automobily | sport |  hobby I letecká doprava | počítače | zahradní technika | energie | bílá technika  | scooter life | lodě | mobiltest | travel test | 

          

 

 

 

 

 

Díváte se digitálně?  Díl 1.

Díl 1. DVB-T  

Máte doma „digitální  televizi“?  Mnoho lidí se mylně domnívá, že je to zatím zbytečný přepych v případě, že jim jdou kvalitně všechny čtyři celoplošné programy. Možnosti digitálního vysílání však výrazně převyšují to, na co jsme dnes u klasického analogového příjmu zvyklí. Kvalitní obraz bez duchů a kolísání je pouze samozřejmým základem. Další výhodou je například více programů, interaktivní služby či digitální nahrávání v originální kvalitě.  České digitální  vysílání je k dispozici jak satelitní /DVB-S/ tak pozemní /DBV-T/. Každé má své výhody a záleží jen na tom co si vyberete. 


Teprve digitální signál maximálně využívá vlastnosti LCD televizoru.

Satelit nebo DVB-T

Díl 1. DVB-T

Pořídit si pozemní digitální příjem může být výrazně levnější a jednodušší než instalování zařízení na příjem satelitní. Stačí si pouze opatřit jednoduchý  digitální přijímač tzv. Set Top Box. Ve většině případů postačí i původní anténa. V budoucnosti až bude pokrytí digitálního signálu dostatečně husté, pak to bude ještě jednodušší.  Příjem zajistí i jednoduchá prutová anténa, a to i například při jízdě v automobilu. V současnosti má však pozemní vysílání v ČR jednu zásadní vadu na kráse. Již několik let je v takzvaném zkušebním režimu, což v praxi znamená, že signál je pokusně vysílán pouze z několika pražských vysílačů a jednoho v oblasti Ostravy. Vysílání  v Brně jeho distributor pozastavil do doby, než budou zcela jasně určena pravidla, kdo kde a na co dostane licence na řádné vysílání. Nicméně naše redakce testovala i možnosti dálkového příjmu DVB-T. Byly jsme velmi příjemně překvapeni.  Podle našich zkušeností může být při použití některých televizních antén zajištěn signál i tam, kde podle map pokrytí by vůbec být neměl. S konkrétními výsledky a doporučením jednotlivých antén vás seznámíme v některých z dalších pokračování. 


Výrobky značky KAON a HUMAX patří v oboru k absolutní špičce, zvláště když jsou,
tak jako ty naše na snímku, doplněny o digitální nahrávání na harddisk.

K čemu je to dobré?

Proč zaměnit analogový příjem za digitální? Zajímavých důvodů pro diváky je dost. Pro lepší představu  si můžeme rozdělit historii digitálního vysílání v ČR  do dvou epoch se stěžejním  bodem 0, či  „bodem rozhodnutí“. Tedy dobou, kdy zákonodárci patřičným zákonem upřesní pravidla digitálního vysílání a Rada pro rozhlasové a televizní vysílání udělí standardní klasické licence. /Zatím jsou již mnoho let pouze dočasné na což jsou Češi díky historii poměrně dost alergičtí/. Již několik let tvrdí zainteresovaní, že by k zásadnímu obratu mohlo dojít již brzy v současné době vše nasvědčuje tomu, že oficiální digitální vysílání by mohlo být spuštěno někdy během druhé poloviny příštího roku. Optimisté se domnívají,  že pak současní digitální pionýři, kteří vysílají experimentálně již několik let  spolu s  ostatními novými provozovateli, vyprodukují již během prvního roku 18 až 20 celoplošných kanálů, ještě větší optimisté tvrdí, že by jich brzy mohlo být až 40.

Naopak LEMON 030-T patří v cenových relacích k těm nejlevnějším. I on však zaručuje vynikající obraz a výhody pozemního digitálního vysílání.


Ale i nyní, „v čase mínus X“, má digitální vysílání v současné podobě mnoho výhod. Základem je dobrá kvalita  bez zrnění a dalších analogových problémů, které zde z principu digitálního přenosu nemohou existovat. V digitálním přenosu jsou pouze dvě základní možnosti. Jedna, že obraz „je“, pak je velmi dobrý, nebo prostě není. Jediný problém nastane v okamžiku, když výrazně poklesne datový tok. Tehdy většinou pouze na pár sekund buď obraz kostičkuje či se zastaví. Naše dlouhodobé testy však nasvědčují tomu, že přesto, že jde o vysílání experimentální, takovéto jevy jsou velmi řídké, a to i při dálkovém příjmu.

Nesrovnatelný je také komfort přenosu. Programový průvodce vám /podle vybraného přístroje/ nabídne například krátký výtah ze sledovaného programu, provede vás televizním schématem  zvolených programů, nabídne vám také spuštění televize při zahájení programu, který vyberete.

Na většině míst v Praze stačí i podstatně jednodušší anténa a kromě toho odpadají i problémy s překrývajícími se signály na stejném kanálu. Zatím co u analogu  vysílání na stejném kanále ruší, u digitálu se sčítá a signál se zesiluje. Totéž platí i o odrazech. 

Váš LCD monitor můžete pouhým zapojením k digitálnímu tuneru proměnit v digitální televizor a vytvořit tak například příjemné pracoviště doma, či v kanceláři.

Zajímavé je například používání LCD televizorů. Zatímco obraz většiny klasických TV se nám dle subjektivního hlediska zdál při používání velmi kvalitního signálu v „analogovém“ provozu dobrý, u LCD nám většinou chybělo dostatek obrazových informací a obraz působil více méně hůře než u klasiky. To se zásadně změnilo právě při použití digitálního tuneru. Zde je obraz v rámci vysílaného obrazového toku velmi dobrý a samozřejmě se zhoršuje pouze při jeho snížení. Nemáte-li LCD či plasmu naprosto nevadí. Žádný nový TV nepotřebujete. Postačí vám pouze váš starý a Set Top Box, který je  k dispozici okolo 2000 Kč. Pakliže máte dostatečný signálbox pouze propojíte s anténou a TV a naladíte stanice. Toť vše. Připojit jde ke všem televizorům běžným anténním kabelem.  Pro dosažení lepší kvality je vhodné použít připojení Scart, S-video či RCA A/V cinch.   Existuje i varianta, kdy televizor nepotřebujete vůbec. Spolehlivě jej nahradí LCD i klasický monitor, který je vybaven například vstupem A/V cinch a doplněný aktivními bednami či jakýmkoliv zesilovačem.

Komfort, který umožňuje digitální vysílání je s klasikou naprosto nesrovnatelný. Například při nahrávání záznamu místo zdlouhavého a únavného nastavování pouze vyberete název pořadu. Vše ostatní udělá technika za vás.


Ze všech výhod nás však nejvíce  zaujala možnost digitálního nahrávání vybraných pořadů. To samozřejmě nelze u nejlevnějších modelů, avšak když si připlatíte stojí to za to. Ty nejlepší přístroje jsou schopné nahrávat několik programů zároveň v kvalitě jedna ku jedné s originálem. Právě některé z těchto skvělých „mašinek“ testujeme a brzy vás s výsledky seznámíme.

Také analýza stavu vašeho příjmu je na zcela jiné úrovni. Například zde vidíme, že nejen právě přijímáme multiplex Czech Digital Group s frekvencí a názvem přijímaného programu, ale zobrazuje se nám také úroveň signálu a také jeho kvalita.


Momentálně jsou v provozu vysílače DVB-T dvou společností v Praze a jedné v Ostravě. České radiokomunikace mají v provozu vysílače Praha-město 5 kW a  Praha-Cukrák 2,5 kW. K dispozici jsou ČT1, ČT2 ,TV Nova, Prima TV a Óčko. Pilotní projekt Czech Digital Group. Zahrnuje zmíněné programy mimo Óčka navíc má naopak TV Praha a ČT24. Ostravský vysílač je lokálního charakteru, je umístěn v Klimkovicích a má  výkon 9 dBW. Tady vysílají převážně vlastní produkci, která by v blízké budoucnosti měla být rozšířena o ČT 24. Vysílač Provozuje společnost B Plus TV a.s. 
 


Z hlediska vývoje je digitální vysílání naprosto jednoznačnou záležitostí a budoucnost tak jako i v některých dalších oborech s analogovou technologií nepočítá. Nejen proto, že  již po léta je celý televizní přenos od pořízení obrazu až po transport na vysílač veden v digitální podobě, kde se teprve převádí zcela zbytečně na analog, ale také například proto, že na frekvenci jednoho analogového kanálu se vejde 5 až 6 digitálních. A chceme-li podstatně více programů, pak by se v klasickém analogovém provedení již záhy výrazně nedostávalo volných frekvencí. Po svém globálním rozšíření změní TV výrazně i svůj charakter. Již brzy se očekává výrazný posun k interaktivitě. Divák tak bude například objednávat a využívat velké množství služeb přímo od svého TV.

                                                                              Petr Řezáč