jsou podstatně kratší, podložky dodávány nejsou, otvory příliš nesedí. Stůl je také znatelně lehčí a po dokončení montáže postrádá také pevnost stolu Monaco. U stolu je pěkně řešené posouvání desky při rozkládání, a to ozubenými koly. Návod k montáži stolu je dodáván, návod k ošetřování i použití chybí. Informativně jsme zavolali do Aska, vysvětlili problém s prasklým křeslem a dotázali se na výměnu za nové. Sdělili nám ale, že výměna není samozřejmostí, takže zde by zákazník reklamaci musel věnovat více času.Detaily rozlámaného křesla a systém rozkládání stolu řešený ozubeným kolem.


Výhody:
hezky řešený posun při rozkládání stolu, nízká cena
Nevýhody: rozlámané křeslo, horší kvalita dřeva, povrchová úprava, zpracování, polohování křesla
Hodnocení:     nedoporučujeme

Regatta - Bauhaus

Stůl cena:  9 050 Kč
Křeslo cena:  2 490 Kč

Dřevo: Eukalyptus
Rozměry stolu: 100 x 180 – 220 cm
Hmotnost stolu: 47 kg
Hmotnost židle: 9,5 kg
Záruka: 2 roky

Tento zahradní set je stabilní, povrchová úprava vypadá velmi pěkně, avšak není zde znát přírodní struktura a barva dřeva. Povrch nám připadá jako lakovaný, čemuž napovídá i opravovací sada, kde je přiložena acetonová barva. Obáváme se, že povrch nebude tak odolný povětrnostním podmínkám. Toto ale, stejně jako u ostatních, ověříme v dlouhodobém testu. Návod k použití a ošetřování chybí. Oválný rozkládací stůl je bytelný, přišroubována je každá lamela desky, dle návodu jsme jej složili bez problému. U stolu zcela chybí otvor pro slunečník, což ale nepovažujeme za zásadní, protože lze použít slunečník excentrický. Křesla mají robustní kování, zepředu nejsou viditelné vyřezané žlábky, sedací a opěrná část je oddělena distančními válečky. Polohování je bezproblémové, sedák je anatomicky tvarován.

Výhody: robustní stavba, pevnost, kování
Nevýhody: není znát struktura dřeva, chybí otvor pro slunečník
Hodnocení:          velmi dobrý

Brazil – Baumax

Stůl cena:     4 790 Kč
Křeslo cena:  1 650 Kč

Dřevo: Eukalyptus
Rozměry stolu: 100 x 160 – 210 cm
Hmotnost stolu: 38,5 kg
Hmotnost křesla: 8,5 kg
Záruka: 2 roky

U této soupravy, která je zlevněna z původních cen (stůl 6 790 Kč a židle 2 490 Kč) krásně vyniká přírodní struktura dřeva. Polohovací křeslo nastavíte do šesti poloh, od téměř kolmé po polohu téměř ležící. Zde jsme ale narazili na problém. Křeslo má krátký sedák, kterému by pomohly minimálně dvě laťky navíc směrem k opěradlu. Ty tam ale nejsou a když trochu sklopíte opěradlo, tak se vaše sedací část těla propadne, což není příliš příjemné. Anatomicky tvarované křeslo není vůbec. Sklápěcí mechanismy jsou zde řešeny středem nohou (výřezem). Tyto řezy jsou viditelné i zpředu na nohách i opěradle a dle našeho názoru oslabují pevnost dřeva. Obdélníkový stůl je rozkládací s hezky řešenými pojistkami proti rozložení.  Návod k sestavení stolu je přiložen, nicméně dvě nohy stolu měly připravené otvory vyvrtané z druhé strany, než měly být. Sestavit stůl sice šel, ale šrouby jsou vidět zbytečně z pohledové strany. Rozkládání stolu jde celkem ztuha. Trochu se nám u stolu nelíbí, že jeho dolní spojovací část (trnož) je až na zemi. Výrobce tak sice ušetřil dva kusy dřeva, ale nám se to zdá trochu nepraktické a navíc trnož uprostřed zajišťuje větší stabilitu stolu. Návod k ošetřování i použití chybí.

Výhody: pěkná přírodní struktura dřeva a povrchová úprava
Nevýhody: chybně předvrtané díry, krátký sedák, menší stabilita
Hodnocení:         uspokojivý

Kréta – Obi 

Cena za sestavu:   9 999 KčDřevo: Eukalyptus
Rozměry stůl  80 x 140 cm
Hmotnost stůl: 18 kg
Hmotnost křeslo: 6 kg
Záruka: 2 roky

Tato sestava byla koupena jako celek – čtyři židle s polstry a nerozkládací stůl. Byla zlevněna v rámci akce z 12 990 Kč. Působí a je velmi subtilní a i použité deklarované eukalyptové dřevo bude horší kvality. Pokud porovnáme eukalyptus ze sestavy Brazil z Baumaxu, tak se zdá, že s tímto nemá mnoho společného. Chvíli po usednutí do polohovatelného křesla se zlomila laťka sedáku křesla, a to v křesle seděl člověk o hmotnosti 70 kg. Laťka se zlomila v místě suku, který tam neměl být. Křesla nejsou anatomicky tvarována, všechny laťky jsou spíše tenké. To platí i pro nohy křesla. Systém polohování je řešen, stejně jako u křesel Brazil středem subtilních nožiček, které se tímto ještě oslabují. Drážky jsou hodně viditelné z čelního pohledu. Povrchová úprava sestavy také není moc pěkně provedena – působí „olysale“.  Při jednoduché montáži stolu jsme zjistili, že na přesnost si výrobce moc nepotrpěl. U jedné nohy skoro nešlo zajistit šroub matkou, protože skoro „nekoukal“. Otvory byly navrtány trochu křivě. Otvor pro slunečník chybí. Návod k použití (velmi stručný) i k ošetřování byl přiložen.

 


Zlomila se laťka, povrchová úprava nevypadá moc pěkně


Na jedné straně nohou stolu matky skoro nešly našroubovat, na druhé šrouby dost přečnívaly.

Výhody: sestava dodávána s polstry
Nevýhody: zlomená laťka sedáku, horší kvalita dřeva, subtilní, zpracování

Hodnocení:     nedoporučujeme

Olga Kábová