automobily | sport |  hobby I letecká doprava | počítače | zahradní technika | energie | bílá technika  | scooter life | lodě | mobiltest | travel test | 

          

 

 

 

 

Voigtländer
objektivy, o kterých se hovoří

Výborné optické a mechanické vlastnosti a neuvěřitelný poměr cena výkon. Dobrý design a uzpůsobení pro nejoblíbenější světové zrcadlovky. To je stručné vyjádření o objektivech, které vrátily tradičnímu světovému výrobci  Voigtländeru  po letech opět ten největší lesk.

Jedno z témat, o kterém píše iTEST nejraději, jsou zkušenosti s výrobky,  které mají velmi dobrý poměr cena výkon. Ono totiž zhotovit  dobrý výrobek za hodně peněz není až takový problém, i opačně, levný „šunt“, který po krátkém používání mění výrazně své původní vlastnosti také není až zas tak složité. To nejtěžší a pro zákazníka nejzajímavější, je vyrobit velmi kvalitní produkt za dobré peníze. A to je případ objektivů Voigtländer.
„Rodina“ má dvě odnože. Ta první je určena pro fotoaparáty Voigtländer  Bessa a Leica.  Druhá, o které bude dnes řeč, je  určena pro kinofilmové zrcadlovky. Celkem 8 objektivů s autofokusem,  vesměs (až na   Macro Dynar 100)  s proměnnou ohniskovou vzdáleností, obsahují velmi širokou oblast ,od super širokoúhlého Ultragonu 19-35  3,5-4,5 až po Tele Zoom Ultron 100-400  4,5-6,7.  Ceny se pohybují zhruba od 8000 do 11000 Kč. Zatímco telezoomy jsou díky běžné světelnosti určeny spíše pro pokročilé a náročné fotoamatéryširokoúhlé a univerzální zoomy snesou srovnání i s mnohem  renomovanějšími výrobky. 
 A to nejen z optického a mechanického hlediska, ale i světelností, či kresbou při otevřené cloně.  Ač jsou také určeny především pro amatéry je možno s nimi pracovat částečně i profiProti své konkurenci jsou však několikanásobně levnější. Ještě jedna zajímavost. Málokdo ví, že právě tato firma dala světu v roce 1959 první zoom na světě.
Poprvé jsem se z rodiny Voigtländerových objektivů  setkal s Ultragonem 19-35  zhruba před dvěma lety. Byl  v té „nejlepší společnosti „ Kamarád fotoreportér na volné noze ho používal na svém Nikonu F5 již několik měsíců a nemohl si ho vynachválit. Tvrdil, že v kresbě ani v kvalitě obrazu nerozeznal žádných větších rozdílů od „originálních“ zoomů.  Protože jsem podobné názory slyšel ještě několikrát, rozhodli jsme se v redakci, že se na něj podíváme blíže. Druhým objektivem, který jsme podrobili  uživatelskému  testu  je  Ultron  28-105 2,8-3,8, který má nejen velmi praktický rozsah (od klasické širokoúhlé „osmadvacítky až po velmi výhodném ohnisku pro portréty. K tomu velmi dobrou světelnost.

 

ULTRAGON 19-35 3,5-4,5
Počet optických členů      skupin 13/11
Světelnost       3,5-4,5
Úhel zobrazení  97,8°-66,3°
Nejmenší vzdálenost  ostření 0,5metru
Nejmenší clona 19-27
Průměr filtru 77 mm
Hmotnost 300 gramů
Cena zhruba 8000 Kč

Tento ultraširoký zoom je určitě  tím nejlepším co kolekce Voigtländeru nabízí. Má velmi dobré  optické i mechanické vlastnosti srovnatelné  i s mnohem dražší konkurencí . Je na tom velmi dobře v této kategorii i se světelností. Jeho cena je oproti konkurenci až na malé výjimky  několikanásobně nižší. Kontrolní snímky jsme  zvětšovali na velikost 18x24 cm. I při tomto zvětšení  byla ve střední části snímku velmi dobrá kvalita, překvapivě dobrá byla i v krajích (tedy tam, kde takřka standardně u levnějších objektivů bývá špatná). Již při zaclonění na clonu 5,6 byla velmi dobrá v celé ploše zvětšeniny. Také kontrast a brilance obrazu byla velmi  dobrá. Podle našeho názoru je tento super široký zoom  ve své cenové kategorii zcela bezkonkurenční.  V našem hodnocení získal ocenění  Vynikající poměr cena výkon. Je jej možno doporučit bez váhání i nejnáročnějším fotoamatérům. Jde   použít i pro profesionální účely a to  především  díky  jeho dobrým optickým i mechanickým vlastnostem. Pouze tvrdé každodenní nasazení je otázkou, a to vzhledem ke značnému  použití tvrzených plastů. Ostatně to je problém i valné většiny  podstatně dražších objektivů, protože dnes se celokovové konstrukce používají  jen u  těch  nejdražších objektivů. 

My jsme hodnotili pouze „subjektivně vizuálním porovnáním  kvality zhotovených  snímků. Jako referenční, zvláště v oblasti objektivních technických hodnot jsme pro náš test  použili výsledky testu německého  fotoMAGAZINU 8/98 . V něm byl  ULTRAGON 19-35 3,5-4,5 oceněn čtyřmi hvězdičkami s verdiktem velmi dobrý.  V souhrnném srovnání s konkurencí  ve fotoMagazinu 1/2000 special si vedl také více než zdatně. Konkrétně pak obdržel  8,6 bodů (z 10 možných) za optické vlastnosti a 8,2 (z 10 možných) za vlastnosti mechanické. Zajímavé je, že z padesáti sedmi objektivů v kategorii AF širokoúhlý a standardní zoom jich mělo  23  horší optické  vlastnosti, než náš testovaný Ultragon. To by nebylo až tak zajímavé, kdyby dvacet tři testovaných objektivů  nestálo 1000 DM či více. Z toho šest jich bylo za více než 3000 DM.  Ještě lépe vychází srovnání přímo v kategorii super široký zoom, jehož je svým rozsahem 19-35 mm typickým představitelem. Právě zde byl patrný výrazný rozdíl mezi cenou Ulragonu a objektivy s obdobnými vlastnostmi, které  stály v průměru dvakrát až třikrát více.

Ultron  28-105  2,8-3,8
Počet optických členů      skupin 15/13
Světelnost  2,8-3,8
Úhel zobrazení 75°- 23°
Nejmenší vzdálenost 0,5metru
Nejmenší clona 22-32
Průměr filtru 72 mm
Hmotnost 437 gramů
Cena zhruba 8000 Kč

Velmi univerzální objektiv, který doporučuji především jako „první“ objektiv. Obsahuje klasický „širokáč“, se kterým bez problému zvládnete většinu i stísněných interiérů. Sto pět milimetrů na druhé straně jeho spektra umožňuje nejen zhotovení portrétů, ale poslouží i jako „mírný“ teleobjektiv. Jeho výhodou oproti jiným cenově výhodným standardním zoomům je především dobrá světelnost. Dostatek světla je potřeba především širokém módu a „ 28-2,8 je klasika i pro profi. Naopak teleobjektiv použijeme spíše v exteriéru a tam už na nějaké té cloně až zas tak moc nezáleží. Je vynikající alternativou nejen když chceme pro začátek koupit pouze jeden objektiv, ale i v případě, že se  nechceme nebo nemůžeme s velkým příslušenstvím  „vláčet“.
Také tento objektiv je kvalitní opticky i mechanicky i když jeho výsledky jsou o  trochu horší  než vykazuje jeho super široký kolega.  Zatímco v oblasti 28 mm a 50 mm je ostrost obrazu velmi dobrá při plném teleobjektivu měl námi testovaný  vzorek trochu snížený kontrast a brilanci. I to však v míře, která je z hlediska praktického používání zcela zanedbatelná. I tento objektiv má vynikající poměr cena výkon a za necelých osm tisíc Kč je doslova „ternem“ pro ty, kteří žádají velmi dobrý výkon komfortní práci. V kombinaci s dobrou moderní AF zrcadlovkou je je to řešení pro ty, kteří žádají vysoký výkon a pokud možno co nejmenší finanční náklady.
Hodnocení fotoMAGAZINU dopadlo takto. Také Ultron  28-105  2,8-3,8 dostal  „čtyři hvězdy“ a ocenění  velmi dobrý. Jednotlivá hodnocení  7,8 za optické vlastnosti a  8,2 za vlastnosti mechanické, je sice o něco horší, nicméně stále ještě je to veliký úspěch a vzhledem k cenové relaci o to více . Jak radí fotoMagazin  tento objektiv je výborným tipem pro spořivé.

                                                                   Petr Řezáč