automobily | motocykly | hobby | počítače a elektronika | zahradní technika | video-foto-film | scooter | lodě | mobiltest

zahradní technika

Aktualizováno 20.10.2011

E-mail

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Drtiče větví. Zlikvidují ořezaný odpad?


Kam s ním? Téměř 130 let starý známý nerudovský problém je stále aktuální při mnoha činnostech. Tentokrát nepotřebujeme likvidovat slamník, ale zahradní odpad. Konkrétně ořezané větve. Každoroční problém s jejich likvidací řeší mnoho majitelů zahrad.

Užitečným pomocníkem při úklidu zahrady jsou například drtiče větví. Jsou vybaveny ostrými noži a rozsekají větve na malé kousky, které můžete využít na mulčování, či je dát do kompostu.

Co jsme testovali

Elektrické drtiče s motorem kolem 2,5 kW, které by si měly poradit s větvemi o průměru cca 4 cm. Větve u těchto strojů zpracovává zpravidla rotující rychloběžný disk se dvěma ostrými noži, který je  poháněn elektromotorem. Do testu jsme zařadili i jeden drtič s osmi noži s novým systémem  tzv. „Turbin Cut“, který jsme chtěli vyzkoušet. Zde ale nože rotují pomalu, čímž se blíží k štěpkovačům. Větve také řeže na větší kousky.

Jak jsme testovali

Testované modely jsme nakoupili jak ve specializovaných prodejnách, tak i v e-shopech. Všechny, kromě jednoho (MHD 2800) jsme museli složit. Ke zpracování jsme si připravili čerstvě nařezané větve ze dřev různých tvrdostí a průměrů. Od vyloženě tenkých do cca 4,5 cm, bez listí i olistěné. V praktické části testu jsme sledovali jak nesilnější, či nejtenčí větve stroj zpracuje a jak je s ním pohodlná práce. Také jsme posuzovali jak snadná je manipulace s celým strojem, jak lze jej přemisťovat. V další části testu byly všechny stroje rozebrány a posouzeny z hlediska technického a dílenského zpracování. Také jsme měřili průměrný příkon strojů v zatížení při zpracovávání větví o průměru cca  2,5 cm, což je také ukazatelem jejich energetické náročnosti.

Společné znaky

Všechny testované modely mají bezpečnostní pojistky, aby nebylo možné zařízení spustit s otevřeným krytem nebo aby se motor automaticky zastavil, když se otevře pracovní prostor.  Rovněž jsou vybaveny blokací samovolného spuštění, to pro případ, kdyby došlo k výpadku proudu. Po obnovení přívodu elektřiny je opětovné spuštění vždy na obsluze. Všechny modely jsou opatřeny kolečky pro snazší manipulaci. Většina modelů má jednofázové asynchronní motory, dva modely jsou vybaveny motory kolektorovými. To je typ motoru, který se používá i v domácích spotřebičích (např. u vysavačů). Je nejen podstatně hlučnější než asynchronní motor, ale především i méně odolný.

Bosch AXT 25 TC (Noto)   cena: 12 698 Kč

příkon: 2500 W
motor: 1 f. asynchronní
otáčky: 40 /min.
hmotnost: 30,5 kg
záruka: 2 roky
hodnocení: vítěz testu

Tento stroj se od ostatních testovaných modelů liší jak řezacím systémem, tak i nižšími otáčkami. Zatímco ostatní stroje jsou vybaveny dvěma noži, tak zde větve zpracovává osm nožů postavených do kuželovitého tvaru. Tento nový systém firma Bosch nazvala „Turbine-Cut“.  Stroj si velmi dobře poradí i s větvemi silnými 4,5 cm, deklarovaný průměr tedy bez problému zvládl jako jediný. O poznání hůře však zpracovává slabé větvičky s listy, ty drtič opouští jen pomuchlané v celku. Chod pohonné jednotky je tichý a  kultivovaný. Technické i dílenské zpracování má stroj na velmi dobré úrovni, plasty jsou kvalitní a díly jsou přesně spasovány. Přestože má tento model vyšší hmotnost, tak jeho ovladatelnost je dobrá, madlo je vhodně umístěné. Pro zachycení zpracovaného materiálu slouží plastový sběrný koš o obsahu 53 litrů. Stroj prokázal i nejnižší energetickou náročnost v testu. Jeho průměrný příkon při zátěži je pouze 1334 W.

Výhody: robustní konstrukce, rozřeže i silnější větve, dobře vtahuje, velmi dobrá úroveň technického i dílenského zpracování, tichý chod, nízké energetické nároky, snadné ovládání, pěchovátko v základní výbavě
Nevýhody: nezpracovává slabé větvičky

Alko Power Slider 2 500R (Mall.cz)   cena: 4 390 Kč

příkon: 2500 W
motor: 1 f. asynchronní
otáčky: 2800/min
hmotnost: 23 kg
záruka: 2 roky
hodnocení: dobrý

Zpracování větví do průměru 3 cm probíhá u tohoto modelu bezproblémově, poradí si i s větvemi do 3,5 cm, ale zde se již motor občas zastaví a je nutné větev povytáhnout a znovu vložit. V návodu výrobce uvádí, že je možné zpracovat větve o průměru až 4,5 cm, ale toto se nám při testu nepodařilo, výkon elektromotoru silnější zátěž již nezvládl. Stroj se lehce ovládá, dobře vtahuje větve a snadno se s ním manipuluje i při přemisťování. Horní část vkládacího trychtýře je opatřena gumovou záklopkou, která zamezuje vylétávaní odřezků z pracovního prostoru. Chod motoru je poměrně tichý a kultivovaný. Při prohlídce na dílně jsme se pozastavili nad slabším průměrem hřídele (17 mm), na kterém je napřímo nasazen zatížený vlastní disk s noži, a také, že jeho ložiska jsou proti axiálnímu posuvu zajištěna jen záseky do obvodu hřídele. Zde spatřujeme nebezpečí v tom, že se záseky vlivem namáhání po  čase vymačkají, dojde k posunutí ložisek a zablokování elektromotoru.  Dílenské zpracování je dobré, plasty kvalitní. Průměrný příkon při zatížení činí 2 323 W.

Výhody: dobrá funkce drcení a vtahování větví, kvalitní plastové výlisky, dobrá ovladatelnost při transportu

Nevýhody: deklarovaný průměr větve 4,5 cm nezpracuje, slabší vývodová hřídel elektromotoru - riziko  jeho vyosení při náhlém zablokování, absence pěchovacího kolíku pro slabé větvičky, náročnější montáž při sestavení stroje
----------------------------------------------------------------------------------------

MHD 2800   (Mountfield)  cena: 6 360 Kč

příkon: 2800 W
motor: 1 f. asynchronní
otáčky: 2800/min.
hmotnost: 19,5 kg
záruka: 7 let
hodnocení: velmi dobrý

Stroj si při práci velmi dobře poradil jak se silnými větvemi, tak i se slabými olistěnými větvičkami. Bez problému zpracoval větve o průměru 3,5 cm, zvládl i silnější do 4 cm, ale zde již s menšími obtížemi. Větve vtahuje samovolně, nezasekávají se, práce je snadná. Otvory vkládacího ústí jsou vybaveny ochrannou gumovou clonou, která chrání obsluhu před vylétávajícími částmi zpracovávaného materiálu. Manipulace při pojíždění je jednoduchá díky větším a širším kolům a kulatému madlu, které se dobře drží. Technické i dílenské zpracování tohoto modelu je na velmi dobré úrovni. Ocenili jsme výkonný a robustní elektromotor s masivní hřídelí a silným vinutím.  Jeho průměrný příkon při zatížení 1932 W ukázal, že je dostatečně dimenzovaný a není ani ošizen na materiálu, Plastové prvky korpusu jsou kvalitní, slícované. Ve výbavě nechybí textilní vak, který lze pohodlně zavěsit na háčky.

Výhody: robustní a odolný elektromotor, velmi dobrá funkce drcení i vtahování větví, jednoduché sejmutí krytu pro vyčištění řezacího prostoru, nízká spotřeba energie, dobré dílenské zpracování, dlouhá záruka
Nevýhody: nižší tuhost trubkové podstavy, absence pěchovacího kolíku pro slabé větvičky

Gude GH 2500 W (Future)  cena: 4 075 Kč

příkon: 2500 W
motor: 1 f. asynchronní
otáčky: 2900 ot/min.
hmotnost: 26 kg
záruka: 2 roky
hodnocení: uspokojivý

Drtič podobné konstrukce jako je testovaný model MHD 2800 s tím, že je zde osazen méně robustní elektromotor. Funkce drcení je  dobrá. Výrobce deklaruje zpracování větví do průměru 4 cm, což u čerstvých nařezaných větví vcelku zvládne. Menší problém jsme zaznamenali při vkládání větví, zde hůře funguje funkce samovtahování, větev je nutné více přitlačit  Technické zpracování je, až na některé nedostatky, dobré. Například bezpečnostní blokovací spínač odklopení vkládacího ústí je nevhodně umístěn dole u výstupu drceného materiálu a tak může snadno dojít k znečištění jeho mechaniky. Madlo pro manipulaci je součástí trychtýře a je umístěno příliš nízko, takže při pojíždění se musí obsluha nepřirozeně shýbat. Plastové výlisky jsou kvalitativně na nižší úrovni, kde jsou místy otřepy nebo nedolitky. V základní výbavě je textilní vak, který ovšem  není za co pověsit. Stroj je také o něco hlučnější, než ostatní modely s asynchronními motory. Jeho průměrný příkon při zatížení je 2 300 W.

Výhody: dobrá funkce drcení, textilní vak a pěchovací kolík v základní výbavě
Nevýhody: nevhodně umístěný blokovací spínač, horší samovolné vtahování větví, nižší kvalita plastových výlisků, nevhodně umístěné madlo pro transport

Bosch AXT Rapid 2200 (Baumax)  cena: 6 490 Kč

příkon: 2200 W
motor: sériový kolektorový
otáčky:3650 ot/min.
hmotnost: 12 kg
záruka: 2 roky
hodnocení: uspokojivý

Drtič podobného provedení hlavních částí šasi, řezného ústrojí a podstavy jako ostatní testované modely. Osazen je ale kolektorovým elektromotorem, který je podstatně hlučnější a méně odolnější než asynchronní motory. Funkci drcení má stroj dobrou a rychlou, ale jen při zpracování větví do průměru 1,5 cm. U silnějšího průměru je již patrný nedostatečný výkon elektromotoru, který se projevuje výrazným poklesem otáček a posléze zastavením nože. Tím trpí nejen řemenový převod pohonu, ale především elektromotor, který je při zablokování nebo snížení otáček přetížen a nedostatečně se chladí. Manipulace se strojem je jednoduchá, protože je díky jednotce s kolektorovým motorem lehký. Technické i dílenské zpracování má velmi dobrou kvalitu, výlisky do sebe zapadají, jsou začištěné. Průměrný příkon tohoto stroje při zatížení činí 2 691 W, je tedy druhý nejvyšší.

Výhody: nízká hmotnost, snadná manipulace, pěchovač slabých větví ve výbavě, design
Nevýhody: kolektorový motor a jeho nižší odolnost, vysoká hlučnost, nižší výkon při zpracování větví nad cca 1,5 cm

Hecht 624   cena: 2 415 Kč  (123shop)

příkon: 2400 W
motor: sériový kolektorový
otáčky: 4500 ot/min.
hmotnost 12,4 kg – návod, 12,5 kg štítek

záruka: 2 roky
hodnocení: nedoporučujeme

Nejhlučnější stroj v testu. Právě nepříjemný hluk, je to, co bude nejen uživateli, ale i jeho sousedům určitě hodně vadit. Model je osazen, stejně jako testovaný Bosch Rapid, kolektorovým motorem. Je i velmi podobné konstrukce, ale jeho technické zpracování má výrazně nižší úroveň. Výlisky šasi převodu jsou nepřesné, excentrické uložení napínání převodu má značnou vůli v uložení, elektromotor včetně jeho chlazení a odhlučnění není tak propracován. Také materiál plastů má horší kvalitu, místy jsou vidět otřepy a nedolitky. U ventilátoru pro chlazení motoru byly ulomené dvě lopatky a ještě měl prasklý střed u hřídele. Deklarovaný průměr větve 4 cm nezpracuje. Dobře si poradí se slabými větvičkami kolem 1,5 cm . U silnějšího průměru je již patrný nedostatečný výkon elektromotoru, který se projevuje výrazným poklesem otáček a posléze zastavením nože. Tento model je také nejvíce energeticky náročný. Jeho průměrný příkon při zatížení je 2 875 W.

Výhody: vybaven pěchovátkem a textilním vakem, nízká hmotnost usnadňuje manipulaci

Nevýhody:  kolektorový motor a jeho nižší odolnost, velmi hlučný, nepřesné výlisky, ulomené lopatky ventilátoru a jeho naprasklý střed, uložení ložisek a hlavních namáhaných částí v plastu, při zpracování silnějších větví nad 1,5 cm je motor přetížen

Olga Kábová