automobily | motocykly | hobby | počítače a elektronika | zahradní technika | video-foto-film | scooter | lodě | mobiltest

 počítače a elektronika                           

Aktualizováno 26.1.2005

E-mail

 

 

 

        

 

 

Gericom Cinema XXL

Výkonné a komfortní multimediální centrum

Zatímco u běžných notebooků se většinou nejdříve zajímáme o to, co vše ten který model má, u Gericomu Cinema XXL je podstatně rychlejší a snadnější zjišovat co nemá. Je totiž vybaven takřka vším co v oboru patří k nejlepšímu včetně televizního tuneru či softwarového digitálního videa. K tomu „17“ display 16:10 a šesti kanálový zvuk.

          

Display

Nevím zdali tvůrci prvních širokoúhlých notebookových displejů měli na mysli pouze komfort při sledování širokoúhlých DVD, ale faktem zůstává, že tento dříve atypický formát je velmi dobře využitelný především i při běžné práci. Čím déle s „širokáčem“ pracujete, tím hůře se vám přechází na standardní formát obrazovky. Hlavně proto, že širokoúhlý formát vám vedle vaší hlavní činnosti  nechává značný prostor i pro další preferované činnosti. A možností jak zbylou plochu využít je  opravdu mnoho. A využijete kteroukoliv kombinaci, vždy se vám výrazně zvýší komfort práce.

    

Sledování televizního programu či videa 
Na rozdíl od běžného přijímače na TV tuneru Cinema XXL můžete zvolit velikost obrazu, která vám vyhovuje, a to kontinuálně od plného formátu displeje až po miniaturní doplňkovou obrazovku.
Jste li hraví, pak můžete XXL proměnit v prvotřídní zábavní centrum. Televizní tuner Philips, grafická karta ATI Radeon 9700 a výborný software interWideo umožňují vše, co od multimediálního centra můžete očekávat. Jediné co potřebujete pro TV je kvalitní anténa, což je však podmínkou pro každý tv přístroj a je jakékoliv koncepce. Tak jako i u klasických přijímačů i zde je možno se připojit i k běžnému kabelovému rozvodu. Také ladění probíhá obdobně jako u vašeho televizoru. Tedy samozřejmostí je automatické vyhledávání programů. K dispozici máte možnost připojení externích zdrojů, přes kompozitní a S-VHS až po USB 2.0 či Firewire 1394. Díky tomu například můžete i vᚠanalogový záznam na klasickém S-VHS digitalizovat.

    

Softwarově je pro televizi a rekordér, který plně nahrazuje video s digitálním záznamem použito několik aplikací interVideo. Ty umožňují komfortní práci s TV tunerem digitálním záznamem, prací s kamerou, až po střih obrazu a zvuku u jednotlivých projektů. Tento programový balíček  umožňuje  vše co je v současné době v multimediální praxi obvyklé. Vzhledem k 16bit full duplexovému šestikanálovému  zvukovému systému Cinema XXL je výsledný vjem dokonalý nejen po obrazové, ale i po zvukové stránce.  
Ovládání je velmi jednoduché. Máte na výběr dvě rovnocenné možnosti. Klasikou, přes dálkové ovládání či myší, což je při současné práci i s dalšími programy rychlejší a pohodlnější. Naopak,  dáváte li si například krátkodobý oddych poslouží velmi dobře dálkové ovládání.

Důležité drobnosti
U Cinemy XXL se soustředili konstruktéři i na zdánlivé drobnosti, které však v praxi výrazně usnadňují práci. Jednou z nich je integrovaná čtečka pro nejpoužívanější multimediální karty. MultiMedia Card, SmartMedia Card , CompactFlesh či SD karty zde mají každá vlastní slot a je možno je používat současně. Integrované drivery pak umožňují okamžitou práci. Velkou výhodou je, že jsou mají trvale vyhrazené místo na kontrolním panelu Windows XP mezi zařízeními s vyměnitelným úložištěm. Na rozdíl od čteček neintegrovaných mají vždy přidělenu identickou adresu jako „xtᓠpevná jednotka v systému, což umožňuje vždy perfektní  přehled o datech. 

Design a stavba 
Také design přispívá k pozitivním stránkám tohoto notebooku. Zvláště některé prvky a detaily jsou velmi působivé. Zajímavý a oku lahodící je například systém „kontrolek“ s dominantním modře osvíceným vypínačem. Vzhledově zdařilá je i soustava hardwarového ovládání TV, DVD, internetu, pošty, či zvuku. Jediné co se nám zdálo na námi testovaném XXL ne  zcela dokonale barevně sladěno je barevný odstín klávesnice, který se trochu barevně „bije“ s hliníkovým ozdobným rámečkem reproduktorové soustavy. Klávesnice je však dodávána i ve tmavším provedení, které se nám zdá výrazně sladěnější a k tomuto provedení  jsme neměli sebemenších námitek. 
Dílenské zpracování je příkladné, vše  perfektně pasuje,  ovládací prvky pracují přesně.  Samotné těleso notebooku je vytvořeno z velmi pevného a odolného materiálu a vytváří pocit serióznosti a solidnosti. 

Technika na úrovni
Srdcem námi testovaného modelu byl procesor  Intel Pentium 4 procesor  2,8 GHz s  RAM 512MB. Chipset SiS 648FX + SiS 963, grafika ATI Radon 9700 Mobility 128MB, HDD 60GB,  16 bit SoundBlaster Pro-compatible, vestavěný mikrofon a 5 interních reproduktorů,  4x USB 2.0, VGA-Out, TV-Out, Line-Out, Mic-In, SPDIF, 1x PCMCIA typ II CardBus, FireWire, IrDa, interní modem 56K, síová karta 10/100 Mbit, baterie Li-Ion Smart, Samozřejmostí je i DVD-RW či universální DVD +- RW. Hmotnost notebooku je 4,5kg . 

Závěrem
Gericom Cinema XXL je jedním z nejlépe vybavených notebooků na našem trhu. Vyniká nejen všestranností, robustní stavbou, ale především vynikajícím velkým displejem s mnoha možnostmi použití. Jeho velikost v kombinaci se stranovým poměrem 16: 10 je v praxi tak komfortní, že je dost pravděpodobné, že by se tento stranový poměr mohl stát brzy nejoblíbenějším standardním. A to například dříve než obdobný formát 16:9 u TV. Především proto, že zatímco u televizoru musíte mít k dispozici dostatečné množství programů v tomto formátu u DVD je již standardem dávno a naopak při práci je tento formát jednoznačně praktičtější než klasika. Když k tomu ještě připočteme mimořádně dobrý poměrem cena-výkon  /podle vybavení stojí mezi 47 až 51 tisíc Kč/ pak je XXL opravdu vynikajícím typem, který v této cenové relaci a s tímto vybavením v podstatě nemá konkurenci. Lze jej doporučit každému, kdo si zvykl pracovat s multimédii, ideální je i pro práci s několika aplikacemi  zároveň. V neposlední řadě je samozřejmě výborným řešením pro milovníky filmů na DVD. 

                                                                                                  /per/

 

 

 

˙Ŕźă¨ćšmÔśíŠi§Ź<Ť„c"*Ćô`ĎôŹ[k÷—Ä3H-&–Iş&íĘŽůĆăéҧĄQÚÄë