automobily | sport | hobby | počítače a elektronika | zahradní technika | video-foto-film | scooter | lodě | mobiltest

 počítače a elektronika                           

Aktualizováno 5.12.2008

E-mail 

 

 

 

 

Přenosné radiomagnetofony s CD přehrávačem


Vyšlo i v deníku Právo 3.12.2009

Pro tento test jsme zvolili přenosné radiomagnetofony. Ty sice ve většině domácností  již nahradily různé věže, či dražší audiosoustavy, přesto však vzhledem k velké mobilitě se přenosné magnetofony prodávají ještě v relativně značném množství.  Používají se při práci v kancelářích, dílnách,  či kuchyních, jsou oblíbeným společníkem řemeslníků, studentů. Nechybí ani na chatách nebo tam, kde není k dispozici elektřina.

Úvodem je  nutné říci, že nemůžeme očekávat   zázraky v kvalitě poslechu. Zvukem nás nepřesvědčil ani jeden přístroj. Samozřejmě některé byly o „chlup lepší či horší, ale celkově jsme spokojeni nebyli.  Zvláště při poslouchání hudby z rádia neočekávejte v testované kategorii nic úchvatného. Testovaná kategorie má většinou oproti dražším přístrojům nejen horší poměr signál / šum, ale především výkonová rezerva bývá tak malá, že při zvýšené hlasitosti dochází k menšímu, či většímu zkreslení zvuku.

K testu jsme vybrali přístroje v cenové kategorii cca 2 500 Kč. U všech se ceny pohybují kolem této částky, s výjimkou jednoho, který má ale uváděné parametry srovnatelné s dražšími testovanými přístroji.

Jak jsme testovali

Přístroje jsme nakoupili v běžných elektromarketech. Požadovali jsme digitální tuner, teleskopickou anténu pro příjem FM, CD přehrávač s podporou MP3, případně vstup USB a již zmiňovanou cenovou kategorii cca 2 500 Kč.  Vzhledem k tomu, že jsme se setkali i s prodejcem, který nás přesvědčoval, že rozdíl mezi touto kategorií a přístroji o cca 1000 Kč levnější není velký rozdíl, tak jsme zařadili i jeden levnější.

V testu jsme hodnotili kvalitu zvuku z radia i z CD. Dalším velmi důležitým kriteriem byla citlivost antény - příjmu, tedy kolik frekvencí se podařilo čistě vyladit. Záměrně jsme se snažili dostat do co nejreálnějších podmínek, proto test zcela neprobíhal v Praze, ani ve větším městě, takže počet naladěných frekvencí se nám počítal velmi dobře. Navíc zde dobře neladitelné stanice byly v rozsahu téměř celé vysílací frekvence. Ladění jsme opakovali několikrát v jednom dni, přístroje stály vždy na stejném místě.  V testu jmě nedělali žádná měření, vše jsme řešili poslechovými zkouškami. Hodnotili jsme i logiku ovládání i další parametry, které jsou pro uživatele nadhodnotou – např. dálkové ovládání, vstup USB.  Je nutné dodat, že všechny přístroje byly vybaveny i magnetofonem.

Trochu netradičně v tomto testu získal nejlepší přístroj 3,5 hvězdiček, a to proto, že s kvalitou zvuku jsme v podstatě nebyli příliš spokojeni ani u jednoho stroje.

Philips  AZ 3068       cena:  2 399 Kč

Výkon:  2 x 4 W
Digitální tuner: ano
Dálkové ovládání: ano
Připojení: AUX, sluchátka
Přehrávané formáty: CD,CD-R/RW, -MP3, WMA
Záruka: 2 roky

Tento radiomagnetofon s dvoupásmovými reproduktory patřil zvukově v tomto testu k nejlepším. Při přehrávání CD byl ve vysoké hlasitosti již znát malý výkon. Při hlasitějším poslechu hudby z radia je také slyšet zkreslení. Zvuk je možné upravit basovým zvýrazněním ve dvou stupních. Poměrně dost nám zde ale také vadila necitlivá regulace hlasitosti. Ta se zde ovládá otočným skokovým kolečkem a v podstatě nemůžete zvuk pustit potichu. Stupeň jedna je poměrně dost hlasitý. Co se týká citlivosti ladění stanic, tak zde bychom jej zařadili zhruba do středu. Bez problému se podařilo čistě naladit pět stanic FM. Uložit můžete 30 stanic FM a pokud použijete automatické ladění a ukládání frekvencí, tak je trochu nepříjemné, že jsou ukládány i frekvence s vyloženými šumy. To však lze napravit ručním přeuložením. Kulatý digitální nepodsvícený LCD displej zobrazuje veškeré potřebné informativní údaje, u radia včetně naladěné frekvence a čísla volby. V režimu přehrávání CD můžete volit různé možnosti, například naprogramovat až 20 skladeb, posun vpřed, vzad, náhodné, či opakované přehrávání. Připojit přehrávač MP3 můžete pomocí vstupu Aux. Kromě napájení ze sítě můžete použít 6 baterií R 20 1,5 V (velké monočlánky).

Výhody:  dvoupásmové reproduktory, nejlepší zvuk v testu, logické ovládání, vstup AUX, dálkové ovládání

Nevýhody: méně čistě naladěných stanic (má i kratší anténu), nemožnost tichého nastavení hlasitosti

Hodnocení:    dobrý

Grundig  RRCD 3720 DEC  cena: 2 599 Kč

Výkon:  2 x 2 W (dle českého návodu)
Digitální tuner: ano
Dálkové ovládání: ano
Připojení: USB, SD/MMC, sluchátka
Přehrávané formáty: CD,CD-R/RW, -MP3,-WMA
Záruka: 2 roky

Při poslechu hudby jsou jasně slyšitelné nepříjemné pazvuky. Dle originálního cizojazyčného návodu je uváděn sice hudební výkon 2x4 W, ale v českém je již 2 x 2 W, což se nám zdá více odpovídající skutečnosti.  I když použijete tlačítko pro volbu zvukového nastavení hudebního žánru, nebo ekvalizérem nastavíte úroveň basů, či výšek, tak si moc nepomůžete. Je to škoda, protože právě tento přístroj patří k nejlépe vybaveným a také jeho citlivost ladění nezklamala. Naladili jsme zde 7 čistých stanic FM a 3 poslouchatelné, i když ne zcela čisté. Uložit můžete 20 stanic FM a automatické vyhledávání a ukládání zde, na rozdíl od jiných, opravdu všechny tyto stanice uložilo i když se jejich frekvence pohybovaly v celém rozsahu pásma. Přehrávání CD disků můžete zvolit v různých režimech, posouvat, opakovaně nebo náhodně přehrávat, ukládat až 20 skladeb. Ovládání stroje je celkem logické, i když do návodu jsme zde nahlíželi častěji. Dálkové ovládání je jednoduché, ale dobře funkční. LCD displej nepodsvícený. Kromě napájení ze sítě můžete použít 6 baterií R 20 1,5 V.

Výhody: citlivé ladění, vhodný výběr stanic při automatickém ladění a ukládání, USB a SD vstup, dálkové ovládání

Nevýhody: horší zvuk při hlasitém poslechu

Hodnocení:                    uspokojivý

Panasonic  RX – D 26 E-H  cena:  2 499 Kč

Výkon:  2 x 2 W
Digitální tuner: ano
Dálkové ovládání: ne
Připojení: sluchátka
Přehrávané formáty: CD,CD-R/RW
Záruka: 2 roky

Zvuk se nám zde zdá dost nekvalitní, při poslechu hudby, a ani nemusí být příliš hlasitá, je slyšet šum a různé pazvuky. Zvuk sice lze upravit zvýrazněním basů , či nastavením pro různé žánry, ale moc si nepomůžete. Při poslechu rádia je lepší přepnout k odstranění šumu na mono. Ladění radia je citlivé, bez problému jsme naladili 7 stanic a ty se také při automatickém vyhledávání uložily, a to za sebou bez neposlouchatelných stanic. Uložit je možné až 20 stanic. Nejvíce nás ale překvapilo, že CD přehrávač nepodporuje formát MP3. Při koupi jsme si toho nevšimli (především jsme to neočekávali) a prodavač nás při nákupu neupozornil, ač podpora tohoto formátu byla jednou z priorit. CD lze přehrávat v různých režimech opakování, náhodného výběru, či naprogramování 24 skladeb. Také tento přístroj velmi ruší například aktivní mobilní telefon v místnosti. Napájet lze i šesti bateriemi R14 (malé monočlánky). Díky špatnému zvuk při zvýšené hlasitosti a absenci podpory formátu MP3 se nám zdá poměr cena / výkon velmi nepříznivý.

Výhody: dobře ladí stanice

Nevýhody: nepodporuje formát MP3, zvuk s pazvuky

Hodnocení:                 nedoporučujeme

Sony CFD –S 35 CP         cena: 2 699 Kč

Výkon:  2 x 2,3 W
Digitální tuner: ano
Dálkové ovládání: ano
Připojení: sluchátka
Přehrávané formáty: CD,CD-R/RW, MP3
Záruka: 2 roky

Zvuk je u tohoto stroje celkem ucházející. Kvalitu poslechu bychom zařadili v testu na druhé místo, za testovaný Philips. Zvuk lze upravit přidáním basů, či  Oranžově podsvícený displej je velmi dobře čitelný, chválíme i celkový design.  Ladění stanic je zde velmi citlivé, naladili jsme 7 čistých stanic a několik dalších poslouchatelných. Uložit můžete 20 FM stanic, pokud ale použijete automatické ladění a ukládání, tak budete je muset zřejmě přeukládat ručně. Automatika nám v místě testu uložila jen 3 čisté stanice na počátku frekvenčního pásma a pak následovaly uložené šumy a nekvalitní příjmy. Na dobré stanice na konci pásma již prostor pro uložení nezbyl. CD přehrávač umožňuje volbu různých režimů přehrávání – opakování, náhodného výběru, naprogramovat je možné 15 skladeb. V MP3 podporuje ID3-Tag – zobrazení textu. Velmi užitečná je funkce sleep pro automatické vypnutí – nastavit lze po 10 min. do 1 hodiny. Kromě napájení ze sítě můžete použít 6 baterií R 20 1,5 V.

Výhody:  podsvětlený displej, pěkný design, dálkové ovládání, ID3-Tag, citlivé ladění rádia

Nevýhody: automatické ladění ukládá vše

Hodnocení:                              vítěz testu

JVC  RC EZ36S    cena: 2 399 Kč

Výkon:  2 x 2 W
Digitální tuner: ano
Dálkové ovládání: ano
Připojení: USB, sluchátka
Přehrávané formáty: CD,CD-R/RW, MP3
Záruka: 2 roky

Pěkně vybavený přístroj, který nás ale dost zklamal. Zvukově se řadí k horším v testu ( i zde jsme při poslechu hudby z rádia raději přepínali na mono), poslech z CD je poměrně slušný. Zvuk lze upravit přidáním basů nebo přednastavenou volbou hudebního režimu. Navíc je zde nejméně citlivé ladění. Teleskopická anténa je stejně krátká jako má Philips a naladit se nám podařilo pouze pět dostatečně silných stanic. Automatické ukládání stanic jsme neobjevili. Uložit je možné až 20 FM stanic. LCD displej je modře podsvícený, chválíme zobrazování ID3 tagů, funkce sleep, která umožňuje nastavení vypnutí po 10 min. do 90 min. V režimu přehrávání CD je možné nastavit různé způsoby přehrávání a naprogramovat 32 skladeb. Kromě napájení ze sítě můžete použít 6 baterií R 20 1,5 V.

Výhody: vstup USB, dálkové ovládání, funkce sleep, podsvícený displej
Nevýhody: zvuk, necitlivé ladění – krátká anténa

Hodnocení:      uspokojivý

ECG  CDR 699   cena: 1409 Kč

Výkon:  2 x 2 W
Digitální tuner: ano
Dálkové ovládání: ne
Připojení: sluchátka
Přehrávané formáty: CD,CD-R/RW, MP3
Záruka: 2 roky

Hudebním výkonem je stejný jako většina radiomagnetofonů z tohoto testu. Zvukově je spíše lepší průměr testu, basy lze zesílit. Navíc má citlivé ladění a patřil k těm přístrojům na kterých jsme naladili nejvíce čistých stanic. LCD displej je modře podsvícen. Nižší cena se zde projevuje především v komfortu ovládání. Přístroj není vybaven automatickým laděním a ukládáním stanic, uložit můžete jen 6 stanic v pásmu FM. Hlasitost ovládáte citlivě otočným knoflíkem, funkce se přepínají páčkou, CD přehrávač se neotvírá stlačením, ale víko musíte zvednout. Napájecí šňůra je neoddělitelná. CD přehrávač s podporou MP3 umožňuje naprogramovat 20 skladeb a zvolit různé režimy přehrávání – opakování, náhodný výběr.  Velmi nám zde ale vadilo, že při úplně ztišené hlasitosti přístroj naprosto slyšitelně „bzučí“, což bohužel o hodně snížilo naše hodnocení. Zde jsme hodnotili především poměr cena/ výkon. Kromě napájení ze sítě můžete použít 6 baterií LR 14, 1,5 V (malé monočlánky).

Výhody:  citlivost ladění radia, podsvícený displej
Nevýhody: „bzučí“ při ztišené hlasitosti, menší komfort ovládání

Hodnocení: 2 hvězdy        

Olga Kábová