automobily | motocykly | hobby | počítače a elektronika | zahradní technika | video-foto-film | scooter | lodě | mobiltest

zahradní technika

Aktualizováno 21.8.2011

E-mail

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Farmářky. Pily, které zvládnou více práce


Používají se především pro přípravu dřeva na topení. Jejich výkon a konstru
kce umožňuje větší zatížení než u hobby pil, které jsou určeny spíše pro občasné používání. Pily z farmářské kategorie jsou silnější, výkonnější a také by měly být odolnější. Můžete s nimi samozřejmě také prořezávat větve nebo kácet menší stromy. Otestovali jsme pily běžně dostupné na našem trhu o obsahu cca 45 ccm a výkonu těsně nad 2 kW.

Jak jsme testovali

Pily jsme jako obvykle nakoupili, a to jak u specializovaných prodejců, tak i v hypermarketech a v internetových shopech. Nákup u specializovaného prodejce je pro uživatele, vždy výhodou. Zkušený prodavač vám poradí model, který je nejvhodnější pro vaše potřeby, pilu připraví, předvede a vysvětlí její ovládání.

Při testování jsme pily vyzkoušeli v praxi. Řezali jsme jak měkké, tak i tvrdé dřevo. Právě na silných špalcích z tvrdého třešňového dřeva, kde jsme testovali pily ve větší zátěži při řezu na celou lištu, se velmi dobře projevila výkonnost stroje. Některé modely tuto zátěž příliš nezvládly, některé se v řezu téměř zastavovaly.  Na pilách jsme používali standardně dodávané lišty a řetězy. Při práci jsme sledovali, jak pila startuje, řeže, akceleruje, zda neztrácí na výkonu, nedusí se nebo jestli příliš nevibruje. Zkoumali jsme také, jak pohodlně se pila drží a ovládá, zda má dobře vyřešenou ergonomii, zda je dostatečně tuhá a nekroutí se.  Důležitá pro nás byla i jednoduchost obsluhy, tedy například i to, jestli nemusíte používat nářadí pro povolení zátek nebo pro výměnu vzduchového filtru. Hodnotili jsme i výbavu stroje.

Po praktickém testu byly pily v dílně rozebrány a prozkoumány z hlediska technického a celkového dílenského zpracování. Posuzovány byly i použité materiály jednotlivých součástek.

Co sledovat při koupi pily

U prodejce můžete například zjistit, jak je řešen antivibrační systém. Ten je již dnes zpravidla tvořen pružinami, u kvalitnějších modelů v kombinaci s vymezovacími silentbloky. Podívejte se také, jak se napíná řetěz. Zvolte boční napínání, je to podstatně jednodušší. Přístup ke vzduchovému filtru by měl být bez použití nářadí a filtr volte nejlépe nylonový. Vyzkoušejte, zda se dají snadno otevírat zátky palivové a olejové nádrže bez použití nářadí. Zeptejte se na mazání. Mělo by být regulovatelné a ideální je, aby pila mazala jen při běžícím řetězu. Pokud je nastartovaný motor a řetěz stojí, nedochází tak ke zbytečnému vytékání oleje. Pro snazší startování studeného motoru je pro uživatele vždy výhodou palivová pumpička (balónek), poloautomatický sytič či mechanismus pro odlehčení startování. Modely, které jsme testovali, jsou všechny v základní výbavě vybaveny kombinovaným klíčem a u žádné pily nechybí český návod.

U technických parametrů je uvedena skutečná hmotnost pily při práci, tedy včetně řetězu, lišty a náplní. Ostatní hodnoty jsou deklarované výrobcem.

Jonsered CS 2245 S (Moravec)  Cena: 11 490 Kč

Obsah: 45,7 ccm
Výkon: 2,1 kW
Hmotnost: 6,6 kg
Záruka: 2 roky

Počet bodů:
Hodnocení: dobrá

Pila byla dodána  sestavená a zprovozněná s lištou 38 cm. Při řezání v zátěži motor trochu ztrácí výkon. Převažuje k zadnímu madlu, ale jinak se příjemně drží a dobře se s ní manipuluje a to při celkově nízké úrovni vibrací.  Studený start je bezproblémový i proto, že je pila  vybavena palivovou pumpičkou. Sytič má poloautomatický a sdružený s vypínačem. Zahřátý motor hůře startoval a měl i poměrně nízké volnoběžné otáčky. Kovové olejové čerpadlo s plastovým ozubením sice maže, jen když se točí řetěz, nicméně průtok oleje regulovat nelze. Řetěz je zde napínán z boku, pomocí ozubeného kola, bez použití nářadí, ale k napnutí je zapotřebí rukou vynaložit větší sílu.  Také slícování jednotlivých dílů zde není  ideální, například vzduchový filtr není dobře utěsněn. Ten je přístupný pouze  s použitím nářadí, při zpětné montáži krytu se bez nářadí již   obejdete. Spodní část klikové skříně je plastová a je součástí tělesa pily, což může mít vliv na nižší životnost.

Výhody: tuhá madla, boční napínání řetězu a demontáž lišty bez nářadí, odlehčený start, nízké vibrace, dobrá ergonomie

Nevýhody: v zátěži ztrácí výkon, nízké volnoběžné otáčky, spodní část klikové skříně plastová, neseřiditelné olejové čerpadlo, paradoxně zahřátá startuje hůře

Stihl MS 250  Cena: 11 890 Kč

Obsah: 45,3 ccm
Výkon: 2,3 kW / 3,1 PS
Hmotnost: 5,8 kg
Záruka: 2 roky


Hodnocení: vítěz testu

Stroj jsme dostali sestavený a zprovozněný. Pila s lištou – 36 cm. Velmi dobře se s ní řeže. Neztrácí výkon, dobře akceleruje, nedusí se, bez problémů zvládá příčný i podélný řez na plnou lištu. Ta je zde velmi krátká, což modelu poskytuje v testu určitou výhodu. Pila je vyvážená dostatečně tuhá, lehká, dobře se ovládá a  ergonomicky dobře řešená. Vibrace při řezu, které absourbujíčtyři silentbloky, jsou minimální. Studený start trvá déle, zde se projevila chybějící  palivová pumpička.  Po zahřátí již motor  startuje velmi dobře. Spojku má třísegmentovou, olejové čerpadlo celokovové, ale bez možnosti regulace průtoku oleje. Spodní část klikové skříně je ze slitiny, horní část tvoří monoblok a celý motor je vložen do plastového tělesa pily. Pila je kvalitně dílensky zpracovaná. Z uživatelského pohledu jsme především ocenili bajonetové zátky, které se  snadno povolují, a přístup k  nylonovému vzduchovému filtru bez použití nářadí.

Výhody: velmi dobře řeže, akceleruje, nízké vibrace, dobře se ovládá, kvalitní dílenské zpracování, bajonetové zátky, servisní síť
Nevýhody: neseřiditelné olejové čerpadlo

Solo 646 (Jadal)   Cena: 10 439 Kč

Obsah: 45,1 ccm
Výkon: 2,2 kW /  PS
Hmotnost: 6,8 kg (s lištou, řetězem a náplněmi)
Záruka: 2 roky


Hodnocení: uspokojivá

Pilu jsme museli sestavit a zprovoznit. Délka lišty je 38 cm. Pila nás překvapila spíše negativně a to především z důvodu vysoké úrovně vibrací, kdy nás při práci až brněly ruce.. Antivibrační systém, který je postaven na čtyřech pružinách, se projevil jako neúčinný. Rovněž nás zklamal její výkon, kdy při vyšší zátěži motor neudržel otáčky a zastavoval se řetěz. Pila se dobře  drží a ovládá, jen zadní madlo by mohlo být tužší. Kovové olejové čerpadlo v plastovém těle je seřiditelné a maže, jen když se otáčí řetěz. Kliková skříň je ze slitiny, vzduchový filtr plstěný a je přístupný bez použití nářadí. Mezi filtrem a tělesem filtru vlivem nedokonalého těsnění dochází k přisávání jemných nečistot. Spojka je třísegmentová a řetězka nemá vyměnitelný prstýnek.

Výhody:  kvalitní dílenské zpracování, dekompresor pro lehčí start,
Nevýhody: vysoké vibrace, v zátěži ztrácí výkon, nedokonalé těsnění vzduchového filtru, nezakrytý vypínač s možností vniknutí nečistot, bez vyměnitelného prstýnku řetězky

Oleo-Mac OM 947 (Mountfield)   Cena: 8 884 Kč

Obsah: 45 ccm
Výkon: 2,3 kW
Hmotnost: 6,5 kg
Záruka: 7 let


Hodnocení: velmi dobrá

Pilu nám prodejce sestavil a zprovoznil. V testu tento model předvedl velmi dobré řezací vlastnosti, kdy i při využití plné délky 40 cm lišty se motor stále držel v otáčkách. Pila dobře akcelerovala a její vibrace při práci byly minimální. Neztrácela  výkon ani v různých polohách – např. při zkoušce řezu zespodu, či z boku. V podélném řezu se osvědčila také, zde jí ale vyhovovalo spíše měkčí dřevo. Má dostatečně tuhá madla, dobře se drží a snadno se s ní manipuluje. Startování motoru  za studena pomáhá balónek nástřiku paliva a dekompresor, oba jsou dobře přístupné. Samostatná kliková skříň je ze slitiny. Kovové regulovatelné olejové čerpadlo maže jen při běžícím řetězu.  Antivibrační systém je zde řešen třemi pružinami a dvěma silentbloky. K nylonovému vzduchovému filtru se dostanete bez použití nářadí, řetěz se napíná z boku. Nechybí poloautomatický sytič, zátky povolíte rukou. Technické a dílenské zpracování má tato pila na velice dobré úrovni. Ocenili jsme i širokou servisní síť.

Výhody: velmi dobré řezací schopnosti, dobře akceleruje, nízké vibrace, snadný start, kvalitní technické zpracování, široká servisní síť, dlouhá záruka
Nevýhody: vyšší hmotnost

.Dolmar PS 4605 (Doležalová)  Cena: 11 690 Kč

Obsah: 45,6 ccm
Výkon:  2,6 kW /  PS
Hmotnost: 6,8 kg (s lištou a náplněmi)
Záruka: 2 roky


Hodnocení: dobrá

Při prodeji nesestavena a nezprovozněna. Lištu má 38 cm. Při příčném řezu podává vcelku slušný výkon , ale při řezání na plnou lištu lehce ztrácí výkon a dusí se,. Vibrace jsou přijatelné. Pila je sice vyvážená, ale nemá příliš dobře řešenou ergonomii. Je těžká, nedrží se příliš dobře, nepadne do ruky, tedy se s ní hůře pracuje. Na tomto faktu se shodli všichni testující. Díky absenci primeru je studený start o něco delší. Trochu vadil i krátký krok plynové páčky. Řetěz napnete z boku.  Kovové seřiditelné olejové čerpadlo maže jen při řezání, těleso pily je kovové. Filtr lze demontovat s použítím nářadí, pro zpětné nasazení se bez šroubováku obejdete. V balení je dodáván navíc nylonový filtr. Spojku má stroj třísegmentovou, vibrace jsou řešeny třemi pružinami a dvěma silentbloky. Vypínač je sdružen s pákou sytiče, řetězka má vyměnitelný prstýnek.

Výhody: dobrý příčný řez, malé vibrace
Nevýhody: v řezu na celou lištu trochu ztrácí výkon, horší studený start, hůře se drží

Partner P 4700 (Baumax)

Cena 9 450 Kč
Obsah: 46 ccm
Výkon:  2,2 kW
Hmotnost: 6,8 kg (s lištou a náplněmi)
Záruka: 2 roky


Hodnocení: uspokojivý

Při koupi nesestaveno a nezprovozněno. Pila s dlouhou lištou - 45 cm. Po zahřátí v plném řezu ztrácí výkon, příčné řezání 20 cm silných špalků zvládá vcelku dobře. Při podélném řezu se nám zanesl prostor pod krytem řetězky pilinami, následkem čehož došlo k zablokování řetězky a zastavení řetězu. Pro odstranění tohoto problému bylo zapotřebí demontovat kryt řetězky a tento prostor včetně lišty bylo nutné řádně vyčistit, což bylo i časově náročné. V ruce se pila zdá při práci těžší.  Bezpečnostní brzda se hůře aktivuje. Z technického hlediska se nám příliš nelíbí plastové olejové čerpadlo. Je sice seřiditelné, ale s nastartovaným motorem maže stále, tedy i když neřežete. Po dílenské stránce modelu vytýkáme horší zpracování, jednotlivé díly na sebe příliš nelícují. Antivibrační systém je je  řešen třemi pružinami a dvěma silentbloky.Těleso pily je ze slitiny kovu, spojka třísegmentová, sytič poloautomatický, nylonový filtr je dostupný bez použití nářadí.

Výhody: v příčném řezu celkem dobrá, studený motor dobře startuje
Nevýhody: v podélném řezu ztrácí výkon a došlo k zablokování řetězu, plastové olejové čerpadlo maže stále, horší dílenské zpracování, vyšší hmotnost
Výhody: nízká cena

Einhell BG-PC 5045 (Profi hobby)   Cena: 3 899 KčObsah: 49,3 ccm
Výkon:  2,2 kW
Hmotnost: 7 kg (s lištou, řetězem a náplněmi)
Záruka: 2 roky


Hodnocení: nedoporučujeme

Při dodání nesestavená nezprovozněná. Délka lišty 45 cm. Pila s nejvyššími vibracemi, při práci vyloženě brní ruce. Po zahřátí výrazně ztrácí výkon, v řezu se zastavuje, špatně se drží, je těžká a její ergonomie není ideální. Stroj má celkově nižší tuhost, a to i přesto, že je přední madlo kovové. Při řezání v zátěži se pila kroutí. Start není odlehčen, ale pila startuje dobře. Vybavena je palivovým balonkem, dekompresor nemá. Má horší dílenské zpracování. Díly nejsou dobře slícovány, použity byly levnější materiály. Odpružení řeší především silentbloky, těch je pět a jedna pružina. Olejové čerpadlo je celokovové, seřiditelné, maže jen při práci. Šnek mazání je z plastu. Řetěz se napíná z boku, spojka je třísegmentová, sytič samostatný, poloautomatický. Nylonový filtr je přístupný bez použití nářadí, řetězku lze vyměnit. Servisní místa uvedeny nejsou, servis zajišťuje prodejce, který opravy odesílá do jednoho centrálního servisu.

Výhody: nízká cena
Nevýhody: vysoké vibrace, po zahřátí ztrácí výkon a zastavuje, nízká tuhost, špatná ergonomie, horší dílenské zpracování, málo servisů

Olga Kábová