automobily | motocykly | hobby | počítače a elektronika | zahradní technika | video-foto-film | scooter | lodě | mobiltest

zahradní technika

Aktualizováno 20.6.2010

E-mail

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dřevěný zahradní nábytek.
Dlouhodobý test ukázal nedostatky.

Vyšlo i v deníku Právo 17.6.2010

Počasí po deštivém měsíci láká k venkovnímu posezení a možná i vy uvažujete o nákupu zahradního nábytku. Ať již proto, že starý nábytek již dosloužil nebo nevypadá pěkně, či chcete vyměnit plastový (nebo jiný) za dřevěný.  V současné době vrcholí prodejní akce různých prodejců zahradního nábytku. Z billboardů a reklam lákají zákazníky krásně naaranžované levné sestavy. O některých z nich díky testování víme, že jsou velmi nekvalitní. Pokud jste se rozhodli pro koupi dřevěného nábytku, tak doporučujeme vaší pozornosti náš test, který kvalitu zahradního nábytku prověřil velmi důkladně a ve většině případů dlouhodobě.


Téměř všechny sestavy nábytku v obchodech vypadají na první pohled velmi pěkně. Samozřejmě již v prodejně si můžete povšimnout některých znaků, které o kvalitě napovídají, ale teprve až používáním a vystavením povětrnostním vlivům je možné zjistit skutečné užitné vlastnosti.

Jak jsme testovali

Pro test jsme použili nábytek z tropických, exotických dřevin, který by měl být odolný proti povětrnostním podmínkám. V každé sestavě jsme testovali polohovatelná křesla a stůl. V rámci testu jsme nábytek vystavili nepřízni počasí (i v zimním období) a otestovali běžným používáním. Zde se ukázalo, jak je důležitá kvalita použitého dřeva a povrchová úprava. Některé povrchy stolových desek vypadaly po testu velmi nepěkně, slabé dřevo se zkroutilo, povrchy měly velmi viditelné větší praskliny. Několik křesel zase nevydrželo běžné použití a polámaly se laťky v sedácích nebo se dokonce celá křesla rozpadla. U křesel i stolů jsme hodnotili i pevnost, stabilitu, dílenské zpracování, kvalitu kování a v neposlední řadě i ergonomii.

Obecně bychom mohli říci, že čím těžší nábytek, tím je použité dřevo kvalitnější s větší hustotou. Nelze se orientovat pouze podle použitého druhu dřeva. Tak jako u klasických druhů dřev, tak i u tropických jsou při výrobě nábytku použita dřeva různých kvalit, často bohužel vidíme ty horší (lehčí s menší hustotou) sorty.  Posuzovali jsme i kvalitu použitého kování. 

Všechny ceny jsou uvedeny vždy za sestavu – čtyři polohovatelná křesla a stůl. 

Kréta  (Obi)  cena sestavy:  9 900 KčDřevo: Eukalyptus
Rozměry stůl  80 x 140 cm
Hmotnost stůl: 18 kg
Hmotnost křeslo: 6 kg
Záruka: 2 roky

Právě na tuto sestavu lákají billboardy u silnice a například v Českobudějovické Obi je krásně naaranžovaná přímo u vchodu a láká pozornost zákazníků nízkou cenou. V ceně jsou obsaženy i polstry. Díky provedenému dlouhodobému testu důrazně doporučujeme tuto sestavu nekupovat. Stůl se vlivem povětrnostních podmínek celý zkroutil, zčernal a viklá se a je naprosto nepoužitelný. Zde je povrchová úprava velmi špatná, sestava je snad natřena bezbarvým lakem, který se loupe. Subtilní laťky v křesle se při běžném sezení polámaly již na počátku testu, v současné době již není v pořádku ani jedno křeslo. Je to možná způsobeno i tím, že eukalyptové dřevo je křehčí, než ostatní. Navíc samostatné křeslo je vzhledem ke své kvalitě neuvěřitelně předražené – stojí 2 599 Kč.  Vše je velmi nestabilní a subtilní. Tady není moc co dodat a i udělení jedné hvězdy je příliš, sestava dle našeho názoru nezasluhuje hvězdu žádnou, ale pokud by se tento nábytek nepoužíval jako zahradní a stál třeba na kryté, temperované terase a nebyl příliš používán, tak by možná rok vydržel. V tomto případě je ale drahý.

Výhody: sestava dodávána s polstry
Nevýhody: špatná povrchová úprava, rozlámaná křesla, špatná kvalita dřeva, subtilní

Hodnocení:    nedoporučujeme 

----------------------------------------------------------------------------------------------

Edinburg   (zahradnictví)       cena:  17 324 Kč

Dřevo: akácie
Rozměry stolu:  100 x 180 – 210 – 240 cm
Hmotnost stolu: 45 kg
Hmotnost křesla: 8 kg
Záruka: 2 roky

Sestava, která v dlouhobém testu obstála vcelku dobře. Po vystavení nepřízni počasí a po ročním používání si dřevo zachovalo původní strukturu, povrch sice doznal určitých změn, nicméně nejsou nijak abnormální. Původně krásná světlá deska stolu místy zešedla a utvořily se jemné praskliny. U křesel i u stolu bylo nutné dotáhnout šrouby, jinak vše v pořádku. Stolu jsme již vloni vytýkali menší pevnost a horší dílenské zpracování (především nepřesně vyvrtané díry pro sešroubování stolu). Letos jsme zjistili, že právě tyto nepřesnosti spolu s určitou změnou dřeva způsobují obtížnější rozkládání a skládání stolu. Dřevo zde zřejmě zapracovalo a trochu změnilo tvar, což jsme sice vizuálně nezaznamenali, ale právě při rozkládání se změna projevila. U stolu nechybí otvor pro slunečník. Rozkládat lze do třech délek, ale složené desky jsou z bočního pohledu pod stolem vidět, což nevypadá moc hezky. Ještě bychom vás v souvislosti s touto sestavou chtěli varovat, že při nákupu je možná záměna názvu. V hypermarketech jsme viděli i sestavy Edinburg ze dřeva keruing, které jsou podstatně levnější, vzhledově odlišné a kvalitativně horší

Výhody: při správné péči a ošetřování udrží pěkný vzhled, otvor pro slunečník
Nevýhody: menší pevnost stolu a jeho obtížnější rozklad

Hodnocení:         dobrý
----------------------------------------------------------------------------------------------------

Monaco  (Mountfield)     cena:  21 632

Dřevo: Meranti
Rozměry stolu: 98 x 150 – 200 cm
Hmotnost stolu : 47 kg
Hmotnost křesla: 12 kg
Záruka: 7 let

Již v loňském testu tento nábytek z červeného tropického dřeva Meranti získal ohodnocení vítěze testu a své prvenství v dlouhodobém testu potvrdil. Povrchová úprava nedoznala i po extrémní povětrnostní a zátěžové zkoušce téměř žádných změn, kromě drobounkých povrchových prasklinek. Po ošetření olejem nábytek vypadá jako nový. Nic se nezkroutilo, stůl jde stále bez jakýchkoliv problémů skládat i rozkládat, nikde jsme nezaznamenali problém. Robustní stavba a silné dřevo zaručily stálost tvarů a stabilitu ve všech směrech. I kování bylo nejkvalitnější v testu. Všechny šrouby a matky jsou opatřeny podložkami ( žádný jiný stůl v testu jimi vybaven nebyl). Polohovatelné křeslo je výborně anatomicky vytvarováno a je vybaveno robustním stranovým kováním, které je řešeno, tak, že zde nejsou žádné zářezy ve dřevě opěradla a nohou, což je výhodou, protože dřevo není zeslabeno. Opěradlo nastavíte pohodlně do sedmi poloh, od téměř kolmé po skoro ležící. Dle našeho názoru zde vyšší cena naprosto odpovídá kvalitě a provedení, které zaručuje bezproblémové používání nábytku. 

Výhody: Perfektní vzhled a tvarová stálost i po extrémní povětrnostní zátěži, robustní stavba, masivní kování, pevnost, anatomické tvarování křesel
Nevýhody: stůl ve složeném stavu nemá otvor na slunečník
Hodnocení:       vítěz testu      

-------------------------------------------------------------------------------------------------

zahradní nábytek  (Asko)        cena: 9 995 Kč

Dřevo: Meranti
Rozměry stolu: 107 x 150 – 200 cm
Hmotnost stolu: 38 kg
Hmotnost křesla: 9 kg
Záruka: 2 roky

Úplně rozlámané jedno křeslo (při běžném sezení hned na počátku testu), další křeslo sice polámané není, nicméně ani pečlivé dotažení všech šroubů nezabránilo podezřelému praskání při dosednutí těžšího člověka (vážícího cca 98 kg). Nikdo se neubrání pro jistotu opatrnému posazu. Povrchová úprava po dlouhodobém testu sice nedopadla stejně katastrofálně jako pevnost nábytku, nicméně v povrchové úpravě jsou znát stále větší změny. Souprava vypadá jako natřená barvou a praskliny v povrchu se zvětšují, naše původní domněnka o postupné degradaci povrchu se tedy potvrdila.

Domníváme se, že na výrobu bylo použito dřevo špatné kvality. Opěradla křesel jsou nastavitelná do sedmi poloh, ale opěradlo nejde nastavit do vzpřímenější polohy, takže člověk musí „pololežet“. Rozkládací oválný stůl vypadá (pokud opomineme povrchovou úpravu) na první pohled podobně jako stůl Monaco. Ale jen na první pohled. Použité dřevo není tak masivní, všechny šrouby jsou podstatně kratší a bez podložek. Stůl je také znatelně lehčí a méně pevný. Pěkně je řešené posouvání desky při rozkládání, a to ozubenými koly.


Výhody: hezky řešený posun při rozkládání stolu, nízká cena
Nevýhody: rozlámané křeslo, horší kvalita dřeva, povrchová úprava, zpracování, polohování křesla
Hodnocení:    nedoporučujeme 


-----------------------------------------------

Brazil  (Baumax)         cena: 13 990 Kč

Dřevo: Eukalyptus
Rozměry stolu: 100 x 160 – 210 cm
Hmotnost stolu: 38,5 kg
Hmotnost křesla: 8,5 kg
Záruka: 2 roky

Tato souprava v dlouhodobém testu nedoznala žádných výrazných změn. Přírodní struktura dřeva zůstala stále pěkná i když střídání teplot a vlhkostí způsobily praskliny, tak jsou stále v únosné normě. 

Polohovací křeslo nastavíte do šesti poloh, od téměř kolmé po polohu téměř ležící. Křeslo má krátký sedák a když trochu sklopíte opěradlo, tak se vaše sedací část těla propadne, což není příliš příjemné. Anatomicky tvarované křeslo není vůbec. Sklápěcí mechanismy jsou zde řešeny středem nohou (výřezem). Tyto řezy jsou viditelné i zpředu na nohách i opěradle a dle našeho názoru oslabují pevnost dřeva. Obdélníkový stůl je rozkládací s hezky řešenými pojistkami proti rozložení, ale zřejmě i zde (jako u některých jiných v testu) vlivem střídání teplot došlo ke změně a stůl se rozkládá hodně ztuha.  Dvě nohy stolu měly pro montáž připravené otvory vyvrtané z druhé strany, než měly být. Sestavit stůl sice šel, ale šrouby jsou vidět zbytečně z pohledové strany. Stolu vytýkáme tame menší pevnost.


Výhody: pěkná přírodní struktura dřeva a povrchová úprava i po dlouhodobém testu
Nevýhody: chybně předvrtané díry, krátký sedák, menší stabilita stolu a tuhé rozkládání

Hodnocení:     uspokojivý

---------------------------------------------------------------------------------------

Lyon  (Obi)     cena: 21 195 KčDřevo: Meranti
Rozměry stůl:  98 x 145 - 200 cm
Hmotnost stůl: 39 kg
Hmotnost křeslo: 10,5 kg
Záruka: 2 roky

Tento nábytek jako jediný v testu nebyl testován dlouhodobě. Křesla jsou zdánlivě totožná s křesly ze sestavy Monaco, ale toto platí opravdu jen na první pohled. Jsou o něco subtilnější,což dokazuje i jejich hmotnost. Povrchová úprava dřeva je také jiná. Zde je exotické meranti pouze namořeno bez jakémkoliv jiné úpravy. Polohování křesel je řešeno také stranovým kováním, nejsou tedy zářezy v nohách židle a v opěradlech, což chválíme, nicméně kování není tak masivní jako u Monaca. Křesla Lyon nejsou také na rozdíl od Monaca anatomicky tvarována. Při sestavování stolu, který je dodáván v krabici, jsme postrádali tři šrouby a vyvrtané otvory také nebyly zcela přesné . Návod k montáži byl dodán. Problém jsme měli při roztahování a skládání stolu, které šlo velmi ztuha a navíc bylo dost nestandardní. Některé spodní díly stolu nebyly namořené a ve spojích bylo vidět vytečené lepidlo. Podložky pod šrouby zde dodávány nejsou. Tato sestava vypadá celkem pěkně, dlouhodobý test vlivu povětrnostních podmínek zveřejníme na stránkách iTestu.

Výhody: pěkný vzhled, stabilita

Nevýhody: horší dílenské zpracování, problematické rozkládání stolu, chybějící šrouby

Hodnocení:    dobrý

Olga Kábová