Dětské kluby na rodinné dovolené

Možná jste ještě o možnosti dětského klubu na vaší zahraniční dovolené neslyšeli. Co to vlastně je? Jednoduše by se dalo říci, že je to služba, kterou některé cestovní kanceláře připravují pro své klienty, konkrétně pro rodiny s dětmi. Tato služba je poskytována v některých hotelích, je zdarma a může velmi zpříjemnit vaši dovolenou. Dětské kluby se mohou postarat v určitých časových úsecích o vaše děti, zabaví je, děti si snadněji najdou nové kamarády a rodiče si mohou někdy užít klidné chvíle bez dětí, či se naopak s nimi mohou účastnit různých her. 

V České republice není mnoho cestovních kanceláří, které dětské kluby v hotelích, kam vozí své klienty, provozují. My jsme vybrali ty nejznámější a v našem testu jsme porovnali jejich nabídku z této oblasti. Nejedná se tedy o náš klasický test, ve kterém každý konkrétní produkt uživatelsky testujeme. V tomto testu jsme nehodnotili konkrétní práci animátorů s dětmi v klubech, ale sledovali jsme nabídky cestovních kanceláří.

Co nás zajímalo

Především to, jaký program kluby nabízejí, zda se od cestovních kanceláří dozvíte již před objednáním zájezdu, co můžete očekávat. Jestli se dětem věnují čeští animátoři a v jakých časových úsecích během dne a také zda kluby fungují jen v době prázdnin nebo i mimo toto období. Některé rodiny preferují určité formy stravování, tak nás zajímala i šíře nabídky z této oblasti. Tedy to zda je možné objednat v hotelu jídlo jen formou all inclusive, nebo jsou možné i jiné varianty, třeba jen polopenze nebo i jen snídaně. Sledovali jsme i kategorie hotelů a samozřejmě počet klubů, které cestovní kanceláře provozují a různorodost destinací. Některé cestovní kanceláře provozují i kluby pro dospělé, které se věnují spíše sportovním aktivitám. V testu jsme se jimi sice nezabývali, ale jejich počet můžete najít v tabulce.

Programy v dětských klubech

Program je velmi důležitý. Pokud je nezajímavý, tak děti nebudou mít zájem se klubového programu zúčastnit, což by byla škoda. Většina kanceláří nabízí standardní programy – jednoduché hry, cvičení a soutěže. K dispozici je většinou jeden, maximálně dva čeští animátoři. Z tohoto standardu se vymykají dvě cestovní kanceláře. CK Fischer a Alexanria. Obě mají k dispozici tým animátorů, který se dětem věnuje prakticky v průběhu celého dne. U obou kanceláří se také před objednáním zájezdu dozvíte, jaký program a jaké hry se pro děti připravují. U CK Fischer nás navíc zaujalo, že každý rok týmy pro děti připravují tématické hry, a to pro každý rok jiné. Letos je to například sportovní Funtaziáda 2011, která je inspirována olympiádou. Děti dle svých možností sportují, vyhrávají ceny, nechybí zde ani vlastní hymna. Zde si umíme představit, že se sem děti budou chtít vracet a budou se těšit na nové hry. Tato cestovní kancelář má nestandardně ve své nabídce i zimní dětské kluby, kde se dětem věnují i lyžařští instruktoři.

Exim tours

Název klubu: Mango club
Počet dětských klubů: 12 x
V hotelech: 3*
– 5*
Věk dětí: 3-15
Kluby pro dospělé: ne
Zimní kluby: ne

U této cestovní kanceláře je trochu obtížnější nalézt hotely s dětskými kluby. V katalogu jsme jejich seznam neobjevili, bylo nutné prolistovat kompletní katalogy a nalézt jednotlivé hotely s logem klubu a na webových stranách se jejich seznam hledá poměrně obtížně. Nicméně s pomocí pracovníka cestovní kanceláře jsme nakonec seznam objevili, jedná se celkem o 12 klubů.  Zde naleznete kluby v sedmi destinacích – v Řecku na ostrovech Kos, Rhodos a Krétě, v Turecku, Mallorce, Egyptě a v Maroku. Mnoho informací se nám o klubech Mango získat nepodařilo. Exim sám v katalogu uvádí, že k dispozici jsou proškolení animátoři a nejen děti zažijí plno zábavy a her. Jaké hry a jaký program je připraven jsme se nedozvěděli, prý se více klienti dozví v hotelu samotném. Tato informace nás tedy příliš neuspokojila

Zde jsou dětské kluby převážně ve 4-5* hotelích se stravu all inclusive, někde je možné vybrat i polopenzi. Zvýhodněné nabídky pro zájezd s dětmi zdarma jsou již téměř všude vyprodány

Výhody: počet klubů
Nevýhody: před odjezdem málo informací, obtížnější nalezení hotelů s kluby
Hodnocení:   uspokojivý  

----------------------------------------------------------------------------------------

Cestovní kancelář Fischer

Název klubu: Funtazie klub
Počet dětských klubů: 14 x
V hotelech: 3*
– 5*
Věk dětí: 4-16
Kluby pro dospělé: 7 x
Zimní kluby: ano

Funtazie kluby můžete najít celkem v 10 destinacích.  Mallorce, Ibize, Fuerteventuře, Kypru, Rhodosu, Kosu, Krétě, Gran Canarii ,Turecku, Egyptě. Nově letos cestovní kancelář otevřela i zimní kluby v Alpách – Rakousku a Itálii, kde se děti mohou zdokonalit i v lyžování. Cestovní kancelář Fischer je jedinou cestovní kanceláří na českém trhu, která nabízí klubové aktivity i v zimním období.
Výhodou letních klubů s českými animátory je zde i to, že nefungují pouze v hlavní sezoně, ale v některých oblastech jsou otevřeny již od 1. května do 31. října. Pro každý rok jsou také připravena různá témata letních her.  V minulých letech to byly například hry v pirátském nebo indiánském duchu, pro letošek je to olympiáda a různé sportovní disciplíny. Klub Funtazie má i vlastní hymnu. Malí soutěžící dostávají dárky a odměny. Dětské kluby jsou z největší části otevřeny v hotelích 4
* a 5*, se všemi druhy stravování (i bez), takže si vybere každý. Chválíme i snadnost orientace na webových stranách i v separátním  katalogu, kde snadno hotely s dětskými kluby naleznete, i to, že můžete v rámci včasného nákupu zájezdu jet s 1. dítětem zdarma a druhým se slevou.

Výhody: velký počet destinací, tématické zaměření her, jasný program již při zakoupení zájezdu, tým animátorů, otevřeny i mimo hlavní sezonu, hymna, i zimní kluby s výukou lyžování, všechny typy stravování,
Nevýhody: Omezený počet dětí v klubu –  max. 25 dětí
Hodnocení:               vítěz testu 

------------------------------------------------------------------------------------

Firo tour

Název klubu: Firáček
Dětské kluby: 7 x
V hotelech: 3
* – 5*
Věk dětí: 4-12
Kluby pro dospělé: ne
Zimní kluby: ne

Klub Firáček zajišťuje pro děti program s českými animátory v 7 hotelech v šesti destinacích. V Turecku, v Řecku na ostrovech Zakyntos a Rhodos a v Tunisku na Djerbě. Animátoři s dětmi hrají různé hry. Tématický program připravován není. Do Firáčku lze umístit děti od 4 do 12 let, což je nejnižší věková hranice ze sledovaných klubů. Konkrétní dětský program se zde předem také nedozvíte, bližší informace jsou k dispozici v hotelích. V tištěných katalozích hotely s dětskými kluby naleznete snadno, zato na internetových stranách se nám to nepodařilo. Kluby fungují v období letních prázdnin, takže při zájezdu mimo sezonu s nimi nepočítejte. I zde můžete vybrat hotel kategorie od 3 do 5 hvězd, většinou se stravou all inclusive. Výhodou u této cestovní kanceláře je, že lze objednat do konce února zájezd se zvýhodněnou cenou 99 Kč za dítě. I zde nás mrzelo, že jsme nemohli získat podrobnější informace o činnosti klubů a formě připravovaného programu pro děti. Z toho co jsme se dozvěděli, tak se jedná spíše o jednodušší hry, soutěže a zábavu.

Výhody: snadné hledání klubu v tištěném katalogu,
Nevýhody: menší počet klubů i destinací, bez tematických programů, nižší věk dětí, jen v období prázdnin
Hodnocení:    dobrý  

----------------------------------------------------------------------------

Čedok

Název klubu: Dětský klub Čedok
Počet dětských klubů: 3 x
V hotelech: 3*
–4*
Věk dětí: 4-12
Kluby pro dospělé: ne
Zimní kluby: ne

Čedok nabízí pouze 3 dětské kluby. Dva ve tříhvězdičkových hotelích v Bulharsku a jeden ve čtyřhvězdičkovém hotelu v Řecku na Krétě. Využít je mohou děti od 4 do 12 let.  V klubu je přítomen český animátor, který se dětem věnuje, hrají jednoduché hry a sportují. Informace o tom, jaký konkrétní program je k dispozici se na pobočkách cestovní kanceláře přímo nedozvíte. V katalogu jsou hotely s dětskými kluby vypsány, na internetových stranách žádné informace nenajdete, pouze až když objednáváte konkrétní hotel. Poté je na stránce uvedeno, že zde je dětský klub k dispozici. V Bulharsku jsou hotely s kluby, kde můžete zvolit stravování ve formě polopenze, či jen se snídaní, v Řecku je v nabídce hotel s all inclusive. Kluby fungují v období letních prázdnin, chybí nabídka v oblasti pětihvězdičkového hotelu. Zájezdy se slevou pro děti lze objednat. U této cestovní kanceláře je ale vidět, že dětské kluby zde rozhodně nejsou prioritou. V Bulharsku se jedná o hotely pro méně náročnou klientelu. Vzhledem k tomu, že se jedná o velkou cestovní kancelář, tak zde nás překvapilo, že dětským klubům a programům pro děti není věnována moc velká pozornost. Nicméně ve všech hotelích je možné objednat pobyt pro dítě se slevou.

Výhody: hotely s kluby jsou v nabídce
Nevýhody: malý počet klubů, nejasný program, chybí hotel v 5* kategorii, pouze do 12 let, jen v době prázdnin
Hodnocení: uspokojivý  

------------------------------------------------------------------------

Alexandria

Název klubu: Dětský klub Alexandria
Dětské kluby: 10 x
V hotelech: 3
* – 5*
Věk dětí: 3-14
Kluby pro dospělé: 9x
Zimní kluby: ne

V této cestovní kanceláři je vidět, že dětský klub považují za důležitou součást dovolené. Informace naleznete jak v katalogu, tak i na internetových stranách bez problému. Kluby fungují v šesti destinacích v deseti hotelech, většinou klubových. Děti se zde s českými animátory mohou zabavit v Bulharsku, na řeckých ostrovech, či jednom hotelu na turecké riviéře. Rodiče mohou vybírat z různých kategorií hotelů. Výhodou je, že se dozvíte předem časový harmonogram i rámcový program klubu. O děti se stará tým animátorů, který vymýšlí různé hry, soutěže, dělá večerní diskotéky. Tématicky zaměřené hry pro každý rok jiné zde sice nemají, ale program vypadá zajímavě. Různých her, které se neodehrávají pouze v hotelu se mohou zúčastnit i dospělí. Kluby jsou otevřeny pro děti od 3 do 14 ti let a využít je mohou i klienti cestovní kanceláře, kteří nejsou ubytováni přímo v hotelu s klubem. Děti jsou rozděleny do skupin podle věkové kategorie. Kluby fungují od poloviny června do poloviny září. I zde mohou děti cestovat za zvýhodněné ceny.

Výhody: zajímavý program, týmy animátorů, jasné informace
Nevýhody: menší počet destinací
Hodnocení: velmi dobrý  

-------------------------------------------------------------------------------------------

Blue Style

Název klubu: Croco Club
Počet dětských klubů: 6 x
V hotelech: 3,5* - 5*
Věk dětí: 3-14
Kluby pro dospělé i děti: 17
Zimní kluby: ne

Tato cestovní kancelář nabízí speciálně 6 dětských klubů Croco v Egyptě, Tunisu a v Turecku. Děti se ale mohou účastnit i programů v klubech Blue, které jsou určené i dospělým. Ty jsou i v Řecku. V Blue klubech je český animátor ale přítomen jen někdy, některé programy probíhají s hotelovými animátory v jiném jazyce. Blue kluby nejsou zaměřené na dětské programy, ale děti se jich mohou účastnit. Naopak v Croco kluby jsou zaměřeny na děti a účastnit se mohou i dospělí. Zde již čeští proškolení animátoři přítomni jsou, ale cestovní kancelář upozorňuje, že část programu může probíhat i v jiném světovém jazyce. Pro děti jsou připravené sportovní hry, soutěže, turnaje i kreativní práce, kvízy, odměny, dárky a překvapení. Bližší informace o programech jsme nedozvěděli ani v pobočkách kanceláře, k dispozici jsou jen katalogové informace. Ty udávají, že v každém hotelu mohou probíhat programy jinak. Z informací, které jsme od cestovní kanceláře získali jako běžný zákazník, to na nás působí, tak, že tato kancelář v zábavních programech více spolupracuje s místními hotelovými animátory.  Dětské kluby jsou provozovány v hotelech s formou stravy all inclusive.

Výhody: větší počet klubů, snadné vyhledání hotelů v katalogu i internetových stranách
Nevýhody: program se někdy i ve světových jazycích, dětské kluby jen v hotelích se stravou all inklusive, ne zcela jasný program
Hodnocení:    dobrý

Olga Kábová     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

         Z obsahu