automobily | sport |  hobby I letecká doprava | počítače | zahradní technika | energie | bílá technika  | scooter life | lodě | mobiltest | travel test | 

          

 

 

 

 

 

Díváte se digitálně?  Díl 4.

Digitální receivery

Král komfortu Kaon KTSC N550 H2 COMBO

Chcete-li sledovat digitální televizi, musíte si nejdříve ujasnit zdali chcete přijímat pozemní vysílání či satelitní, jestli chcete mít možnost dívat se pouze on line, či zda chcete nebo potřebujete pořizovat záznam. Máte ale i druhou možnost, koupit si Kaon N550 combo. Ten má jednu zásadní výhodu, umí totiž vše řečené, navíc pak nahrává až šest programů současně a tudíž vám ušetří dlouhé přemýšlení co že je pro vás nejlepší. 

 

Řešení bez kompromisů

Aby náhodou nedošlo k nedorozumění tedy to co bylo řečeno v úvodu platí pouze tehdy, máte li k dispozici signál pozemního digitálního vysílání DVB-T. Tedy v Praze, ve velké části Středočeského kraje,  v některých případech i podstatně dále, nutno vyzkoušet, v Brně a okolí a v nejbližší budoucnosti /snad již v únoru/ v oblasti Ostravy.

Jedním z hlavních důvodů proč právě v České republice je combo tak důležité, je absence Novy na satelitu. Tedy přesněji, žádný satelitní přijímač vám  nezajistí její příjem, protože na rozdíl třeba od sousedního Slovenska, kde všechny hlavní stanice mají mimo pozemního i satelitní vysílání, Nova jej  komerčně nevyužívá /pouze k transportním účelům pro kabelové televize/. Čímž paradoxně značně pomáhá k hojnému rozšíření pozemního digitálního vysílání. Je totiž více než jasné, že kdyby právě tato mezi diváky velmi oblíbená stanice nechyběla na satelitu, motivace mnohých k pořízení DBV-T by se výrazně snížila. To je však u comba úplně jedno, protože z obou zdrojů to ve zmíněných lokalitách bez problémů zvládnete. Ten kdo si již zvykl na komfort  digitálu se jen těžce smiřuje s jedním nebo více programy přijímanými analogově.    

Jak to funguje

Pomocí Kaonu N550 Combo můžete, pakliže parabolu doplníte motorem, používat tisíce volných kanálů na všech u nás dostupných satelitech. Jednotlivé satelity se po nastavení toho prvního /Hotbird nebo Astra 1/ mohou naladit automaticky, protože přístroj je vybaven systémem USALS, jež po zadání najde další satelity sám. Dva volné CI sloty umožní  dekódování programů. Při zakoupení patřičných dekódovacích karet, je pak možno používat  desítky či stovky těch nejoblíbenějších zakódovaných stanic. Například CzechLink za zhruba 2500Kč a SlovakLink za  2900 Kč, v obou případech jednorázově. /O této problematice píšeme na jiném místě./ Poté co si karty aktivujete, máte k dispozici  všechny  české a slovenské programy kromě Novy.  Tedy Primu, ČT1, ČT2, ČT24, Óčko, TOP TV a od února i ČT4 sport, zatím i FilmBOX. Za poplatek  je k mání Galaxie Sport 1190 Kč a  CS film za 999 Kč  či 2189 za oba programy ročně. Ze slovenských televizí je k dispozici Markíza, JOJ, STV1,STV2, TA3 či Nautik TV /doufám, že jsem na  nic nezapomněl/. V DBV-T máte momentálně k dispozici multiplex A -  ČT1, ČT2, ČT24, od února ČT4 sport,  v prozatímně experimentálním  multiplexu B  pak  Primu, Óčko, TOP TV a od února pravděpodobně slovenskou TA3 . Většinu českých stanic máte tak „dublovaných“, což je výborné nejen v případě poruchy či výpadku, ale například pro nahrávání v MultiVideu, což v zápětí vysvětlím.

Dva Tunery a MultiVideo

Kromě výrazně dražšího multimediálního centra Kaon 1000 combo je „pětsetpadesátka“ jediným digitálním přístrojem na světě, který může najednou nahrávat až šest programů s tím, že na jeden z nich se můžete současně dívat nebo jeden přehrávat. Je až nepochopitelné, že tuto vynikající technologii používá zatím pouze jenom Kaon jako jediný. I když se tento systém řídí určitými pravidly, které za jistých okolností mohou počet současně nahrávaných  programů snížit, nic podobně výborného jsem v této oblasti zatím neviděl. Omezení jsou pouze ve dvou případech. Jedním je maximální tok dat. Tedy případ, že by všechny nahrávané programy byly vysílány v maximálním datovém toku /to ale není obvyklé/, což by nestíhal harddisk. Druhým  logickým omezením je  příjem z různých satelitů zároveň, což zcela logicky nejde, protože za normálních podmínek máte jednu parabolu s jedním motorem a tudíž lze nahrávat právě z toho jednoho satelitu, na kterém právě jste. Tady je velká výhoda nejen konstrukce se dvěma tunery, ale především comba. V praxi jste připraveni skoro na všechno. Vezměme například  hypotetickou možnost, že by na multiplexu A byly zároveň úžasné programy na ČT1, ČT,2 i Nově, v tu  samou dobu skvělý program na Primě na multiplexu B a zároveň nemůžete propásnout třeba finálové utkání na Eurosportu na Astře. Žádný problém. Postupně si například zapnete nahrávání na obou pozemních multiplexech a pak se klidně zároveň přepnete na sledování Eurosportu. Samozřejmě kombinací existuje nepřeberné množství. Jednou z dalších možností je  monitorování. Tedy jeden z návodů jak ztratit co nejméně času a zároveň vidět vše co je pro nás přínosné. Tedy například nahráváme zprávy na několika programech zároveň a později si prohlédneme pouze ty nejzajímavější. Což samozřejmě může platit i o programech.

Aby bylo možno se orientovat, které programy kdy jdou dále přiřadit do multinahrávání, jsou zvýrazněny ty, které ještě jdou v menu, čímž má uživatel vždy perfektní přehled.

Ovládání, software

Jestliže platí, že ovládání je tím lepší, čím je intuitivnější, pak i v této oblasti je „pětsetpadesátka“ velmi zdařilá. K drtivé většině úkonů není potřeba návod. Vše lze logicky odvodit z menu. Ke zvýšení komfortu přispívá i možnost společného menu pro satelitní i pozemní vysílání, tedy vše ovládat z jednoho místa. Snad jediné co mohlo být zpracováno lépe je programový průvodce. Ten zrovna komfortem nevyniká a třeba proti takovému Humaxu  má co dohánět.  Velkou výhodou naopak je přesná kontrola síly a kvality signálu, což bohužel u konkurenčních přístrojů zdaleka samozřejmé není. Dálkové ovládání bez problémů, je na něm vše co je potřeba, není sice designově vybočující nicméně účelné a přehledné. K jeho funkčnosti jsme neměli sebemenších připomínek.

Připojení, hardware

Jak již  bylo řečeno „pětsetpadesátka“ je dvoutunerová  vybavená specielním progresivním chipsetem EMMA 2 umožňujícím nahrávání několika programů současně. K připojením s okolím používá dva scarty, 1 x video cinch 2x audio cinch i  S-video . Kromě klasického propojení zvukových kanálů je možno použít i propojení . Pro upgrade software se používá RS 232. S počítači komunikuje přes USB port. Harddisk s nahrávkami je možno načíst na PC  a dále upravovat. Přístroj se prodává s harddiskem, nebo je možno jej zakoupit zvlášť. 

      

Nahrávání a zpracování videa

S uloženými daty lze nakládat několika způsoby. Na  osmdesáti až sto třiceti giga velké disky  je možno uchovávat  značné množství programu. Nejjednodušší je, když je nechcete mít v archivu „věčně“. Systém „nabažím se, smažu udělám si místo pro nové“ je nejjednodušší a obrovsky rychlý. Méně rychlé a komfortní je, když se rozhodnete data dále zpracovávat například až po DVD. Kaon tak jako i ostatní výrobci používá svůj transportní datový tok, který ač se jedná principielně o mpeg  není bez úpravy dále použitelný. Nejdříve je tedy nutno přes USB přesunout data z „hardu“ Kaonu na „hard“ PC, což je samozřejmě díky velkému objemu několika giga značně pomalé. Poté si z “netu“ stáhneme některou z demoverzí převodního programu  a celý soubor přepočítáme do klasického mpegu. Nyní program sestříháme,  posléze výsledek „nalijeme“ do vypalovačky a vytvoříme DVD.Tento systém má jeden pro mne zcela neakceptovatelný zádrhel. Všechno je to nesmírně pomalé uživatelsky nepřítulné a v přímém rozporu s jinak velmi komfortním Kaonem.  Dostat sestříhaný film bez reklam do nějakého klasického mpegu je opravdu vykoupeno větším úsilím. Je však i možnost druhá. Je finančně náročnější, ale má mnoho výhod.
Ať si kdo chce co chce říká, já ctím starou zásadu,  že síla je v jednoduchosti a proto jsme vyzkoušeli jednu sice zdánlivě principielně pochybenou metodu, která se však ukázala pro praxi jako velmi dobrá.
Zjednodušeně. Je  všeobecně známo, že zatímco  kopírujete digitálně 1:1 je kvalita identická, pakliže se přepočítává je logicky horší a teoreticky naprosto nejhorší je převádět několikrát video digitální na analogové a obráceně. Kdyby mi  někdo dříve tento postup navrhoval, tak by se mi asi „protáčely panenky“. Vzít digitální video, přes scart jej převést do analogu a vzápětí jej znovu zdigitalizovat,  je v podstatě „barbarství“.
Jak se ukázalo, teorie je jedna věc, praxe druhá.  
Využili jsme  toho, že digitální zobrazení při dostatečném toku je tak kvalitní, že může posloužit jako „master“ s dostatečnou rezervou. Jak se ukázalo tak velkou, že přepsání  hardu Kaonu na Hard digitálního videa Yamada pomocí scartu snížilo kvalitu zcela minimálně, zvláště když se přepisovalo v „plné kvalitě“. Velkou roli zde pravděpodobně hrají  kvalitní analogové a digitální převodníky v obou přístrojích.
Pro detailnější posouzení výsledků jsme kromě klasické TV a LCD TV použili i projektor, kde veškeré nedostatky jsou ještě zřetelnější.  Digitální videorekordér Yamada 9 100 /zhruba 10 000Kč/ jsme použili  pro jeho velmi dobrý poměr cena výkon. Ke  Kaonu jako zdroji jsme  Yamadu připojili klasicky jako běžné video. Tuner jsme použili samozřejmě z Kaonu /Yamada má vlastní analogový/. Poté jsme, tak jak již bylo řečeno, přes scart  online převedli připravený program z hardisku Kaonu na „hard“ Yamady. V tomto okamžiku jsme získali plnohodnotný mpeg. Jeho střih na Yamadě je již extrémně snadný  a přepsání na DVD je záležitostí pár minut. Celková ztráta  kvality výsledného produktu oproti klasickému přepočítávání je alespoň dle našeho názoru tak malá, že oproti získanému času a komfortu je zcela zanedbatelná. Snad jedinou nevýhodou tohoto řešení je cena této kombinace. Když však porovnáme co vše a jak lze takto dělat zdaleka to není tak špatné. 

Závěrem

Kaon KTSC N550 H2 COMBO stojí kolem 14 000Kč harddisk zhruba 16000 Kč. I když tento obnos není zanedbatelný, dostanete za něj zákazník vynikajícího komfortního pomocníka,  který zatím kromě svého vlastního dražšího „bratra“ nemá nejen na našem trhu adekvátní konkurenci. A co se týká ceny, tak rozhodně není vysoká především proto, že existuje mnoho konkurenčních modelů, které stojí jen o málo méně, avšak jsou podstatně, podstatně „slabší“ než je „pětsetpadesátka“. V kombinaci s Yamadou 9100 pak zhruba  za 25 000 Kč  zákazník dostane digitální centrum, se kterým zvládne rychle a komfortně  všechny potřebné úkoly. 

                                                                                               Petr Řezáč