automobily | sport |  hobby I letecká doprava | počítače | zahradní technika | energie | bílá technika  | scooter life | lodě | mobiltest | travel test | 

          

 

 

 

 

 

 

Digitální HD TV  přijímač TOPFIELD TF 7700 HTCI 

Všeuměl v krásném kabátě  – první dojmy

První co na zajímavém přístroji zaujme, je velmi působivý design.  Na černém matném eloxu jsou dva dominantní prvky. Podobně jako například u některých autorádií zde „vévodí“ obrysově podsvícený vypínač. Druhou dominantou je vlevo umístěný výrazný displej v azurovém odstínu. Tato jednoduchost s dobře  propracovaným  detailem je působivá.  Sloty pro případné karty a moduly  jsou umístěny vpravo pod jednoduchým  krytem. Na čelním panelu není  žádný zbytečný či rušivý prvek.

Vysoká kvalita a příprava na budoucnost

Vysoká kvalita obrazu a HDMI však nejsou  jedinou výraznou výhodou tohoto zařízení. Vzhledem k tomu, že umí pracovat s MPEG-2 i MPEG -4 včetně třech módů HD rozlišení, je jasné, že se jedná o model velmi nadčasový.  Je totiž jen velmi málo pravděpodobné, že by jakákoliv TV v Evropě přišla v blízkých letech s něčím, s čím tento Topfield neumí spolupracovat. Je to zařízení velmi univerzální i z jiného pohledu. Umožní vám například  propojit  váš  HD ready  TV ve vysokém rozlišení. K sledování TV vysílání vám však stačí nejen televizor, ale pouze i moderní monitor s vysokým rozlišením a vstupem  HDMI. Tento moderní systém propojení jednotlivých digitálních zařízení  má mnoho výhod. Kromě perfektního  obrazu přenáší také zvuk.

Dříve byl běžný monitor použitelný pro spolupráci s digitálními televizními přijímači   pouze  s použitím   převodníku  VGA/ S –video či VGA/kompozit. Přesto kvalita nebyla vždy zcela optimální.  Naopak u HDMI  monitorů s vysokým  rozlišením je  propojení  s HD Setoboxem  jako je TOPFIELD TF 7700 HTCI  standardní a kvalita obrazu je velmi dobrá nejen  v HD standardu.

Zlepšená kvalita i v běžném HD módu

Tento model neumí překvapit  pouze velmi kvalitním zobrazením HD.  Dnes,  kdy je HD vysílání v DVB-T u nás ještě v počátcích  (v současné době pouze TV Nova ve zkušebním vysílání),  umí si poradit,  a to je právě v současné době velmi důležité,  i s klasickým SD.  Běžné digitální vysílání  systém dopočítává podle specifického schématu o další body a zvyšuje tím kvalitu obrazu nad rámec standardu. Je to sice určité „pseudo“, nicméně pro lidské oko velmi přijatelný kompromis  tam, kde chybí  dostatek obrazových  informací  ve vysílaném signálu.

HD TV na televizoru či monitoru

Nejjednodušší je samozřejmě si koupit „hotovou“ digitální HD TV, či použít například TOPFIELD TF 7700 HTCI k TV, které sice mají obrazovku připravenou pro vysoké rozlišení, ale nemají zabudovaný obdobný tuner.

Osobně se domnívám, že je ještě lepší používat  TOPFIELD TF 7700 HTCI, alespoň v některých případech, s perfektním velkým digitálním HDMI monitorem, jako  dvě součásti společného velmi univerzálního zařízení. Toto řešení má velkou výhodu ve variabilitě.  Samozřejmě záleží především na  prostoru, který máte k dispozici. Svou roli hraje také obrazotvornost s jakou k problému přistupujete.  Ideální je podle našeho názoru vytvoření digitálního multimediálního centra. Nám  se zatím při testech nejvíce osvědčila kombinace počítače se dvěma monitory. Jeden musí být ve špičkovém rozlišení /v našem případě Belinea 24“ wide se vstupem HDMI a rozlišení 1920X 1200 / což vám umožňuje kromě vynikajícího  komfortu  při práci i sledování širokoúhlé HD TV v nejvyšším formátu 1080I. Druhý monitor může být libovolný.  V případě potřeby můžete mít například zprávy v potřebném výseku na kterémkoliv monitoru. Připojení jak HD TV  přijímače, tak počítače je souběžné. I když na první pohled se může zdát, že ovládání může být velmi náročné, ve skutečnosti je velmi jednoduché. Pouhým zmáčknutím uděláte z monitoru jak klasický, tak kombinovaný monitor a TV, tak i regulerní HDTV s vlastními či externími reproduktory  s komfortním dálkovým ovládáním. Možnosti tohoto digitálního centra jsou v podstatě nevyčerpatelné.  

Pár příkladů z praxe. Za prvé, zvolený monitor Belinea 24“ wide použijeme ve spolupráci s TOPFIELDem  TF 7700 HTCI výhradně jako HD televizor.  Vzhledem k pořizovací ceně se dostaneme na částku okolo 20 000 Kč tedy na částku za HD TV o úhlopříčce 61 cm zcela obvyklou. Komfort je s TV identický. Varianta druhá. Zmáčknutím jednoho tlačítka přepnete HDMI na VGA a máte druhý monitor. (To již v podstatě zadarmo jako bonus). Tento monitor můžete částečně rozdělit na libovolně velké televizní okno například v době, kdy v TV čekáte na důležitou zprávu a přitom se věnujete práci. Třetí varianta je již zcela zřetelná. Oba monitory slouží maximálnímu komfortu při práci s počítačem. Jak s operačním systémem Windows XP tak ještě lépe Vistou je  podpora  dvou  monitorů perfektní. 

Petr Řezáč