automobily | motocykly | hobby | počítače a elektronika | zahradní technika | video-foto-film | scooter | lodě | mobiltest

zahradní technika

Aktualizováno 10.7.2009

E-mail

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Test bazénových pískových filtrací

Vyšlo i v deníku Právo 2.7.2009

Průzračně čistá voda v bazénu je snem každého majitele. Aby byla opravdu čistá, tak potřebuje péči. Potřebné je použití bazénové chemie a další nezbytnou podmínkou je zbavení vody mechanických nečistot. Správně zvolená filtrace je základním předpokladem čisté vody.

Na našem trhu můžete vybírat z široké nabídky filtrací – kartušových, či pískových.  Kartušové filtrace mají nízkou účinnost filtrování a jejich provoz je dražší především z důvodu časté výměny (několikrát za sezónu) kartušové filtrační vložky (válec papíru složený do harmoniky). Navíc ke kartušovým filtracím nelze připojovat další příslušenství. Písková filtrace má oproti kartušové nesporné výhody. V testu jsme se proto zaměřili na pískové filtrace.

Pískové filtrace mají výrazně vyšší účinnost filtrování a jsou schopny přefiltrovat větší objem vody za kratší dobu. Písková náplň má dlouhou životnost. Při provozu ji stačí jednou za dva týdny propláchnout (což zajistí jedna z funkcí filtrace). Navíc k pískovým filtracím je možné připojit celou řadu příslušenství. Například bazénový vysavač pro snadné odstranění hrubých nečistot ze dna bazénu, ale i třeba solární ohřev, nebo tepelné čerpadlo pro ohřev bazénové vody.

Co a jak jsme testovali  

K testu jsme vybrali pískové filtrace pro bazény o objemu vody cca 25 m3. Pro filtraci je velmi důležitý její výkon, tedy kolik m3 vody je schopna přefiltrovat za jednu hodinu. Objem vody v bazénu by měl být přefiltrován za cca 5 hodin provozu filtrace. Navíc je výkon filtrace důležitý pro správnou funkci připojeného dalšího příslušenství (např. poloautomatického vysavače).  Dalším důležitým faktorem je samonasávací schopnost čerpadla a jeho výtlak. A právě dostatečný výtlak umožňuje využití i příslušenství instalovaného nad hladinou bazénu, jako je solární ohřev umístněný například na střeše zahradního altánu. Sledovali jsme také typ ovládacího ventilu, či je 4 cestný nebo 6 cestný. Šesticestný ventil velmi usnadní uživateli péči o bazén a zvyšuje využití filtrace.  Popis funkcí ventilu je uveden v samostatné tabulce (na stránce níže)

Všechny námi testované filtrace byly vybaveny manometrem. Ten je důležitý pro zjištění provozního stavu filtrace. Dle stoupajícího tlaku poznáte, že je nutné vyčistit písek.  Průhledné víčko hrubého filtru nečistot také usnadní manipulaci – vidíte zda je filtr zanesen a nemusíte jej zbytečně rozebírat. Příjemným prvkem je i průhled, kterým kontrolujete protékající znečištěnou odpadní vodu při proplachu pískové náplně.

V rámci testu jsme prověřili správnost funkce dvou typů nejběžnějšího příslušenství – poloautomatického vysavače KONTIKI 2 a solárního ohřevu 3,6 m2 umístněného na střeše altánu.

Dále jsme sledovali srozumitelnost návodů, snadnost sestavení, obsah balení a co vše musíte dokoupit, abyste filtraci zprovoznili. Žádná z filtrací není dodávána s pískovou náplní – tu musíte dokoupit zvlášť. V parametrech uvádíme i cenu pískové náplně od prodejce filtrace. Také hadice je nutné pořídit zvlášť. Velmi důležitá pro nás byla i servisní dostupnost.

Funkce 6ti cestného ventilu: 

Filtrace – voda se filtruje a vrací zpět do bazénu
Odpad – např. při vysávání silně znečištěné vody, nebo pro vypuštění bazénu
Proplach – k proplachování filtračního písku – voda uvnitř nádoby proudí v opačném směru
Obtok (recirkulace) – voda se přečerpává bez filtrování – např. při ohřevu vody
Výplach – k vypláchnutí filtrace po proplachu, voda odtéká do odpadu
Zavřeno – používá se např. při čištění hrubého síta čerpadla

Poznámka: Čtyřcestný ventil postrádá funkci obtok – recirkulaci a odpad, což je pro uživatele nepohodlné.

KIT sfera     cena 7 380 Kč

Průtok filtrací:  4 m3/h
Příkon elektromotoru: 200 W
Maximální výtlak čerpadla:   6 m
Ovládací ventil: 6 ti – cestný, horní
Písková náplň: 12 kg – 250 Kč za 25 kg
Průměr nádoby: 300 mm – ve středu
Záruka: 2 roky

Malé pískové filtrační zařízení pro malé bazény s čerpadlem Sirena bez vlasového předfiltru a průhledu. Hadicové trny pro připojení hadice 38 mm jsou zde přivařeny, takže nejdou v případě potřeby vyměnit. Nádoba je malá s náplní písku jen 12 kg, filtrační plocha je tedy také malá. Český návod jsme nedostali vůbec, přiložený cizojazyčný je opravdu velmi stručný. Nádoba ani čerpadlo nemají výpustné zátky. K filtraci je dodáván plastový plát, ke kterému čerpadlo můžete přišroubovat, kulovitá nádoba stojí na poměrně měkkém podstavci. V porovnání s ostatními filtracemi je velmi malá.  Filtrace je vybavena šesticestným ventilem, který se ovládá bezproblémově. Prstenec se upevňuje pomocí nářadí. I zde jsme naměřili menší průtok než je udáván. Vzhledem k nižším parametrům filtrace nám zde špatně fungoval vysavač i solární ohřev.  Servisy neuvedeny.  Cena se nám zdá v poměru k výkonu vysoká.

Výhody: šesticestný ventil
Nevýhody: malá filtrační plocha i náplň, menší průtok, špatná funkce vysavače a solárního ohřevu, absence českého návodu, chybí vypouštěcí zátky, nelze vyměnit hadicové trny, neuvedeny servisy
Hodnocení:       nedoporučujeme


Mountfield Azuro 5    cena 7 394 Kč *

  

Průtok filtrací:  5 m3/h
Příkon elektromotoru: 350 W
Maximální výtlak čerpadla:  11 m
Ovládací ventil: 6 ti – cestný, horní
Průměr nádoby: 400 mm
Písková náplň: 25 kg – 157 Kč
Záruka: 7 let

* Cena s Vkladní knížkou Mountfield, bez VK 7 950 Kč

Tato filtrace je určena pro bazény do objemu 25 m3. V dodávce balení filtrace jsou velmi přehledně popsány veškeré komponenty v zalitém blistru, takže jsme ji snadno složili.  Součástí jsou i všechny hadicové trny a hadicové spony, nic dalšího nemusíte dokupovat. Nechybí výpustné zátky na nádobě a na čerpadle. Zde také chválíme velmi přehledný návod k instalaci a použití filtrační jednotky, vše je jasně a podrobně vysvětleno.  Samotná filtrační jednotka je vybavena šesticestným ventilem, samonasávacím čerpadlem se sítem pro zachycování hrubých nečistot s průhledným víkem a manometrem. Na hadicové trny můžete nasadit připojovací hadice o průměru 32 nebo 38 mm. Nádoba má průměr 40 cm, což společně s 25 kg náplní křemičitého písku vytváří dostatečnou filtrační plochu. Je zde také průhled, kterým vidíte odpadní vodu. Filtrační jednotku jsme bez problémů sestavili, snadno utěsnili a zprovoznili. Ovládání ventilu je jednoduché, všechny funkce fungovaly přesně tak jak měly. Deklarovaný průtok 5 m3/h odpovídá námi naměřeným hodnotám. Připojený vysavač KONTIKI i solární ohřev pracoval bezchybně. Servis najdete na 54 místech v ČR – prodejny Mountfield. Pozitivním je, že jako jedna z mála je vyráběna v EU.

Výhody: velká filtrační plocha, snadná instalace, jednoduché ovládání, bezchybný provoz připojeného příslušenství - vysavače i solárního ohřevu, v balení všechny potřebné díly, široká servisní síť
Nevýhody:
nutnost použití nářadí pro dotažení prstence
Hodnocení:        vítěz testu           

Monoblok D 300        cena  8 805 Kč

Průtok filtrací:  4 m3/h
Příkon elektromotoru: 300 W
Maximální výtlak čerpadla:  9,3 m
Ovládací ventil: 6 ti cestný, horní
Průměr nádoby: 300 mm
Písková náplň: 25 kg – 280 Kč
Záruka: 2 roky

Filtrace postavená na plastovém podstavci s přišroubovaným jednofázovým čerpadlem Compact. Prodejce dodal filtraci sestavenou, dokoupit jsme museli hadicové trny a upínací svorky za 126 Kč. Návod pro instalaci jsme obdrželi, ale příliš podrobný není. Filtrace je vybavena šesticestným ventilem s horním ovládáním, samonasávacím čerpadlem s filtrem větších nečistot s průhledným víkem, vypouštěcími ventily jak u nádoby, tak i u čerpadla. Upevňovací prstenec nádoby utáhnete bez použití nářadí. Připojují se hadice o průměru 38 mm. Měli jsme problém ve správném sesazení a upevnění prstence po nasypání písku do nádoby. Šesticestný ventil se ovládá dobře, čerpadlo začalo pracovat až po dvojím zalití. Filtrační plocha je dostatečná pro bazény o objemu cca 20 m3. Deklarovaný průtok 4 m3 odpovídá i námi naměřeným hodnotám. Připojený vysavač pracoval bezchybně jen do doby, než došlo k mírnému znečištění pískové náplně a tudíž snížení průtoku.  Servisy neuvedeny.

Výhody: jednoduché ovládání, upevnění prstence bez nářadí, na kompaktním podstavci, průhled na odpadní vodu
Nevýhody: nutnost dokoupení trnů, neuvedeny servisy 
Hodnocení:      dobrý

TOP 300 / NIPER 350 – 4 c    cena 7 490 Kč

Průtok filtrací:  5 m3/h
Příkon elektromotoru: 350 W
Maximální výtlak čerpadla:  9,2 m
Ovládací ventil: 4 cestný, horní
Průměr nádoby: 300 mm
Písková náplň: 25 kg – 220 Kč
Záruka: 2 roky

Filtrace je dodávána na podstavné desce s připevněnou nádobou i čerpadlem a je určena pro bazény do 25 m3.  I zde jsme museli dokoupit hadicové trny a svorky, a to v ceně 297 Kč. Dodaný návod je srozumitelný a jasný. Čerpadlo Jardino je samonasávací, nechybí vypouštěcí ventily jak u nádoby, tak u čerpadla. To je opatřeno filtrem hrubých nečistot a průhledným víčkem. I tady jsme museli velmi pozorně umístit rouru s filtračním košem při sypání písku, abychom mohli posléze těsně sevřít upevňovací prstenec. Ten je možné upevnit pouze s použitím nářadí.  Zde je dodávána docela šikovná pomůcka – plastová násypka, která slouží k zakrytí a vycentrování roury při plnění pískem. Vadilo nám, že plastová nádoba je napevno přišroubována k desce, takže manipulace při nasýpání písku, uzavírání nádoby a i při jeho výměně je obtížnější. Tato filtrace jako jediná ze všech testovaných je vybavena pouze čtyřcestným ventilem. Naše měření odpovídají deklarovanému průtoku. Jako problém se ukázala absence polohy obtok na ventilu a provoz solárního ohřevu byl tedy možný jen při současném filtrování. Servisy nejsou uvedeny. 

Výhody: plastová násypka, design
Nevýhody: čtyřcestný ventil, obtížnější manipulace, nutnost dokoupení hadicových trnů, absence uvedených servisů
Hodnocení:    dobrý

 Bestway 5 678 l/h  -  cena 8 239 Kč

Průtok filtrací:  5,6 m3/h
Příkon elektromotoru: 400 W
Maximální výtlak čerpadla:  1,5 m
Ovládací ventil: 6 – cestný, horní
Průměr nádoby: 395 mm
Písková náplň: 45 kg – 349 Kč za 25 kg
Záruka 2 roky

Filtrace určená pro bazény do 30 m3. Dodávána je ve složeném stavu na plastovém podstavci. Zvláštností je zde, že dodávka obsahuje hadice, které se připojují k filtraci šroubením.  Na konce hadic lze přidělat hadicové trny, na které napojíte hadice vlastní.  Dodávaný návod je trochu stručnější, nicméně srozumitelný. Šesticestný ventil pro jednoduché nastavení filtrace se ovládá bez problému. Tato filtrace má největší pískovou náplň a všimli jsme si, že ji prodejci zařazují do třídy Profi. Tak tam určitě nepatří. Velmi pozoruhodné je zde dílenské zpracování – šroubení na hadicích je oblepeno (doslova „opatláno“) lepidlem, uzavírací prstenec je sice hezky řešen – rozvírací a bez použití nářadí, ale je z obyčejného kovu a nám se zdá, že velmi brzy bude rezavět. Měli jsme zde problémy s utěsněním, ač na první pohled vypadalo vše díky šroubení na hadicích bezproblémově. Nicméně jsme utěsnili a přesto deklarovaný průtok nenaměřili. Hodnoty byly o něco nižší. Samonasávací čerpadlo není opatřeno výpustnou zátkou, průhledné víčko a filtr hrubých nečistot nechybí. Solární ohřev nám nefungoval vůbec a funkce vysavače byla problematická díky nízkému výtlaku čerpadla.

Výhody: dodávka bez nutnosti dokupování komponentů, krytka pro nasýpání písku
Nevýhody: nízký výtlak čerpadla, nemožnost připojení solárního ohřevu a špatná funkce vysavače, horší dílenské zpracování, nelze připojit vlastní hadice přímo na filtraci, menší naměřený průtok, absence výpustné zátky čerpadla

Hodnocení:   uspokojivý

Aquastar 5500 – 6 500 Kč

Průtok filtrací:  5,5 m3/h
Příkon elektromotoru: 375 W
Maximální výtlak čerpadla:   10 m
Ovládací ventil: 6 – cestný, horní
Průměr nádoby: 420 mm
Písková náplň: 12 kg – 390 Kč za 26 kg
Záruka 2 roky

Tuto filtraci prodejci doporučují na bazény do 35 m3. My bychom ji doporučili pro bazény menší, protože má malou pískovou náplň. Filtrační nádoba je řešena zcela jinak než ostatní testovací vzorky. Je široká a nízká s odděleným prostorem pro čistou vodu. Prstenec je rozevírací a dotáhnete jej bez použití nářadí. Připojovací trny na hadici 32/38 mm jsou pevnou součástí víka filtrace a při poškození je nelze vyměnit. Samonasávací čerpadlo je vybaveno předfiltrem hrubých nečistot, nechybí průhledné víčko, vypouštěcí zátky na nádobě i čerpadlu. Čerpadlo přišroubujete k plastové desce, která zároveň fixuje i čerpadlo. Šesticestný ventil je odlišný (vzhledově) od ostatních a je potřeba trochu většího tlaku při jeho nastavování. Český, poměrně podrobný návod byl přiložen. Deklarovaný průtok odpovídá naměřeným hodnotám. Připojené příslušenství fungovalo. Servisy neuvedeny.


Výhody: 
snadné sestavení, kompletní dodávka bez dokupování komponentů
Nevýhody: malá písková náplň, tužší ovládání ventilu, neuvedeny servisy

Hodnocení:     dobrý

Olga Kábová