automobily | motocykly | hobby | počítače a elektronika | zahradní technika | video-foto-film | scooter | lodě | mobiltest

zahradní technika

Aktualizováno 5.4.2012

E-mail

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pro krásný trávník. Vertikutátory


Vertikutátory, nebo-li provzdušňovače, jsou nezbytnými pomocníky při údržbě trávníku. Na jaře, po roztátí sněhu a vyschnutí, je vertikutace jedním ze základních úkonů, který je nutný proto, aby proběhla regenerace travnaté plochy.

Vertikutátory jsou vybaveny ostrými svislými noži, které rotují a zařezávají se do terénu, čímž odstraňují suchá travní stébla, plsť, mechy a nečistoty. Nože také prořezávají travní drny, provzdušňují trávník a tím také umožňují lepší přístup živin.

Již jsme se setkali s názory, že vertikutací se trávník zničí a mnoho lidí má obavu provzdušňovač použít. Tyto obavy jsou naprosto neopodstatněné. Nože opravdu trávník vyčistí a provzdušní, jak jsme si ověřili i po našem testu. Žádné ničení se nekonalo, a to ani u jednoho z použitých strojů. Bezprostředně po práci sice trávník na pohled vábně nevypadá, ale rychle se zregeneruje a pak je mnohem zdravější a hezčí.

Jak jsme testovali

Pro test jsme zvolili a nakoupili běžně dostupné benzínové stroje na našem trhu. Vybírali jsme modely, které by již měly zvládnout úpravu a vyčištění větší travnaté plochy, tedy stroje s motorem o výkonu cca 2-3 kW a šíří záběru 35-40 cm. V testu jsme kromě základní funkce tj. vertikutace a finální úpravy trávníku posuzovali také kvalitu dílenského zpracování a použitých materiálů, uživatelskou přívětivost (ergonomii) a snadnost ovládání celého stroje. Zde nás zajímalo především, jak je travnatá plocha vyčištěna, zda je stroj schopen naplnit sběrací koš, zda je práce i bez použití koše bezpečná a bezproblémová. Sledovali jsme, jestli se suchá tráva nehromadí a neucpává stroj.
V technických údajích je uvedena měřená šířka záběru.

Pro správnou práci vertikutátoru je důležitá samotná stavba a tvar šasí. Pokud je vpředu, před noži zespodu příliš mnoho otevřeného prostoru, tak se zde tvoří poměrně velké chuchvalce trávy a provzdušňovač pak přestává správně pracovat i přestává sbírat do koše. Výhozový otvor je také nutné při nákupu sledovat. Především jeho velikost a také zda v otvoru nepřekáží zadní náprava kol, na kterou se tráva namotá. Pokud je otvor příliš malý a navíc s překážkou ve smyslu nápravy, velmi rychle dojde k ucpání výhozového prostoru a stroj přestává pracovat.

Solo 518   (Czhobby)   cena: 17 990 Kč

Motor: Honda 4T
Deklarovaný výkon: 3 kW
Šířka záběru: 36 cm (měřená)
Hmotnost: 30 kg
Záruční doba: 2 roky

Stroj jsme koupili v krabici a jeho sestavení bylo celkem bezproblémové. V testu pracoval pravidelně, trávník byl pěkně vyčištěn.

Vhodné tvarování deflektoru i šasí samotného umožňuje bezproblémovou práci, při které se tráva nikde nehromadí a neucpává výhozový otvor. Dílenské zpracování má stroj na velmi dobré úrovni.
Šasí je kovové, hřídel je osazena patnácti dvoubřitými noži a je uložena v pouzdrech s kuličkovými ložisky. Široká kola na ocelových nápravách umožňují snadnou manipulaci při pojíždění a jsou vybavena taktéž kuličkovými ložisky. Motor dobře startuje a jeho chod je při práci pravidelný. Spokojeni jsme byli i s ergomonií tohoto modelu.  Přepravní poloha stroje je nastavitelná z místa obsluhy, hloubka vertikutace se nastavuje centrálně a plynule šroubem u spodní části táhla. Stroj není dodáván se sběracím košem, ten je nutné dokoupit zvlášť. Výhozový otvor by mohl být větší, nicméně s výsledkem práce jsme byly spokojeni. Nelíbí se nám, že technické parametry udávají šířku záběru 40 cm, přičemž my jsme naměřili jen 36 cm.
Koš dokoupíte za 950 Kč. Servis v dokumentaci je uveden jen jeden.


Výhody: pravidelná vertikutace, výborně trávník čistí, nastavení přepravní výšky z místa obsluhy, široká kola, dobré dílenské zpracování

Nevýhody: není dodáván koš v balení,  vysoká cena

Hodnocení:     vítěz testu

----------------------------------------------------------------------------------

MTD VG 40 BM  (Namir) 10 929 KčMotor: ThorX 35, čtyřtaktní, OHV
Deklarovaný výkon: 2,2 kW
Šířka záběru: 44 cm
Hmotnost: 33 kg
Záruční doba: 2 roky

Provzdušňovač nám prodejce předvedl a vysvětlil ovládání. U tohoto modelu praktický test ukázal některá problematická fakta. Přepravní výšku i hloubku vertikutace lze nastavit z místa obsluhy vsunutím páky do zářezu. Pokud je stroj v chodu, tak je nutné páku občas přidržet. Trávník čistí 21 jednostranných nožů, nožová hřídel je ale uložena v plastových pouzdrech s kuličkovými ložisky.  Šasí je z vrchu kovové, boky plastové. Konstrukce tak postrádá celkovou tuhost. Kola bez ložisek jsou uložená taktéž pouze v plastových pouzdrech. Výhozový otvor má stroj dostatečně široký bez překážek, koš stroj plní vcelku dobře. Stejně jako u testovaného Brillu se zde koš obtížněji zavěšuje, pod deflektorem není na háčky vidět. Vertikutátor není dobře vyvážen, napadá na madlo a při naplněném koši je nutné jeho přizvednutí. Madlo samotné je kovové bez návleku, při chladnějším počasí zebou obsluhu ruce. Pokud byste chtěli stroj převážet a složit madlo, pak je nutné demontovat olejovou měrku, protože překáží uvolnění šroubu dole na madle. Při této manipulaci pak hrozí únik oleje. Servis je v dokumentaci uveden jeden.

Výhody: šířka záběru, koš je součástí dodávky

Nevýhody: nízká tuhost a odolnost šasí, plastové boky šasí, nevyvážený stroj – napadá na madlo, ztížené zavěšování koše, ložiska hřídele i kola uložena v plastových pouzdrech, pro složení madla nutná demontáž olejové měrky

Hodnocení: uspokojivý

------------------------------------------------------------------------------------

GS - MV 800 (Mountfield)    cena:  12 190 Kč

Motor: OHV Loncin 4T
Deklarovaný výkon: 2 kW
Šířka záběru: 38 cm
Hmotnost: 34 kg
Záruční doba: 7 let

Stroj byl při koupi v prodejně sestaven a zprovozněn. V testu, při práci samotné, velmi dobře trávník čistil, sbíral i zcela naplnil koš. Vertikutaci provádí 16 oboustranných dvoubřitých nožů. Nože do záběru se spouští pomocí masivní kovové páky, umístěné u pravé ruky obsluhy. Výšku záběru nožů lze nastavit taktéž z místa obsluhy, a to plynule, pomocí otočného madla na táhle zdvihu. Model je osazen poměrně velkými kolečky, ergonomicky tvarované madlo je potaženo gumovým návlekem, příjemně se drží. Manipulace s tímto strojem je snadná, dobře se ovládá a výborně startuje. Pokud pracujete s košem, tak ten lze velmi snadno nasadit a posléze i vysypat. V případě, že zvolíte vertikutaci bez koše, pak oceníte vhodně tvarovaný deflektor, který umožňuje, že suchá tráva plynule a bez ucpávání odchází z pracovního prostoru.  Vertikutátor má celokovové šasí, nožová hřídel je uložena v litinových pouzdrech s kuličkovými ložisky. Kola jsou na ocelových nápravách, taktéž s kuličkovými ložisky. Z tohoto hlediska má stroj předpoklad dlouhé životnosti.  Koš lze dokoupit za 1 060 Kč. 

Výhody: pohodlná manipulace, velmi dobře čistí a sbírá, celokovové šasí, nožová hřídel uložená v litinových pouzdrech, pohodlná manipulace, dílenské zpracování, dlouhá záruka, široká síť servisů

Nevýhody: součástí balení není koš

Hodnocení:    velmi dobrý

-------------------------------------------------------------------------

Werco marina S 390 H (Zahrada CB) cena: 12 600 Kč

Motor: Honda 4T
Deklarovaný výkon: 3 kW
Šířka záběru: 38 cm
Hmotnost: 35 kg
Záruční doba: 2 roky

U tohoto modelu jsme se potýkali s komplikovanější montáží. Sestavit bylo nutné spodní i horní madlo, přišroubovat plyn, startování a ovládání, hřídel, složit koš. Navíc držák šroubu k nastavení hloubky vertikutace byl ohnutý. Hrany hlavy ovládacího šroubu byly velmi ostré a nepříjemné pro ruku. Celý mechanismus ovládání výšky a přepravy je o něco subtilnější než u ostatních testovaných strojů a nepůsobí příliš důvěryhodně.  Při práci se velmi chvěje a díky trochu fórové konstrukci může docházet k postupnému ohýbání držáku a tím pádem samovolné a nechtěné změně hloubky záběru. Jako jediný model z benzínových nemá třmenový spínač (drát u madla), spínání je řešeno pákou, což je pro obsluhu více náročnější. Motor nebyl u testovaného stroje správně seřízen a pracoval jen v nízkých otáčkách. Ve výhozovém otvoru brání náprava zadního kola, ale je nutno říci, že otvor je větší než například u Sola. U tohoto modelu je jasně vidět, že konstrukce šasí s velkým prostorem ve spodu, vpředu před břity, je problematická a způsobuje namotávání  a chuchvalce suché trávy. Koš se zde plní velmi špatně, téměř vůbec. Šasí je celokovové, kola široká s velkým průměrem a kuličkovými ložisky, hřídel je uložena v plastovém pouzdře. Stroj má 16 dvoubřitých nožů. Servis je v přiložených dokladech uveden jen jeden.

Výhody:  dodáván s košem, ovládání přepravní výšky z místa obsluhy

Nevýhody: špatný sběr trávy, tvoření chuchvalců, subtilnější ovládací mechanismus nastavení hloubky záběru, nožová hřídel uložená v plastových pouzdrech, neplní koš, složitější montáž

Hodnocení:    nedoporučujeme
---------------------------------------------------------------------------

Al-ko 3800 VB (Garden Technik)  cena: 12 790 Kč

Motor: Briggs & Stratton 475
Deklarovaný výkon: 2,6 kW
Šířka záběru: 35 cm (měřená)
Hmotnost: 30 kg
Záruční doba: 3 roky

U tohoto stroje jsme zaznamenali komplikovanější montáž. Osazený motor Briggs & Stratton je starší koncepce, což se projevuje horší startovatelností, spotřebou i zvýšenými vibracemi. Hloubka řezu se nastavuje skokově na šasi, a to v šesti stupních. Zde se na rozdíl od ostatních testovaných strojů nastavuje i pojezdová poloha stroje, což pro obsluhu znamená, že na nastavení nedosáhne. Je tedy nutné vypnout stroj, sklonit se dopředu k šasi a posléze nastavit přepravní polohu. Výhozový otvor je široký, bez zábran. Motor při nastavení hloubky vertikutace na stupeň 2 ztrácí na otáčkách, při nastavení na vyšší stupeň nám dokonce zhasl. S tímto jevem, ale výrobce dle návodu zjevně počítá, protože nedoporučuje nastavení u nových nožů na vyšší stupeň hloubky než 2. Stroj se zdá výkonově slabší, protože se nám zde ucpával výhozový otvor, ač by zde mělo být na první pohled vše v pořádku. Vpředu je šasí zespodu zakryto žebrováním, takže zde není volný prostor, ve kterém se tvoří chuchvalce, ale přesto dochází k ucpávání výhozu. Model je vybaven 12 ti dvoubřitými noži. V technických parametrech je uváděna o 3 cm vyšší šíře záběru než je ve skutečnosti. Chválime propracované měkčené madlo. Dodáván je bez sběrného koše, který lze dokoupit za 1190 Kč.

Výhody: široký výhozový otvor, pěkný design, kvalitní dílenské provedení, počet servisů
Nevýhody: z místa obsluhy nelze nastavit přepravní výšku, motor ztrácí na otáčkách, ucpává se výhozový otvor, dodáván bez sběrného koše, menší kola

Hodnocení:      uspokojivý

----------------------------------------------------------------------------

Brill 40 VB  (Bauhaus)     cena: 13 990 KčMotor: Briggs & Stratton 475
Deklarovaný výkon: 2,2 kW
Šířka záběru: 39 cm (měřená)
Hmotnost: 33 kg
Záruční doba: 5 let

Stroj byl při koupi v krabici, ale skládat jej nebylo nutné. Na první pohled vypadá poměrně mohutně a zákazníka zaujme i přitažlivým designem. Při práci samotné jsme ale příliš spokojeni nebyli. Suchá tráva a mech se při sběru do koše hromadily převážně v jeho přední části, takže naplněn byl pouze z jedné třetiny. Za strojem zůstávala ležet suchá tráva. Toto mohlo být způsobeno i nižším nastavením otáček motoru z výroby. Ty byly pouze 2800 ot/min (výrobce uvádí 3100 ot/min). Motor je, stejně jako u testovaného Alka, starší koncepce, což se i zde projevovalo většími vibracemi. Navíc je letmo uložen. Není připevněn přímo k šasí, ale na kolmém kovovém nosníku. Pokud byl motor v chodu, tak kryt filtru vysloveně dřel o šasí.  To je celoplastové, což se nám právě u tohoto typu stroje nezdá příliš vhodné. Odletující kamínky šasí snadněji poškodí. Nožová hřídel je uložena v plastových pouzdrech s kuličkovými ložisky. Nožů je 17 oboustranných. Kola na kovových nápravách mají také kuličková ložiska. Celková konstrukce stroje není příliš pevná. Pokud bychom opomněli nasazování koše, tak se s tímto modelem poměrně dobře manipuluje. Koš se zavěšuje hluboko pod deflektorem, kam nevidíte, těžko se strefujete na háčky a navíc je zasunuté i držadlo koše, takže se špatně drží. Hloubku vertikutace nastavuje obsluha plynule, otočným kolem v přední části šasí. Nože se spouští pákou z místa obsluhy. Madlo s plastovým návlekem je výškově nastavitelné pomocí svěrných plastových šroubů. To je pohodlné i pro případnou přepravu stroje, protože madlo lze snadno sklopit a navíc jsou vpředu i vzadu na šasí držadla pro snadné zvednutí. Koš dokoupíte za 1 190 Kč. Seznam servisů v dokumentaci přiložen nebyl.

Výhody: výškově nastavitelné madlo, madla pro snadnou manipulaci při přepravě, pěkný design, větší zadní kola
Nevýhody: hůře sbírá, koš se velmi špatně nasazuje, nízká tuhost a odolnost šasí, motor starší koncepce vibruje

Hodnocení: uspokojivý 

Olga Kábová