automobily | motocykly | hobby | počítače a elektronika | zahradní technika | video-foto-film | scooter | lodě | mobiltest

motocykly                                           

Z archívu

E-mail

 

 

Oblečení na motocykly

Asi nikdo nepochybuje o tom, že motocykly a auta mají společné především to, že je možno se s nimi dostat z jednoho místa na druhé a oba dopravní prostředky mají motory a mohou jezdit po silnici. A to je ze společných vlastností tak asi všechno. A to nejen z hlediska stavby a techniky jízdy, ale například i v takových oblastech jako je vybavení či oblečení. A zdaleka nejde jen o to, aby vám nebyla přílišná zima či nepříjemné horko, ale především jde o bezpečnost.
Pro sugestivnější představu je nutno si uvědomit, že naše tělo v případě nehody na motocyklu  funguje jako část karosérie.
Kromě dobré kvalitní přilby, které dnes neberou vážně jen absolutní ignoranti, může mít velký vliv na zmírnění nehody, či jen pouhého pádu z motocyklu, především kvalitní oblečení. Velmi dobré jsou například klasické kožené kombinézy. To však platí především pro jízdu na silných silničních strojích na dlouhé vzdálenosti.  Pro jízdy na malých motocyklech a především na malé vzdálenosti jsou však nepraktické. Čím dál častěji je proto nahrazuje textilní oblečení z moderních vysoce houževnatých materiálů, které ty klasické již dnes v mnohých vlastnostech předčí, a to nejen z hlediska praktičnosti.
My jsme se podívali do největší prodejny tohoto sortimentu, kterou otevřela firma RUCO motorcycles v "království motoristů" v Yamaha centru v Praze 4. Prodejna Ruco je opravdu impozatní. Působivý interiér má velkorysou prodejní plochu a působí exkluzivně. Najdeme zde nejen velmi reprezentativní  nabídku náhradních dílů značkových motocyklů, ale i rozsáhlou nabídku příslušenství. Ve velkém jsou zde také speciální moto komplety i prodyšné textilní bundy a kalhoty značky Fast Bike a Asci. Díky spolupráci s RUCO motorcycles a dovozci, firmami Nokamoto a Motokrám, jsme měli možnost si bundy i kalhoty velmi podrobně vyzkoušet.
Jedna z nejdůležitějších věcí u moto oblečení jsou výztuhy, kterým se říká protektory. Ty chrání nezranitelnější místa jako jsou například kolena či lokty a pro dosažení co nejvyšší bezpečnosti musí být  homologovány.
Ač je textilní moto oblečení téměř tak bezpečné, jako kožené kombinézy, je nesrovnatelně pohodlnější. Při případném pádu vás spolehlivě ochrání mimo protektory i integrovaný páteřový chránič. Na rozdíl od většiny kožených kombinéz je toto oblečení nepromokavé a díky klimamembráně taky zevnitř prodyšné. Všechny bundy ‘Fast Bike’ i Asci jsou vybaveny odnímatelnou termovložkou, která umožňuje nošení v parných letních dnech i za nevlídného počasí. Přesně v takovém nestálém období, koncem léta a začátkem podzimu byla bunda Fast Bike zkoušena. Právě zde se ověřilo jak výhodné je univerzální řešení s vyjímatelnou tepelnou vložkou. Zatímco protektory i páteřový chránič jsou v bundě trvale /čímž je zachována bezpečnost jezdce/, bez tepelné vložky je jízda příjemná i za značného tepla. K tomu přispívá i střih do pasu. Ten jí mimo jiné dodává i značný sportovní švih. V nepřiznivém počasí pak je bez problému možno jezdit s již výše zmíněnou vložkou, díky nepromokavé úpravě i v dešti. Pro ty, kteří se jízdy na svém motocyklu nechtějí vzdát ani při teplotách kolem nuly, doporučujeme doplnit výstroj o ledvinový neoprenový pás či použití bundy dlouhé, která umožní s větší rezervou ochránit organismus před prochladnutím. Tou je například Asci Florenz. Tu jsme zkoušeli v náročném zimním testu i v teplotách pro motorismus ne zcela vhodných, tedy lehce pod nulou. Také zde byly naše zkušenosti veskrze pozitivní a jasně ukázaly v čem je přednost moderních textilních materiálů před kůží či běžným textilním materiálem. Nosný materiál je Cordura uplatňuje se zde však například i teflon a tak jako i u předchozího modelu i světené folie 3M. Samozřejmostí jsou i testované protektory a páteřový chránič. Bunda má velmi dobře zpracované detaily mezi něž patří například ohebný lem na kapsách a zipu, který brání dešti či chladnému větru porušit vaši tepelnou pohodu. Výsledek je opravdu velmi efektivní. Zatímco vašemu okolí při „nulových“ teplotách naskakuje při pohledu na vaší jízdu na motorce „husí kůže“ vám je naprosto bezvadně. Ostatně další rady pro otrlé, s čím jezdit v nepohodě v pohodě přineseme v následujícím materiálu.

Samozřejmě nejen dobrá bunda je důležitá. Totéž platí i o kalhotech Textilní kalhoty ‘Asci’ vynikají novinkou, kterou je stretchový pruh uvnitř rozkroku a celé délce vnitřních stehen.Tento stretchový pruh je maximálně pohodlný při nošení a přizpůsobí se každé postavě. Další výhodou kalhot Asci je, že protektory mají zabudované nenápadně uvnitř a tudíž působí více civilním dojmem. To má tu výhodu, že když jedete například do sousední vesnice na běžný nákup, nepřipadáte prodavačce jako předvoj kosmické výpravy z Marsu, což se o některých kreacích s venkovními protektory říci rozhodně nedá. Jediné, na co si musíte ze začátku zvyknout je, že díky použitým materiálům vytvářejí v partiích stretchové tkaniny určitý pocit chladu. Přesto jsou však zcela nepromokavé a tento pocit lze jednoduše odstranit tím že si pod ně vezmete vhodné prádlo. S ním se dá jezdit i ve velmi chladném počasí. Samozřejmě při extrémních podmínkách je výhodné použít zimní kalhoty, ve kterých je také velmi účinná tepelná vložka.  

Boty jsou také pěkná „věda“ především proto, že jsou na velmi exponovaném místě. Zvláště, když prší, stříká na ně voda pod značným tlakem. Nám se vzhledově líbily například některé kožené boty Falco za velmi příznivé ceny. Pro ty, kteří jezdí často v dešti, však doporučujeme, aby při koupi této obuvi ověřili, zda jejich vybraná bota má v sobě instalovanou nepromokavou vložku. Firma Falco, tak jako i někteří další výrobci, dělá obě provedení, která se od sebe finančně nijak dramaticky neliší. A když jste již boty koupili a v dešti se vám hned promáčejí, nezoufejte. Ne, nebojte se, nebudu vám nabízet různé igelitové návleky či jiné „botní pláštěnky,“ které považuji za poměrně degradující a neestetickou záležitost. Mojí pozornost upoutaly  neoprenové boty či návleky firmy Uvex, které jsou nejen velmi praktické tím, že zamezí promočení bot pod nimi a vytvoří tepelnou pohodu i v lijáku, ale jsou i velmi estetické a díky zabudovaných reflexních proužkům přispívají i k bezpečnosti  

(per)