automobily | motocykly | hobby | počítače a elektronika | zahradní technika | video-foto-film | scooter | lodě | mobiltest

zahradní technika

Aktualizováno 21.9.2011

E-mail

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Elektrické nůžky na živé ploty


Jak si jednoduše poradit s živým plotem?

Živé ploty jsou jedny z nejhezčích. Poslouží nejen jako atraktivní způsob ohraničení pozemku, ale poskytují i soukromí. Můžete jimi rozdělit zahradu na různé části a v neposlední řadě plní i funkci okrasnou. Při výběru vhodných dřevin najdou uplatnění v každé zahradě. Jsou tedy krásné, ale aby takové zůstaly a nerozrostly se do nežádoucích tvarů a rozměrů, tak vyžadují pravidelnou údržbu. Musí se pravidelně stříhat.

Na našem trhu lze pořídit širokou škálu plotových nůžek. Pro tento test jsme zvolili nůžky elektrické, o příkonu cca 450 W a délce lišty kolem 45 - 55 cm, vhodné k pravidelné údržbě a tvarování živých plotů a dalších dřevin. Díky jejich nižší hmotnosti s nimi může pracovat i člověk s menší fyzickou zdatností.

Jak jsme testovali

Všechny modely jsme nejprve otestovali v praxi. Stříhali jsme různé živé ploty a keře - jasmín, šeřík, lísku, zlatý déšť a thuje. Zajímalo nás, jak snadno se s nůžkami manipuluje, zda se pohodlně při práci drží a samozřejmě i to, jak nejsilnější větev uříznou (měřeno na tvrdším dřevě šeříku). Posléze byly všechny modely v dílně rozebrány a podrobně prozkoumány z hlediska technického a dílenského zpracování.

Všechny testované modely celkem bez problému zvládly řezání větví o síle 10 mm, což na tvarování a pravidelné stříhání letorostů téměř vždy stačí. Proto jsme při hodnocení kladli větší důraz na ergonomii, uživatelskou přívětivost a technické zpracování.

Solo 165  (Elespo)   cena: 3 990 KčParametry: deklarované/měřené
Příkon (W): 450 / 287 bez zatížení
Délka lišty (cm): 45 /45
Zubová mezera (mm): 22/22
Hmotnost: 4 kg / 4,1 kg
Záruka: 2 roky

Nůžky bez problému čistě uříznou šeříkovou větev o síle 20 mm, se silnější 22 mm si poradí také, nicméně zde již řez tak čistý není. V síle řezu se umístily na 1. místě. Tento model je z testovaných sice nejtěžší, ale vyšší hmotnost vyvažuje velmi dobrou ergonomií. Má otočné zadní madlo a tři spínače. Uživatel může stroj sepnout i pouze dvěma spínači v zadním madle, což umožní střih ve větší vzdálenosti, navíc otočením madla nastaví vyhovující polohu rukou a tedy i nožové lišty. Ovládání je tedy velmi pohodlné, s nůžkami se i přes jejich vyšší hmotnost pohodlně manipuluje. Technické zpracování je na velmi dobré úrovni, konstrukčně se jedná o odolnější provedení. Motor i převody jsou upevněny v samostatném litinovém šasi, které je pak již standardně uloženo v plastovém korpusu. Hřídel motoru je uložena v kuličkových ložiscích. Bezpečnostní brzda je zde mechanická, nože zde zastavují okamžitě v zákrytu, nejrychleji v testu.

Výhody: otočné zadní rukojeť, tři spínače – možnost volby, masivní provedení hlavních částí, okamžité zastavení nožů, tichý a kultivovaný chod, dobrá ovladatelnost, velký průhledný ochranný štít ruky, oko na zachycení kabelu

Nevýhody: vyšší hmotnost, vyšší cena

Hodnocení: vítěz testu
-----------------------------------------------------------------------------------------

Stihl HSE 41 (Inwer)   cena: 2 990 Kč

Parametry: deklarované/měřené
Příkon (W):
400 / 276 bez zatížení
Délka lišty (cm): 45 /45
Zubová mezera (mm): 21/14
Hmotnost (kg): 2,9  / 2,8
Záruka: 2 roky

S těmito nůžkami bez problému uříznete větev o síle 10 mm, 12 mm větev ustřihnete také, ale řez již není tak čistý. V síle střihu se tyto nůžky umístily na zadní pozici, což jsme nečekali, protože v technických parametrech (u prodejců i v návodu) je uveden průměr střihu 21 mm. Zde zřejmě došlo k omylu, protože zubovou mezeru mají jen 14 mm. Nicméně pro pravidelnou údržbu plotů a keřů, kdy nemusíte stříhat silnější větve, se nám zdají velmi dobré. Jsou lehké, dobře ovladatelné, vyvážené, bez problému stříhají např. i větvičky thují, které nevykluzují. Jsou velmi vhodné například i pro tvarování. Technické a dílenské zpracování je na velmi dobré úrovni. Hřídel motoru je uložena v kuličkových ložiscích. Vývodová hřídel přímo pohání ozubené kolo excentrického převodu. Ten je vybaven mechanismem tlumícím rázy při blokaci lišty. Uložení hlavních částí je dostatečně tuhé. Bezpečnostní brzda je zde elektrická, nože zastavují náhodně s doběhem.

Výhody: nízká hmotnost, snadná ovladatelnost, dobré vyvážení, střih, hlubší ozubení vývodové hřídele a hnaného kola převodu, ochrana převodu při náhlé blokaci, oko pro uchycení kabelu
Nevýhody: menší zubová mezera, málo zaoblené hrany spínače v zadní rukojeti
Hodnocení:
------------------------------------------------------------------------------------------

HE 450 Procut  (Mountfield)   cena: 2 490 Kč

Parametry: deklarované/měřené
Příkon (W):
450 / 299 bez zatížení
Délka lišty (cm): 45 /45
Zubová mezera (mm): 18/18
Hmotnost: 2,6 kg / 2,7 kg
Záruka: 7 let

Ve střihu se tyto nůžky umístily na 3. místě. Bez problému s nimi uříznete větev 13 mm, s 15 mm si poradí také, ale o něco hůře. Jsou lehké, při práci se dobře drží a snadno se s nimi manipuluje, bez problému s nimi může pracovat i slabší člověk.Větvičky při střihu nevykluzují z nožů. Dobře se s nimi křoviny a thuje nejen tvarují, ale i ořezávají i když mají o něco silnější větvičky. Ochranný štít pro ruku je dostatečný, průhledný. Technické a dílenské zpracování je velmi dobré. I zde je převod vybaven ochranným třecím mechanismem, hřídel elektromotoru je uložena v kuličkových ložiscích. Šikmé ozubení vývodové hřídele je o něco jemnější. Uložení hlavních částí je i zde dostatečně tuhé, nicméně o něco méně než u Stihlu. Bezpečnostní brzdu mají nůžky elektrickou, nože zastavují náhodně s doběhem.

Výhody: nízká hmotnost, dobrá ovladatelnost, dobře stříhají, ochrana převodu, oko pro uchycení kabelu, dlouhá záruka

Nevýhody: jemnější ozubení převodu, méně tužší uložení převodu a lišty
Hodnocení: dobré

--------------------------------------------------------------------------------------

Gardena EasyCut 46 (e-shop)  cena: 2 090 Kč

Parametry: deklarované/měřené
Příkon (W):
450 / 299 bez zatížení
Délka lišty (cm): 46 /45
Zubová mezera (mm): 20/20
Hmotnost (kg): 3,4 / 3,3
Záruka: 2 roky

Tyto nůžky, jediné z testovaných modelů, byly v krabici nesestavené. Je nutné přidělat přední obloukové madlo s bezpečnostním spínačem. Jeho nasazení vyžaduje trochu zručnosti. Se střihem silnější větve (18 mm) nůžky neměly problém. Madla tohoto stroje jsou pogumovaná (ostatní nůžky je mají plastová), takže se příjemněji drží. Přední spínač na obloukovém madle se zde přidržuje zpředu. Nůžky jsou dobře vyvážené, ale mají o něco větší hmotnost než většina ostatních, což je při delší práci znát. Při sříhání thůjí měly větvičky občas tendenci uhnout. Převody zde nejsou vybaveny ochranným mechanismem, který tlumí náraz při náhlé blokaci, ale ozubení převodu a vývodové hřídele je hlubší, nemělo by se tedy rychle opotřebovat. Stroj je také trochu hlučnější.

Výhody:  pogumovaná madla, držení předního spínače zpředu, dobré vyvážení, hlubší ozubení vývodové hřídele a hnacího kola převodu
Nevýhody: chybí ochranný mechanismus převodu, vyšší hmotnost, hlučnější

Hodnocení: dobré
---------------------------------------------------------------------------------------------

Bosch AHS 55-16 (Bosch-Komplet)  cena: 2 499 Kč

Parametry: deklarované/měřené
Příkon (W):
450 / 322 bez zatížení
Délka lišty (cm): 55 /55
Zubová mezera (mm): 16/16
Hmotnost (kg): 2,6 / 2,8
Záruka: 2 roky

S těmito nůžkami se nám moc dobře nepracovalo. Při praktické zkoušce jsme zjistili, že má poměrně tuhé spínače jak na zadním, tak i na předním madle. To navíc není klasické obloukové, takže se i hůře drží. Při práci se obsluha musí soustředit, aby spínače byly dostatečně zmáčknuté, protože při jejich povolení motor vypne. Po chvíli bolí prsty. Nůžky stříhají dobře do síly větve 11 mm, silnější s obtížemi. Postrádali jsme zde ochranu převodu při blokaci a oko pro uchycení kabelu. Také ochranný štítek pro ruku by mohl být větší. Technické zpracování je spíše průměrné. Chybí například i clonka (u lišty) zabraňující průniku nečistot do převodu, takže i po krátké zkoušce se jich tam dostalo poměrně dost. Převody mají poměrně silné a hluboké ozubení. Na spodní straně je převod uložen jen v malém kluzném pouzdru v plastovém korpusu se slabým vyztužením.

Výhody: masivní vývodová hřídel rotoru, hlubší ozubení hřídele a kola převodu

Nevýhody: Chybí obrana převodu při blokaci, slabé uložení převodu, tuhé spínače, přední madlo se hůře drží, chybí háček na uchycení kabelu na korpusu stroje, absence clony zabraňující průniku nečistot, ze středu lišty trčí šrouby

Hodnocení: uspokojivé
---------------------------------------------------------------------------------------

HECHT 607 (Werco)  cena: 999 Kč

Parametry: deklarované/měřené
Příkon (W):
500 / 425 bez zatížení
Délka lišty (cm): 55 /55
Zubová mezera (mm): 16/16
Hmotnost (kg): 3,2 / 2,9
Záruka: 2 roky

Ve zkoušce střihu síly větve byly tyto nůžky o trochu lepší než Bosch, 11 mm uříznou bez problému, 15 mm větev „užvýkají“. V ruce při práci působí těžším dojmem, než jaká je jejich skutečná hmotnost. Nejsou moc dobře vyvážené, převažují k zadnímu madlu, manipulace při stříhání je obtížnější. V porovnání s ostatními testovanými stroji je technické zpracování na nižší úrovni. Jsou zde použity materiály horší kvality. Tloušťka materiálu střižné kosy i protiostří je slabší, břity nejsou tak ostré a kosy mají zvýšenou vůli. Převod je uložen jednostranně a má zvýšenou axiální vůli na hřídeli. Elektromotor je upevněn na slitinovém šasi, k němuž je připevněna i lišta a hřídel převodu. Chybí zde ochrana převodu při zablokování. Materiál plastového korpusu je horší kvality – například při zašroubování sroubů se drobí. Madla mají ostřejší hrany.

Výhody: nízká cena, háček na kabel
Nevýhody: nižší úroveň technického zpracování, slabší materiál nůžek, nevyvážené – obtížnější manipulace, vysoká hlučnost, nízká účinnost zkratové brzdy, chybí ochranný mechanismus převodů
Hodnocení:

 

Olga Kábová