automobily | motocykly | hobby | počítače a elektronika | zahradní technika | video-foto-film | scooter | lodě | mobiltest

zahradní technika

Aktualizováno 19.11.2009

E-mail

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hobby štěpkovače. Poradí si se zahradním odpadem?

Vyšlo i v deníku Právo 19.11.2009

Každý majitel zahrady řeší každoroční problém s likvidací ořezaných větví a dalšího zahradního odpadu. Užitečným pomocníkem může být i štěpkovač či drtič. Drtiče jsou vybaveny rychloběžnými noži a jsou hlučnější. Větve sekají na malé kousky. Většinou mají zákazníci lepší zkušenosti se štěpkovači, tedy s pomaloběžnými válcovými frézami, které se otočí cca čtyřicetkrát za minutu. Naštěpkovaný materiál lze kompostovat, dát ke stromům, či jej použít k topení. 

Co jsme testovali

Elektrické hobby štěpkovače s motorem 2,5 kW. Slabším, 2,2 kW motorem, byl vybaven pouze model ALKO Silent Power 4000, ale ten se nám nepodařilo rozpohybovat. Řezací systém testovaných strojů tvoří válcové frézy. U štěpkovačů v této třídě výrobci uvádějí, že by měly zpracovat větve do průměru 4 cm. To se nám nepotvrdilo u žádného z testovaných modelů. Nejvíce se přiblížily modely Silent 2500 a Bosch AXT 25 D. Ty také nejlépe zpracovávaný materiál nařezaly. Pokud byste ale chtěli připravovat pomocí hobby štěpkovače topivo, tak to vám nedoporučujeme. K tomu jsou určeny dražší stroje.

Jak jsme testovali

Testované modely jsme nakoupili jak ve specializovaných prodejnách, tak i v e-shopech. Všechny, kromě jednoho (Silent 2500) jsme museli složit i seřídit. Seřizovali jsme nastavení vzdálenosti řezací desky a válcové frézy, ač návody uvádějí, že stroje by měly být seřízeny od výrobce.  Ke štěpkování jsme si připravili četstvě nařezané větve ze středně tvrdého dřeva – z lísky – ty měly v průměru cca od vyloženě tenkých do 0,5 cm do 2,5 cm a byly bez listí. Dále jsme měli připravené zkušební silnější větve z měkkého dřeva – borovice, vrby. Na těch jsme zkoušeli, jak nejsilnější větev stroj zpracuje. Pak jsme měli k dispozici různé ořezky z živých plotů – thují, jasmínů, zlatého deště, habru a z jasanu. Silnější větve jsme přeměřovali pomocí šupléry.

V testu jsme sledovali, jak nesilnější i nejtenčí větve stroj zpracuje, jak pohodlná je práce s ním. Zde je velmi důležitý vkládací otvor. Pokud je velký přesně  4 cm , tak se velmi špatně drobnější odpad a i silnější větve musí být rovnější. Pokud byste chtěli do takovéhoto stroje vložit větev o deklarované síle 4 cm, tak by musela být snad ohoblovaná, abyste ji tam nacpali. Také jsme posuzovali jak snadná je manipulace s celým strojem, jak lze přemisťovat. 

Společné znaky

Všechny testované modely jsou vybaveny zpětným chodem k vyproštění zaseklého materiálu, tepelnou pojistkou – ochranou proti přetížení a automaticky vtahují a posouvají větve.

BOSCH    AXT 25 D                  cena: 10 990 Kč

                

Příkon : 2,5 kW
Řezací systém: frézovací válec
Rychlost řezu: 40 ot/min
Hmotnost: 31 kg
Záruka: 5 let  (Bauhaus)

Maximální průměr zpracované větve: 3,6 cm

Kvalitní plasty i zpracování budí důvěru. Stroj byl sice dodán v krabici, ale v podstatě žádnou dodatečnou montáž nevyžaduje, jen je třeba upevnit plnící trychtýř. Díky této odklopné násypce je i velmi dobrý přístup k odblokování frézovacího válce. Návod k použití, montáži ani údržbě nechyběl. Tento stroj je vybaven sběrným plastovým 53 l košem. Bez nasazeného koše stroj nepracuje, což nemusí být vždy výhodou, protože pojistka koše může být v budoucnu zdrojem možných poruch a navíc manipulace s plným sběrným boxem je o něco obtížnější než s taškou. Drcený materiál stroj dobře vtahuje, vkládací otvor je poměrně velký a materiál se vkládá celkem pohodlně. K posunu je možné použít i pěchovátko. Větve do průměru 3 cm štěpkuje téměř bez problému, maximálně zpracoval větve z měkkého dřeva o průměru 3,6 cm. Některé tenké čerstvé větvičky u tohoto stroje prošly válcem nezpracované, ale poměr byl poměrně nízký, naopak silnější větve byly nařezány pěkně. Servis zajišťuje Bauhaus.

Výhody: pohodlný vkládací otvor, dobrý přístup k čištění válce, kvalitní zpracování, jednoduché sestavení i seřizování vez použití nářadí
Nevýhody: nutnost použít sběrný box

Hodnocení:                     vítěz testu

---------------------------------------------------------------------------------------------------

FLYMO  Pac a Schredder         cena:  8 990 Kč

         

Příkon : 2,5 kW
Řezací systém: frézovací válec
Rychlost řezu: 40 ot/min
Hmotnost: 34 kg
Záruka: 2 roky

Maximální průměr zpracované větve: 2,5 cm

Tady nás překvapila především nemožnost zpracování větví o větším průměru. Již při průměru 2,7 cm se stroj zastavil. Vkládací otvor je celkem úzký, na koncích s kulatými otvory, větve tedy musí být poměrně rovné. Ač jsme seřizovali řeznou desku, tak malé větvičky procházely pouze „sežvýkány“. Tento štěpkovač byl také nejhlučnější z testovaných strojů. Vybaven je sběrným plastovým 62 l kontejnerem. Bez něj stroj nepracuje. Manipulace - pojíždění je díky koši  obtížnější. Sestavení toho modelu bylo jednoduché, stačilo přidělat jen kolečka. V balení je obsaženo pěchovátko, návod k použití nechyběl, servisní místa neuvedeny. Velmi zajímavá je možnost složení samotného štěpkovače do jeho vlastního sběrného koše, čímž se velmi dobře skladuje.

Výhody: pohodlné uskladnění, kontejner na odpad
Nevýhody: hlučnější, malý průměr zpracované větve, obtížnější manipulace – velká hmotnost

Hodnocení:                                  uspokojivý

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Powerplus  POW6456                         4 790 Kč

                  

Příkon : 2,5 kW
Řezací systém: frézovací válec
Rychlost řezu: 40 ot/min
Hmotnost: 25 kg
Záruka: 3 roky

Maximální průměr zpracované větve: 2,8 cm

Zde chyběly veškeré české návody a ani v cizojazyčném jsme neobjevili návod k sestavení. Tento model se k počáteční práci rozebíhal velmi ztuha, nicméně se rozeběhl a byl schopen zpracovat rovnou borovicovou větev o průměru maximálně 2,8 cm. Stroj bylo nutné před započetím práce seřídit. Podávací otvor je zde vymezen šíří přesně 4 cm u kraje a uprostřed je ještě o 2 mm užší, takže podávání je nepohodlné. Tenké čerstvé větvičky nezpracoval, pouze „sežvýkal“ a do sběrné tašky propadly celé. Taška byla přiložena. Stroj bez zastavování a nutnosti pouštění zpětného chodu k vyprošťování větví zpracovává větve kolem 2,2 cm, ale musí se do podávacího otvoru poměrně přesně rovnat, což je nepohodlné. Přemísťovaní stroje je snadné, zde se sním manipuluje lehce. Servis je uveden jeden v ČR.

Výhody: snadná manipulace při pojíždění
Nevýhody: nepohodlné podávání, malý průměr štěpkované větvě, tenké větvičky nedrtí, absence návodů
Hodnocení:      nedoporučujeme

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Mountfield Silent   2 500               cena: 9 290 Kč

         

Příkon : 2,5 kW
Řezací systém: frézovací válec
Rychlost řezu: 40 ot/min
Hmotnost: 26 kg
Záruka: 7 let

Maximální průměr zpracované větve: 3, 8 cm

Štěpkovač jsme koupili sestavený a seřízený, veškeré návody nechyběly, součástí dodávky je i sběrná taška. Se strojem se dobře manipuluje. Má pohodlný vhozový otvor o šíři 5,2 mm, takže zde nemusíte vybírat rovné větve. Při drcení drobnějšího materiálu dobře slouží trychtýř kolem vhozu. Stroj větve vtahuje. Nejlépe z celého testu si poradil se silnějšími větvemi. Ty štěpkuje na zhruba 3 cm, takže je možné je použít i k topení. Během práce se tento model nezastavoval a materiál nezasekával. Práce byla plynulá. Použité plasty jsou kvalitní a také zpracování se nám líbilo. Servis je zajištěn na 52 místech v ČR, v prodejnách Mountfield.

Výhody: pohodlné vkládání materiálu, snadná manipulace, dobře zpracovává i silnější větve, kvalitní zpracování
Nevýhody: nastavení desky pomocí nářadí
Hodnocení:                            velmi dobrý 

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Wolf -Garten SDL 2 500      cena:  8 880 Kč

             

Příkon : 2,5 kW
Řezací systém: frézovací válec
Rychlost řezu: 40 ot/min
Hmotnost: 26 kg
Záruka: 2 roky

Maximální průměr zpracované větve: 3,5 cm

Tento štěpkovač, koupený v e-shopu nepostrádal český návod k použití, jeho sestavení nebylo složité. Zpočátku se rozbíhal sice velmi ztuha, ale po jeho seřízení a zahřátí pracoval již celkem pěkně. Trochu nám zde překážely gumové „zástěrky“ na vstupu drceného materiálu, drobnější větvičky se špatně vkládají a navíc podávací otvor je úzký - je přesně vymezen pro deklarovanou sílu 4 cm větve. Tomuto modelu jako jedinému v testu lze seřídit řeznou desku ručně, bez nářadí, pomocí otočného kolečka. Použité plasty vypadají kvalitně. Štěpkovač si poradil po seřízení  i s tenkými větvičkami, které nasekal nejlépe ze všech strojů. Nejsilnější průměr naštěpkované větve byl 3,5 cm,  ale vybraná větev musela být rovná. Nářadí k sestavení nechybělo, sběrnou tašku jsme v krabici neobjevili, pěchovátko bylo přiloženo. Servis uveden jeden v ČR. Jako velmi dobrý jsme jej hodnotili především pro jeho schopnost celkem dobře zpracovat tenké čerstvé větvičky. Silnější větve pěkně štěpkuje.

Výhody: zpracuje i tenké větvičky, seřízení bez použití nářadí, snadná manipulace
Nevýhody: horší podávání
Hodnocení:         velmi dobrý

---------------------------------------------------------------------------------------------------

HECHT  625 Silent                    cena:   3 690 Kč

             

Příkon : 2,5 kW
Řezací systém: frézovací válec
Rychlost řezu: 40 ot/min
Hmotnost: 24 kg
Záruka: 2 roky

Maximální průměr zpracované větve: 3 cm

Stroj svým výkonem velmi podobný testovanému modelu Powerplus. Zde ale nechyběly české návody. Nářadí k montáži i taška byly součástí balení. Stroj se zpočátku také rozebíhal velmi ztuha, seřízení bylo nutné. Vkládací otvor je zde dimenzován přesně na šíři 4 cm, vkládání většího množství drobnějších větví je problematické. Slabé větvičky procházejí strojem celé, největší průměr zpracované větve byl 3 cm. Madla má štěpkovač dvě a jsou kovová, kloužou a studí do rukou. Při přemisťování stroje jej musíte uchopit oběma rukama. Zpracovávaný materiál je nutné do vkládacího otvoru rovnat a při práci jsme museli poměrně často použít i zpětný chod k vyproštění zaseknuté větve. Pojistka proti přetížení funguje dobře, stroj se několikrát zastavil a museli jsme vyčkat, než jsme mohli pokračovat v další práci. Servis v ČR uveden na záručním listě jeden.

Výhody: balení je kompletní včetně českých návodů
Nevýhody: nepohodlné vkládání, často se zasekává, tenké větve ani po seřízení nenařeže

Hodnocení:            nedoporučujeme

---------------------------------------------------------------------------------------------------

ALKO  Silent Power 4000       cena:  9 998 Kč

          

Příkon : 2,2 kW
Řezací systém: frézovací válec
Rychlost řezu: 39 ot/min
Hmotnost: 24 kg
Záruka: 2 roky 

Stroj jsme objednali v e-shopu. V krabici nebyl český návod k sestavení, obsluze, ani k údržbě. Již samotné sestavení, tedy přišroubování nohou, neproběhlo úplně bez problémů. Zpevňující kovová krytka svírala po nasazení horní konce nohou tak, že společná montáž na stávající upevňovací šrouby  nebyla možná. Proto jsme ji nepoužili. To ale nebyl nejpodstatnější problém. Drtič se nám vůbec nepodařilo spustit. Motor sice měl snahu jakési zvuky vydávat, ale řezací válec se neotáčel, ani seřízení nepomohlo. Přívodní kabel jsme kontrolovali, s ostatními stroji bez problému fungoval. Test samotný tedy proběhnout nemohl, štěpkovač nás zklamal ještě před jeho započetím. U tohoto stroje jsme takovéto problémy neočekávali, přece jen v této kategorii patří k těm dražším, v kamenném obchodě stojí  dokonce 11 490 Kč. Ke stroji není dodávána sběrná taška, nářadí k montáži v bedně nechybělo. Servisy uvedeny nejsou, reklamace má být uplatněna u prodejce, tedy v e-shopu.

Výhody: nehodnoceno
Nevýhody: absence českého návodu, problematická montáž nohou, stroj se nepodařilo uvést do chodu 

Hodnocení:    0 hvězd              nedoporučujeme

 

Olga Kábová