automobily | motocykly | hobby | počítače a elektronika | zahradní technika | video-foto-film | scooter | lodě | mobiltest

zahradní technika

Aktualizováno 24.9.2009

E-mail

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Test motorových pil. „Farmářky.“

Vyšlo i v deníku Právo 24.9.2009

V druhé části letošního našeho letošního testu vám představíme pily o obsahu cca 50 ccm. Tedy ty, které jsou již bytelnější a měly by zvládnout nejen pravidelnou přípravu palivového dříví do domu, prořezávání stromů na vaší zahradě, eventuelně přilehlém pozemku, ale i občasné kácení stromů v lese. 
Po první části testu jsme byli velmi zvědavi, jak si povedou pily v silnější kubatuře.  V letošním testu byly rozdíly opravdu velké a překvapující. Sice se potvrdilo, že osvědčené značky mají stále dobrou kvalitu, ale některé modely vyloženě zklamaly, a to i ty, u kterých jsme to absolutně neočekávali.

Délka záruky

Motory benzinových pil pracují ve velmi vysokých otáčkách (až 13 500 ot/min) a jednotlivé součásti jsou tak vystavovány extrémnímu namáhání. Na kvalitu použitých materiálů jsou proto kladeny velmi vysoké nároky. Pila resp. její motor musí něco vydržet. Nesmí se „rozsypat“ po 2 sezónách používání. S tím souvisí také správné seřízení pily před uvedením do provozu, kterým se předejde mnoha zbytečným problémům, vyplývajících z neodborného zásahu uživatele. Proto je důležité odborné předprodejní seřízení, kdy je  zákazníkovi předána pila připravená k práci. Firmy, které poskytují předprodejní servis pak mohou poskytovat delší záruční lhůtu než je zákonem stanovená. Při výběru pily se proto vyplatí předem si zjistit délku záruční lhůty. Tady bychom chtěli ale upozornit na některé odlišnosti v poskytování záruční doby při nákupu pro firmu, která stroj nebude používat k profesionálnímu použití (například sídlí v domě se zahradou a stejně jako jakýkoliv běžný majitel domu prořezává stromy, eventuelně připravuje palivové dřevo). U většiny prodejců tato firma dostane stejnou záruku jako běžný zákazník. Pokud ale nakoupí například stroj značky Husqvarna či Jonsered nebo Stihl, tak dostane záruku na jeden rok i když uvede, že stroj nebude používán k profesionálním účelům.

Jak jsme testovali

Sledovali jsme technické zpracování, uživatelský komfort a samozřejmě to jak pila řeže i při větší zátěži, zda drží otáčky, nezpomaluje, nevibruje. To je při delší práci velmi důležité. Se zahlcující se pilou musíte řezat podstatně déle, práce je pomalejší. Vibrující a těžký stroj vás také brzy unaví. Všechny stroje měly při testu stejné podmínky, řezali jsme stejné dřevo – měkké i tvrdé. Naše testy tedy probíhaly v několika fázích. Řezali jsme palivové dříví z borovicových kuláků o průměru cca 30 cm, prořezávali větve. Tvrdé dřevo zde zastupoval vyvrácený ořech. Pily tedy musely pracovat ve všech polohách, a zpracovat velmi slušné množství dřeva.
Stroje jsme testovali jak s laiky, tak i s člověkem, který má s řezáním dřeva značné zkušenosti. Zejména u laiků, tedy u lidí, kteří nemají s řezáním příliš velké zkušenosti jsme zaznamenali, jak je velmi důležité, aby pila poskytovala uživatelský komfort, tedy zejména snadný start, napínání řetězu z boku, snadno přístupné vzduchové filtry a při řezání aby se nezastavovala a neztrácela na výkonu.

Dolmar 111    cena: 14 389 Kč

Obsah: 52 ccm 
Výkon: 2,4 kW
Hmotnost:  5,2 kg
Záruka:  2 roky

Na tento model jsme byli velmi zvědavi. Zatímco v loňských testech se PS 500 o stejném výkonu ukázala jako velmi dobrá, tak 111 byla o poznání horší. Při větším zatížení ztrácela otáčky což chvílemi vedlo až k zastavení řetězu. To se výrazně projevilo například při podélném řezu. Lišta je dodávána v délce 38 cm. I se startem jsme měli trochu problém. Špatně se nastavuje půlplyn a jeho aretace vyžaduje cvik, je to trochu nepraktické. Sytič je mechanický, sám se nevrací. Není zde ani dekompresní ventil. Vzduchový nylonový  filtr je přístupný s použitím nářadí a ještě i samotný filtr je třeba odšroubovat. Vypínač není na integrované páčce. Antivibrační systém je na silentblocích, napínání řetězu je řešeno z čela pily.  Těleso pily je kovové. Pilu jsme dostali v krabici, se sestavením a zprovozněním problém nebyl. Servis je uveden jeden.

Výhody: dobrá v příčném řezu, vyměnitelný prstýnek řetězky
Nevýhody: v podélném řezu horší řezací vlastnosti, nemá pružinový antivibrační systém, napínání řetězu z čela, horší systém startu, uživatelsky nekomfortní, krátký kryt lišty

Hodnocení:           uspokojivý


--------------------------------------------------------------------------------

Hitachi CS 45 EM                     cena: 20 151 Kč

Obsah: 49,3 ccm
Výkon: 2,51 kW
Hmotnost: 5,1 kg
Záruka: 2 roky

Pilu jsme koupili v e-shopu a bohužel se zde nejvíce projevil nákup u neodborníka. Absence předprodejního servisu se projevila horším startováním.  Nicméně po seřízení již fungovala bezvadně. Start byl nadále bezproblémový, v řezu, i podélném řezala velmi dobře, bez vibrací ani neztrácela na výkonu. A to i přesto, že jsme zvolili pilu s delší variantou lišty – 45 cm. Pila je vybavena poloautomatickým sytičem i dekompresním ventilem. Ke vzduchovému nylonovému filtru se dostanete bez použití nářadí a je zde i předfiltr. Má velmi účinný antivibrační systém, je dobře vyvážená a při práci se s ní příjemně manipuluje. Dobře padne do ruky. Řetěz se napíná z boku, regulace mazání nechybí, řetězka má prstýnek. Těleso pily je z hořčíkové slitiny. Servis je uveden  jeden záruční. Visačku vítěz testu jsme udělili pro její výborné vlastnosti v řezu i ovládání, ale předprodejní přípravu by si určitě zasloužila.

Výhody: velmi dobrá v řezu, dvojitý filtr, dobrá ergonomie
Nevýhody: obtížnější první uvedení do provozu, krátký kryt na lištu

Hodnocení:                        vítěz testu


--------------------------------------------------------------------------------

Husqvarna 450 e  cena: 13 490 Kč

Objem: 50,2 ccm
Výkon: 2,4 kW
Hmotnost: 5,1 kg
Záruka: 2 roky (1 rok)

Tato pila se nám celkem líbila. V řezu jsme nezaznamenali žádné zásadní problémy, jen se projevil, stejně jako u předešlého testování problém při podélném řezu u tvrdého dřeva (používali jsme lištu 38 cm). Při této zátěži trochu ztrácí v otáčkách. Pila se při práci dobře nese, ergonomicky je dobře vyřešena. Antivibrační systém je řešen pružinami, plstěný vzduchový filtr jde sice snadno sundat, ale na rychloupínací sponu stejně musíte použít šroubovák. Start je snadný, model je vybaven primerem, dekompresním ventilem. Páčka sytiče je integrovaná s vypínačem. Trochu jsme zde postrádali prstýnek pro řetězku. Řetěz se napíná z boku bez použití nářadí. Rychloadaptér pro povolení matky je výborný, ale ruční povolení, či napnutí řetězu je v praxi trochu hůře proveditelné. Šroubovákem by bylo snadnější. Při koupi na prodejně pilu předvedou v provozu. Hodně se nám ale nelíbí, že pokud potřebujete nakupovat na firmu i k neprofesionálnímu použití, tak záruku dostanete pouze na 1 rok.

Výhody:  dobrá v řezu, průhled do palivové nádrže, rychloadaptér pro matku lišty
Nevýhody: hůře se ručně napíná/povoluje  řetěz, ve větší zátěži ztrácí otáčky, zkrácená záruční doba i pro firmy, které stroj nemají ke komerčnímu použití, nemá prstýnek řetězky
Hodnocení:              dobrá


--------------------------------------------------------------------------------

Mountfield Oleo-Mac OM 952   cena: 9 890 Kč

obsah: 51,7 cm3
výkon: 2,5 kW
hmotnost: 5,0 kg
Záruka: 7 let

Tak jako i v minulé kategorii OM patřil k nejlepším. Jeho vlastnosti byly vyrovnané. Snadný start, malé vibrace, dobrá i z hlediska ergonomie. To, co se nám poslední dobou velmi líbí na OM i dalších produktech Mountfieldu, jsou jejich vyrovnané vlastnosti. Pila velmi dobře řeže, a to jak v příčném, tak i podélném řezu. Zde jsme měli k dispozici lištu 40 cm. Vibrace jsou minimální, antivibrační systém pružinový. Nylonový vzduchový filtr je přístupný bez nářadí, napínání řetězu boční. Skříň má pila kovovou. Nechybí dekompresní ventil, poloautomatický sytič, kovové regulovatelné olejové čerpadlo. Vypínač je pod průhlednou krytkou, takže se pod něj nedostane pilinový prach. Řetězka je s prstýnkem. Přepnout můžete na zimní nebo letní provoz. Pilu jsme obdrželi připravenou k provozu s předvedením v chodu. Je uvedeno 52 servisních míst v ČR.

Výhody: velmi dobré řezací vlastnosti, snadné startování, vyměnitelný prstýnek řetězky, dlouhá záruka
Nevýhody: pro přepnutí na zimní provoz je nutné použít nářadí
Hodnocení:     velmi dobrý 


--------------------------------------------------------------------------------

Stihl MS 270    cena: 11 600 Kčobsah: 49,6 cm3
výkon: 2,6 kW
hmotnost: 5,3 kg
záruka:  2 roky  (1 rok)

Model velmi dobrý v řezu, ale za studena hůře startuje, při opakovaném startování zahřáté pily je start již v pořádku. Má složitější systém ovládání sytiče. Při řezání jsme byli příjemně překvapeni nízkými vibracemi. Co se ergonomie týče, nebylo pile co vytknout, pila byla vyvážená a i déle trvající práce byla subjektivně příjemná. Trochu hůře se tento stroj vyrovnával s podélným řezem, ale nebylo to až tak výrazné. Lišta má 37 cm, což je pro pilu snazší než s delší lištou. Je to ale zase trochu nevýhodné pro uživatele, který potřebuje řezat silnější klády. Nylonový filtr je snadno přístupný, páčka sytiče a vypínače je integrovaná, nechybí přepínání na zimní a letní provoz. Antivibrační systém je řešen silentbloky. Napínání řetězu je řešeno bočně. Líbí se nám bajonetové zátky a průhledná palivová nádrž. Nelíbí se nám, stejně jako u Husqvarny zkracování záruční doby pro firmy i když stroj nepoužívají profesionálně. 

Výhody: vyvážená, nízké vibrace , dobrá v řezu
Nevýhody: složitější startování za studena, nemá dekompresor, olejové čerpadlo mazání řetězu plastové, bez možnosti regulace, při náročnějším použití ztrácí otáčky

Hodnocení:                            dobrý


--------------------------------------------------------------------------------

Stiga SP 510  -   cena: 10 990 Kč

Obsah: 51 ccm 
Výkon: 2,5 kW
Hmotnost:  4,9 kg
Záruka:  5 let

Tento model byl velkým překvapením testu. Bohužel v negativním slova smyslu. Pila neřezala, dusila se, ztrácela na otáčkách, zastavovala se a to i v příčném řezu, kde se testující při řezání dost potrápili. V podélném řezu ani nemělo smysl ji zkoušet. Pilu jsme koupili s lištou 45 cm a to u odborného prodejce, který nám ji předvedl v chodu (bez řezání) a připravil k okamžitému použití.  Navíc pila při „řezání“ dost silně vibruje. Antivibrační systém je řešen silentbloky, pružiny nemá. Dekompresní ventil zde nechybí. Sytič je poloautomatický, vypínač řešený zvlášť. Plstěný filtr je přístupný s použitím nářadí. Řetezka je bez vyměnitelného prstýnku. Řetěz se napíná z čela. Zátky se špatně otevírají. Těleso pily je kovové. 

Výhody: poloautomatický sytič, dekompresní ventil
Nevýhody: neřeže, vibruje, napínání řetězu z čela, nutnost použití nářadí na filtr
Hodnocení:                           nedoporučujeme


--------------------------------------------------------------------------------

Solo  651 SP        cena:  13 490 Kč

Obsah: 50,9 ccm
Výkon: 2,65 kW
Hmotnost:  5,1 kg
Záruka:  2 roky

Řezací schopnosti tohoto modelu jsou téměř totožné s Dolmarem 111. To znamená, že při větším zatížení ztrácela otáčky což chvílemi vedlo až k zastavení řetězu. To se výrazně projevilo například při podélném řezuZde jsme také používali lištu o velikosti 38 cm. Startuje dobře, i když odlehčený start zde není.  Při práci jsou cítit vibrace a brnění, což je dost nepříjemné.  Antivibrační systém je řešen silentbloky. Sytič je poloautomatický, vypínač zvlášť. Nechybí primer, dekompresor není. Plstěný vzduchový filtr je přístupný s použitím nářadí, ale je zde i předfiltr z nylonové síťky.  Řetěz se napíná z čela pily. Řetězka nemá prstýnek. Těleso pily je kovové. Celkově se nám zdála pila po ergonomické stránce trochu hůře řešena. I tento model jsme dostali v krabici a zprovoznění bylo bez problému. Uveden je jeden servis, reklamace vyřizuje prodejce.

Výhody: dvojitý filtr, robustní, dobrá v příčném řezu
Nevýhody: vibruje, horší podélný řez, napínání řetězu z čela pily

Hodnocení:      uspokojivý   

Olga Kábová