automobily | motocykly | hobby | počítače a elektronika | zahradní technika | video-foto-film | scooter | lodě | mobiltest

 počítače a elektronika                        

Aktualizováno 20.11.2001

E-mail

 

  

 

 

 

 

 

Chcete si udělat radost? Kupte si Gericom  WEBGINE

Koupě dobrého notebooku není snadnou záležitostí ani dnes, kdy jejich ceny oproti nedávné minulosti výrazně klesly . Složitější je především to, že současný trh  nabízí hlavně v nižší cenové  kategorii záplavu modelů a proto zvolit  ten nejvhodnější,  „ušitý“ právě pro vaši potřebu, opravdu není jednoduché.  Zatímco na psaní či na běžnou kancelářskou práci nám bude stačit i notebook průměrný, tak na seriozní práci s multimédii, digitální fotografií či střihání digi filmů už zdaleka každý nepostačí. . Především proto, že musejí být vybaveny nejen rychlým procesorem, ale i výkonnou grafickou kartou a  aktivním,  rozměrným displejem TFT.

Naprostou samozřejmostí je velkokapacitní harddisk. Prostě notebook na tuto práci musí být hight-end.  I když samozřejmě dnes očekáváme, že bude hight-end za low-end ceny.  A to je právě síla noteboků Gericom  Overdosws  a  Webgine. Když porovnáte jejich výkon a cenu za kterou je koupíte, pak zjistíte, že v poměru cena výkon tvoří v nabídce absolutní špičku na našem trhu. My jsme pro vás připravili nejen desatero jak koupit dobrý notebook a jeden  který  dle našeho názoru patří mezi špičku v pomru užitná hodnota –cena jsme vybrali ke krátkému testu. 

Aby jste koupili notebook, ze kterého budete mít radost co nedelší dobu a poslouží vám  při různých příležitostech, měli by ste mít alespoň základní představu o tom, co vše s ním chcete dělat. Především proto, že u notebooků je mnohem více vlastností, které rozhodují o kvalitě přístroje než je tomu u klasických PC. Samozřejmě, že nejméně problematická je volba špičkového modelu, proslulé firmy. Cena za toto řešení je však často neúměrně vysoká protože takovýto notebook můžete pořídit i za dvojnásobnou cenu. Druhým extrémem je koupě velmi levného typu. Ten je často  nevhodný nejen pro digi foto, ale i pro většinu multimediálních  aplikací. Často se zde šetří velikosti paměti, harddisku nebo na velikosti displeje a jeho rozlišení.  Dnes bych při výběru  považoval za minimální standard  14 palců displej, rozlišení 1124 na 768, disk pod 20 giga se vám bude za pár měsíců zdát neskutečně malinký. Základem je DVD, samozřejmostí nejméně jedno USB a velmi dobrý je i IEEE1394 neboli Fire Wire, protože je bezkonkurenčně nejrychlejší  a  výrobci se konečně začínají snažit pro něj dělat aplikace. Například pro střihání digi je nepostradatelný.

Musíte si dát pozor především na to, aby jste nekoupili přístroj morálně zastaralý či totální  „nounejm“, u kterého již  často za pár měsíců může být problém se servisem. A hlavně se záručním servisem, kde vám případné poruchy opraví zdarma.  Zatímco u PC si mnoho věcí zručný uživatel může opravit sám a ty ostatní v podstatě každý servis, u notebooků je situace mnohem náročnější. Servis je výrazně specializovaný a jeho špatná funkce může být pro uživatele doslova pohromou.  A to nejen v kategorii levných přístrojů. Při koupi notebooku by si měl každý zkontrolovat několik zásadních vlastností a podle nich by se měl snažit nakupovat. 

Desatero při koupi notebooku

1/ Nevybírejte pouze podle   ceny. Ta není vždy jediným rozhodujícím faktorem záleží výrazně jak je vybaven a nejnižší cena nemusí být ta nejlepší. Vždy je to o poměru. Speciálně u těchto výrobků to platí. 

2/ Snažte se zjistit jak kvalitní servis má vᚠvybraný notebook a především za kolik dní vám výrobce garantuje jeho opravu.

3/ Nekupujte notebooky v zahraničí, vystavujete se problému, že v ČR nebude mít servis, v lepším případě jej v příslušném servisu nebudou chtít opravit.

4/ Jestliže vás nutká pokušení zakoupit výprodejový model, zvažte dobře  výhodnost tohoto nákupu s pohledem do blízké budoucnosti.  I když je tato volba na první pohled lákavá, většinou takto kupujete zastaralý přístroj, který již za krátkou dobu nestačí vašim požadavkům. Právě servis bývá u takovýchto přístrojů často největším problémem.

5/ Máte - li možnost výběru, dejte zásadně přednost Lithium ion baterii před běžnými NiMH. Důvod je jasný. Ty prvně jmenované nemají paměový efekt. NiMH baterie jsou náročnější na způsob nabíjení a stárnutím snižují rychleji svoji kapacitu a tím i dobu, po kterou je schopen notebook pracovat na jedno nabití.

Použití pro digitální fotografii a multimédia

6/ Vybírat si notebooky výhradně s aktivními displeji /pasivních je již na trhu velmi málo/. Mají lepší kvalitu obrazu a nejsou limitovány úzkým úhlem, ve kterém se můžete na displej dívat aniž by se zásadně změnilo zobrazení 

7/ Vybírat pouze ty notebooky, které mají rozlišení displejů minimálně 1024x768 a  výkonnou grafickou kartu.

8/ Dostatečně velký a rychlý harddisk je podmínkou, vzhledem k tomu, že  fotografie s vyšším rozlišením jsou náročné na místo.

9/ Ke kvalitnímu obrazu je důležité mít i kvalitní reprodukci zvuku, což u notebooků není vždy samozřejmé. Proto doporučujeme vyzkoušet zvuk před nákupem.

10/ Jestliže vámi vybraný notebook má námi doporučené vlastnosti, pak je dobré jej vybavit místo „cédéčka“  DVD rom mechanikou, protože cenový rozdíl mezi nimi je oproti vlastnímu notebooku zanedbatelný.  Získáte tím dobrý DVD přehrávač nejen dat, ale i DVD filmů. 

Jak  ukázalo naše desatero, je naprosto nejvýhodnější věnovat  výběru dostatečnou  pozornost.  Po delším průzkumu trhu jsme usoudili, že naprosto nejoptimálnější je zakoupit notebook, který sice na sobě značku světově renomované značky nenese, přesto však je s ní v podstatě totožný. A právě některé modely Gericomů jsou zcela totožné s modely nejrenomovanějších světových značek. A to je právě cesta, při které můžete získat špičkový Hight-end za vynikající cenu.

Gericom WEBGINE

Samozřejmě, že ze začátku jsme byli trochu nedůvěřiví především proto, že přístroj za padesát tisíc korun, takto výkonný a nabitý funkcemi se nám zdál podezřelý. S přibývajícím časem se však  ukázalo, že nejen vynikající technické parametry, ale i výdrž a spolehlivost jsou ctností tohoto modelu. 

První co zaujme je design. Decentní stříbrošedá barva  v kombinaci s šedomodrou klávesnicí a temně modrou je rozhodně zpestřením oproti většině  barevně fádních notebooků.   Displej o velikosti 14,1 palců. / Vzhledem k jeho velikosti a rozlišení je  možno bez sebemenších problémů používat mimo hlavní aplikace současně i v druhé části obrazovky další program jako je  například telefonní seznam či další software, který vám pomůže urychlit práci. Reproduktory jsou u tohoto modelu vzadu jsou kvalitní a umožňují i dobrý poslech zvukově náročných aplikací DVD. Mezi nimi je úzká lišta opatřená kouřovým plexi . Ta velmi efektně zakrývá jednotlivé provozní LED, které jsou tak vizuelně patrné pouze v pracovním stavu, v kraji lišty jsou pak funkční klávesa internetu a centrální spínač.  Ve středu přední části  je  klasický notepad, kraje jsou ponechány volné,což umožňuje pohodlné opření dlaní. Klávesnice je  přesná tichá s optimálním zdvihem /i když to je samozřejmě subjektivní /. 

Procesory používá WEBGINE jak Celeron tak i Pentium III . Základní  pamě je od 128 KB rozšířitelná na 512 KB. K základnímu vybavení patří disketová jednotka, DVD  Harddisk si můžete vybrat od 20 GB až po 40 GB.  Součástí notebooku je i zabudovaný modem, infraport, USB port, jeden sériový a jeden paralelní port. Ke špičkovým produktům patří i Li-on baterie , která udrží notebook až 3 hodiny v běžném provozu. Další zajímavou zprávou je záruka. Ta je až  tříletá. Roční standardně, tři roky za příplatek. Záruční oprava by neměla trvat déle než týden.

WEBGINE  v praxi

Žádný technický popis nemůže dostatečně představit výrobek tak jako praxe. WEBGINE se ve všech směrech chová od začátku jako skvělý profesionál. Jeho  displej s rozlišením XGA aTrue colorem umožňuje zobrazit v dobré kvalitě potřebné digitální fotografie i ve velkém rozlišení. Kromě velikosti a vysokého rozlišení je zajímavá i relativně vysoká jasová intenzita díky níž je displej viditelný i v poměrně intenzivním  okolním osvětlení. Díky tomu je možno používat jej  například i třeba v přírodě, což podle našich zkušeností není také jevem běžným. Notebook jsme   používali i jako komlexní mobilní kancelář, díky čemuž se nám osvědčila zabudovaná síová karta a telefonní modem.  Používali jsme však i jiné pomocníky jako  například  Card phone či  Bluetooth. Vzhledem k intenzivnímu výkonu tohoto. Příjemným zpestřením na služebních cestách  byla i projekce DVD. Vzhledem k velikosti displeje a kvalitě obrazu bezproblémová.   

Jsem si vědom, že každá recenze, která není dost kritická je podezřelá. Většinou totiž když najdete velmi dobrý výrobek, který nemá mnoho slabin, tak má většinou pro spotřebitele jednu vadu, a to zásadní - vysokou cenu.  Tady tomu však není. Zhruba 60 tisíc Kč, které za takto nadupaný notebook dáte je částka, která by ještě před krátkým časem byla nemyslitelná.  Vzhledem k procesoru 1GHz pamětí 256 MB, vysokým parametrům a kvalitnímu  rozměrnému displeji TFT získáte notebook, který vám jen tak brzy nezestárne.  

 

Petr Řezáč

 

Další články v rubrice počítače a elektronika: