automobily | sport |  hobby I letecká doprava | počítače | zahradní technika | energie | bílá technika  | scooter life | lodě | mobiltest | travel test | 

          

 

12.2.2011

  

 

 

 

 

 

Aktivní reproduktory pro mobily a tablety

U mediálních reproduktorů na velikosti záleží, aneb nejsou decibely jako decibely.

Chytrých mobilních telefonů, tedy těch, se kterými lze mnohem více než jenom telefonovat,  přibývá na našem trhu lavinovitým efektem. Operátoři uvádějí nárůst prodejů až o několik set procent. Do toho i naší republiku zasáhla ipad mánie, ostatně i tablety nejrůznějších značek získávají na oblibě. Všechna tato zařízení mají jednu společnou vlastnost. Obrazově většinou velmi dobré, o poznání horší to bývá se zvukem. A není divu. Do „titěrných placek“, jakými tato zařízení jsou, je vzhledem k malému prostoru zcela nemožné umístit rozumně velký reproduktor. Souvislost mezi velikostí membrán a magnetů je však u běžných reproduktorů pro dobrou kvalitu zcela podstatná. Z tohoto hlediska je skoro zázrak, že ty dobré mobily a tablety již alespoň trochu  „hrají“. Na nějaký úžasný zážitek to však rozhodně není. Zvláště například v automobilu bez sluchátek, či jiné přídavné reproduktorové soustavy nemáte moc šancí. Rozhodli jsme se proto otestovat několik aktivních soustav /reprosoustavy se zabudovaným zesilovačem/, od těch nejmenších až po ty relativně velké. I tady se ukázala po léta osvědčená  pravda, že zatímco velký reproduktor s velikým a těžkým magnetem hraje většinou velmi dobře, s  tím malým i za pomoci nejlepší elektroniky podobných dobrých výsledků docílíte jen těžko. 


Jak jsme testovali

Zcela zásadní sledovanou vlastnostnostní byla mobilita. Tedy nezávislost na běžné „elektrické síti“, tak jako je tomu například u většiny reprosoustav určených pro práci s PC. Bezdrátové spojení Bluetooth sice nebylo podmínkou, nicméně modelům, které jsou jím vybavené výrazným způsobem zvyšují užitné vlastnosti. Velmi nás také zajímalo jak reálné je označení výkonu. Tady jsme se nestačili divit. Zatímco v „dávných“ dobách elektroakustiky byl výkon uveden v „sinus“ a více méně odpovídal dané realitě, dnes se uvádí tzv. hudební výkon. Ten je z různých důvodů velmi často zavádějící.  Často tak soustava, která má „papírově“ mnohem menší výkon než konkurenční, může být v praxi poslechově podstatně silnější. Tedy hlasitější. 

S čím jsme testovali

Reproduktory jsme testovali se třemi přístroji s iPhonem 4, iPadem a hitem poslední doby Samsungem Galaxy P1000 Tab. Zkoušeli jsme je jak v poslechově klidném prostředí, tak především v automobilech. V těch se i přes větší rozměry prosadily bez větších kompromisů pouze oba největší modely. Tedy Creative a především Supertooth Disco. U dalších modelů jsme narazili na zcela jiný problém. Každý z mobilů a tabletů, které jsme měli k dispozici, měl trochu jinou úroveň výkonu výstupního signálu do sluchátek. Následkem toho reprosoustavy hrály někde silněji než jinde. Zatímco dříve byly výstupy obecně podobné, dnes je úroveň výstupního výkonu u různých značek i modelů značně odlišná. Také proto je velmi důležité kupovat reprosoustavy s dostatečnou výkonovou  rezervou. U těch slabších se snadno může stát, že s některým modelem budou hrát dobře, zatímco u jiného bude výsledný výkon nedostatečný. 

 
Creative  D100      (Alza)              cena: 1115 Kč

 

Frekvenční  rozsah: 20hz- 20 khz
Poměr signál/šum 80dB
Výkon 2x 2 watt ?
Bluetooth 2.1  + EDR
Dosah až 10 metrů
Baterie 4 x AA
Napájení: 220 V /5 V kabel není součástí/ 
Rozměry: 336x115x115 (D x Š x V)

Velmi dobrý poměr cena výkon. Reprosoustava má dobrý zvuk. Její intenzita se ovládá na čelním panelu. Velikostí patří k největším modelům, tedy má i relativně veliké reproduktory, což se pozitivně odráží právě v kvalitě a síle zvuku. Přesto, že na rozdíl od vítězného Supertoothu disponuje podstatně nižším výkonem, je schopna ozvučit i relativně větší domácí prostory i když s menší rezervou než Supertooth.  A mnohem lépe než všechny ostatní  reprosoustavy. Má zabudované bezdrátové spojení Bluetooth a díky nízké ceně nejlepší poměr cena výkon.

Výhody: výborný poměr cena výkon
Nevýhody: nedodává se kabel pro napájení s USB
Hodnocení:  velmi dobrý výborný poměr cena výkon
----------------------------------------------------------------------------------------

Supertooth Disco    ( Mshop )          cena: 2699 Kč

Frekvenční rozsah: 20hz- 20 khz
Poměr signál/šum 80dB
Výkon 2x 8 W RMS   Subwoofer 12 W RMS
Bluetooth 2.0
Dosah až 10 metrů
Baterie: zabudované  NiMH  /provoz až 10 hod/
Napájení: 220V /12V kabel není v dodávce/
Rozměry: 310 x 89 x 65

Bezkonkurenčně nejlepší reprosoustava v testu. Je sice o dost dražší než zde vybraná konkurence, ale vzhledem k výborným vlastnostem a značné univerzalitě  je tato cena zcela odpovídající. Nejen, že bez problému ozvučí domácí prostory či interiér auta i s velmi hlučným motorem, ale dobře se může uplatnit vzhledem k zabudovanému a dostatečně silnému akumulátoru například na párty, kde není  zdroj elektrického proudu. Ve všech sledovaných vlastnostech je tento systém výrazně lepší než ostatní modely. Především pak jediným modelem bez kompromisu. Vyniká velkou rezervou ve výkonu, což mimo jiné umožňuje poslouchat hudbu nezkreslenou nutností pracovat na plný výkon. 

Výhody: výborný zvuk vysoký výkon komfortní ovládání, velká výdrž baterií
Nevýhody: vyšší cena
Hodnocení:      Vítěz testu  
----------------------------------------------------------------------

B-Speech Twiddle   (Mshop)             cena: 899 Kč

Frekvenční  rozsah: neuveden
Poměr signál/šum 80dB
Výkon 2x 3 watt
Bluetooth 1,2
Dosah až 10 metrů
Baterie 4 x  AAA 
Napájení 220 V
Rozměry: 300 x 150 x 65

Nestandardní design. Jediný model, který je možno /jako chobotnici/ tvarově dolaďovat a upravovat dle potřeby interiéru. Regulovatelné trubice umožňují na rozdíl od konkurence individuálně měnit design. Pravdou však je, že svým výkonem tento model zklamal. Zatímco továrně deklarovaných 2x 3 waty působilo velmi optimisticky, praxe byla mnoho za očekáváním. Zabarvením i sílou zvuku tuto soustavu porazily i modely o mnoho menší, a to i ty, které měly papírový výkon takřka poloviční. Jako mobilní zařízení pak díky svým „chapadlům“ nám také vhodný nepřišel. V automobilu byl jen těžko použitelný. V přírodě pak vzbuzoval dojem, že nás napadli marťani. Naopak jeho výhodou je, že v přijatelné cenové relaci disponuje bezdrátovou technologií Bluetooth. Jeho nejlepším uplatněním tak pravděpodobně bude domácí použití uživatele, který se chce výrazně odlišit od svého okolí.

Výhody: bluettooth,
Nevýhody: zcela nelogické tvary, konstrukce která přes značnou velikost neumožňuje použití větších reproduktorů,
Hodnocení:   uspokojivý
---------------------------------------------------------------------

Samsung ASP100 (Alza)              cena: 323 Kč

Frekvenční  rozsah: 200hz- 25 000 khz
Poměr signál/šum: 91dB
Výkon: 2x2  W
Bluetooth: ne
Baterie: 3 x AAA nejsou součástí balení
Napájení: ne
Rozměry: neuvedeny (cca 125 x 50 x40 mm)

Tichá voda břehy mele, říká jedno staré české přísloví, které je aplikovatelné na Samsung ASP100. Tedy ač na první pohled nevzbuzuje díky své kompaktnosti žádná velká očekávání, opak je pravdou. Samozřejmě, že nestačí na Supertooth či Creative, ale s ostatní konkurencí i přes svůj superkompaktní tvar na tom není nijak špatně. V této velikosti je jejím největším konkurentem Reikko 2XL, které však má oproti Samsungu jednu poměrně velkou nevýhodu. Je propojeno kabely mezi sebou, kabely mezi „řídícím“ zařízením a kabelem pro zvuk. Tedy v krátkosti, několika „dráty“, které žádnému zařízení na kráse nepřidají. Naopak Samsung je spojen s mobilem či tabletem pouhým jackem 3,5 mm, což je opticky pěkné, nicméně tu a tam do něj musíte „ládovat“ jeho oblíbené AAA baterie.

Výhody: prostorová nenáročnost, pěkný vzhled
Nevýhody: napájení pouze přídavnou baterií
Hodnocení:   dobrý   
-----------------------------------------------------------------------------------

Genius SP-i150  (Alza)           cena: 279 Kč

Frekvenční  rozsah: 80hz- 23 khz
Poměr signál/šum 80dB
Výkon 2 W RMS watt
Bluetooth  ne
Baterie zabudovaná li-ion /až 8 hod/
Napájení USB
Rozměry: průměr 75 mm výška 32 mm

Malinký a nenáročný je Genius SP-i150. Sice vypadá jako rozpláclé vajíčko, ale vůbec není špatný. Samozřejmě jeho možnosti jsou omezené. Nicméně, pakliže potřebujete zvýšit pouze výstupní výkon vašeho mobilu, nezáleží vám na prostorových efektech a preferujete minimální rozměry, pak může být pro vás tento model velmi dobrým řešením. Propojen je jedním USB konektorem, který se dělí na USB napájení a jack 3,5 pro zvukový signál. Liion baterie vydrží až 8 hodin provozu. Výkon 2 waty se nám zdál reálný. Přestože byl papírově nejnižší v testu, v praxi na tom byl výrazně lépe než některé jiné modely. 

Výhody: velmi kompaktní tvar, li-ion baterie s dlouhou výdrží
Nevýhody: slabší výkon, pouze mono
Hodnocení:   uspokojivý

-----------------------------------------------------------------------

Raikko 2XL Vacuum        (Alza)               1067 Kč

Frekvenční  rozsah: 280hz- 16 khz
Poměr signál/šum 80dB
Výkon 2x 1,7 RMS watt
Bluetooth ne
Baterie zabudovaná 4 až 6 hod
Napájení USB
Rozměry: 56 x 39mm (2x)

Raikko 2XL je reprosoustava netradiční konstrukce. Dva malé kompaktní moduly jsou rozkládací. Tedy před použitím otevřete bajonet a zvětšíte hloubku reproduktorů. Na své rozměry má velmi dobrou kvalitu zvuku. Zabudované baterie vydrží 4 až 6 hodin provozu. Design je velmi sympatický a neokoukaný. Povrch modulů má velmi příjemný černý měkký povrch. Slabší je však systém propojovacích kabelů. Zatímco design je čistý, konektory a kabelové propojení s velmi malými moduly nepůsobí uspořádaně. Řešením by mohl být například společný kabel napájení a signálu. Na rozdíl od konkurence mohou být oba tyto moduly relativně daleko od sebe, což samozřejmě zvyšuje prostorový komfort poslechu.  

Výhody: pěkný design, vtipný nápad se zmenšením velikosti pro transport.
Nevýhody: kabelový systém napájení a zvuku nepůsobí uspořádaně.
Hodnocení:    dobrý

-------------------------------------------------------------------

CHoiix Boom Boom Slim    (Alza)             cena:  491 Kč

Frekvenční  rozsah: 410hz- 20 khz
Hladina akustického tlaku 80,9 dB
Výkon 2 x 2 W
Bluetooth: ne
Baterie: ne
Napájení 5 V přes USB
Rozměry : 160 x 90 x 12

Bohužel jediné co lze zde dle našeho názoru vyzdvihnout je design. Ten je dobrý a nápaditý /včetně uložení kabelu/. Nicméně velmi tenkou siluetou se dostali konstruktéři pravděpodobně do zásadního problému. Zatím levné reproduktory typu „přejeté parním válcem“ moc „nehrají“, alespoň ne ty, v této cenové kategorii. Jak již bylo řečeno, zatímco ke vzhledu i provedení jsme neměli mnoho výhrad, zvukově dopadl tento model naprosto nejhůře v testu. Jeho výkon je tak slabý, že u některých modelů mobilů či tabletů byl jen o málo silnější než originální zabudované reproduktory. Tím pak připojování takového externího reproduktoru, či reproduktorové sestavy postrádá jakýkoliv smysl. Další nevýhodou je, že na rozdíl od většiny ostatních modelů nemůže pracovat na baterie a tudíž musí být trvale napájen z USB.

Výhody: design
Nevýhody: velmi slabý výkon nevhodný pro většinu situací,    
Hodnocení: 1 hvězda nedoporučujeme

Petr Řezáč