automobily | motocykly | hobby | počítače a elektronika | zahradní technika | video-foto-film | scooter | lodě | mobiltest

zahradní technika

Aktualizováno 26.4.2013

E-mail

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jarní provzdušňování trávy


Aby byl trávník pěkný, hustý a bez mechů, tak je potřeba mu věnovat kvalitní péči. A právě teď, po roztátí sněhu a vysušení travní plochy, je nejvhodnější doba pro jeho vyčištění a provzdušnění. Tuto činnost zajišťují stroje, které se nazývají vertikutátory, nebo-li provzdušňovače.

Vertikutátory jsou vybaveny ostrými svislými noži, které rotují a zařezávají se do terénu, čímž odstraňují suchá travní stébla, plsť, mechy a nečistoty. Nože také prořezávají travní drny, provzdušňují trávník a tím také umožňují lepší přístup živin. Nožové válce lze nahradit i válci, které jsou opatřeny drátky – pružinami, které suchou trávu vyčesávají.

Jak jsme testovali

Pro test jsme zvolili a nakoupili běžně dostupné elektrické stroje na našem trhu. Vybírali jsme modely, s motorem o výkonu cca 1 – 1,5 kW a šíří záběru 30-35 cm. V testu jsme kromě základní funkce tj. vertikutace a finální úpravy trávníku posuzovali také kvalitu dílenského zpracování a použitých materiálů, uživatelskou přívětivost (ergonomii) a snadnost ovládání celého stroje. Zde nás zajímalo především, jak je travnatá plocha vyčištěna, zda je stroj schopen naplnit sběrací koš, zda je práce i bez použití koše bezpečná a bezproblémová. Sledovali jsme, jestli se suchá tráva nehromadí a neucpává stroj.

Alko Powerline 3 600 VE (Namir)  cena: 8 990 KčMotor: 1 f asynchronní
Příkon: 1,4 kW
Šířka záběru: 36 cm
Hmotnost: 26 kg
Záruční doba: 2 roky

Tento model má tichý a kultivovaný chod motoru. Při praktickém testu dobře a rovnoměrně čistil travní plochu a nezanechával za sebou chuchvalce trávy. Koš není v základní výbavě a prodejce jej nemá ani na skladě. Se strojem se pro jeho vyšší hmotnost o něco hůře manipuluje a také díky většímu rozvoru náprav hůře kopíruje nerovnosti  terénu. Ovládací páky jsou dobře umístěné, jsou v dosahu obsluhy a hloubka spouštění nožů se nastavuje plynule na krytu šasi pomocí ruční matice. Lze nastavit, jako u jediného modelu v testu i výšku madla. Nožová hřídel je uložena v kuličkových ložiskách a ta v plastových domcích.  Z jedné  straně nejsou ložiska krytá žádnou clonou. Kola, krerá jsou vzadu větší, jsou taktéž osazena kul. ložisky. Elektromotor je opatřen plastovým krytem, upevněným pouze  lepící páskou. Plastové výlisky jsou masivní. Ale ne úplně přesně spasované.

Výhody: dobře čistí plochu, výkonný motor, jednoduchá obsluha, nastavitelné madlo, orientační ukazatel hloubky vertikutace
Nevýhody: ložiska nožové hřídele v plastových pouzdrech, kryt motoru upevněn pouze lepící páskou, koš není v zákl. výbavě.

Hodnocení:
velmi dobrý

-------------------------------------------------------------------------------------

Wolf Garten UV 32 ( Mountfield)  cena: 5 500 Kč

Motor: 1 f asynchronní
Příkon: 1,3 kW
Šířka záběru: 32 cm
Hmotnost: 20 kg
Záruční doba: 7 let

Vertikutátor na první pohled zaujme atraktivním designem. Samotná práce se strojem je bezproblémová. Travní plochu účinně čistí 16 dvoubřitých nožů, uložených na ocelové ose do šroubovice. Se strojem se lehce manipuluje, při práci samotné vyhazuje rovnoměrně suchou trávu, i když není nasazen koš. Ten lze přikoupit, a pokud jej nasadíte, tak se naplní opravdu celý. Samotné ovládání tohoto modelu je jednoduché, ovládací páky jsou umístěny v dosahu obsluhy. Hloubka vertikutace se reguluje centrálně a plynule, pomocí tvarované ruční matice umístěné na krytu šasi. Materiál všech částí je kvalitní a dílce jsou velmi dobře spasované. Kvalitu zpracování potvrzuje i robustní uložení nožové hřídele.Ta je uložena v kuličkových ložiskách a ta v ocelových domcích, navíc krytých ocelovými clonkami. Taktéž poměrně velká a široká kola jsou osazena ložisky. Díky malému rozvoru náprav stroj velmi dobře kopíruje terén.

Výhody: robustní konstrukce, velmi kvalitní technické zpracování, tichý a kultivovaný chod, bezpečnostní doběhová brzda motoru, rovnoměrné provzdušnění, velmi dobré plnění koše

Nevýhody: koš není součástí dodávky

Hodnocení:  vítěz testu

-------------------------------------------------------------------------------------

Stiga  32 VE (Elvin)   cena: 3600 Kč

Motor: 1 f kolektorový
Příkon: 1,5 kW
Šířka záběru: 32 cm
Hmotnost: 20 kg
Záruční doba: 2 roky

Tento stroj jsme koupili rozložený v krabici a byl nejnáročnější na sestavení. Plast šasí byl lehce zkroucený, tedy bylo i jedno kolo o něco výše, což bylo při práci nepříjemné. Nicméně stroj čistil travní plochu poměrně dobře, provzdušňování provádí 12 dvoubřitých nožů. Se strojem se při práci dobře manipuluje, ale obsluha samotná není příliš komfortní. Přepravní pozice nelze nastavit z místa obsluhy, ale pákou na předních kolech. Hloubka vertikutace se zde nastavuje skokově pákou na předních kolech v pěti daných polohách. I nasazování koše bylo o něco obtížnější, málokdy se nám to podařilo na poprvé. Kola jsou osazena kluznými ložisky. Madlo postrádá jakoukoli snahu o ergonomii, je jen jednoduché, kovové.

Výhody: dobrý sběr do koše, velký vyhazovací otvor

Nevýhody: kolektorový motor, zvýšená hlučnost, obtížnější nasazování koše, nekomfortní obsluha

Hodnocení: dobrý

---------------------------------------------------------------------------------------

Brill 38 VE/RL  (Korunka)   cena: 2 920 Kč

Motor: 1 f kolektorový
Příkon: 1,3 kW
Šířka záběru: 37 cm
Hmotnost: 14 kg
Záruční doba: 2 roky

Tento stroj je trochu odlišné konstrukce. Má pouze dvě větší kola na přední nápravě a zadní jsou pouze malá, pomocná o průměru 6 cm. Při práci je nutné stroj naklonit trochu dopředu, protože jinak dřou vzadu plasty o zem. Stroj má vyšší hlučnost a také mírně zvýšené vibrace. Kola nejsou osazena ložisky. Stroj dobře kopíruje terén, ale manipulace s ním, i přes jeho malou hmotnost, je o něco obtížnější. Hloubka vertikutace se nastavuje v 5ti aretovaných polohách pomocí ruční maticí matice na šasi. Nožová hřídel je osazena kuličkovými ložisky a ta jsou  uložena v plastových domcích. Šasi má stroj plastové, deflektor je měkký a propadává do koše, který je součástí dodávky. Ve výbavě je i provzdušňovací válec s pružinami.

Výhody: dobře kopíruje terén, koš a provzdušňovací válec v základní výbavě, nízká hmotnost

Nevýhody: obtížnější manipulace, vyšší hlučnost, zvýšené vibrace, krátký deflektor koše, malé ložisko válců uloženo jen v slabém plastovém domku

Hodnocení:  uspokojivý 

-------------------------------------------------------------------------------------------

Dolmar EV 3918 (Elva)    cena: 8 531 KčMotor: 1 f asynchronní
Příkon: 1,8 kW
Šířka záběru: 36 cm
Hmotnost: 27 kg
Záruční doba: 2 roky

Šasí tohoto vertikutátoru je kovové, což by mohlo být předností, nicméně celý stroj se nám zdá poměrně dost těžký a méně obratný než ostatní testované elektrické stroje. Přepravní výška se zde nastavuje z místa obsluhy a hloubka vertikutace centrálně a plynule, šroubem dole na táhlu nastavování výšky. Šroub pro nastavování výšky ale brání volnému otevření deflektoru při nasazování koše. Také bychom zde vytkli horší sběr, a to díky menšímu výhozovému otvoru. Vertikutaci zde zajišťuje 15 dvoubřitých nožů, nožová hřídel je ale v plastových pouzdrech a navíc nezakrytovaná ze strany ložisek. Kola mají kuličková ložiska.

Výhody: robustní kovové šasí, dobře čistí travní plochu

Nevýhody: šroub nastavení výšky překáží deflektoru, malý výhozový prostor, vyšší hmotnost, nožová hřídel v plastových pouzrech

Hodnocení:  dobrý

------------------------------------------------------------------------------------------

Fieldmann FZV 2001 (Mall)  cena: 2 190 Kč

Motor: 1 f kolektorový
Příkon: 1,3 kW
Šířka záběru: 32 cm
Hmotnost: 12,5 kg
Záruční doba: 2 roky

Jednoznačně nejhlučnější stroj v testu. Tento model vypadá na první pohled velmi subtilně. Je lehký, jeho madlo je poměrně krátké a nízko položené. Materiál šasi je měkký, kroutí se, a tak se jakoby vlní i madlo. Za provozu je stroj velmi hlučný a vykazuje zvýšené vibrace Naproti tomu, jeho 18 břitů čistí travní plochu docela dobře a díky nízké hmotnosti stroje je manipulace s ním uspokojivá obzvláště, je-li obsluha nižšího vzrůstu. V základní výbavě má i menší sběrný koš a výměnný válec s pružinami. Hloubka vertikutace se u tohoto modelu nastavuje dvěma pákami u předních kol. Ložiska hřídele vertikutačního válce i ložiska převodu, jsou na jedné straně uložena jen v plastových domcích. Kolečka na osách (bez kul. ložisek) mají nadměrnou vůli. 

Výhody: v základní výbavě koš a výměnný válec s pružinami, nízká hmotnost
Nevýhody: nízká tuhost šasi i madla, krátké madlo, nejvyšší hlučnost z testovaných strojů, nadměrná vůle v uložení kol, méně pohodlné nastavování hloubky vertikutace, ložiska válců a ložiska převodu uložena na jedné straně jen v plastu

Hodnocení: nedoporučujeme

Olga Kábová