automobily | motocykly | hobby | počítače a elektronika | zahradní technika | video-foto-film | scooter | lodě | mobiltest

zahradní technika

Aktualizováno 15.5.2012

E-mail

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Silné benzinové sekačky


Nastává období zvýšené péče o vaši zahradu. Pokud máte na starost větší travnaté plochy, pak možná uvažujete o pořízení vhodné výkonné sekačky. A právě takové stroje jsme zařadili do tohoto testu. Jsou určeny pro travnaté plochy do 2000 m2. Jejich šíře záběru se pohybuje okolo 50 cm a mají výkonné benzínové motory. Je pravdou, že takovéto stroje jsou zpravidla ve vyšší cenové kategorii, ale zase by měly zvládnout i náročnější terén a také by měly mít vyšší životnost.

Jak jsme testovali

Stroje byly prověřeny při práci samotné. Sekali jsme suchou i vlhkou trávu na pravidelně udržovaných plochách, kde byl porost vysoký cca 13 cm. Důkladné prověření schopností strojů proběhlo v náročnějším mírně svažitém a drnovitém terénu s trávou vyšší. Sledovali jsme vybavení, vlastnosti motoru od startování až po dostatečný výkon v plné zátěži a také, jak snadno se sekačkou manipuluje a jak je přívětivá na ovládání. 

Pokud byly sekačky osazeny většími zadními koly, ocenili jsme u nich lepší průchodnost v nerovném terénu. Pro skládání madel do přepravní polohy jsou obecně mnohem praktičtější rychloupínací páky než růžicové matice.  Zajímavá byla i variabilita zpracování posečené trávy, kdy kromě standardního sběru do koše mají některé modely navíc možnost mulčování nebo bočního odhozu.

Stroje byly také podrobně prohlédnuty a prozkoumány z hlediska technického řešení a dílenského zpracování. Velkou pozornost jsme věnovali i kvalitě použitých materiálů.

Všechny testované modely jsme nakoupili u autorizovaných prodejců, všude nám vybraný stroj zprovoznili, předvedli a vysvětlili ovládání. Téměř všechny testované stroje mají šasi osazené přípojkou vody pro snazší čištění (kromě Dolmaru a Vikingu, Alka, Hondy), ale zde je nutno dodat, že častý kontakt s vodou neprospívá životnosti ocelových součástek. 


Honda HRG 536 C5 SDEA (BG Technik) cena: 16 863 KčMotor: Honda GCV, OHC, 160 ccm
Výkon (ze štítku):  2,7 kW při 2 850 ot./min.
Regulace rychlosti pojezdu: ne
Záběr sečení: 53 cm
Hmotnost: 36 kg
Koš: 60 l
Záruční doba: 2 roky
                     5 let při každoroční placené prohlídce

Sekačka s dobrým moderním motorem, ocelovým šasi a bez jakéhokoliv uživatelského komfortu a nadstandardního vybavení. Výrobce zde potvrzuje svou koncepci výroby robustních strojů bez plastových prvků a bez snahy o větší pohodlí pro obsluhu. Model dobře seká i sbírá. Rychlost pojezdu nelze regulovat a pohyb sekačky je poměrně svižný (například starší člověk má již s pohybem za strojem problém). Výška sekání se nastavuje pákou u každého kola zvlášť. Všechna kola jsou stejného menšího průměru (20 cm), větší obratnost sekačky tedy neusnadňují. Madlo i ovládací hrazdy jsou kovové, bez jakéhokoli potahu, což ve srovnání s některými jinými modely působí chladně. Madlo není výškově nastavitelné a sklopit do transportní polohy lze poměrně obtížně po uvolnění růžicových matic v jeho spodní části. Koš je látkový s plastovým dnem a kovovým držadlem. Motor vybavený automatickým sytičem dobře startuje, ale nemá možnost regulace otáček. Sekačka není vybavena funkcí pro mulčování ani boční odhoz. Celkově se ale jedná o robustní stroj, s odolnou konstrukcí a předpokladem dlouhé životnosti.

Výhody: moderní motor s automatickým sytičem, robustní a tuhá konstrukce, dobře seká i sbírá

Nevýhody: bez uživatelského komfortu – nastavení výšky sečení na každém kole zvlášť, bez regulace rychlosti pojezdu, vyšší rychlost pojezdu, madla i ovládací hrazdy bez potahů, malá kola
Hodnocení:  dobrá
-----------------------------------------------------------------------------------------

IBEA 55029 H  (Elespo)  cena: 16 490 KčMotor: Honda GCV, OHC, 160 ccm
Výkon (ze štítku): 2,9 kW při 2 900 ot./min.
Regulace rychlosti pojezdu: ano
Záběr sečení: 53 cm
Hmotnost: 42 kg
Koš: 60 l
Záruční doba: 2 roky

Stroj s nestandardním ovládáním a šasím z lehké slitiny. V testu jsme při práci samotné byli  s tímto modelem  vcelku spokojeni. Velmi dobře seká i plní koš, bez problému si poradí i s vyšší drnovitou trávou.  Zajímavě řešené má ovládání pojezdu, kdy pojezdovou rychlost lze plynule regulovat pomocí otočného ovladače, podobně jako u ovládání plynu na motocyklu. Páka brzdy motoru je ukotvena v jednom bodě a držet ji musíte pouze levou rukou. Někomu tento systém ovládání nemusí vyhovovat, například při otáčení a různé manipulaci si nelze přehmátnout jako u většiny modelů, kdy hrazdy jsou po celé šířce horního madla. Pěkně řešen je zde řešen centrální zdvih výšky sečení pomocí tlačítka a madla. Koš má sekačka textilní s plastovým dnem, bez indikace naplnění. Horní madlo není opatřeno plastovým návlekem, ale lze jej výškově nastavit a také složit do přepravní polohy po uvolnění růžicových matic. Větší zadní kola usnadňují průchodnost a manipulaci v nerovném terénu, nejsou však uložena v kuličkových  ložiscích, ale jen v kovových kluzných pouzdrech. Toto platí i pro kola na přední nápravě. Motor s mechanickým sytičem dobře startuje a má možnost regulace otáček. V základní výbavě je mulčovací záslepka, možnost bočního odhozu stroj neposkytuje.

Výhody: robustní konstrukce, šasi z lehké slitiny, dobrý sběr, centrální nastavení výšky sečení, plynulá regulace rychlosti pojezdu, mulčování
Nevýhody: ovládací prvky neumožňují při práci změnu pozice rukou, bez bočního odhozu
Hodnocení:    dobrá
-----------------------------------------------------------------------------------------

Dolmar PM 5100 S3 (Sefa)     cena: 11 990 Kč

Motor: Briggs&Stratton 675, SV, 190 ccm
Výkon (ze štítku): 2,3 kW při 2800 ot/min
Regulace rychlosti pojezdu: ano
Záběr sečení: 51 cm
Hmotnost: 38 kg
Koš: 65 l
Záruční doba: 2 roky

Tento model zaujme designem i nižší cenou, ale při praktické zkoušce v testu jsme spokojeni příliš nebyli. Sběr trávy do koše nepovažujeme za uspokojivý, naplňoval se pouze z poloviny. Nešikovně zvolená vzájemná poloha madla a koše omezuje obsluhu při chůzi, při sečení o koš zakopáváte. Páky ovládání pojezdu a brzdy motoru jsou kovové bez návleků, při delší práci je jejich držení namáhavé, protože tlačí do rukou. Kromě sečení se sběrným košem je možné zvolit variantu bočního odhozu trávy nebo i mulčování, kdy mulčovací záslepka je součástí výbavy. Rychlost pojezdu může uživatel regulovat ve třech stupních. Technické zpracování má průměrnou úroveň. Zadní náprava má nižší tuhost. Kola jsou opatřena kuličkovými ložisky. Šasi je ocelové s plastovým nárazníkem vpředu. Motor je sice starší koncepce, ale s pomocí automatického sytiče dobře startoval a je možné regulovat jeho otáčky. Výšku sečení lze nastavit do pěti poloh pomocí centrální páky.Horní držadlo je v místě úchopu opatřeno měkčeným návlekem a do přepravní polohy se skládá po uvolnění růžicových matic.

Výhody:  tří rychlostní pojezd, možnost bočního výhozu a mulčování, centrální nastavení výšky sekání
Nevýhody: horší sběr do koše, koš omezuje v chůzi, nižší tuhost zadní nápravy, nevhodně tvarované kovové ovládací páky tlačí do rukou, starší koncepce motoru

Hodnocení: uspokojivá

-----------------------------------------------------------------------------------------

SP 534 HW 4S  (Mountfield)      cena: 13 750 Kč

Motor: Honda GCV 160 OHC, 160 ccm
Výkon (ze štítku): 2,76 kW při 2900 ot/min.
Regulace rychlosti pojezdu: ano

Záběr sečení: 51 cm
Hmotnost: 38 kg
Koš: 60 l
Záruční doba: 7 let

V testu jsme stroj s ocelovým šasi a osvědčeným motorem Honda vyzkoušeli na různých travních plochách. Na pravidelně udržované s trávou vysokou asi 13 cm sekačka koš napěchovala téměř na maximum a stejně dobře sbírala i na drnovitém svahu ve vyšší trávě. Sekačka dobře zvládala práci i v nerovném terénu a v husté trávě, protože je osazena velkými zadními koly a je možné plynule změnit rychlost pojezdu při sečení, pomocí ovládací páčky umístěné na horním madle. Sekačka pracuje dobře i v režimu bočního odhozu a mulčování, přičemž mulčovací záslepka i boční deflektor jsou v základní výbavě. Sekačka se celkově příjemně ovládá a dobře se s ní manipuluje. Motor startuje bez zaváhání, výška sečení je nastavitelná centrálně pomocí jedné páky a to celkem v  šesti různých polohách. K příjemným detailům patří i to, že páky pojezdu a brzdy motoru jsou potaženy měkčeným návlekem. Madlo je výškově nastavitelné a do přepravní polohy jej lze jednoduše složit povolením rychloupínacích pák. Dílenské i technické zpracování je na velmi dobré úrovni. Kola jsou osazena kuličkovými ložisky.

Výhody: výborný sběr trávy, čtyřrychlostní pojezd, regulace otáček motoru, , centrální nastavení výšky sečení, rychloupínáky madel, mulčování, boční odhoz, velká zadní kola, příznivá cena v dlouhodobé akci
Nevýhody: 
ovládací hrazdy brzdy a pojezdu jsou daleko od horního madla

Hodnocení: vítěz testu
--------------------------------------------------------------------------------------

Hecht MX 52 SH GCV 190   (Werco)  cena: 17 990 Kč

Motor: Honda GCV, OHC, 190 ccm
Výkon (ze štítku): neuvedeno
Regulace rychlosti pojezdu: ne
Záběr sečení: 51 cm
Hmotnost: 37 kg
Koš: 70 l
Záruční doba: 2 roky

Sekačka s nerezovým šasi a výkonným motorem Honda zaujala na první pohled. Se strojem se dobře manipuluje i seká. Sběrný koš se nám podařilo naplnit pouze cca ze 3/4 jeho objemu. Postrádali jsme možnost regulace rychlosti pojezdu. U nového stroje nebyla správně seřízená sytičová klapka, a proto byl studený start obtížnější. Sekačka je vybavena ovládáním otáček motoru. Při sekání si kromě sběru do koše může uživatel zvolit i boční výhoz (deflektor je součástí výbavy) nebo mulčování, ale mulč. záslepku je třeba dokoupit. Výšku sečení lze nastavit centrálně v pěti polohách, horní madlo s měkčeným návlekem výškově nastavíte dle potřeby pomocí stavitelných kloubů v horní části madla. Složení do přepravní polohy je usnadněno u horního madla klouby s rychloupínáky. Kola jsou opatřena kuličkovými ložisky. Dílenské zpracovaní i technické zpracování stroje má dobrou úroveň. Šasí je nerezové, jeho přepážky z ocelového plechu mají zinkovou povrchovou úpravu a v předu je osazeno plastovým nárazníkem s pomocným madlem.

Výhody: nerezové šasi, dobrá ovladatelnost, dobré dílenské zpracování, variabilita zpracování posečené trávy, centrální nastavení výšky sečení, regulace otáček

Nevýhody: bez možnosti nastavení rychlosti pojezdu, horší sběr, nesprávně seřízená sytičová klapka u nového stroje

Hodnocení: dobrá

------------------------------------------------------------------------------------------

Viking MB 650 T (Stihl-Štěpánek)  cena: 19 590 KčMotor: Briggs&Stratton 675, SV, 190 ccm
Výkon (ze štítku): 2,3 kW při 2800 ot/min.
Regulace rychlosti pojezdu: ne

Záběr sečení: 48 cm
Hmotnost: 43 kg
Koš: 75 l
Záruční doba: 2 roky

Stroj s osobitým designem poznáte mezi dalšími na první pohled. V testu jsme s ním byli spokojeni. Dobře seká a objemný koš s indikací plnosti se vždy výborně naplní trávou a to i když není vybaven regulací rychlosti pojezdu.  Je ale nutné podotknout, že má šíři záběru pouze 48 cm, v čemž měl v tomto směru před ostatními určitou výhodu. Pokud bychom zvolili stroj se záběrem 53 cm a s možností regulace rychlosti pojezdu, pak by cena byla citelně vyšší.  Pokud je uživatel zvyklý na jiný typ sekačky, tak si zpočátku musí osvojit ovládání, kdy páky pojezdu a brzdy motoru jsou oproti dosavadním zvyklostem prohozené. Chválíme technické a dílenské zpracování. Šasi je z lehké slitiny s bočními plastovými lištami a vpředu s pomocným madlem. Výkonný motor s automatickým sytičem dobře startuje, ale bez možnosti následné regulace otáček. Kola jsou uložena v kuličkových ložiscích. Výška sečení se nastavuje centrálně, celkem v sedmi polohách. Madlo má měkčený návlek, dobře se drží a do přepravní polohy jej lze složit po uvolnění růžicových matek. Celková manipulace se sekačkou je pohodlná, stroj je dobře ovladatelný, výsledek práce velmi dobrý a to i v náročnějším terénu.

Výhody: šasi z lehké slitiny, výborný sběr, kvalitní dílenské zpracování, centrální nastavení výšky sekání,
Nevýhody: bez regulace rychlosti pojezdu a otáček motoru, celoplastový koš má vyšší hmotnost

Hodnocení: velmi dobrá

--------------------------------------------------------------------------------------

Husqvarna LC 53e (Husqvarna-Štěrba)  cena: 17 490 KčMotor: Briggs&Stratton 750, 161 ccm
Výkon (ze štítku):  2,7 kW při 2900 ot/min
Regulace rychlosti pojezdu: ano

Záběr sečení: 53 cm
Hmotnost: 49 kg
Koš: 65 l
Záruční doba: 2 roky

Na první pohled kompaktní a robustní stroj. Po loňském testu menšího modelu LC 48 jsme u tohoto stroje byli vcelku pozitivně překvapeni. Stále nám sice vadí to, že se s ní díky její váze a rozměrům obtížněji manipuluje a ze strany výhozového tunelu nemůžete díky jeho 7 cm přesahu sekat až u plotu (obrubníku apod.), ale tentokrát jsme byli spokojeni se sběrem. Koš se při sekání naplnil celý a když jsme jej včas vysypali, tak se výhozový tunel neucpával. Zde je koš bez indikace naplnění, takže obsluha musí být ostražitá. Zdá se nám také, že sekačka by si pro větší obratnost zasloužila vzadu větší kolečka. Ty mají stejně jako přední průměr 21 cm.  Ocenili jsme možnost plynulé regulace pojezdu, celkový uživatelský komfort a výborné technické a dílenské zpracování. Motor moderní koncepce s automatickým sytičem startuje bez problémů, šasí je ocelové s plastovým nárazníkem. Výšku sečení nastavíte centrálně pomocí madla a tlačítka. Komfortní je i nastavení výšky madla a jeho složení pomocí rychloupínáků. Madlo je s měkčeným návlekem, dvojitá páka pojezdu plastová, madlo brzdy kovové. U nového stroje slabý pojezd, kdy bylo nutné seřídit lanovod pojezdu. To je ale spíše otázkou kvality předprodejního servisu.

Výhody: upínací páky pro složení madla, plynulá regulace rychlosti pojezdu, dobrý sběr, moderní motor s dostatečným výkonem, výškově nastavitelné madlo, mulčování

Nevýhody: obtížnější manipulace díky větším rozměrům a hmotnosti, bez možnosti regulace otáček,  nelze sekat při zdi nebo plotu po obou stranách

Hodnocení: dobrá

-----------------------------------------------------------------------

Partner P56 – 875 DWA (Hobby centrum Radotín)   cena: 14 190 Kč Motor: Briggs&Stratton 875, OHV, 190 ccm
Výkon (ze štítku): 3,3 kW při 2 950 ot/min.
Regulace rychlosti pojezdu: ano
Záběr sečení: 56 cm
Hmotnost: 37 kg
Koš: 60 l
Záruční doba: 2 roky

Model, který se v praktickém testu příliš neosvědčil. Sběr trávy je velmi špatný, koš se nám nepodařilo naplnit v žádných podmínkách více než z cca 1/3 celkového objemu. Toto nás do jisté míry překvapilo, neboť sekačka byla osazena výhozovým nožem s lopatkami. Jako další problém se projevil pohon předních kol. Již na vlhké trávě na rovném terénu nám pojezdová kola prokluzovala, na svažitém nebo drnovitém terénu pojezd nefungoval téměř vůbec, protože se přední kola s malým průměrem často ocitla nad terénem. Rychlost pojezdu lze ovládat plynule pákou. Motor je vybaven automatickým sytičem a dobře startuje. Otáčky motoru nelze regulovat. Postrádali jsme i více uživatelského komfortu. Například výšku sečení je nutné nastavovat na každém kolečku zvlášť, což je značně zdlouhavé a nepraktické. Zadní větší kola jsou uložena v kuličkových ložiscích, přední poháněná pouze v kovových kluzných pouzdrech. Madlo s měkčeným návlekem lze výškově nastavit a složit do přepravní polohy po uvolnění  růžicových matek.

Výhody: možnost mulčování a bočního odhozu, moderní výkonný motor, regulace rychlosti pojezdu
Nevýhody: velmi špatný sběr do koše, pohon pojezdu na předních kolech – prokluzuje, nastavení výšky sečení na každém kole zvlášť, bez možnosti regulace otáček, v předních kolech kluzná pouzdra

Hodnocení: nedoporučujeme
-------------------------------------------------------------------------

Al-ko Silver 520 BRV 4v1 (Kobras)  cena: 12 990 KčMotor: Briggs&Stratton 675, SV, 190 ccm
Výkon (ze štítku): 1,9 kW při 2 900 ot./min.
Regulace rychlosti pojezdu: ano
Záběr sečení: 51 cm
Hmotnost: 38 kg
Koš: 70 l
Záruční doba: 2 roky

Model, o kterém prodejce říká, že má čtyři funkce v jednom stroji. Vybaven je ale standardně jako mnohé další  stroje sběrem do koše, funkcí mulčování, zadním a bočním odhozem. Při práci sekačka dobře seká i plní celoplastový koš s ukazatelem plnosti. Koš samotný má o trochu vyšší hmotnost než většina ostatních a pokud je naplněn trávou, tak manipulace s ním je obtížnější a hůře se vysypává. Stroj je pěkně řešen z uživatelského pohledu. Snadnější start zajišťuje automatický sytič motoru, výška sečení se nastavuje centrálně pákou v sedmi polohách. Při sekání lze plynule nastavit rychlost pojezdu a díky větším zadním kolům je sekačka poměrně obratná. Madlo lze výškově nastavit a složíte jej pomocí růžicových matic a rychloupínáků. Ve výbavě nechybí mulčovací záslepka a boční deflektor. Osazený motor je starší koncepce, má možnost regulace otáček, papírový vzduchový filtr lze vyměnit bez použití nářadí. Kola jsou osazena kuličkovými ložisky, šasi je ocelové, do kterého je vsunutý plastový blok, který tvoří nejen zadní přepážku v prostoru nože, ale slouží i jako držák zadní nápravy a madel. Kromě toho, že tento plastový díl je v prostoru nože náchylnější na poškození, snižuje i tuhost zadní nápravy a madla, což je poměrně dost znát zejména v náročnějším terénu a při naplněném koši.

Výhody: možnost plynulé regulace rychlosti pojezdu, mulčování, boční odhoz, automatický sytič, dobrý sběr, centrální nastavení výšky sečení, výškově nastavitelné madlo
Nevýhody: nižší tuhost madla a zadní nápravy, spodní přepážka v šasi plastová, ovládací hrazda pojezdu je daleko od madla, nepohodlné nastavení nejvyšších poloh sekání – skřípnutí ruky mezi pákou a madlem, nepohodlná manipulace s plným košem, motor starší koncepce

Hodnocení: dobrá
---------------------------------------------------------------------------

Olga Kábová