automobily | motocykly | hobby | počítače a elektronika | zahradní technika | video-foto-film | scooter | lodě | mobiltest

zahradní technika

Aktualizováno 23.4.2008

E-mail

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak na zahradní traktory


Vyšlo i v Lidových novinách 22.4.2008

Testovat zahradní traktory je podstatně náročnější než testovat například sekačky na trávu či jinou jednodušší zahradní techniku. A to především proto, že jsou to zařízení podstatně složitější a záleží zde na více konstrukčních detailech než právě třeba u sekaček, proto jsme zatím nevolili klasický test.  

                

To však neznamená, že bychom s nimi neměli praktické zkušenosti. Se třemi ze čtyř uveřejněných modelů jsme sekali, zkoumali jak sbírají, plní koše, jak jsou subjektivně přátelské. 
Zaměřili jsme se na to, jak mají robustní konstrukci. Modely jsme nevybírali náhodně, ale velmi pečlivě jsme volili ty, které jsou velmi známé a hodně prodávané. V případně traktorů Honda vás seznámíme s jedním z modelů letos zcela nové řady. Zvolili jsme traktory od 86 000  korun do 139 000 korun. Záměrně jsme se soustředili na modely dražší, kde jsme mohli posoudit nejnovější technologie.
Máte-li větší zahradu, pak je zahradní traktor pro vás jako stvořen. Na rozdíl od klasické sekačky je práce s traktorem podstatně lehčí rychlejší a pohodlnější. A nejde vždy jen o sekání. Některé modely mají prvky, které jim umožňují i jiné činnosti. Velmi žádané je například tažné zařízení, za které si můžete připojit další techniku, kterou na zahradě potřebujete či například transportní vozík. Po motorické stránce se u těch nejrozšířenějších používají většinou tři značky motorů. Jednoválcový a dvouválcový Briggs & Straton, a dvouválcové Honda a Kawasaki. Samozřejmě, že podstatně dražší dvouválce jsou principielně výrazně lepší. Nicméně jsme byly velmi příjemně překvapení i jednoválcovým kratonem. Především proto, že od jednoválce jsme očekávali podstatně větší vibrace, tak jak je tomu například u motocyklů. Ty se však kupodivu nekonaly. Dle technických údajů za to může systém AVS s protizávažím a je nutno konstatovat, že jak jsme si ověřili, někteří „zahradní nováčci si z počátku ani moc rozdílů mezi jedno a dvouválcem moc neuvědomovali. Samozřejmě až do té doby, než se sekala vysoká přerostlá tráva, kde samozřejmě vzhledem k vyššímu kroutícímu momentu vládla dvouválcová Honda Kawasaki.

Na co si dávat pozor při koupi zahradních traktorů
Připravili jsme sedmero, které vám pomůže vybrat dobrý traktor.

1/ Na kvalitu sběru trávy, obdobně jako u sekaček

2/ Na plnění koše, které je vzhledem k jeho velikosti velmi důležité. Podle toho jak dobře naplníte koš lze do jisté míry usuzovat jak kvalitní je konstrukce toho kterého modelu. To platí především dle evropských měřítek. U Američanů v této oblasti také platí, že raději mulčují a kvalita sběru je moc nebere.

3/ Na robustnost konstrukce. Této oblasti je dobré se věnovat. Prohlédnout si nápravy, technologii spojení jednotlivých dílů. 

3a/ Svařované rámy jsou nejodolnější. Levnější modely používají výlisky, které se tvarují

4/ Na přední nápravu a čepy. Obecně platí, že čím větší jsou kulové čepy, tím déle vydrží a snesou i „horší zacházení“.

5/ Na příslušenství. Velmi důležité je například závěsné zařízení pro možnost připojení vozíku i dalšího příslušenství.

6/ Na bezpečnostní spínače, připojení koše, kontrolka dobíjení alternátoru a  bezpečnostní spínač pod sedačkou.

7 / Ideální ložiska jsou valivá zapouzdřená /nemusejí se promazávat/

Náprava by měla být nejlépe kovaná.  Ta je pevná a robustní a odolná i při jízdě  v nerovném terénu. Důležité je i to, aby se koš dal vysypávat z místa, kde sedí obsluha. Což značně usnadňuje práci s traktorem. Každý dobrý traktor by měl mít i kontrolní panel s potřebnými pracovními údaji \základní kontrolky. Důležitá je i velikost a tvar kol. Širší kolo lépe rozkládá hmotnost a je šetrnější k trávníku.

John Deere X 300 R – 137 700 Kč

Nový model traktoru X300R je osazen dvouválcovým, vzduchem chlazeným motorem do V - iTorque John Deere od Kawasaki o výkonu 17 HP. Je vybaven patentovaným žacím systémem TurboStar, kdy ventilátor vhání materiál zpod žací jednotky a pak je silou odfukuje do zadního sběrného koše. Výsledkem jsou lepší sběrací vlastnosti především v mokrých podmínkách a více nasbíraného materiálu. Ventilátor v systému materiál stlačuje ve sběrném koši (o obsahu 300 l), čímž se docílí účinnějšího zaplnění koše. Pokud je sběrný koš naplněn, tak tlakovým snímače  žací jednotku po zaplnění koše vypne. Pokud nechcete trávu sbírat, můžete použít výhozový deflektor (výbava na přání) a trávu necháte volně ležet nebo můžete mulčovat. Traktor lze použít i v zimě, nasadit na něj lze radlice nebo zametač. Osazen je automatická převodovkou s nožním pedálem Twin Touch a standardně je dodán s tempomatem, což obzvlášť pohodlné, pokud sekáte velké plochy. Řízení obou náprav umožňuje poloměr zatáčení 40 cm pro snadné sečení okrajů. Traktor se pohybuje max. rychlostí 8,9 km/h vpřed a 5,6 km/h vzad. Obsluha je snadná, bezproblémová, sběr také. Traktor seče v šířce 107 cm.

 

Mountfield XT 190 HD  93 500 Kč, (86 955 Kč s VK Mountfield)

Bezproblémová obsluha i manipulace. Osazen je jednoválcovým motorem Briggs & Stratton Intek OHV AVS o výkonu 18,5 HP. Tento nový model je velkým překvapením pro každého kdo by čekal velké vibrace jednoválcového stroje.Ty se snížily  oproti starším modelům  díky systému AVS s protizávažím více než o polovinu. Převodovka je hydrostatická, která umožňuje snadno a plynule regulovat rychlost. Vpřed se traktor pohybuje rychlostí až 8,8 km/h. Seče v šíři 102 cm, výšku sečení můžete nastavit na 3 – 9 cm. Trávu traktor odhazuje dozadu nebo ji sbíráte do koše o objemu 300 l. Samozřejmostí jsou i zde veškeré bezpečnostní pojistky. Sedadlo je stavitelné, takže pohodlí obsluhy je zajištěno.  Velmi dobře sbírá a plní koš, použít jej můžete i v zimě – lze k němu připojit radlice na sníh. Traktor také mulčuje. Má sedmiletou záruční lhůtu. Jeho výhodou je i jeho cena. Uvádíme ceny dvě – katalogovou a druhá nižší platí pokud máte vkladní knížku Mountfieldu. Tu získáte při nákupu zboží v hodnotě vyšší než 500 Kč.

Motor   Briggs & Stratton
Typ motoru   Intek OHV AVS
Počet válců   jednoválec
Výkon   18,5 HP
Převodovka    hydrostatická
Max. rychlost   8,8 km/hod.
Počet nožů   2 ks
Záběr    102 cm
Výška sečení    3,0 - 9,0 cm
Odhoz   zadní
Systém sběru    vakuový
Objem koše   300 l
Objem nádrže - palivo   7,0 l
Rozměr kol - přední   15 x 6,00 - 6 "
Rozměr kol - zadní   18 x 8,50 - 8 "
Hmotnost   223 kg
Systém bezpečnostních spínačů    ano
Elektrický startér   ano
Světla    ano
Elektromagnetické zapínání sekačky   ano
Elektromechanické vysypávání koše    -
Signalizace provozu   ano
Kontrolní panel   ano
Signalizace plného koše   ano - zvuková
Tempomat   -
Nastavitelné sedadlo ?   ano
Mulčování   ano
Deflektor   na přání
Sběrač trávy   ano

Honda HF 2620 HME  -   139 990 Kč

Přepracovaná řada traktorů Honda má několik zásadních změn oproti starším modelům. Hlavní novinkou je turbo systém který zvyšuje tlak a lépe tak sbírá trávu do koše. Traktor je příjemný, snadno ovladatelný s jednoduchou obsluhou i manipulací. Osazen je hydrostatickou převodovkou. Jeho srdcem je čtyřtaktní dvouválcový vzduchem chlazený motor Honda GXV 620 o výkonu 20 HP (3600 otáček). Pohybuje se rychlostí až 8,2 km vpřed a 4,2 km dozadu. Sběrný koš má objem 350 l. Výšku sečení můžete nastavit na 30- 90 mm  v sedmi stupních. Sekat budete v šířce 121 cm. Odhoz trávy, pokud nechcete sbírat do koše, je umístěn vzadu. Trávu do koše plní velmi dobře, nezahlcuje se. Vysokou a přerostlou trávu jsme posekali bez problémů. Nechybí bezpečnostní pojistky. Sedadlo řidiče je vybaveno bezpečnostním senzorem přítomnosti řidiče. Nechybí nárazníky. S traktorem můžete mulčovat. Má pětiletou záruční lhůtu.

Délka záruční doby 5 let
Záběr sekačky (cm) 121
Pojezdová převodovka hydrostatická
Rychlost pojezdu vpřed (km/h) 0 - 8,2
Rychlost pojezdu vzad (km/h) 4,2
Typ motoru GXV 620
Výkon motoru kW/HP (ot.min) 14,9/20 (3600)
Maximální kroutící moment Nm (ot.min) 44,1 (2500)
Měrná spotřeba motoru (g/kWh) 313
Objem palivové nádrže (l) 6,2
Množství motorového oleje (l) 2,2 (s filtrem)
Objem sběrného koše (l) 350
Rozměr předních kol 15 x 6,00-6
Rozměr zadních kol 18 x 8,50-8
Výška sečení (mm) 30 -90
Počet stupňů výšky sečení 7
Způsob spouštění sekačky elektrické
Mulčovací ucpávka volitelně
Garantovaná hlučnost dB(A) 105
Vnější rozměry D x Š x V (mm) 2440x1260x1230

Viking MT 6112 – 117 000 Kč

Nový zahradní traktor s jednoválcovým motorem Briggs & Stratton 17,5 Hp OHV. Seká v šíři 110 cm, výšku sekání můžete nastavit na 30 – 110 mm. Konstruktéři se u nových modelů mimo jiné soustředili na stavbu velmi robustního šasi. Disponuje sběrným košem na trávu o obsahu 350 l. Převodovka je hydrostatická, palubní deska je s LCD displejem. nastavitelné sedadlo, individuálně nastavitelný indikátor naplnění koše, integrované závěsné zařízení pro přívěs, odkládací přihrádky, uzávěr nádrže s ochranou proti přeplnění a širokoprofilové pneumatiky. K dalšímu vybavení patří přepínání směru jízdy vpřed – vzad, systém zachytávání trávy pro přesné sečení kolem okrajů trávníků, snadné ovládání sběrného koše. Traktor také mulčuje. Vpředu je opatřen nárazníkem.

Technická data
Pracovní šířka (cm) 110
Typ motoru  17,5 k OHV
Sběrný koš na trávu (l) 350
Objem koše  350 l

 

Petr Řezáč