automobily | sport | hobby | počítače a elektronika | zahradní technika | video-foto-film | scooter | lodě | mobiltest

 počítače a elektronika                           

Aktualizováno 21.5.2008

E-mail 

 

 

 

 

Test sedmi cestovních multimediálních notebooků


Není mnoho výrobků, které by prodělaly za posledních patnáct let tak bouřlivé snižování cen jako právě notebooky. Zatímco například ten, který jsme v redakci měli začátkem devadesátých let jako první stál 320 000 Kč, dnes se dostal na hranici deseti tisíc. Tu a tam jsou nabídky i výrazně levnější. My jsme pro náš test vybrali modely od zhruba 15 000 do 30 000 korun. Základním kritériem bylo použití dvoujádrového procesoru Pentium Core 2 duo. Důvod je zřejmý. Právě na dovolené používáme velmi často digitální fotoaoaparáty, kamery i další multimédia, která jsou náročná nejen na paměť, ale také právě na rychlost procesoru.

Když jsme se rozhodovali jak nejlépe charakterizovat pro tento test „cestovní notebook“ rozhodli jsme se že hlavním kritériem nebude pouze sama hmotnost a velikost, ale právě to, jak je vhodný pro multimediální práci a jaké má například vstupy. Například kolik má USB portů, má-li například FireWire, HDMI či externí rozhraní SATA. Došli jsme k závěru, že právě to, jak snadno propojíte například svou kameru s notebookem, či jak dobře si můžete prohlédnout své fotografie je často podstatnější, než třeba fakt, že nesete o dvacet či třicet dekagramů těžší model. Už jen z toho pohledu, že například výdrž baterie je jednou z klíčových vlastností. A logicky z toho plyne, že čím baterie déle vydrží, tím je i těžší a naopak.

Proč jsme zařadili Aplle MacBook a dva notebooky Benq

Určitě se může někomu zdát, že zařazením MacBooku srovnáváme nesrovnatelné a „pleteme jablka s hruškami“. To však již dávno není pravdou. Alespoň od doby, kdy firma Aplle přestala používat procesory Motorola přešla na procesory Intel, v podstatě identické jako používají počítače PC. A je tak jenom na uživateli chce-li mít se svého notebooku PC Aplle, či oboje zároveň jako jsme to udělali my. Toto řešení samozřejmě umožňuje využívat všechny výhody obou koncepcí. 

V průběhu testu zajímavého a rozhraními „nabušeného“ modelu Benq R56 se nám dostala do ruky zcela jiná novinka této značky a to S32B. Oba se nám zdali tak odlišné a v tak dobré cenové relaci, že jsme se rozhodli uveřejnit test obou.

Jak jsme testovali  

Výrazně uživatelsky. I když jsme použili u všech modelů základní test jako je rychlost výpočtů za sekundu, počet operací paměti za stejný čas, výkon pro pracovní plochu Windows Aero a 3D grafiku,  či rychlost pevného disku, nebrali jsme tyto výsledky za zásadní kritéria, ale spíše pouze informativní. Ostatně není divu, protože právě rozdíly ve výkonech jednotlivých modelů byly často zanedbatelné a při běžné práci takřka nepostřehnutelné. Zajímal nás tedy jednak obslužný komfort a také provozní hluk ventilátoru či ventilátorů chladící namáhané komponenty. Jako operační systém jsme použili výhradně Windows Vista. Ve většině případů Ultimate a Home premium. To platí i o modelu MacBook pro dosažení co největší souměřitelnosti. Vzhledem k použití několika velikostí displejů a širší cenové relace jsme se snažili především upozornit na některé klíčové vlastnosti toho kterého modelu a nechat na čtenáři, které on preferuje a naopak, které jsou pro něj méně důležité. Nejedná se zde, tak jako v našich některých dalších testech o test srovnávací, upozorňujeme spíše na některé vlastnosti a parametry, které jsou výrazně odlišné od konkurence a záleží pouze na vašem výběru, které vlastnosti jsou pro vás prioritní.

Horor se štastným koncem. 

Již několikrát jsme psali na stránkách iTestu o vynikajících servisních podmínkách firmy Dell. V této oblasti jsme opakovaně značce Dell dali absolutorium. To jsme ale netušili, že zapůjčit si nebo koupit od stejné značky notebook může být docela náročné. Po vytvoření zdánlivého nadšení nad našim testem se ukázalo, že není žádný model k dispozici ani u agentury ani v samotném Dellu. Chtěli jsme proto notebook koupit. I to se z počátku zdálo jako nerealizovatelné. Objednání a čekací lhůta výroby na míru a mnoho atributů, které sice mohou vyhovovat firmám, ale pro jednotlivce jsou zcela neakceptovatelné. Přišlo nám proto zcela symbolické, že právě v době našeho testu byl /což nám bohužel u Dellu neřekli/ rozjet nový distribuční kanál. Tedy klasický přes distributory. Zavolali jsme tedy do 100megy, která je prvním distributorem Dellu v ČR. A po neuvěřitelných krátkých šesti hodinách jsme odnášeli do redakce XPS 1530, které jsem dorazilo z brněnské centrály firmy 100mega. I tady se kázalo, že prodávat výpočetní techniku po stech kusů a jednotlivě je přece jen velký rozdíl.

Jaké příslušenství

Na tom jaký notebook zvolíte do jisté míry závisí na tom jak se vám bude dobře či špatně pracovat mimo vaše obvyklé pracoviště, jak rychle zvládnete přepis jednotlivých materiálů, či jak dlouho vám bude trvat prohlídka vaší práce za ztížených „polních“ podmínek. Důležité však nejsou pouze notebooky samotné, ale někdy může velmi pomoci i dobře zvolené příslušenství. V této oblasti  jsme tentokrát spolupracovali s firmou Kensington. Zaujaly nás některé produkty, jako například multiuniverzální nabíječka, kterou jsme přejmenovali na „chytrou horákyni“. Proč? Umí nabíjet v podstatě všechny notebooky po malých úpravách i „nezkrotné jablko“. Nabíjí ze sítě, z auta i letadel, kromě toho může současně nabíjet i mobily. Dalším hitem je například Bluetooth laserová myš, která se jedním pohybem změní Trackball. Ale o tom podrobněji na iTestu.

Aplle MacBook  13,3“ Black        29 990 Kč

Legenda Apple stále častěji dělá v poslední době kroky pro to, aby jí mělo rádo i více více „písíčkářů“. Rafinované iPody i iPhony oslovují stále širší spektrum milovníků multimediální techniky i mobilních telefonů. A odtud je již pouze malý krůček k vyzkoušení i počítačů Aplle. MacBook 13,3 se ukázal jako ideální a velmi univerzální nástroj. Hlavním trumfem je možnost používat ho pro běžnou práci jako PC ať již s Vistou či XP nebo po pouhém restartování /pouze jedna z možností / jako plnokrevný Aplle. Výhody jsou zcela zřejmé. Jste zvyklí na PC, ale zároveň chcete pracovat  i s Apllem, který je multimediální fenomén. Vynikající design a smysl pro detail, to jsou vlastnosti, které nás dostaly hned na první pohled. Například takové napájení pomocí magnetické kostičky, která se sama „uloží“ když se přiblížíte a okamžitě odskočí, když o kabel zakopnete, to je tedy věc. Domníváme se, že současný MacBook je zároveň i jedním z „nejšpičkovějších PC“ na trhu. Má to samozřejmě i svou stinnou stránku v podobě často drahého originálního příslušenství.

Výhody: vynikající univerzalita, špičkový design, perfektně řešené detaily, nezaměnitelná osobitost

Nevýhody: z pohledu „PC“ nelogické ovládání touchpadu, drahé některé příslušenství

HP 6510b            30 800 Kč

Vybaven procesorem Core2 Duo T7500, obrazovkou 14.1 WXGA, 1024MB DDR RAM, harddiskem 160GB.

Že dělá HP dobré notebooky není žádné tajemství. Tak jako i na dalších modelech této značky zaujme především cit pro detail a některé originální prvky, které jinde můžete jen těžko hledat. Zaujalo nás především originální řešení přídavné baterie. To je řešeno jako integrální nadstavba ve tvaru podkovy, připevněná na spodní část notebooku. Celková kapacita výdrže baterií se zvýší takřka dvojnásobně a doba práce bez napájení může být až osm hodin. Tato přídavná baterie funguje zároveň i jako ergonomický stojan. A výrazně pomáhá k pracovnímu komfortu. Zvláště na cesty jde dle našeho názoru o výborné řešení. Dalším atypickým řešením příslušenství je i bezdrátová myš ukrytá ve slotu PCMCIA, kde se také dobíjí. Do třetice zajímavých řešení je nutné se zmínit o velmi citlivém a perfektním touchpadu.

Výhody: výborné řešení přídavné cestovní baterie, skvělý velmi citlivý touchpad, cestovní myš ve slotu PCMCIA
Nevýhody: vyšší cena  

Benq Joybook R56 – 15 470 Kč

Je osazen procesorem Intel® Core™2 Duo T5550 a grafikou GeForce 8400M G, která je  proměnlivě sdílená (při 1GB paměti - 128MB pamět grafického čipu + 256MB z operační paměti).

Je to paradoxní, ale tento jako jeden z nejlevnějších notebooků měl největší počet rozhraní. Kromě „povinných“ USB je tu samozřejmě Firewire, HDMI a k tomu ještě jako u jediného modelu e-SATA. Velmi dobře a komfortně je řešena i zvuková stránka. Zvuk je nejen plný a kvalitní, ale i dostatečně silný, což určitě ocení především ti, co si rádi pouštějí například filmy na DVD. Nejúžasnější je zde však určitě poměr cena výkon. Nejenže za šestnáct tisíc korun asi nenajdete lépe vybavený model, ale domnívám se, že se směle na našem trhu může měřit i se stroji výrazně dražšími. Pro někoho může být  nevýhodou  v některých chvílích hlučnější větrák 

Výhody: bezkonkurenčně nejbohatší sortiment rozhraní, velmi dobrá grafická karta, působivý design, velmi dobrý poměr cena výkon

Nevýhody: součástí dodávky není operační systém

Benq S32B  - 14 697 Kč

Jestliže je u nás značka Benq zapsána u mnoha spotřebitelů velmi dobře, pak je to především díky jiným výrobkům než notebookům, ve kterých nemá dlouhou tradici. To se však velmi rychle mění. Ještě jsme dostatečně neprozkoumali velmi zajímavý   model R56 a již se nám dostal do ruky další a neméně zajímavý model S32B, který je sice v mnohém zcela odlišný od R56, ale zůstal mu sympatický velmi dobrý poměr cena výkon. Základem dobrého výkonu je opět /jako u všech ostatních notebooků v testu/ Procesor Intel® Core™2 Duo, tentokrát s označením T5550. U tak relativně levného notebooku překvapí nejen velmi dobré dílenské zpracování, ale především výborný vzhled dosažený kombinací 3D provedení v kombinaci hliníku a kvalitních plastů. Je kompaktní, pěkný, má 4x USB, displej 13,3 mu umožňuje značnou mobilitu, dvoujádrový procesor dobrý výkon. Také zvuk, jeho kvalita a dostatečně silný zesilovač patří k nadprůměrným Slabší je sdílená grafická karta. Na rozdíl od většího bratra mi chybí HDMI. Nicméně i zde jako u R56 výhody výrazně převyšují nad zápory 

Výhody: výborné zpracování osobitý design, mobilita
Nevýhody: Nemá HDMI, sdílená grafika

Advent 7208             14 399 Kč

U nás méně známý dobře vybavený model. Jeden z nejtišších notebooků, které jsme testovali. Když však již větrák začne pracovat, pak to stojí za to.  Přes nízkou cenu je vybaven 2x 1,80 GHz dvoujádrového procesoru Intel Core 2 Duo T7100. Pevný disk má velikost 120 GB, paměť 1GB je dobré rozšířit o další „gigo“, což však není žádný problém, protože jeho cena je zhruba od 500 do 700 Kč . Velmi příjemným zařízením je čtečka karet i velmi slušná baterie o kapacitě 4400 mAh. Neobvyklé je v této cenové relaci vybavení  operačním systém Windows Vista. Konkrétně Home Premium. Ve spojení s Duo Core T7100 vytváří výkonný nástroj za dobré peníze. Snad jedinou slabší vlastností je o něco pomalejší sdílená grafická karta. V ostatních hodnotách však výkonově patřil k velmi dobrým. Advent 7208 je model, který uspokojí uživatele i v náročném používání při nízké ceně.   

Výhody: velmi dobrý poměr cena výkon, výkonný procesor, v ceně Windows Vista Home Premium
Nevýhody: slabší grafická karta

Asus M51Sn   27 000 Kč

Sledovat všechny typy notebooků tohoto gigantu je velmi náročné. Také námi vybraný M51Sn je dodáván v obrovské škále konfigurací s mnoha odlišnými vlastnostmi i cenami. Vybaven je velmi rychlým procesorem Intel Core2 Duo T8300 2,4GHz/3MB/800MHz. Námi testovaná konfigurace vynikala i špičkovou herní grafickou kartou  nVidia GeForce 9500M 512MB VRAM. Také pevný disk 250 GB je nadprůměrem. Součástí je i hybridní TV tuner a optická myš. Scházelo nám však rozhraní HDMI či e-Sata. Naopak VGA + DVI nám přišlo zbytečné. Podle našeho názoru by stačila pouze redukce a ušetřený prostor mohl sloužit například právě pro zmíněné HDMI. Dalším šikovným zařízením je čtečka otisků prstů

Výhody: vysoký výkon procesoru ,špičková grafická karta 
Nevýhody: vyšší hmotnost, chybí HDMI 

Dell XPS 1530 C2D T 8300 - 35 100 Kč

XPS je nejen velmi silný spolupracovník, ale v naší konfiguraci i výborný partner na všechny činnosti, kde je potřeba výkonná grafika. Právě silný výkon  ve všech směrech je nejsilnějších zbraní. Také designově je tento model velmi osobitý, což u této značky není nic neobvyklého. Nechybí zde ani bezpečností prvek, kterým je čtečka otisku prstů, která bezpečně chrání váš stroj před zneužitím. Jako jediný z testovaných modelů měl super vysoké rozlišení 1680 x 1050. Silný je i oblasti rozhraní, má HDMI, tři USM i FireWire. To bohužel pouze v úsporném čtyř pinovém provedení, tedy bez napájení. Nestandardní je také vybavení dálkovým ovládáním.

Výhody: výborný design, proslavený servis, vysoké rozlišení, vysoký a vyrovnaný výkon ve všech oblastech

Nevýhody: velmi malá vzdálenost mezi konektorem napájení a USB porty. 

Petr Řezáč