automobily | motocykly | hobby | počítače a elektronika | zahradní technika | video-foto-film | scooter | lodě | mobiltest

zahradní technika

Aktualizováno 25.5.2012

E-mail

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zahradní traktory. Usnadní údržbu zahrady


Musíte udržovat větší travní plochy? Pak je pro vás zahradní traktor jasným řešením. Na rozdíl od klasické sekačky je práce s traktorem podstatně lehčí, rychlejší, pohodlnější a i zábavnější. Vyplatí se vám již při ploše od 1200 m2. Využit jej můžete i k jiné činnosti než je sekání. Zpravidla lze k němu připojit různé příslušenství, jako je třeba přívěsný vozík, travní válec a v zimě i sněhovou radlici.

Jak jsme testovali

Zahradní traktory  jsme nakoupili u odborných prodejců, u všech (až na model Partnera) nám prodejce stroj zprovoznil a vysvětlil ovládání. Do testu jsme vybrali modely, u kterých prodejci uvádějí maximální výkon motoru kolem 10 kW a jsou určeny pro plochy od 1200 do max. 4000 m2.  Při testování jsme sekali různé travnaté plochy. S trávou vysokou cca 30 cm si všechny traktory neporadily. U některých typů se zcela ucpal výhozový tunel a trávu nebylo možné sebrat do koše, i když sekaný porost byl běžně hustý a vyschlý. Sekání trávy vysoké cca 15 cm již zvládly všechny stroje. Zde se však projevily některé další rozdíly v rychlosti sečení a v uživatelském komfortu. U jednotlivých modelů jsme ocenili především elektrické spínání nože sekačky a při jízdě v nerovném terénu kola s větším průměrem, kdy jízda byla znatelně pohodlnější. Další podstatnou výhodou je možnost vysypání koše z místa řidiče, aniž by obsluha musela za tímto účelem ze stroje sesedat.

Sledovali jsme tradičně i úroveň technického řešení, dílenského zpracování a kvalitu použitých komponentů.

Všechny modely jsou vybaveny bezpečnostními spínači – pod sedadlem řidiče  i spínačem uzavření sběrného koše. Všechny modely umožňují nastavení sedačky do polohy, která vyhovuje výšce a pohodlí obsluhy. Některé traktory jsou osazeny regulací dobíjení akumulátoru. Tato součástka při nastartovaném motoru zjednodušeně hlídá napětí, kterým je akumulátor dobíjen, „nepřebíjí se“ a tak se ani nezkracuje jeho životnost.

K technickým parametrům: u výkonů jsou uvedeny hodnoty ze štítku stroje, tedy při pracovních otáčkách, záběr nožů je měřený, měřený je i rozměr výhozového tunelu (š x v x d).

Husqvarna CT 126   (Nobur)   45 990 Kč



Motor: Briggs&Stratton 3125, 344 cc
Výkon: 6,37 kW při 2800 ot/min
Převodovka: mechanická 6+R
Záběr nože: 75 cm
Výhozový tunel: 19x13x75 cm
Nastavení výšky sečení: 38-102 mm
Objem sběrného koše: 200 l
Hmotnost: 190 kg
Záruka: 2 roky

Stroj s mechanickou převodovkou, který pro obsluhu není přívětivý, a při sekání samotném jsme zaznamenali poměrně dost problémů. Model je osazen v podélné ose asymetricky uloženou jednonožovou sekačkou, která z jedné strany nepřesahuje dráhu kol. Při sečení tak dochází k tomu, že pravá kola neposekaný porost přejedou a takto ulehlou trávu již nelze dobře posekat. Při sekání vyšší trávy se ucpává nízký plastový výhozový tunel. S nižší suchou trávou si stroj poradí a tunel neucpe, ale indikace plnosti koše signalizuje už ve chvíli, kdy je koš naplněn zhruba jen z poloviny, což je dáno i nevhodným umístěním spínače akustické signalizace. Koš se dobře vyprazdňuje z místa obsluhy pomocí výsuvné tyče. Jízda na trochu hrbolatějším terénu je díky menším kolům velmi neklidná a traktor nadskakuje, což je pro obsluhu nepříjemné. Nůž se spouští velmi nepraktickou pákou umístěnou pod volantem, kdy obsluha musí pro spuštění nože vyvinout značnou sílu, aby se přemohl odpor silné vratné pružiny napínacího mechanismu řemene pohonu sekačky. Při vypínání nože se páka naopak prudce vrací a „kopne“ do ruky, případně i do kolena. Pouzdra svislých čepů přední nápravy jsou pouze z tenkostěnného plastu. Při sekání také dochází k tomu, že se samovolně pootevřel koš, tím se aktivoval bezpečnostní spínač a v důsledku toho zhášel nastartovaný motor.

Výhody: snadné vyprázdnění koše pomocí páky, držák na nápoj, tažné zařízení v základní výbavě
Nevýhody: poskakování při jízdě z důvodu menších kol, časté ucpávání nízkého výhozového tunelu do koše, nepraktické a namáhavé spouštění nože, nespolehlivé zajištění uzavřeného koše, větší vůle v řízení, chybí přední nárazník a regulace dobíjení akumulátoru.

Hodnocení:   nedoporučujeme

---------------------------------------------------------------------------------------------

PDC 140 (Mountfield)   cena: 44 000 Kč

Motor: Briggs&Stratton 3130, 344 cc
Výkon: 5,76 kW při 2400 ot/min
Převodovka: mechanická 5+R
Záběr nožů: 83 cm
Výhozový tunel: 20 x 17 x 80
Výška sečení:  30-85 mm
Objem sběrného koše: 250 l
Hmotnost: 187 kg
Záruka: 7 let

Traktor vybavený sekačkou se dvěma žacími noži, které se spouští pomocí elektromagnetické spojky, a s mechanickou převodovkou. Stroj je v terénu obratný, otočí se na velmi malém poloměru. Při sekání nižší trávy je jako u jediného z testovaných strojů možné zařadit na nejvyšší rychlost a stále velmi dobře seká a plní koš. Práce s ním je velmi rychlá. Sekání vyšší trávy střední rychlostí je taktéž bezproblémové, široký středový výhozový tunel se neucpával, koš byl naplněn celý. S košem se dobře manipuluje, z místa řidiče se jednoduše vysypává pomocí výsuvné páky. Traktor má velká kola, tudíž je při jízdě a sekání v nerovném terénu poměrně klidný, nenadskakuje a vyniká nízkou úrovní vibrací. Spokojeni jsme byli i z hlediska dílenského zpracování. Pouzdra svislých čepů jsou kovová, uložení předních kol je řešeno valivými ložisky. Motor má regulaci dobíjení, baterie se tedy při provozu „nepřebíjí“. Celkovou dobrou úroveň dokreslují i další drobnosti, jako např. palivový ventil a nástavec na vypouštění oleje z motoru.  Jako jediný má i led kontrolku zapnutého stroje. Prodejce stroj zdarma doveze zákazníkovi na zahradu, kde jej i předvede.

Výhody: velmi dobře seká a plní koš i při vyšší rychlosti, široký a nejkratší výhozový tunel, obratný, velká kola, snadné vysypávání koše, kovová pouzdra svislých čepů, elektromagnetická spojka nožů, valivá ložiska u předních kol, regulace dobíjení motoru, kontrolka zapnutého zapalování, dlouhá záruka
Nevýhody: není vybaven držákem na nápoje

Hodnocení:    vítěz testu 
---------------------------------------------------------------------------------------------

Murray 145 (Cetea)   cena: 43 990 Kč

Motor: Briggs&Stratton 4145, 500 cc
Výkon: 9,5 kW při 2850 ot/min  Převodovka: mechanická 6+R
Záběr nože: 75 cm
Výhozový tunel: 11x15x90 cm
Výška sečení:  38-102 mm
Objem sběrného koše: 173 l
Hmotnost: 184 kg
Záruka: 2 roky



Model s jedním žacím nožem a mechanickou převodovkou. Sekání s tímto strojem je velmi problematické a vyžaduje značnou dávku trpělivosti. Traktor je sice vybaven výkonným motorem, ale díky úzkému, dlouhému a po straně umístěnému výhozovému tunelu je normální sběr trávy do koše téměř nemožný. Tunel je u ústí do koše navíc ostře zahnutý. Koš, který není vybaven signalizací plnosti, se podařilo naplnit jen při jízdě na nejnižší rychlost a při sekání nízké suché trávy. Sběrný koš se obtížně vyprazdňuje, protože pro jeho vyklápění je k dispozici jen jedno pomocné madlo v zadní části koše. Sekačka je umístěna asymetricky u levé strany. Pravá kola přejíždí neposekanou trávu a takto ulehlý porost už nelze dobře posekat. Při jízdě se stroj třese, má velkou vůli v řízení, při nastavování výšky sečení vydává nepříjemné zvuky. Díky těmto projevům jsme neměli z práce dobrý pocit. Pod žacím odhozovým nožem je namontován plastový ventilátor, který dle našeho názoru může být náchylný na poškození. Pouzdra svislých čepů přední nápravy jsou plastová.

Výhody: výkonnější motor, průhled do palivové nádrže, tažné zařízení v základní výbavě, držák na nápoj
Nevýhody: ucpávání výhozového tunelu sběru trávy do koše, i při sekání nízké trávy je vyžadována velmi pomalá jízda, špatně se nasazuje i vyprazdňuje koš, velká vůle v uložení nápravy, nekomfortní ovládání, bez regulace dobíjení akumulátoru

Hodnocení:
  nedoporučujeme

-------------------------------------------------------------------------------------

Alko PW T 13/92 HD  cena: 58 884 Kč (Alko - Ešner)



Motor: Briggs&Stratton 3130, 344 cc
Výkon: 7 kW při 2900 ot/min
Převodovka: hydrostatická
Záběr nožů: 95 cm
Výhozový tunel: 17x18x87 cm
Výška sečení:  30-90 mm
Objem sběrného koše: 300 l
Hmotnost: 208 kg
Záruka: 2 roky

Stroj s  hydrostatickou převodovkou ovládanou ruční pákou a se sekačkou se dvěma žacími noži. S tímto modelem jsme při sekání byli vcelku spokojeni. Dobře se ovládá a při sekání se i velmi dobře plní sběrný koš. Aby se středový tunel výhozu neucpával, je při sekání vyšší trávy nutné zvolit nižší pojezdovou rychlost. Pokud ale budete trávník udržovat pravidelně a sekat trávu nepřerostlou, tak pojezdová rychlost při sekání může být svižnější. Při jízdě v méně rovném terénu traktor trochu více nadskakuje, což je zřejmě způsobeno koly s menším průměrem. Dva žací nože trávu sekají pravidelně a efektivně, navíc je sekačka osazena pomocnými „antiskalpovacími“ kolečky. Velkým problémem je zde ale vysypávání plného koše. Ač jsou zde instalovány plynové pístové vzpěry pro zvednutí a vyprázdnění koše, tak naplněný 300 litrový koš nezvednou. Problém je i uvolnění pojistky sběrného koše. Je tedy nutné koš zvednout pomocí zadního madla, ale nejedná se o pomocné nadzvednutí, je nutné zabrat plnou silou. Fyzicky méně zdatný člověk tento úkon zvládne jen stěží. Způsob vyprazdňování plného koše velmi snižuje komfort práce. Navíc, zpětné usazování vysypaného koše není přesné a horní víko koše se láme o zadní okraj kapoty. Model je vybaven  noži s odhozovými lopatkami. Příjemné je zapínání a vypínání sekačky pomocí tlačítka ovládajícího elektromagnetickou spojku. V základní výbavě není tažné zařízení, ale lze jej dokoupit. U námi koupeného stroje bylo špatně seřízeno ovládání pojezdu, kdy v poloze ovládací páky na „neutral“ stroj stále popojížděl (couval). To však přisuzujeme nedostatku předprodejního servisu. K traktoru nebyl dodán český návod.

Výhody
: hydrostatická převodovka, dva žací nože, dobře seká i plní koš,
elektromagnetická spojka zapínání sekačky, kovová pouzdra svislých čepů
Nevýhody: obtížné vysypávání plného koše, při zavírání koše se láme horní víko koše o hranu kapoty, chybí český návod,

Hodnocení: dobrý

--------------------------------------------------------------------------------------------

Partner  P12597RB   (Elektro garden)  cena: 40 790 Kč

Motor: Briggs&Stratton 3125, 344 cc
Výkon: 5,76 kW při 2500 ot/min  Převodovka: mechanická 6 + R
Záběr nožů: 97 cm
Výhozový tunel (š x v x d): 20x18 x 82 cm
Výška sečení:  38-102 mm
Objem sběrného koše: 250 l
Hmotnost: 235 kg

Tento model jsme jako jediný museli složit a zprovoznit, protože byl dodán v krabici. Jeho sestavení je poměrně náročné, zkušenému technikovi to trvalo zhruba dvě hodiny a montážní návod ani příliš nesouhlasil se skutečností. 
Stroj je vybaven sekačkou se dvěma protiběžnými žacími noži a mechanickou převodovkou. Ač má traktor poměrně velký výhozový středový tunel, tak se nám koš podařilo při sekání naplnit asi jen ze 2/3. To může být způsobeno i nižšími otáčkami motoru, které byly mezi testovanými modely nejnižší (naměřeno 2 570 ot/min), ale odpovídají štítkové hodnotě.  Motor při sekání vyšší trávy v nerovném terénu ztrácí na výkonu a výhozový otvor se ucpává. Při sekání nižší trávy jsme byli spokojeni, koš se plnil vcelku bez problémů, ale bylo nutno zvolit nižší pojezdovou rychlost. Při jízdě se traktor nepříjemně chvěje, do nohou na stupačkách jsou cítit dost nepříjemné vibrace. Vyšší míra vibrací je značně ovlivněna nižší tuhostí rámu, jehož konstrukci tvoří ocelový profilovaný výlisek. Robustně naopak působí litinová přední kyvná náprava, v níž jsou svislé čepy ale uloženy jen v plastových pouzdrech. Pouzdra předních kol jsou kovová. Při jízdě v nerovném terénu se uvolňuje pojistka uzavření koše, což je způsobeno nižší tuhostí plastového zadního čela.

Výhody: litinová přední kyvná náprava, snadné vysypávání koše výsuvnou pákou, tažné zařízení, v přední části pomocná „antiskalpovací“ kolečka sekačky, velká kola
Nevýhody: nepříjemné vibrace a chvění celého stroje při sekání, chybí přední nárazník, větší vůle v uložení nápravy, svislé čepy v plastových pouzdrech, malá tuhost zadní plastové desky – vypíná se pojistka koše, bez regulace dobíjení. 

Hodnocení: uspokojivý

Olga Kábová