automobily | sport | hobby | počítače a elektronika | zahradní technika | video-foto-film | scooter | lodě | mobiltest

 počítače a elektronika                           

Aktualizováno 15.1.2007

E-mail 

 

 

 

 

Repasované počítače Dell, aneb luxus v computerovém „sekáči“

        
Nákup v textilním second handu je dnes nejen dobrodružstvím, ale pro mnoho lidí i běžnou realitou či módním trendem.  Dokonce nejedna celebrita se touto nákupní adresou nadšeně chlubí.  A  není divu.  Při chvíli hledání můžete být odměněni  úžasným modelem za vynikající cenu. A to platí nejen v oblasti textilu, obdobně je tomu  například i v království počítačů. I zde platí, že je dobré vědět, kde co a jak. V tomto případě například vynikající počítače Dell, a to ještě se značkovou zárukou.

Repasované počítače vypadají dnes zcela jinak než tomu bylo ještě před pěti, šesti lety.  Tehdy byla cena nového computeru tak vysoká, že často stačilo ze dvou  tří kousků sestavit jeden velmi slušný a ten prodat za relativně lukrativní cenu. Tak to již opravdu dávno neplatí. Díky tomu, že ceny nových počítačů za poslední léta poměrně dramaticky klesly, na trhu repasovaných počítačů se uplatňují pouze ty nejlepší. Základem je samozřejmě značkový počítač. A většinou pouze ty nejrenomovanější. Jen tak je možno soupeřit s nejlevnějšími novými computery.

Po krátkém průzkumu  jsme zvolili dva modely. Oba od Dell computer . Oba od renomovaných firem zaobírajících se repasovanými počítači. Tedy od firem Boxed a  VT Data. Důvod byl vcelku jednoduchý. Delly jsou v mnohém zcela jedinečné a výrazně vybočují z běžné nabídky. A to nejen v rámci nového modelu, ale, a to nás překvapilo nejvíce i u starších  repasovaných modelů. Renomované firmy z oblasti repasovaných počítačů jsme vybrali proto, že jsme chtěli maximálně eliminovat možnost „zbloudilého“ kusu, kterého se majitel zbavil, protože špatně fungoval. Dalším důvodem je skutečnost, že i tady jsou velmi důležité zkušenosti a přijdou-li vám do ruky stovky kusů počítačů od jednoho modelu, pak velmi snadno při repasní kontrole odhalíte nestandardní kus .

Co možná nevíte

Pro ty co Dell neznají, jen pár zajímavých detailů.  Již pouhé otevření počítače je nestandardní a probíhá pouhým stisknutím dvou mechanických tlačítek. Pak se vám celý stroj otevře jako knížka. Vše trvá pouhých pár vteřin. V  té době je vám již  zcela jasné, že Dell, který otevíráte je konstruován s absolutním smyslem pro detail.  Překvapení však pokračuje. Vzápětí zjistíte, že můžete připravený šroubovák  uklidit vzhledem k tomu, že celý počítač rozeberete  „do šroubečku“ bez něj.  A to doslova, protože v něm žádný šroubeček vhodný pro demontáž není. Další pozoruhodností je  systém výměny jednotlivých dílů. Karty ve slotech  jsou upevňovány centrálně pouhým zavřením a zajištěním jediné páčky. Ta upevní a zajistí patky instalovaných karet včetně zbylých záslepek. Harddisky, DVD  či disketové jednotky jsou vybaveny speciálními  držáky. Instalace jednotlivých komponentů pak probíhá  doslova jedním pohybem. V každém mini toweru GX 270 jsou připraveny náhradní "packy" 
pro rozšíření o další harddisk či mechaniku

Design

I tady platí stará pravda, že nejkrásnější věci jsou jednoduché. Oba  modely jak GX 270 Small Form-Factor System Board  i GX 270 Small Mini-Tower System Board mají obdobný design. Dominantním prvkem je  především zakulacená přední stěna, jejíž tvar výrazně „zlidšťuje“ jinak studený vzhled  běžných computerů. Dalším spojujícím prvkem obou modelů je obdobně konstruovaný šedý kryt USB konektorů. Právě kombinace  středně šedé a temně šedé značně podtrhuje jemnost a  přátelskost obou modelů. To co je naopak odlišuje je velikost a postavení DVD a disketové jednotky.

Sekáč se super zárukou 

Samozřejmě když uvažujete o koupi repasovaného počítače obáváte se jakou měl za sebou minulost, kdo a jak jej používal. Většina současných repasovaných počítačů má jednu podstatnou výhodu. Neodepisují se z firem jednotlivě, protože by s nimi byly problémy, ale většinou se vyměňuje celý výpočetní park firmy. Počítače bývají dva až tři roky staré. Typickým příkladem bývají například banky či jiné velké firmy. A právě tady je patrná další přednost Dellu. Je to jednak perfektně zmapovaná síť majitelů počítačů této značky, především proto, že Dell prodává zákazníkům přímo. Také proto, že na rozdíl od ostatních výrobců neprodává samostatně  základní desku. Díky tomu jsou všechny produkty originály, což samozřejmě napomáhá jejich spolehlivosti a Dell si tak může dovolit  velkorysou záruku. Zajímavé je, že v případě, když firma počítače později prodává, měla by o tom Dell informovat. A tak se vám může stát, že když jej koupíte repasovaný jste již u Dellu registrován jako nový majitel. Pakliže k tomu nedojde, můžete požádat firmu o převedení záruky na vás individuelně vyplněním patřičného formuláře. Záruka bývá tří až pětiletá. Zvláště v tom druhém případě můžete získat často až dvouletou záruku od Dellu a druhou paradoxně máte od prodejce repasovaného stroje.

Počítač který vám „řekne“ co mu je

Může se to zdát jednoduché až triviální.  Čtyři diody které vám prověří počítač, když se dostane do případných  problémů. Podle toho kolik jich svítí a v jakém režimu  poznáte jeho stav včetně identifikace poruchy. To vše za pár sekund. V případě, že se jedná o triviální záležitost můžete ji opravit sami. Když jde o složitější problém  sdělíte stav telefonicky servisnímu středisku a tím urychlíte přípravu na odborný zásah. Kromě diagnostického diodového systému máte k dispozici i diagnostické programy volně dostupné na webu, které vám podle potřeby sdělí stav vašeho počítače. Ostatně když už jsme u webových stránek Dellu, tak ty jsou příkladné. Jsou dostatečně podrobné a i tady má zákazník repasovaného přístroje obdobné výhody jako by kupoval nový produkt. Detailně zpracovaná databáze vám umožní stáhnout všechny potřebné drivery i manuály, rady, utility, no prostě vše co k práci potřebujete. Svůj stroj zde najdete buď  dle modelového označení či přímo po uvedení  kódu z vašeho computeru. Manuály jsou většinou přehledné a detailní v angličtině, a to včetně servisního. V češtině je k dispozici manuál základní, podle kterého zvládnete běžný provoz.

Logistika z čítanky

Také servisní proces jak jsme mohli vyzkoušet.  Je atypický a velmi účinný. Pakliže se vám porouchá nějaký díl, záleží na tom, zda-li jste schopni si jej  vyměnit sami, či zda-li potřebujete odbornou spolupráci. V prvním případě vás následující den po ohlášení poruchy navštíví odborník firmy a závadu odstraní. Ještě zajímavější je to v případě, když si výměnu uděláte sami. To vypadá zhruba následovně. Pracovník na technickém centru ověří platnost vaší záruky, oznámí požadavek na díl do evropského centra do Německa. Ještě ten den vás zkontaktuje česky hovořící pracovník kdesi od Frankfurtu nad Mohanem a domluví s vámi v kolik hodin můžete druhý den očekávat patřičný díl. Ten ještě večer putuje letecky do Ostravy a odtud je ihned  dopraven třeba  do Prahy či kamkoliv jinam v rámci republiky. Na vaší adresu dorazí pracovník dosílací služby a výměnným způsobem od vás převezme starý a předá vám nový díl. 


Vzhled otevřené "270" kazí pouze námi přidaný kabel od SCSI karty

 

OptiPlex GX 270  Small Form 

Cena  5969 Kč /včetně DPH/ od firmy Boxed.
Procesor P4A / 2400 Mhz 512 L2 256 MB RAM 40 GB DVD

Jak již bylo naznačeno, dle našeho názoru je repasovaný Optiflex GX vynikající koupě. Dostatečně svižný procesor Pentium 4. Skvělý design / dle názoru redakce ještě zajímavější  než mají současné modely Dell,  ale to je vždy věc osobního vkusu./ Na rozdíl od  většího MiniToweru má Small Form možnost dvou pracovních poloh. Jako desktop, tedy „naplocho“  nebo s pomocí podkladové desky, která zvyšuje stabilitu též na výšku jako „mini-mini tauřík“. Tato poloha má jedinou nevýhodu a tou je zakládání DVD či disket ve svislé poloze. Oboje však bez problému jde, je to jen otázka cviku. Ani s DVD v této poloze nemáme sebemenší problémy. Obrovskou výhodou tohoto počítače jsou velmi kompaktní rozměry a díky ním i bezproblémová přenositelnost. Nevýhodou naopak omezené možnosti rozšíření. Deska má dva sloty pro paměti DDR. Náš test probíhá v obsazení 256 respektive 512 MB. Grafika na kartě  Intel(R) 82865G Graphics Controller  (96 MB) je bezproblémový pro valnou většinu  úkolů. U této kancelářské varianty se s moc velkým rozšiřování moc nepočítá. Nicméně je to v omezené míře možné. Slouží k tomu dva volné sloty, jeden PCI a jeden AGP. Vzhledem k tomu, že se jedná o kompaktní model s nízkou stavební výškou do slotů je možno instalovat pouze karty  nízkoprofilové . My jsme zde testovali  dvě  grafické varianty. Již výše zmíněný  Intel na desce a moderní Asus EAX 1600 PRO HDMI Ready.  V obou  případech jsme neměli sebemenší problémy. 

Kromě dvou USB portů vpředu, má tento Dell bohatou nabídku šesti dalších USB na zadní straně počítače.

Tento model je velmi výhodný pro ty, kteří chtějí mít za relativně velmi malý peníz vynikajícího značkového pomocníka špičkového designu. Počítač je perfektně optimalizován,  je tichý, zabere malou plochu a díky svým nestandardním zakulaceným tvarům může být ozdobou jakéhokoliv interiéru. Vyniká úžasným poměrem cena výkon.  Není vhodný  pro ty uživatele, kteří chtějí výrazně v budoucnu svůj systém rozšiřovat.

Zajišťování uchycení PCI a AGP karet je podle provedení pokaždé trochu jiné, avšak podle stejného klíče. Pouze jedním pohybem a otočením o 90 stupňů uvolníte všechny sloty pro přídavné karty.

OptiPlex GX 270 MiniTower  

Cena 7437 Kč  /včetně DPH / od firmy VT Data Procesor P4 HT/ 2800 Mhz  512 L2 256 MB RAM  40GB HD DVD

Jestliže o OptiPlexu GX 270 Small Form padl nejeden superlativ, pak totéž platí i pro jeho většího bratříčka model OptiPlex  GX 270 MiniTower. Ten totiž většinu velmi dobrých vlastností  má shodných, navíc však má i některé další vhodné zvláště pro toho kdo chce počítač více rozšiřovat či potřebuje karty na speciální účely. Základní deska obsahuje čtyři sloty na paměti DDR, jeden slot AGP a čtyři sloty PCI. Karty na rozdíl od Small Form jsou  standardní výšky. Kromě toho je zde možno instalovat dva pevné disky. Také například dvě DVD či podobná zařízení. Design jak již bylo řečeno  je obdobný, rozdíl je pouze v tom, že MiniTower má samozřejmě pouhou jednu polohu, tedy věž a samozřejmě jsou DVD a disketové jednotlky konstruovány napříč počítačem. I v Minitoweru je  velkorysé množství  USB portů konkrétně vpředu dva a v zadní části další pak dalších šest. Ten kdo používá ještě klávesnice či myš PS2 nemusí mít obavu i tyto porty jsou součástí počítače. 

Tento model se hodí především pro ty uživatele, kteří chtějí svůj počítač rozšířit, například  o televizní tuner, SCSI řadič či výkonnou grafickou karu. Také on má špičkový design a může být ozdobou v jakémkoliv interiéru.  Jak již bylo řečeno  může mít dva, po malé úpravě například ale i tři harddisky.  My v redakci používáme dva DISKY přes IDE  řadič  a jeden SCSI. V případě zájmu však je možno použít i moderní seriál ATA  propojení,  jehož konektory jsou připraveny na desce. Jediným  limitujícím prvkem rozšiřování je instalovaný zdroj o maximálním výkonu 250W. Vhodné je proto i výkonné grafické desky používat s pasivním systémem chlazení.

V levé části nahoře dominuje zdroj o výkonu 250 watů a robustní kryt pro chladič CPU. V pravo jsou 4 sloty pro paměti DDR, v dolní části sloty pro přídavné karty. Výrazně patrné je čisté provedení kabeláže.

Dell, Visty a Česko

Tak teď  na chvíli přerušíme obrovskou chválu Dellu, protože i on má dle našeho názoru, alespoň v Česku, také „své dny“. Ve druhém lednovém  týdnu  jsme zavolali na jinak perfektně fungující centrum technické podpory, jak že to vypadá u nás s přípravou Dellu  na  nový operační systémem Microsoftu Vista. Podle předchozích vynikajících zkušeností jsme očekávali opět nějakou „bombu“. Nezajímaly nás módní sliby různých firem typu „ naše počítače půl roku staré budou určitě pracovat s Vistou „ ale reálný stav možnosti aplikace Visty především i to, jak pracovníci Dellu pamatují i v této oblasti na starší počítače. Když pro nic jiného, tak proto, že například rok či dva starý computer může také těžit z výhod nového operačního systému, aniž by musel jít do „šrotu“.  Bomba sice přišla, ale jiná než jsme si představovali.

V této oblasti  se nám zdál přístup pracovníků  Dellu  opravdu pozoruhodný. Pracovník na technické lince nám sdělil že o Vistách /v době, kdy byly v česku více než deset dní na trhu  pro velké  firmy a minimálně půl roku po uvedení  poslední betaverze/ nic neví žádnou podporou se nikdo nezaobírá a že na to nebyl školen. Ani v druhém a třetím případě to nebylo lepší. S trochou nadsázky by se dalo říci, že působili dojmem, že slovo Vista  slyší poprvé. Poté co jsme se obrátili na marketingové oddělení se  stejným dotazem, byly sice argumenty trochu odlišné, ale výsledek obdobný. Tady jsme se dozvěděli  další pozoruhodné věci jako například že zákazníci mají s podporou  Visty počítat až v době nasazení české verze, /což je zvláštní zvláště u americké firmy/ tedy někdy v březnu či dubnu. Domnívali jsme se, že tak význačný lídr na trhu, jakým bezesporu v celosvětovém i našim lokálním měřítku Dell je, bude odezva na nový operační systém okamžitá a fundovaná. To však nebylo překvapení jediné. Také jsme se například dozvěděli,  že  instalací Visty na starší model GX 270 nemůžeme získat žádnou výhodu, což nás opravdu překvapilo nad míru… 

Visty na  GX 270

Naštěstí se ukázalo, že co se týká výhod Visty v praxi je to trochu jinak. Zkoumali jsme je testovacím Dellu s procesorem P4 HT/ 2800 Mhz.  Dle našeho názoru již z prvních dojmů je patrné, že Visty  umožňují i na starších počítačích větší uživatelský komfort a příjemnější práci  než starší XP. Chodí nám, až na jeden drobný problém při instalaci, naprosto v pohodě. Paradoxní je, že se dokonce instalovaly ochotněji než na zbrusu  novém modelu OptiPlex 320. Nicméně i ten měl pouze jeden drobný problém a pak již „způsobně“ spolupracoval. V rámci objektivity je nutno konstatovat, že oba počítače, jak OptiPlex GX 270 a OptiPlex 320 jsou stroje z nižší řady a na „opravdovou“ práci s Vistou má Dell připravené modely s dvoujádrovými procesory. 

Za celou dobu co Visty na počítači používáme /již prodejní anglickou verzi, žádná beta/ jsme při práci neměli sebemenší problémy. Samozřejmě zklamán bude pouze ten, kdo by zde hledal převratné změny. Tento operační systém je stavěn z uživatelského hlediska evolučně, a to je dle našeho názoru velmi dobře. Protože jakákoliv zásadní revoluce ve filozofii  či ovládání by přinesla u milionů uživatelů tápání a zvláště v počátcích výrazné zpomalení práce. To však neznamená, že zde není mnoho nových či předělaných funkcí, které usnadňují a zpříjemňují čas strávený před monitorem. Toto jsou však pouze první dojmy. O novém operačním systému Vista připravujeme seriál. V něm budeme používat počítač s nejmodernější dvoujádrovou  technologií Intelu procesory Core2 duo. A samozřejmě nebude chybět ani srovnání s klasickými Pentii. 

Celkové shrnutí je velmi pozitivní. Repasované Delly, které máme k dispozici fungují bezvadně. Jsou ve výborném poměru cena výkon. A nelze udělat nic jiného než je vřele doporučit. Vzhledem k tomu, že jsou oblíbené především jako nové ve velkých světových firmách a institucích, je jejich výběr i ve firmách, které se věnují repasím relativně velmi široký. Každý si tak může pořídit model takřka na míru.  Zvážit co na nich bude dělat a podle toho zvolí nejen procesor, ale i typ skříně. Drobnou nevýhodou může být pro vášnivé hráče nejmodernějších her vzhledem k enormním nárokům na výkon grafických karet a zdrojů. Potencionálního zákazníka však může uklidnit to, že těmto nárokům nestačí ani valná většina počítačů nových za podstatně vyšší cenu. Vzhledem k výbornému záručnímu a servisnímu systému  propracovanému systému mohou být lepší volbou než některé no-name systémy. Repasované Delly nás zaujaly natolik, že se k repasovaným počítačům brzy ještě vrátíme s některými dalšími modely.

Petr Řezáč