automobily | motocykly | hobby | počítače a elektronika | zahradní technika | video-foto-film | scooter | lodě | mobiltest

zahradní technika

Aktualizováno 7.2.2011

E-mail

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vysokotlaké myčky


Potřebujete umýt auto, vyčistit terasu, fasádu, či něco jiného? Pak je pro vás ideálním pomocníkem vysokotlaká myčka, nebo-li „wapka“. Zvládne veškeré čistící práce okolo domu, chalupy dílny apod.

Tentokrát jsme k testu vybrali stroje z vyšší hobby kategorie pro domácí použití s elektrickým motorem, příkonem cca 2000 kW a tlakem cca 130 barů. Jsou to modely vertikální konstrukce, tedy pracují ve vzpřímené poloze, všechny jsou vybaveny kolečky a madlem pro snazší přemisťování.

Testované modely mají i další společné znaky, které většinou v testu samotném uvedeny pro nedostatek prostoru nejsou. Mezi ně patří:

1) Automatický systém vypnutí – při přerušení práce dojde k vypnutí motoru, opětovným stisknutím rukojeti je obnoven jeho chod. 
2) Třípístové čerpadlo z lehké slitiny (kromě testovaného modelu Karcher, zde je čerpadlo z plastů).
3) Je možné použití i vstupní teplé vody
4) Sada pro aplikaci čistícího prostředku – v nízkotlakém režimu stroj přisává mycí, či jiný prostředek, u některých lze regulovat množství, které přimíseno.


Všechny stroje jsou v základním vybavení dodávány s vysokotlakou hadicí, stříkací pistolí a alespoň jednou základní tryskou. Některé modely mají v základní sestavě více vybavení. Pro čištění teras a ploch je například důležitá rotační tryska, pro mytí aut kartáče.

Jak jsme testovali

Stroje k testu jsme nakoupili a otestovali je nejprve při praktickém použití – myli jsme auta, terasy a mechem zarostlé kamenné chodníky. Sledovali jsme především výsledek práce, sílu tlaku, snadnost manipulace se strojem. Všechny stroje jsme vyzkoušeli i s dodávaným příslušenstvím, tedy se sadami pro přidávání různých čistících prostředků i s dodávanými kartáči. V druhé části testu modely zkoumali technici. Stroje byly otevřeny a prozkoumány z technického hlediska. Sledováno bylo i dílenské zpracování veškerých součástí myček.  


Stihl RE 118 (Inwer)  - cena: 7 690 Kč

Příkon: 2100 W
Pracovní tlak: 125 barů
Max průtok vody: 500 l/h
Délka hadice: 8 m
Hmotnost: 17 kg
Záruka: 2 roky

Stroj jsme koupili sestavený.  Je lehký, kompaktní a velmi pěkně vyřešený po praktické stránce. Při práci samotné se nám zdálo, že zde byl tlak nejmenší ze všech testovaných strojů, nicméně pro běžnou práci zcela dostačující. Stroj se nám líbil, ale docela nás zarazilo, že technik při otevření stroje zjistil tepelnou deformaci opředení cívek vinutí statoru elektromotoru, a to jsme v kuse nestříkali déle než cca 10 min. Dobře ohebná tlaková hadice se pro skladování navine na závěs umístěný na zadní straně, je opletena ocelovým úpletem a k rukojeti pistole je přidělána otočnou spojkou, takže se při práci nekroutí. Kabel se stáčí na bočních držácích, lehká hliníková rukojeť je vysouvací, což usnadňuje přepravu.  Připojovací nátrubek vysokotlaké hadice je umístěn vpředu, hned vedle hadicové přípojky. To se nám zase až tak praktické nezdá, protože při práci si takto blízko sebe připojené hadice občas navzájem překáží. Stříkací trubka je vybavena rychlospojkou pro záměnu trysek. Součástí balení je plochá a rotační tryska a 0,5 l připojovací nádobka na aplikaci čistícího prostředku. Na nádobce lze regulovat množství čistícího prostředku.  Bez problému dokoupíte příslušenství, např. za rotační kartáč zaplatíte 1600 Kč a 1,6 m prodlužovací tyč 2 310 Kč. Servis uveden jeden.

Výhody: kompaktní, otočná spojka u připojení vysokotlaké hadice na rukojeti, dobře ohebná hadice
Nevýhody: tepelná deformace opředení cívek, dražší příslušenství, malá vzdálenost mezi přípojkami hadic

Hodnocení:   dobrý
---------------------------------------------------------------------------------

Makita HW 130 (e-shop)   cena: 7890 Kč


Příkon: 2100 kW
Pracovní tlak:  130 barů
Max/min průtok vody: 480 l/h
Délka hadice: 7,5 m
Hmotnost: 16 kg
Záruka: 2 roky

Tento stroj jsme dostali v krabici, jeho sestavení nebylo složité, jen jsme si museli opatřit  hodně dlouhý šroubovák na přidělání madla. Při práci samotné se nám stroj líbil, tlak vody velmi dobře vyčistil i hodně zašlou terasu. Stříkací pistole se dobře drží, výměna trysek je bez problémů. Celkem praktický se nám zdá naviják na vysokotlakou hadici, který je umístěn pod madlem. Hadice na něm může být navinuta i během práce. Rukojeť pro přepravu stroje sice výškově nastavit nejde, ale je dost vysoko, tak se normálně vysoký člověk nemusí shýbat. Nechybí zde integrovaný držák příslušenství.  Součástí dodávky je rotační a normální tryska, rotační kartáč, připojovací sady, čistící nástavec a 1 l čistícího prostředku.  Trochu nás zde překvapilo, že pistole je zde kratší a celoplastová, spíče z kategorie o dost cenově nižší, my jsme s ní ale problém nezaznamenali, plasty vypadají celkem kvalitně. I u tohoto stroje přívod a výstup hadic umístěn vpředu blízko sebe, ale zde se hadice díky navijáku do sebe nemotají. Čerpadlo je zde kovové s povrchovou úpravou, kladně hodnotíme i celkové dílenské zpracování stroje. Servis uveden jeden.

 

Výhody: vysokotlaká hadice na aktivním navijáku, kvalitní dílenské zpracování, rotační kartáč

Nevýhody:  kompletně celoplastová pistole

Hodnocení: vítěz testu

------------------------------------------------------------------------------------

HECHT 326 (Werco)  cena: 3 990 Kč

Příkon: 2600 kW
Pracovní tlak: 135 barů
Max/min průtok vody: 420l/h
Délka hadice: 8 m
Hmotnost: 25 kg
Záruka: 2 roky

Myčku jsme koupili již sestavenou, připravenou k provozu. Zde se jedná o nejvýkonnější stroj této značky a s výsledkem jeho práce jsme byli spokojeni. Tlak vody je silný, dobře vše vyčistíte. Stroj je dodáván s jednou tryskou, nádržka na čistící prostředek je integrována ve stroji. Zde nám vadilo, že nevidíme kolik čistícího prostředku v nádržce je. Dávkování prostředku nejde regulovat. Nepraktická je i přeprava myčky. Je těžká, neposuvné madlo je nízko a má celkem ostré hrany, manipulace je tedy obtížnější. Stroj je ze všech testovaných modelů také nejhlučnější. Výhodou je ale aktivní naviják vysokotlaké hadice. Čerpadlo i ventilová hlava jsou z lehké slitiny bez povrchové úpravy, což může znamenat v budoucnu snazší oxidaci. Také jsme po otevření stroje zaznamenali, že integrovaná nádobka na čistící prostředky omezuje proudění vzduchu k ventilátoru a strhané imbusy zátek ventilů. Plasty na stroji (především černé) jsou křehké. Nám se omylem podařilo při standardní přepravě ulomit kličku navijáku a prolomit přední mřížku větrání. Servisy v dokumentaci neuvedeny. Rotační kartáč můžete dokoupit za 299 Kč.

Výhody: silný tlak, aktivní naviják vysokotlaké hadice
Nevýhody: kratší pistole, v příslušenství jen jedna tryska, obtížnější manipulace, křehké černé plasty, horší dílenské zpracování
Hodnocení:    uspokojivá

------------------------------------------------------------------------------------

Güde HPC 200 (e-shop) cena: 5 440 Kč

Příkon: 2200 kW
Pracovní tlak: 130 barů
Průtok vody: 390 l/h
Délka hadice: 6 m
Hmotnost: 25 kg
Záruka: 2 roky

Stroj jsme po zakoupení sestavili bez větších obtíží. Myčka vypadá na první pohled docela pěkně, ale vadilo nám na ní poměrně dost věcí, které mohou být pro uživatele nepříjemné. Dílenské zpracovaní není zrovna propracované, jsou zde měkké plasty, hliníkové závity v příslušenství, nezatěsněná hliníková trubka v tělese pistole, poměrně krátká pistole s tryskou, krátká vysokotlaká hadice. Obtížnější bude i čištění sítka-filtru u přívodu vody. To zde (u jediného modelu v testu) nejde vyndat a samostatně vyčistit. Madlo řeže do ruky. Těleso čerpadla a hlava jsou z lehké slitiny mosazi bez povrchové úpravy. Držáky na příslušenství jsou přidělány zezadu a trvale nám z nich všechno příslušenství vypadávalo. Postrádali jsme držák na navinutí kabelu a držák na tlakovou hadici je umístěn vpředu. Lahvička na čistící prostředek se připevňuje také zpředu. Moc se nám to vše nezdálo logicky uspořádané. Přívodní a vysokotlaká hadice mají stejně, jako např. Stihl vývody těsně vedle sebe vpředu, takže si hadice navzájem můžou překážet. Myčka je dodávána s rotačním kartáčem. Servisy v dokumentaci neuvedeny.

Výhody: dobrý tlak
Nevýhody: dílenské zpracování, hliníkové závity v příslušenství, nejde vyndat filtrační sítko, kratší pistole
Hodnocení:   nedoporučujeme

--------------------------------------------------------------

Oleo-Mac  PW 136 C  (Mountfield)   
cena: 5 975 Kč

Příkon: 200kW
Pracovní tlak:  140 barů
Průtok vody: 408 l/h
Délka hadice: 8 m
Hmotnost: 13 kg
Záruka: 7 let

Tento model jsme koupili již sestavený. V testu, při mytí hodně zašlé terasy a aut se nám jevil jako účinný pomocník s velmi dobrým tlakem. S výsledkem práce jsme byli spokojeni. Dostatečně dlouhá pistole se dobře drží. Se strojem se pohodlně manipuluje, madlo pro přepravu je dostatečně vysoko, takže se obsluha nemusí shýbat. Přívodní hadice se připevňuje dole z boku a tlaková z druhého boku, což je docela praktické, protože se vzájemně nepletou. Tlakovou hadici po práci navinete na neaktivní naviják, kabel je uložen v zadní části stroje. Nechybí držáky na příslušenství. Líbilo se nám i dílenské zpracování.  Stroj je dodáván s rotační a plochou tryskou, kartáčem, a nádobkou na mycí prostředek.  Z té je při práci přisáván čistící prostředek, ani zde jsme nezaznamenali při práci žádný problém.  Ani zde nechybí stop systém, tedy automatické vypnutí a zapnutí motoru motoru, když sepnete, či vypnete spoušť na pistosli.  Se strojem jsme byli spokojeni, má i velmi příznivý poměr ceny k výkonu.  Servis je uveden na 54 místech v ČR v prodejnách Mountfield.

Výhody:  dobrý tlak, uživatelsky příjemný, dílenské zpracování, naviják na tlakovou hadici, příslušenství, dlouhá záruka
Nevýhody: naviják není aktivní při práci
Hodnocení:     velmi dobrý
--------------------------------------------------------------

Kärcher K 4.620 (Bauhaus)  cena: 5 491 Kč

Příkon: 1900 kW
Pracovní tlak:  120 barů
Průtok vody: 402 l/h
Délka hadice: 6 m
Hmotnost: 13 kg
Záruka: 2 roky

Stroj rozložený v krabici na hodně součástek. Jeho sestavení nebylo jednoduché, postraní držák na navinutí kabelu chyběl. Trochu nás zarazilo, že firma Kärcher neuvádí tento typ modelu ve svých produktech (je uváděn jen 4.600). Stroj má několik zvláštností. Těleso čerpadla i hlava jsou z plastu na rozdíl od ostatních testovaných modelů, které je mají ze slitiny. Zajímavostí je i vodou chlazený elektromotor. Myčka je dodávána s bohatým příslušenstvím – trysky, kartáč na podlahy, prodlužovací tyče. Vše lze uskladnit do držáků na zadní straně.  Dodáván je i univerzální čistící prostředek v originální připojovací lahvi. Zde je nevýhodou, že lahev není plnící a pokud budete chtít toto používat, tak budete muset koupit znovu originál. Nová láhev 1 litru prostředku stojí 189 Kč. Madlo stroje pro přepravu je vysouvací, ale nejde zajistit v horní poloze, tlaková hadice se stáčí na držák vpředu. Zde je také umístěn otočný knoflík pro dávkování čističe. Se strojem se nám pracovalo celkem dobře, tlak byl dostatečný. Servis provádí Bauhaus.

Výhody: bohaté příslušenství, regulace dávkování čističe
Nevýhody: těleso čerpadla a hlava z plastu, v balení chyběl držák na kabel, drahý čistící prostředek – nelze doplňovat, krátká hadice
Hodnocení:     uspokojivá

Olga Kábová