automobily | sport |  hobby I letecká doprava | počítače | zahradní technika | energie | bílá technika  | scooter life | lodě | mobiltest | travel test | 

          

 

 

Díváte se digitálně?  Díl 2.

Satelit nebo DVB-T ?

Díl 2. Satelitní příjem

Oproti pozemnímu digitálnímu příjmu je zajímavý především svým obrovským rozsahem programové nabídky, která podle použité techniky může být i několik tisíc programů. Kromě  českých či slovenských TV programů distribuovaných společnostmi Czech link a Slovak link máte k dispozici vše, od sportovních programů až po přírodovědné, či ryze zpravodajské. Nevýhodou je trochu vyšší pořizovací cena, trochu náročnější montáž a zvláště ve městech může činit problémy i umístění paraboly. Satelitní anténa je totiž objemnější a náročnější na prostor  než antény klasické.  K tomu, aby systém fungoval musí být také umístěna do přímé „viditelnosti“ vybraného satelitu.   Naopak na rozdíl od DVB-T  můžete DVB-S instalovat v jakémkoliv místě republiky, aniž by bylo nutno přemýšlet o tom, zdali k vám  ještě „dosáhne“ experimentální vysílání z Prahy,  jak tomu je v pozemním digitálním vysílání v současnosti.

Umístění paraboly by však nemělo být v žádném případě problémem neřešitelným. Když nemáte volný výhled na jižní stranu, kde je  možno zachytit nejširší škálu oblíbených satelitů /od východních až po západní/ nezbude než umístit anténu na střechu, kde již většinou problémy nejsou, pakliže nebydlíte například v prvním patře mrakodrapu.

Hitem je  Czech link a Slovak link

Přestože satelitní TV nabízí tisíce programů, je zcela logické, že největší zájem je v našich krajích o české, případně slovenské programy. Většina z nich je zakódovaná v CryptoWorksu a jdou sledovat pouze pomocí  karet Czech link a Slovak link, které tyto programy odkódují. Konkrétně je to tak, že na CzechLinku je to ČT1, ČT2  a Prima, které jsou po zaplacení karty a prokázání zaplacení TV poplatků již dále zdarma. 24 hodin a Óčko jsou zcela zdarma a nemusíte mít ani kartu. Naopak Nova si na satelity „ nehraje“ a nedá se zde přijímat vůbec, což samozřejmě „v očích“ některých diváků celý projekt trochu ochuzuje. Další české programy jako například Galaxie sport, či CS film si můžete k balíčku Czech link ještě doplatit. Obdobné podmínky jsou také u  stále  populárnějších slovenských televizí. Zatím z těch nejzajímavějších jsou zcela bezplatné JOJ,TA3, a Nautic. Jojka byla  dokonce v těchto dnech zařazena na stejný satelit, kde je CzechLink i SlovakLink, zatímco dříve byla pouze na satelitu Thor společně s Nauticem. Pakliže platíte na Slovensku TV poplatky, je to obdobné jako v Česku, pakliže nikoliv, SlovakLink vám na požádání odblokuje pouze TV Markíza. Naše prozatímní testy ukázaly, že slovenský balíček je pro českého diváka velmi zajímavý především díky kvalitní programové skladbě. Také TV JOJ /sesterská stanice TV Nova/, která je zatím volně šířená, je obohacením. Zde nás v poslední době zaujal především projekt Milionový tanec, který svým strhujícím nasazením, dramaturgií i  bezprostředností výrazně dle našeho názoru převýšil obdobné formáty konkurenčních TV.

Satelitní příjem nemusí být drahý

Přestože pořizovací náklady na satelitní příjem jsou vyšší než částka, kterou vydáte na pozemní digitální příjem, nemusí být rozdíl nikterak vysoký. Jedním z největších hitů v této oblasti je satelitní komplex firmy  Trade & Technology za 5999Kč. Obsahuje přijímač ORSAT 200+ k tomu kartu Czech Link,  80cm parabolu a LNB. Komplet je určen pro příjem českých programů paketu Czech Link a mimo to i stovek dalších nekódovaných programů. Z nich je pravděpodobně největším lákadlem již zmíněný JOJ, který nedávno obohatil Eurobird1 na 28,2°E, kde je společně s CzechLinkem a SlovakLinkem. Slovenský „balíček“  je nutno si  přikoupit zvlášť,  karta stojí 3290 Kč. Není ani nutno zdůrazňovat, že komplet je výrazně levnější, než kdyby jste jednotlivé díly kupovali samostatně. Když pak odečtete obvyklou cenu LNB, karty a paraboly, zjistíte, že vlastní satelitní přijímač máte za pár korun.

To však zdaleka neznamená, že by měl být horší než ostatní přijímače ba právě naopak. I ve třídě 4500 Kč, za co se samostatně prodává, patří Orsat 200+ k tomu nejlepšímu, co lze za tuto částku koupit. Kromě slotu pro CryptoWorksovou kartu má i dva  sloty pro CA moduly pro další dekodovací adaptéry. Kvalitní a komfortní ovladací program v češtině příjemně překvapí a pomůže vám se s přístrojem velmi brzy „skamarádit“. Také vstupy jsou na úrovni  střední či vyšší střední třídy. Tedy konkrétně 2x scart , 1x  cynch, S-video, digitální výstup zvuku a RS232  pro aktualizaci softwaru. Dálkové ovládání je dobře vybavené, nechybí zde nic podstatného a svým rozložením a filosofií  napomáhá k intuitivnímu ovládání. Zcela záměrně jsem vynechal kvalitu obrazu, která je výborná, leč to samo osobě je věc u digitálního satelitního příjmu zcela standardní a běžná. V případě, že časem zjistíte, že je vám již na jednom satelitu těsno a že si chcete rozšířit obzor o pár dalších „družic“ není nic snadnějšího. Orsat 200 + je vybaven systémem DiseqC 1.2, což znamená, že po tom co si koupíte patřičnou motorizaci, tedy motor, který posouvá parabolu mezi jednotlivými satelity  /nejlevnější stojí již pouhých 1600 Kč/,  budete schopni přijímat až několik tisíc programů v široké nabídce jednotlivých satelitů.

Široká nabídka

Satelitní nabídka je nesmírně pestrá a proto je pestrá i nabídka přístrojů. Obsahuje vše od nejlevnějších jednoduchých modelů až po ty, které jsou výborně vybaveny. Každý zákazník preferuje jiné vlastnosti a má také určitý způsob používání přístrojů. Pro značnou část uživatelů je naprosto nejdůležitější uživatelský komfort. Jiní naopak rádi zasahují a upravují výsledné vlastností. Proto mají jednotlivé modely obsáhlý rejstřík vlastností, které umožňující vysoký komfort, či se dají dodatečně přizpůsobit například přeprogramováním některých vlastností. V tomto směru je pravděpodobně nejdále Dream box 7020 postavený na Linuxu  a procesoru IBM. /Připravujeme samostatnou recenzi./ Některé modely mají kromě jiného i jiné funkce, které na první pohled s danou tématikou vůbec nesouvisí /například i hlídání objektů/. Ty pak dotyčné modely posouvají mezi  plnohodnotné domácí multimediální centra. Často je také součástí komfortních přijímačů  digitální rekordér. Špičkové modely umějí dokonce nahrávat zároveň i několik programů. Zatím se však tento hit v praxi používá  pouze u několika  korejských  Kaonů. Současný král všestrannosti, Kaon KTSC 550 H2 combo, nejen že tuto vlastnost má, ale je super všestranný  po všech stránkách. Navíc k tomu ještě tento model přijímá i pozemní DVB-T. Také Kaona „550“ představíme brzy samostatně v testu.

 

                                                                              Petr Řezáč