automobily | motocykly | hobby | počítače a elektronika | zahradní technika | video-foto-film | scooter | lodě | mobiltest

zahradní technika

Aktualizováno 28.7.2011

E-mail

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Domácí automatické vodárny


Malé automatické vodárny mohou nahradit klasické domácí vodárny. Jejich výhodou jsou malé rozměry a to, že není nutné použít velkou tlakovou nádobu. Automatická
vodárna udržuje stálý tlak vody ve vodovodním potrubí. Základ vodárny tvoří většinou vícestupňové odstředivé čerpadlo, které je řízeno elektronickou jednotkou, která vyhodnocuje informace ze zabudovaných čidel. Při poklesu tlaku, tedy při odběru vody, je elektromotor čerpadla automaticky zapnut, při ukončení odběru naopak vypnut. Vodárna vypíná i v případě poruchy sání a některé vodárny i při velmi malém odběru vody (netěsný kohoutek, protékající toaleta). Řídící jednotka čerpadlo odstaví z provozu i v případě, že by byl vyčerpán zdroj vody. V těchto případech se vodárna zpravidla po nějaké době pokusí o restart.

Testovali jsme vodárny s maximální výškou sání 8 m a maximálním průtokem cca 
5 000 l vody za hodinu. Do testu jsme chtěli zařadit i modely Karcher
BPE 5000/55 a Metabo HWA 5 500, bohužel se nám ani během 14 dní nepodařilo na českém trhu tyto odpovídající modely koupit, protože ani distributoři je nemají na skladech. 

Jak jsme testovali

Všechny vodárny byly postupně zapojeny a u všech byly změřeny parametry, které jsme posléze porovnávali s deklarovanými. Z naměřených hodnot jsme se tedy například dozvěděli jaký je skutečný maximální výtlak, průtok, průtok při běžně používaném výtlaku 3 bary (odpovídá přibližně 30 m), zapínací tlak, odebíraný proud u jednotlivých modelů, nebo časy vypínání čerpadel v automatickém provozu, či při poruše sání. Zároveň jsme sledovali jednoduchost ovládání, či signalizace provozu a poruch. Následně byly všechny vodárny rozebrány a hodnotili jsme technické a dílenské zpracování.

Grundfos MQ 3-45 ( Sigmont)   cena: 10 490 Kč

Parametry: deklarované / měřené

Příkon (W): 1000 / 1058
Spínací tlak (bar): neuvedeno / 2
Max. průtok (l/hod): 4 500 / 5220
Max. výtlak (m): 45 / 45
Hloubka sání (m): 8
Hmotnost (kg): 13
Záruka: 2 roky

Vodárna splňuje deklarované parametry výtlaku, v průtočném množství vody je převyšuje o 23%. Při výtlaku 30 m jsme naměřili průtok 2200 l/h. Motor čerpadla je chlazený vodou, potřebuje tedy menší nároky na prostor než motor chlazený vzduchem a navíc je i tišší. Čerpadlo je vybavené automatickým ejektorem, který zajišťuje výbornou samonasávací schopnost. Samotné těleso čerpadla je z ušlechtilé oceli, ucpávka hřídele motoru uhlíko-keramická. Veškeré použité plasty na vodárně jsou masivní, je zde předpoklad vysoké odolnosti proti mechanickému poškození. Kladně hodnotíme objem instalované tlakové nádobky, která částečně eliminuje četnost spínání čerpadla při malém úniku vody. Ta je zde větší než u ostatních testovaných modelů (0,16 l). Provozní stav zde signalizují LED kontrolky. U tohoto modelu lze vypnout čerpadlo tlačítkem na ovládacím panelu, což u jiných testovaných modelů nejde. Určité výhrady máme k funkčnosti anticyklické ochrany, kdy při simulaci opakovaného malého úniku vody, toto čidlo ve skutečnosti nereagovalo. 

Výhody
+ kvalitní technické a dílenské provedení
+ masívní těleso čerpadla z ušlechtilé oceli
+ větší objem tlakové nádobky
+ samonasávací čerpadlo s automatickým ejektorem
+ nízká hlučnost
Nevýhody
- nemá madlo pro přenášení
- spolehlivost anticyklické ochran

hodnocení:   vítěz testu

------------------------------------------------------
Tallas Electra 85/4 (Mountfield) cena: 7 394 Kč

Parametry: deklarované / měřené

Příkon (W): 1000 / 1081
Spínací tlak (bar): 2 / 2
Max. průtok (l/hod): 5100 / 5520
Max. výtlak (m): 45 / 49
Hloubka sání (m): 8
Hmotnost (kg): 12
Záruka: 7 let

Vodárna převyšuje výrobcem deklarované parametry průtoku a výtlaku o 8%. Umístila se na 1. místě v naměřených hodnotách průtoku – 3 060 l/h při výtlaku 30 m. Hydraulickými parametry se toto zařízení ukázalo jako nejvýkonnější. Konstrukčním řešením hlavních částí – provedením komory, automatickým ejektorem, řídící jednotkou i mokrým chlazením -  je tento model podobný testovanému modelu Grunfos. Těleso samonasávacího čerpadla je z kvalitního materiálu (Noryl), kde jsou přidaná skelná vlákna, ucpávka hřídele je uhlíko-keramická. Technické zpracování je zde na velmi dobré úrovni, plastové dílce v hydraulické části jsou dostatečně masivní a dobře do sebe zapadají. Materiál některých krycích plastů je křehčí. Objem tlakové nádobky je zde jen 0,05 l, malé množství kapající vody sice moc neeliminuje, ale s jistotou tlumí hydraulické rázy v systému. Nejrychleji také reaguje při poruše sání – nedostatku vody. 

Výhody:
+  nejlepší naměřené parametry průtoku a výtlaku
+ masivní plasty hydraulické části
+ motor chlazený vodou
+ nejrychlejší reakce při poruše sání
+ nízká hlučnost
+ nízká cena
Nevýhody:
- těleso čerpadla z plastu
- křehčí některé krycí plasty
- nevhodně umístěné madlo

hodnocení: velmi dobré

---------------------------------------------------------------------

Gardena 6 000/5 LCD (Bauhaus)  cena: 10 190 Kč

Parametry: deklarované / měřené

Příkon (W): 1000 / 1081
Spínací tlak (bar): 2 / 2
Max. průtok (l/hod): 5500 / 5400
Max. výtlak (m): 46 / 48
Hloubka sání (m): 8
Hmotnost (kg): 12
Záruka: 5 let

Čerpadlo převyšuje deklarovaný výtlak o 4% a průtok nesplňuje o 2%. Při výtlaku 30 m jsme naměřili průtok 3000 l/h, v testu se umístila tato hodnota na 2. místě. Gardena má motor chlazený vzduchem, automatický ejektor, těleso čerpadla z ušlechtilé oceli a uhlíko-keramickou ucpávku hřídele. V podstatě se jedná o standardní vícestupňové samonasávací čerpadlo, které je řízené elektronikou. Na rozdíl od ostatních modelů je tato vodárna vybavena displejem, který zobrazuje provozní stavy a chybová hlášení. Možné je například i zobrazit celkovou spotřebu vody, aktuální průtok a tlak. Jako jediné má ve výbavě i účinnou filtrační vložku umístěnou v jímce za sacím hrdlem. Postrádali jsme ale vyrovnávací tlakovou nádobku pro eliminaci spínání při malém úniku vody. Plastové dílce hydraulické části jsou dostatečně masivní z kvalitního Norylu, vnější krycí plasty jsou méně kvalitní a budou náchylnější k poškození.

Výhody:
+ těleso čerpadla z ušlechtilé oceli
+ masivní plasty hydraulické části
+ multifunkční displej
+ účinná filtrační vložka
Nevýhody:
- méně kvalitní krycí plasty
- motor chlazený vzduchem – větší nárok na prostor
- chybí vyrovnávací nádobka
- vyšší hlučnost

hodnocení: dobré

---------------------------------------------------------------------

Walrus TQ 800 (Čer-Tech)  cena: 6 000 Kč

Parametry: deklarované / měřené

Příkon (W): 750 / 897
Spínací tlak (bar): 2 / 2,2
Max. průtok (l/hod): 5700 / 5760
Max. výtlak (m): 35 / 35
Hloubka sání (m): 6
Hmotnost (kg): 11,6
Záruka: 2 roky

Čerpadlo splňuje deklarované parametry průtoku při nulovém zatížení výtlačnou výškou, ale při výtlaku 30m je jeho průtok jen 1800 l/h, není tedy vhodné např. pro závlahy, postřikovače apod. Také není samonasávací, nemá ejektor, což znamená, že je nutné více dbát na těsnost sacích armatur a je před spuštěním nutné dokonale zavodnit nejen čerpadlo, ale i sací armatury. Motor je zde chlazený vzduchem, těleso čerpadla je plastové z kvalitního Norylu. Postrádali jsme zde signalizaci provozních stavů, velmi chybí například signalizace poruchy sání. Na rozdíl od ostatních je zde také velmi krátká doba automatického vypnutí po ukončení odběru vody (pouze 1s). To při malém odběru vody (netěsnostech) způsobuje neustálé zapínání a vypínání elektromotoru, což mu škodí. Lze to řešit dodatečnou instalací další tlakové nádoby, ovšem to s vynaložením dalších nezanedbatelných nákladů. Také jsme zaznamenali velmi dlouhou reakci při poruše sání (15 min.) než je čerpadlo automaticky odstaveno z provozu. Poté čerpadlo nepracuje do doby než poklesne teplota v komoře na 40°C a tak vzhledem k chybějící signalizaci uživatel vůbec neví, proč vodárna nefunguje. 

Výhody:
+ nízká cena
Nevýhody:
- menší průtok
- není samonasávací, chybí ejektor
- nemá vypouštěcí zátku čerpadlo pro zazimování
- ucpávka menšího průměru
- uživatelsky náročnější instalace
- krátká doba automatického vypnutí
- chybí signalizační kontrolky
- vyšší hlučnost

Hodnocení: nedoporučujeme

Olga Kábová