automobily | motocykly | hobby | počítače a elektronika | zahradní technika | video-foto-film | scooter | lodě | mobiltest

zahradní technika

Aktualizováno 15.5.2012

E-mail

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Elektrické rotační sekačky


S největší pravděpodobností máte již první letošní sekání trávy za sebou a možná vás přimělo k úvaze o pořízení nového, lépe funkčního a výkonnějšího modelu nové sekačky. Pokud udržujete spíše menší travnaté plochy, které jsou v dosahu elektrické energie, tak v tomto testu můžete nalézt inspiraci pro vaši zahradu.
Výhodou elektrických sekaček je jejich nízká hmotnost, snadná ovladatelnost, nízké nároky na údržbu, nižší cena a v neposlední řadě i ekologický provoz. Nevýhodou je určité omezení elektrickým kabelem.

Jak jsme testovali

Stroje jsme nakoupili v běžné prodejní síti, jejich schopnost sekání a plnění košů jsme prověřili v praktickém testu. Sekali jsme trávu vysokou asi 10 cm na pravidelně udržované ploše a i o něco málo vyšší drnovitější travní porost v terénu méně opečovávaném. Na udržované ploše sekaly a plnily koše s menšími rozdíly všechny testované stroje, v drnovitém porostu se větší rozdíly v kvalitě práce strojů již objevily.  U všech modelů jsme posuzovali i snadnost ovládání, obratnost, uživatelský komfort, hlučnost.  Po ukončení praktických testů byly stroje rozebrány pro posouzení technického a dílenského zpracování. 
Stroje se kromě různých menších konstrukčních rozdílů liší především typem osazeného motoru. Použity jsou elektromotory asynchronní, standardní kolektorové, či v jednom případě speciální stejnosměrný kolektorový.

U sekaček osazených asynchronními elektromotory a u testované sekačky Blue Power je na vývodové hřídeli rotoru přímo osazen unášeč a na něm žací nůž. U sekaček osazených standardními sériovými kolektorovými motory je unášeč a žací nůž osazen až na vývodové hřídeli převodu. Pohon nože od motoru pak zpravidla zajišťuje plochý, podélně drážkovaný řemen.

K výhodám asynchronních elektromotorů obecně patří, že jsou odolnější, nevyžadují údržbu, mají nižší hlučnost a odpadá zde i možný problém s poruchou i převodu. Výhodou sekaček, které jsou osazené sériovým kolektorovým elektromotorem, je prakticky jen jejich nižší hmotnost. V testu nás velice zaujal speciální kolektorový elektromotor osazený v el. sekačce Blue Power 37E, který se odlišoval od ostatních, stejně výkonných motorů, výrazně nižší spotřebou elektrické energie, kterou dosahuje díky své konstrukci a napájení prostřednictvím měniče napětí AC/DC, který je integrován ve stroji.

Solo 537  (Solo Praha)     cena: 4 990 Kč

Příkon: 1400 W
Záběr: 37 cm
Otáčky nože: 2950 ot/min
Hmotnost: 16 kg
Objem koše: 35 l

Hodnocení: dobrá

Stroj, se kterým jsme byli v testu spokojeni. Dobře seká i plní koš, který není vybaven indikací plnosti.  Dobrému sběru trávy napomáhají odhozové lopatky nože. V terénu s o něco vyšší drnovitou trávou sekačka pracovala stále celkem dobře, nicméně trochu ztrácela na výkonu. Je velmi dobře ovladatelná, lehká. Madlo potažené plastem má dostatečně tuhé a výškově nastavitelné. Vpředu na šasi je velké pomocné madlo pro eventuelní přenášení. Výšku sečení zde nastavíte centrálně pákou. Spokojeni jsme byli i s technickým a dílenským zpracováním. Kola jsou vybavena kuličkovými ložisky, klasický asynchronní motor má pravidelný a kultivovaný chod, ložiska hřídele pohonu nožů jsou uložena v ocelových pouzdrech. Naměřený průměrný příkon činí 1 208 W.

Výhody: dobrý sběr trávy i plnění koše, asynchronní motor, snadná manipulace, kola s kuličkovými ložisky, hřídel pohonu nože v ocelových pouzdrech, dobré dílenské zpracování
Nevýhody: zadní náprava uložena jen ve „V“ profilu plastového šasi, bez signalizace plnosti koše

-------------------------------------------------------------------------

Viking ME 339 (Stihl-Wampi)       Cena: 5 990 Kč

Příkon: 1200 W
Záběr: 37 cm
Otáčky nože: 3200 ot/min
Hmotnost: 13 kg
Objem koše: 40 l
Počet bodů: 2,5

Hodnocení: uspokojivá

Pěkně vypadající stroj. Na rovné pravidelně udržované ploše dobře seká i sbírá, ale v drnovitějším, o něco málo vyšším porostu trávy již ztrácí
otáčky a jeho kolektorový motor se pak hůře chladí.  Při větší zátěži ztrácí motor na síle. Motor je klasický kolektorový, podobný jako se používá např. v domácích vysavačích. Žací nůž není uložen přímo na hřídeli motoru, ale převod síly z motoru na žací nůž je řešen plochým řemenem. Motor je i hlučnější a méně odolnější. Z hlediska technického zpracování se nám nelíbilo také, že ložiska hřídele pohonu nožů jsou uložena v plastových pouzdrech. Tato řešení snižují životnost stroje. Při sekání samotném jsme postrádali i možnost výškového nastavení madla. Nastavení výšky sekání je centrální, ale v nejvyšší poloze jde jen obtížně zajistit. Celoplastový koš má indikaci naplnění. Při sekání tráva vylétává pod deflektorem koše a celá sekačka po práci je zašpiněna. Naměřený průměrný příkon je 1 185 W. 

Výhody: pěkný design, nízká hmotnost, snadná manipulace, v udržovaném terénu dobrý sběr a plnění koše
Nevýhody: méně odolný kolektorový motor s vyšší hlučností, ložiska hřídele pohonu nožů uložena v plastových pouzdrech, tráva vylétává pod deflektorem, zadní náprava uložena jen ve „V“ profilu plastového šasi
--------------------------------------------------------------------------------------------

Blue Power 37E  (Mountfield)      Cena: 4 770 Kč

Příkon: 650 W
Záběr: 37 cm
Otáčky nože: 2950 ot/min
Hmotnost: 16 kg
Objem koše: 35 l


Hodnocení: vítěz testu 

V testu si se sečením trávy sekačka, která je vybavena dvěma do kříže osazenými noži, poradila velmi dobře. Výsledkem její práce je úhledný, pravidelně pokosený trávník. Zpracovala bez problémů i vyšší, trochu drnovitý travní porost. Koš s ukazatelem plnosti naplnila celý. Je lehká, obratná a snadno se s ní manipuluje. Madlo má výškově nastavitelné, výška sečení se nastavuje centrálně pákou, vpředu na šasi nechybí pomocné madlo pro snazší transport. Ložiska hřídele pohonu nožů jsou uložena v ocelových pouzdrech. Stroj je vybaven speciálním kolektorovým motorem s přímým pohonem nožů (bez řemenového převodu) a velmi nízkou energetickou náročností, cca o 50% nižší než u ostatních testovaných strojů. Z hlediska výkonu a vlastností odpovídá asynchronnímu motoru o výkonu 1400 W. V základní výbavě je i integrovaná mulčovací klapka, kterou nastavíte otočným kolem na šasí. Naměřený průměrný příkon tohoto stroje činí 575 W.

Výhody: výborně seká i plní koš, snadná manipulace, velmi nízká energetická náročnost, možnost mulčování, hřídel pohonu nože v ocelových pouzdrech, 2 nože, dobré dílenské zpracování,  speciální kolektorový motor s přímým pohonem nožů
Nevýhody: zadní náprava uložena jen ve „V“ profilu plastového šasi
-----------------------------------------------------------------------------------------

Al-ko PW 3600E   (Manzo)    Cena: 5 490 Kč

Příkon: 1300 W
Záběr: 36 cm
Otáčky nože: 2960 ot/min
Hmotnost: 19 kg
Objem koše: 36 l

Hodnocení: dobrá

Sekačka s netradičním řešením kapotáže koše s celkem dobrými výsledky práce. Poměrně dobře plní celoplastový koš se signalizací plnosti. Při vlhčí trávě má ale vzhledem užšímu odhozovému tunelu s naplněním trochu problém. Díky své vyšší hmotnosti stroj při práci trochu ztrácí na obratnosti. Madlo lze výškově nastavit do více poloh, ale pokud je nastaveno do vyšší polohy, tak vyndání koše je poměrně složitý manévr. Při vysunutí naráží do odklopeného krytu koše a v pohybu směrem dozadu mu zase překáží madlo. Při zaklopeném víku nad košem tvoří kapotáž kompaktní celek a stroj lze uložit na výšku, má tedy nižší nárok na prostor při skladování. Složené madlo lze zajistit. Zadní náprava má poměrně dost velkou axiální vůli. Výška sečení se nastavuje centrálně. Model je vybaven asynchronním motorem, ložiska hřídele pohonu nožů jsou uložena ve slitinových pouzdrech. Naměřený průměrný příkon je 1 058 W.  

Výhody: možnost uskladnění stroje ve svislé poloze, tichý chod motoru, asynchronní motor, hřídel pohonu nože ve slitinových pouzdrech, dobře seká
Nevýhody: obtížnější vyjímání koše, horší obratnost, vůle zadní nápravy

-----------------------------------------------------------------------------------------

Gardena PM 36E (Baumax)     Cena: 4 990 Kč

Příkon: 1500 W
Záběr: 36 cm
Otáčky nože: 3850 ot/min
Hmotnost: 12,4 kg
Objem koše: 40 l

Hodnocení: uspokojivá

Stroj svým technickým řešením velmi podobný testovanému Vikingu. Sériový kolektorový motor je hlučný, méně odolný a při větší zátěži ztrácí otáčky. Při práci si dobře poradí s nenáročným, pravidelně udržovaným terénem, při sekání vyšší trávy byl již problém. Koš sekačka plní vcelku dobře, je celoplastový s průzorem, obsluha tedy vidí míru naplnění. Díky nízké hmotnosti se strojem dobře pracuje, je obratný, nastavení výšky má centrální. Sekačka disponuje velkými a efektními zadními koly, která u těžkých strojů usnadňují manipulaci, ale u takto lehkého stroje nejsou nutná a zanechávají v posečené trávě výrazné stopy. Madlo je výškově nastavitelné, ale má malou tuhost, kroutí se. Výška sečení se nastavuje centrálně pákou, ta ale přesahuje přes rovinu kol, může se tedy při sekání snadno zachytit. Přední přesah šasí před nožem je 17 cm, při dojezdu vpřed zůstává větší neposekaná plocha. Ložiska hřídele pohonu nožů jsou uložena v plastových pouzdrech. Naměřený průměrný příkon je 1 127 W.

Výhody: nízká hmotnost, snadná manipulace, v udržovaném terénu dobrý sběr a plnění koše, mulčování
Nevýhody:  méně odolný kolektorový motor s vyšší hlučností, ložiska hřídele pohonu nožů uložena v plastových pouzdrech, nízká tuhost madel, velký přední přesah šasi, přesah páky nastavení zdvihu, ovládací páky kladou zvýšený odpor – nutné silnější sevření

-----------------------------------------------------------------------------------

Brill   Hattrick 36 E (Namir)

Cena: 7 990 Kč
Příkon: 1500 W
Záběr: 36 cm
Otáčky nože: 2900 ot/min
Hmotnost: 19,5 kg
Objem koše: 38 l

Hodnocení:   velmi dobrá

Výkonný stroj s nadhodnotou provzdušňovacího válce. Díky tomuto řešení je trávník nejen posekán, ale pokud spustíte i rotační válec s drátky, tak je i vyčištěn. Válec je uložen vpředu před nožem. S funkcí sekání i provzdušňování jsme byli spokojeni, koš sekačka zcela naplnila. Nevýhodou této konstrukce ale může být snížená obratnost při manipulaci a větší přesah šasi před nožem, kdy při dojezdu vpřed zůstane neposekaný 20 cm pruh trávy.  Madlo lze nastavit do požadované výšky pomocí svěrné ozubené matice, výška sečení se nastavuje centrálně. Celkově je stroj dostatečně tuhý, což platí pro šasi i madlo. Ložiska hřídele pohonu nožů jsou uložena ve slitinových pouzdrech. Stroj je vybaven asynchronním motorem s kultivovaným chodem, který při práci neztrácí na výkonu. S dílenským zpracováním jsme byli spokojeni. Naměřený průměrný příkon činí 1179 W bez spuštěného provzdušňovacího válce.

Výhody: velmi dobře seká i sbírá, možnost čistění trávníku provzdušňovacím válcem, výškově nastavitelné madlo ve více polohách, dobré dílenské zpracování, hřídel pohonu nože ve slitinových pouzdrech, asynchronní motor
Nevýhody: při práci méně obratnější

--------------------------------------------------------------------------------------------

Příkony v technických parametrech vyjadřují hodnoty uvedené na štítcích strojů.

Olga Kábová