automobily | motocykly | hobby | počítače a elektronika | zahradní technika | video-foto-film | scooter | lodě | mobiltest

zahradní technika

Aktualizováno 26.2.2011

E-mail

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Elektrické vertikutátory


Vertikutátory,jsou nezbytnými pomocníky při údržbě trávníku. Na jaře, po roztátí sněhu a vyschnutí, je vertikutace jedním ze základních úkonů, který je nutný proto, aby proběhla regenerace travnaté plochy. Po zimě se může objevovat i tzv. sněžná plíseň a pak je vertikutace doslova nutností. Pak se budete moci těšit z pěkného, zdravého a hustého porostu bez mechů a plevelů.

Vertikutátory jsou vybaveny ostrými svislými noži, které rotují a zařezávají se do terénu, čímž odstraňují suchá travní stébla, plsť, mechy a nečistoty. Nože také prořezávají travní drny, provzdušňují trávník a tím také umožňují lepší přístup živin. 

Již jsme se setkali s názory, že vertikutací se trávník zničí a mnoho lidí má obavu provzdušňovač použít. Tyto obavy jsou naprosto neopodstatněné. Nože opravdu trávník vyčistí a provzdušní, jak jsme si ověřili i po našem testu. Žádné ničení se nekonalo, a to ani u jednoho z použitých strojů. Bezprostředně po práci sice trávník na pohled vábně nevypadá, ale rychle se zregeneruje a pak je mnohem zdravější a hezčí.

Jak jsme testovali

Pro test jsme zvolili a nakoupili běžně dostupné elektrické stroje na našem trhu. Vybírali jsme modely, s motorem o výkonu cca 1 – 1,5 kW a šíří záběru 30-35 cm. V testu jsme kromě základní funkce tj. vertikutace a finální úpravy trávníku posuzovali také kvalitu dílenského zpracování a použitých materiálů, uživatelskou přívětivost (ergonomii) a snadnost ovládání celého stroje. Zde nás zajímalo především, jak je travnatá plocha vyčištěna, zda je stroj schopen naplnit sběrací koš, zda je práce i bez použití koše bezpečná a bezproblémová. Sledovali jsme, jestli se suchá tráva nehromadí a neucpává stroj.

Pro správnou práci vertikutátoru je důležitá samotná stavba a tvar šasí. Pokud je vpředu, před noži zespodu příliš mnoho otevřeného prostoru, tak se zde tvoří poměrně velké chuchvalce trávy a provzdušňovač pak přestává správně pracovat i přestává sbírat do koše. Výhozový otvor je také nutné při nákupu sledovat. Především jeho velikost a také zda v otvoru nepřekáží zadní náprava kol, na kterou se tráva namotá. Pokud je otvor příliš malý a navíc s překážkou ve smyslu nápravy, velmi rychle dojde k ucpání výhozového prostoru a stroj přestává pracovat.

Testovali jsme i benzinové vertikutátory, jejich hodnocení najdete na stránkách iTestu. Uvedené ceny jsou ceny, za které jsme stroje nakupovali.


Stiga  32 VE         cena: 3600 Kč

Motor: elektromotor
Deklarovaný výkon: 1,5 kW
Šířka záběru: 32 cm
Hmotnost: 20 kg
Záruční doba: 5 let

Tento stroj byl nejnáročnější na sestavení. Demontovány byly i nápravy a kola, byla nutná i kompletní montáž madel a sestavení koše. Potřebné nářadí k montáži však nebylo přiloženo. I když jsme sestavovali dle návodu, tak přesto v konečném výsledku jedno přední kolo bylo o něco výše, než ostatní, což bylo při práci celkem nepříjemné. Zdálo se nám, že je to tím, že plastové šasí bylo lehce zkrouceno. Také nám zde vadilo obtížnější nasazování koše při práci – málokdy se nám podařilo na poprvé. Hloubka vertikutace se zde nastavuje pákou na předních kolech v pěti daných polohách. Hloubku záběru nelze regulovat plynule. Provzdušňování provádí 12 dvoubřitých nožů. Kola jsou s kluznými ložisky. Madlo postrádá jakoukoli snahu o ergonomii, je jen jednoduché, kovové. Přepravní pozice nelze nastavit z místa obsluhy, ale pákou na předních kolech. Servisy nejsou v přiložených dokladech uvedeny.

Výhody: dobrý sběr do koše, velký vyhazovací otvor
Nevýhody: složitější montáž, jedno kolo výše, obtížnější nasazování koše, nekomfortní obsluha, malý objem koše
Hodnocení: dobrý

-----------------------------------------------------------

Wolf Garten UV 32  (Mountfield)    cena: 7 295 Kč

Motor: elektromotor
Deklarovaný výkon: 1,3 kW

Šířka záběru: 34 cm,
Hmotnost:  20 kg
Záruční doba: 7 let

Vertikutátor na první pohled zaujme atraktivním designem a dobrým dílenským zpracováním. Jeho sestavení bylo velmi jednoduché, spočívalo pouze v nasazení madla. Samotná práce se strojem je bezproblémová. Velký výhozový otvor, ve kterém nebrání žádné překážky umožnil bezproblémové plnění velkého 60 l koše. Provzdušnění trávníku zajišťuje 16 dvoubřitých nožů. Šasi stroje je vyrobeno z kvalitního tvrzeného plastu. Velká a široká kola mají kuličková ložiska a jsou připevněna na ocelových nápravách. Zde je zadní náprava řešena inteligentně, tedy tak, že nepřekáží výhozu suché trávy do koše a je zakrytována. Hloubka vertikutace se natavuje centrálně a plynule otáčením šroubu na šasí. Uvedení do přepravní polohy se ovládá pákou z místa obsluhy. Se strojem se lehce manipuluje, při práci samotné vyhazuje rovnoměrně suchou trávu i když pracujete bez koše. Při práci s košem jej naplní jako jeden z mála testovaných modelů opravdu celý. To je způsobeno i samotnou konstrukcí šasí – vespod vpředu v šasí není volný prostor, tedy suchá tráva se nenamotává a netvoří chuchvalce. Zde  se zřetelně projevuje preciznost německé výroby. Servisy jsou uvedeny na  54 místech.

Výhody: robustní konstrukce, kvalitní zpracování, nastavitelná hloubka záběru z místa obsluhy, pravidelná vertikutace, velmi dobré plnění koše, 16 dvoubřitých nožů
Nevýhody: koš není součástí dodávky
Hodnocení:    vítěz testu

--------------------------------------------------------------------------

Bosch  AVR 1100  (e-shop)  cena: 4 990 Kč

Motor: kolektorový elektromotor
Deklarovaný výkon: 1,1 kW
Šířka záběru: 32 cm
Hmotnost: 10 kg
Záruční doba: 2 roky

Stroj jsme složili bez problémů, připevnit bylo nutné pouze dvoudílné madlo, a to bez použití nářadí. Šrouby jsou opatřeny plastovými křídlovými matkami, které jdou pohodlně dotáhnout. Tento model se od ostatních testovaných odlišuje zcela jiným systémem provedení řezných nožů.  14 poměrně slabých kyvných ocelových nožů je připevněno k plastovému rotujícímu válci se vzduchovými otvory. Toto řešení vypadá sice efektně, ale rotující plast, například při nárazu do kamene, může být snadno poškozen. Navíc boční kryt pro přisávání vzduchu se při práci bude zanášet a jeho demontáž pro vyčištění je problematická. Suchá tráva je válcem vháněna do velkého 50 l plastového koše. Nám se koš nepodařilo naplnit celý, pouze cca do 3/4 jeho obsahu. Navíc koš má tendenci při pojíždění vypadávat. Hloubka vertikutace se nastavuje skokově ve čtyřech stupních na předních kolech (na každém zvlášť). Elektromotor je kolektorový, tedy méně odolný (stejně jako testovaného Hechtu, či MTD). Madlo je kovové, kola jsou připevněna na nápravách a v plastových pouzdrech. S výsledkem vertikutace jsme byli vcelku spokojeni. Servis je v dodané dokumentaci uveden jeden.

Výhody: kompaktní design, tuhá konstrukce šasí i madla, velký koš, skladné provedení 
Nevýhody: kolektorový elektromotor, plastový vertikutační válec může být při práci poškozen, koš není zcela naplněn, malá kolečka – obtížnější pohyb po nerovném terénu
Hodnocení:  uspokojivý

--------------------------------------------------------------------------------

Dolmar EV 3918 (e-shop)    cena: 9491 KčMotor: elektromotor
Deklarovaný výkon: 1,8 kW
Šířka záběru: 36 cm (měřená)
Hmotnost: 27 kg
Záruční doba: 2 roky

Při sestavení tohoto stroje bylo nutné sestavit spodní i horní madlo, připevnit vypínač a spojit táhla. Při prvním uvedení do provozu zde byla zatuhlá hřídel, ale při dalších spouštěních už bylo vše v pořádku. Šasí tohoto vertikutátoru je kovové, což by mohlo být předností, nicméně celý stroj se nám zdá poměrně dost těžký a méně obratný než ostatní testované elektrické stroje. Přepravní výška se zde nastavuje z místa obsluhy a hloubka vertikutace centrálně a plynule, šroubem dole na táhlu nastavování výšky. Tento systém je použit například i u benzinových modelů, nicméně zde se toto řešení příliš nepovedlo. Šroub pro nastavování výšky brání volnému otevření deflektoru při nasazování koše. Také bychom zde vytkli horší sběr do koše. Ve výhozovém otvoru brání zadní náprava kola, na kterou se nám suchá tráva namotávala. Výhozový otvor také není příliš velký. Vertikutaci zde zajišťuje 15 dvoubřitých nožů, nožová hřídel je ale v plastových pouzdrech a navíc nezakrytovaná ze strany ložisek. Kola mají kuličková ložiska. Servis uveden jeden.

Výhody: robustní kovové šasí, velká kola
Nevýhody: šroub nastavení výšky překáží deflektoru, malý výhozový prostor, výhozu překáží zadní náprava, nenaplní koš
Hodnocení:        uspokojivý

---------------------------------------------------------------

Hecht 1332  (e-shop)  cena: 2318 Kč

Motor: elektromotor
Deklarovaný výkon: 1,3 kW
Šířka záběru: 30 cm (měřená)
Hmotnost: 12 kg
Záruční doba: 2 roky

Sestavení bylo jednoduché a bez problému. Při prvním spuštění stroje jsme ale měli pocit, jako bychom spustili vysavač nebo vrtačku. Zde je totiž na rozdíl ostatních testovaných modelů, které mají asynchronní motory, použit vysokoobrátkový motor (kolektorový) , který se používá také například u domácích spotřebičů. Motor je tedy i hlučný a navíc při práci kolísá. K tomuto modelu jsme měli mnoho dalších výhrad. Díky tomu, že je hodně lehoučký, tak má tendenci obsluze „ujíždět“, navíc je nevyvážený a přepadává i bez naplněného koše dozadu, obsluha tedy musí nadzdvihávat madlo a stroj přitlačovat dopředu. Celkově působí spíš dojmem dětské hračky než jako opravdový stroj pro práci. Plasty zde mají ostré hrany, vertikutaci zajišťuje 16 jednobřitých nožů. Hřídel je uložena v plastových pouzdrech. Kola nemají nápravy a jsou připevněny v plastových pouzdrech k plastovým bokům šasí. Při výhozu suché trávy se koš téměř vůbec neplní a tráva trvale ucpává výstup. Hloubka vertikutace se nastavuje ve třech stupních, na předních kolech, na každém zvlášť. Provzdušněný trávník vypadá „rozcuchaně“, jako po drátkování.

Výhody: nízká cena
Nevýhody: vysokoobrátkový motor a jeho nepravidelný chod, nevyvážená stabilita, nepravidelná vertikutace, ucpávání výhozového otvoru, rychlé opotřebení nožů
Hodnocení: nedoporučujeme

-----------------------------------------------------------

MTD VE 30 B  (e-shop)   cena: 3 086 KčMotor: elektromotor
Deklarovaný výkon: 1,0 kW
Šířka záběru: 30 cm
Hmotnost: 12 kg
Záruční doba: 2 roky

U tohoto stroje jsme již před začátkem práce zaznamenali problém s uvedením do provozu. Ač složení modelu vypadá velmi jednoduše, tak připevnění madla zde bylo složité díky nepřesně vyvrtaným dírám. V balení chyběly i podložky, které v návodu k sestavení byly uvedeny. Dílenské zpracování tohoto modelu se nám nelíbí. Elektromotor je kolektorový, stejně jako např. u testovaných modelů Hechtu či Bosche, je tedy více hlučný a méně odolný k přetížení. Vertikutační hřídel je uložena v plastových pouzdrech a kola bez nápravy taktéž. Vše, i po dotažení šroubů, se na nestabilním madlu viklá. Díky tomuto madlu se stroj i hůře ovládá. Hloubku vertikutace zde lze nastavit zdlouhavě, ve 3 polohách, přešroubováním zadních kol do jiných otvorů. Vertikutaci provádí 15 jednostranných nožů a suchá tráva je sbírána do malého, 17 l látkového koše. Ani ten se ale při práci nenaplní celý. Zde jsme s výsledky práce příliš spokojeni nebyli. Je vidět, že stroj je proveden laciněji s důrazem na nízkou cenu. Servisy v ČR v přiložené dokumentaci uvedeny nebyly, je nutné je vyhledat na internetu.

Výhody: odolné řešení přenosu výkon motoru na vertikutační hřídel drážkovaným řemenem
Nevýhody: kolektorový elektromotor, složitější sestavení, nekvalitní dílenské zpracování, nestabilní madlo,  
Hodnocení:       nedoporučujeme

Olga Kábová