automobily | motocykly | hobby | počítače a elektronika | zahradní technika | video-foto-film | scooter | lodě | mobiltest

zahradní technika

Aktualizováno 8.3.2011

E-mail

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Test ponorných elektrických čerpadel


Sezona se blíží a vy možná přemýšlíte o tom, jak budete vypouštět či eventuelně i napouštět bazén, sud nebo jak odčerpáte vodu ze sklepa nebo odjinud při jarním tání nebo velkých deštích. Pro tuto činnost jsou velmi vhodná ponorná čerpadla, která je možné celé ponořit pod hladinu, a proto musí být provedena tak, aby se především nedostala voda do motoru.

Tentokrát jsme otestovali čerpadla, která jsou běžně dostupná na našem trhu a jsou určena pro hobby použití. Tedy občasné a ne pro trvalý provoz. Vybírali jsme modely, které přečerpají za hodinu cca 7 000-9 000 l vody a které jsou určeny převážně pro čistou užitkovou vodu s možnými částicemi (velikost uvedena v testu). U všech testovaných modelů platí, že výrobci nedoporučují čerpat vodu s abrazivními materiály (např. písek), protože pak se životnost stroje snižuje. Všechna testovaná čerpadla mají přívodní kabel o délce 10 m, což v testu samotném neuvádíme.

Jak jsme testovali

Především jsme měřili a porovnávali hodnoty s deklarovanými údaji. Velký důraz jsme kladli také na technické a dílenské zpracování čerpadel. To je mimořádně důležité, protože pokud se zde například dostane díky špatnému těsnění voda do motoru, tak je stroj na odpis.

Všechna čerpadla byla rozebrána a sledovali jsme provedení ucpávek – těsnění na hřídeli elektromotoru. Kontrolovali jsme, jak jsou zhotoveny očnice, které jsou určeny k upevnění a utěsnění přívodního elektrického kabelu. Sledovali jsme materiály a povrchovou úpravu rotující hřídele elektromotoru a v neposlední řadě nás zajímala kvalita veškerých použitých materiálů.
Množství přečerpané vody jsme měřili u všech čerpadel stejně. Přímo na výstupu upevněnou 1,5 m dlouhou, 5/4 palcovou hadicí.


Gardena 8500 Aquasenzor (Baumax)  cena: 3 650 Kč 

      Deklarované/ měřené

Výkon: 380 W / 402 W
Max. čerpané množství l/h:  8 300 / 8 640
Max. výška čerpání: 6 m / 5,7 m
Hmotnost: 4 kg
Záruka: 3 roky

Čerpadlo vybavené integrovaným snímačem hladiny je určené pro čistou vodu bez agresivních látek s nečistotami o velikosti max. 30 mm. Aquasenzor zapne čerpadlo automaticky při stavu vody od 40 do 225 mm. Výška senzoru  je nastavitelná, možné je i manuální sepnutí. Při měření jsme zjistili, že max. výšku čerpání dle deklarovaných parametrů model nedosahuje o cca  5% a naopak průtok jsme naměřili vyšší o 8%.  Plasty pláště jsou kvalitní, masivní. Líbí se nám i provedení ucpávek (těsnění na hřídeli elektromotoru). Zde jsou 3 gufera (prostřední dvoubřité)   a ocelokeramický návlek. Očnice (upevnění kabelu) je masivní, takže i zde by nemělo dojít k poškození neopatrnou manipulací. Plášť motoru  je z povrchově upravené oceli.

 Výhody:

+  integrovaný spínač hladiny
+ kvalitní plasty
+ dílenské zpracování
+ ucpávka – 3x gufero (prostřední dvoubřité)  a ocelokeramický návlek
+ masivní očnice
+ design

Nevýhody:

-  při neopatrné manipulaci možnost uražení senzoru


hodnocení: velmi dobrý

--------------------------------------------------------------------------

Tallas ACI 125  (Mountfield)   cena: 2 420 KčD
eklarované / měřené  hodnoty

Příkon: 300 W / 322 W
Max. čerpané množství l/h:  7 500 / 8 640
Max. výška čerpání: 6,5 m / 7,4 m
Hmotnost: 4,2 kg
Záruka: 7 let

Model určený pro čistou vodu s maximální velikostí pevných částic o průměru 5 mm. Vybaven je zabudovaným plovákem, který pomocí permanentních magnetů ovládá spínač elektromotoru. Automaticky sepne při výšce hladiny 130 mm a vypne při výšce hladiny 45 mm. Při manuálním nastavení je možné vodu odčerpat až do úrovně hladiny 2-3 mm. Díky integrovanému spínači a provedení je možné čerpadlo umístit i do malého prostoru o rozměrech 20 x 20 cm. Chválíme provedení ucpávek (stejné jako u Gardeny) – 3 x gufero (prostřední dvoubřité) a ocelokeramický návlek. Taktéž očnice je masivní, navíc je zde samosvorná podložka ve tvaru půlměsíce, což zaručuje větší pevnost. Plasty jsou masivní, kvalitní. Líbí se nám i dílenské zpracování. Navíc jsme měřením zjistili, že deklarované hodnoty jak u čerpaného množství vody, tak i u maximální výšky jsou překročeny o cca 12% v obou parametrech, což je pro uživatele přínosem. Visačku vítěz testu jsme udělili díky výhodnějšímu poměru ceny a výkonu v porovnání s testovaným modelem Gardeny, který se nám také velmi líbil.

Výhody:

+  integrovaný spínač hladiny
+ kvalitní plasty a materiály
+ dílenské zpracování
+ ucpávka – 3x gufero (prostřední dvoubřité)  a ocelokeramický návlek
+ masivní očnice
+ čerpání do hladiny 2-3 mm
+ umístit lze i do malé šachty
+ zpětná klapka na vývodu
+ dlouhá záruka

hodnocení:   vítěz testu

--------------------------------------------------------------------------

Kärcher SCP 9000    cena: 2 500 Kč Deklarované/měřené

Příkon: 450 W / 391 W
Max. čerpané množství l/h:  9000  / 9 180
Max. výška čerpání: 7 m / 7,4 m
Hmotnost: 4,2 kg
Záruka: 2 roky

Čerpadlo s plovákovým spínačem je určené pro čerpání čisté vody s částicemi maximálně 5 mm. Technické i dílenské zpracování je dobré, nicméně plasty jsou trochu slabší. Také je zde málo a navíc poměrně slabých opěrných nálitků pro límec motoru – možná tepelná deformace.  Plášť elektromotoru je z ušlechtilé oceli. Při měření jsme zjistili, že maximální výška čerpání překračuje ve skutečnosti hodnoty o 5,7% a průtok o 2%. Čerpadlo je možné za pomocí primmeru zprovoznit již při hladině vody cca 30 mm (ale musíte plovák přidržet), vodu lze nejníže odčerpat až do výšky hladiny 1-2 mm. Ucpávky na hřídeli jsou  provedeny SiC a olejovou vanou  a jedním guferem. Očnice je masivní. Líbí se nám ergonomické řešení stroje s držadly po obvodu. V balení chybí český návod.

Výhody:
+ design
+ těsnění na hřídeli – SiC + olejová vana +1 x gufero
+ masivní očnice

Nevýhody:

- stěny pláště z poměrně slabých  plastů
- uložení spodního ložiska v plastu
- málo poměrně slabých opěrných nálitků pro límec motoru – možná tepelná deformace
- nedostatečná aretace opěrných nožek
- nižší příkon než deklarovaný
- chybí český návod

hodnocení:    dobrý

----------------------------------------------------------------------------- 

HC8 M  (Alfa Pumpy)  cena: 1 107 Kč

Příkon: 400 W / 288 W
Max. čerpané množství l/h:  7000 / 9 180
Max. výška čerpání: 8 m / 8,4 m
Hmotnost: 4,5 kg
Záruka: 2 roky

Model s integrovaným plovákovým spínačem určený pro čerpání čisté a mírně znečištěné vody s velikostí částic max. 30 mm. Umístit lze do šachty 26 x 17 cm. Technické i dílenské zpracování je celkem dobré.  Hřídel rotoru je jen bez povrchové úpravy, což znamená nižší odolnost a možnou korozi. Plášť motoru – povrchově upravená ocel. K automatickému spuštění plovákového spínače dojde, vystoupá-li hladina do úrovně cca 166 mm a k automatickému vypnutí dojde při poklesu hladiny na cca 120 mm (zde výrobce uvádí 70 mm). Při manuálním provozu je možné odčerpání na úroveň hladiny cca 5 mm.  Deklarovaná výška čerpání je překročena o 5 %, množství o 25%. Těsnění hřídele je provedeno uhlíko keramickou ucpávkou a 2x guferem. Očnice je standardní.

 Výhody:

+ integrovaný spínač
+ těsnění na hřídeli – uhlíko-keramická ucpávka a 2 x gufero
+ umístění i v malé šachtě
+ větší množství přečerpané vody

 Nevýhody:

- hřídel bez povrchové úpravy – možná oxidace
- k automatickému vypnutí dojde při poklesu hladiny na  12 cm
- naměřený nižší příkon

hodnocení: dobrý

-----------------------------------------------------------------------------

Al-ko SUB 8001    (OBI)  cena: 1 090 Kč

            Deklarované/ měřené

Příkon: 350 W / 288 W
Max. čerpané množství l/h:  8000  / 7200
Max. výška čerpání: 7 m / 6,8
Hmotnost: 4,6 kg
Záruka 2 roky

Čerpadlo s plovákovým spínačem pro vodu s částicemi max. 2-3 mm. Nesplňuje max. deklarovanou výšku čerpání  o cca 2,9 % a max. čerpané množství o 9%, zde uživatel může být zklamán. Dílenské zpracování je průměrné, plasty mají místy ostré hrany a otřepy. Odolnost ucpávky na hřídeli je průměrná, tvoří ji jen 3 gufera. Očnice je masivní připevněná čtyřmi vruty, což je pro uživatele zárukou, že kabel snadno nevytrhne a nepoškodí.  Čerpadlo je možné umístit do šachty od 45 x 45 cm (zde je nutno počítat s plovákem).  Také se nám nelíbí těžce ohebný přípojný kabel s tvrdším pláštěm.

Hladinu  manuálně (ale musíte plovák přidržet ) odčerpáte do výšky 1 cm.  Plovák spíná při hladině 44 cm  a vypne při  12 cm. Také se nám nelíbí těžce ohebný přípojný kabel s tvrdším pláštěm. Také se nám nelíbí těžce ohebný přípojný kabel s tvrdším pláštěm.

Výhody:
+ masivní očnice

Nevýhody:
- nesplňuje deklarovanou výšku čerpání a množství vody
- naměřený menší příkon
- plasty o ostrými hranami
- tvrdší kabel

hodnocení: uspokojivý

---------------------------------------------------------------------

Hecht 3410    cena: 799 Kč (Werco)

 

          Deklarované/měřené
Příkon: 400 W / 253 W
Max. čerpané množství  l/h:  7500/ 7920
Max. výška čerpání: 5 m / 4,5 m
Hmotnost: 4 kg

Model určený pro vodu s částicemi max. 35 mm.  Je tedy prezentováno jako kalové čerpadlo, ale technické zpracování tomuto neodpovídá. Je spíše podprůměrné s nedostatečnými těsnícími segmenty.  Železná hřídel elektromotoru je utěsněna jen dvěmi gufery a má  pouze  tepelnou povrchovou úpravu, z čehož vyplývá možnost oxidace, nižší odolnost a možný průnik vody do motoru. Plášť elektromotoru je z povrchově upravené oceli. Očnice je standardní. Použité plasty vypadají levně. I zde (stejně jako u modelu Al-ka) je přívodní kabel tvrdý a méně ohebný.  Plovák sepne při výšce hladiny 50O cm a vypíná při 50 mm. Měřením jsme zjistili, že deklarovaný průtok je překročen o 5,6%, ale naopak výška čerpání nesplňuje o 10%.  Čerpadlo je nutné umístit do šachty o minimálních rozměrech 40 x 40 cm.

Výhody:

+ nízká cena

Nevýhody

- malé těsnění na hřídeli
- naměřený nizký příkon
- nekvalitní plasty
- dílenské zpracování
- malá výška čerpání


hodnocení:  nedoporučujeme

Olga Kábová