automobily | sport |  hobby I letecká doprava | počítače | zahradní technika | energie | bílá technika  | scooter life | lodě | mobiltest | travel test | 

          

  

 

 

 

 

 

Testy digitálních kompaktních fotoaparátů 

Vyšlo i v deníku Právo 22.4.2010

Když jsme připravovali test digitálních kompaktních fotoaparátů, očekávali jsme, že budeme hodnotit především kvalitu  a možnosti jednotlivých přístrojů. Teprve v praxi jsme s velkým údivem zjistili, že může být nejen zásadní rozdíl mezi cenami téhož modelu, ale stejně dramatická je i rozdílná kultura prodeje. Ukázalo se, že jen zcela naivní zákazník se může domnívat, že když bude stejný fotoaparát stát někde více, tak to bude v profesionálních prodejnách. /Jak je to na první pohled logické/. Naopak v marketech, kde je vzhledem k velmi širokému sortimentu většinou odborná rada či pomoc při výběru podstatně menší či naprosto žádná, očekává cenu menší. Bohužel se ukázalo, že je tomu velmi často zcela naopak. V tomto ohledu s naprostým předstihem vedl budějovický Globus. Nejhorší odborná úroveň, cena, která byla ve třídě 5000 Kč skoro o 1500 Kč tisíce vyšší než v dobrých odborných prodejnách, konkrétně v Megapixelu. Fotoaparáty v Globusu byly upatlané, zjevně delší dobu používané jako předváděcí.

Ani další market, tedy Start, se kulturou prodeje nevyznamenal. Tady jsme naopak dostali fotoaparát se zhruba dvaceti fotografiemi prodavačů, kteří se navzájem fotografovali. Na druhé straně úroveň prodávajících byla výrazně vyšší než v Globusu. Na rozdíl od většiny ostatních prodejců jak Globus tak i Datart a Okay jsou jedny z mála obchodů, které umožňují v různých lhůtách /10 až 30 dnů/ vrátit přístroj bez udání důvodu. To je sice vynikající pro toho, kdo si přístroj vyzkouší a vrátí ho v případě, že mu nevyhovuje, horší je už pro toho, kdo jej získá „po někom“ jako nový.

Co jsme testovali

Kompaktní fotoaparát je poměrně široký pojem, protože pod sebou skrývá několik různých typů od stylových, kdy objektiv po vypnutí  zajede dovnitř přístroje a tvarově je z něj skladná placka bez výstupků až po „utrazumy,“ které jsou jen o něco větší, ale i po vypnutí část objektivu přesahuje. Některé kompakty jsou odolné například proti dešti, ale podle konstrukce se s nimi dá pracovat například i v hloubce tří až deseti metrů. Vybrali jsme napříč kompakty cenovou třídu „5000 Kč“ /plus mínus 500 Kč/ která se nám zdá pro kategorii rozumným středem. Za tyto peníze již můžeme dostat přístroj s velmi kvalitní optikou s dobrou stabilizací obrazu, se kterým se dají pořídit nejen rodinné fotografie, ale i kvalitní foto ve větším formátu. Do testu jsme zařadili modely všech třech zmíněných podtříd kompaktů. Dospěli jsme k jednoznačnému závěru, že nejlepším  řešením pro náročnější fotografii jsou bezpochyby kompaktní ultrazumy. Obsadily bezkonkurenčně první a druhé místo. Jsou pouze o něco větší než stylové kompakty, ale umějí toho většinou za stejné peníze  mnohonásobně více. Podstatně lépe se drží, jejich rozsah ohniskové vzdálenosti je tak velký, že vás v podstatě při běžném fotografování nic nepřekvapí. V drtivé většině používají tužkové baterie, které kdykoliv vyměníte. To jsou jen některé z řady výhod. Asi ze mě hovoří profesionální deformace, ale  stylové kompakty se podle mého názoru neuvěřitelně špatně drží, mají mnoho omezení, často se špatně ovládají a jsou především velmi podobné mobilním telefonům s dobrým fotoaparátem. Na druhé straně například na dovolenou či dokumentaci rodinných událostí bohatě stačí. Zklamal nás přestavitel třetí kategorie Olympus 3000. Domníváme se, že to, že „umí ve vodě“, by měla být jen nadstavba.  Ale především musí být dobrý v běžných podmínkách. A o tom nás tento model rozhodně nepřesvědčil.  Tak tedy, co můžete dostat za pět tisíc korun?

Panasonic Lumix FS12    (Globus)     cena: 5290 Kč  

Rozlišení: 12,1  Mpx
Snímač: CCD
Optický zoom: 4x     31-124 mm
Světelnost: F 2,8-5,9
Stabilizace: mechanická
Maximální citlivost: 1600  ISO   /3200 -6400/
Displej: 2,7 palce   230 000 px

Vysouvání objektivu, čtyřikrát digitální zoom a optická stabilizace. Pracuje se s ním docela dobře. Panasonic roste s každým modelem a škoda jen, že konkrétně ten námi koupený model byl oproti jiným prodejnám předražený. Kdybychom jej koupili například v Megapixelu, ušetřili bychom  necelých 1500 Kč. V tomto případě je poměr cena výkon dost špatný. Na druhou stranu je to však dobrá výzva pro zákazníky pro sledování cenových relací.  Za 5300 Kč koupíte dnes v odborných prodejnách novější a lépe vybavené přístroje a to samozřejmě neplatí jen o Panasonicu.

Výhody: dobrá kvalita obrazu

Nevýhody: málo širokoúhlý objektiv

Hodnocení:    dobrý

Samsung PL 150  (Datart)       cena: 5290 Kč  

   

Rozlišení: 12,4  Mpx
Snímač: CCD
Optický zoom: 5x     27-125 mm /kinofilm/
Světelnost: F 3,5-5,9
Stabilizace optická: ano
Maximální citlivost: 3200 ISO
Displej: 3 palce   230 000 px,  přední displej 1,5 palce 

Také u Samsungu jsme hledali model, který v rámci cenové relace může příjemně překvapit některými vlastnostmi, které jiní nemají. To u tohoto modelu je rozhodně druhý displej na čelní straně fotoaparátu, určený pro fotografování auto portrétů. Než jsme tento fotoaparát uviděli na vlastní oči, byli jsme velmi zvědavi, jak se Samsung vypořádal s designem čelní strany, protože displej vedle objektivu jsme si neuměli představit jako estetické řešení. Nicméně realita předčila výrazně očekávání. Za normálních okolností jej vůbec nevidíte, protože je schován pod lesklým černým skeletem. Teprve v případě potřeby se vám  rozsvítí pouze na dobu nutnou. Výborný nápad pro všechny, kdo se rádi fotí s kamarády, či v „kulisách“ atraktivních scenérií. Nicméně kromě této zajímavosti  pracuje velmi dobře i v běžných podmínkách. Chválili jsme především velmi dobře kreslící objektiv. Jedinou větší slabinou je dle nás nutnost používat kartu micro sd.Ta může být ještě jakžtakž „stravitelná v mobilu, kde jí běžně nevyndáváme, ale jako datová základna ve fotoaparátu je pro nás z mnoha hledisek neakceptovatelná.

Výhody: vtipně řešený druhý displej pro autoportréty, kvalitní kresba obrazu

Nevýhody: karta micro sd

Hodnocení: dobrý

Olympus  Mju TOUGH-3000 (Megapixel)   cena: 4990 Kč

Rozlišení: 12, 0 Mpx
Snímač: CCD
Optický zoom: 3,6x     28-102 /mm /kinofilm/
Světelnost: F 3,5-5,1
Stabilizace: duální
Maximální citlivost: 1600 ISO
Displej: 2,7 palce   230 000 px

Zdá se nám, že Olympus poslední dobou u některých modelů trochu ztratil ze svého lesku. Zatímco dříve kompakty této značky patřily k absolutně nejlepším, dnes se nám zdá, že některé spíše zapadají do šedého průměru. „Třítisícovku“  jsme vybrali proto, že nám byla sympatická její schopnost pracovat ve vodním prostředí až do tří metrů pod vodou. Což je určitě zajímavé, zvláště pro letní radovánky u vody. Domnívali jsme se však, že tento „vodník“ nebude zaostávat ani v běžné praxi, kde bude pracovat nejvíce. To se nám však nepotvrdilo. Nelíbilo se nám například ovládání. Také gumové prvky vypadají neohrabaně, a to jak například oproti konkurenčnímu Canonu D10, který sice neodpovídá dané cenové kategorii, ale za dva tisíce korun navíc, ho dle našich zkušeností mnohonásobně předčí (nejen možností pracovat v hloubce až 10 metrů, ale i ovládáním objektivem atd.), tak i oproti dražšímu bratříčkovi. Mju Tough 6020. To se projevuje nejen ve vodě, ale především při běžném fotografování, kde zaostává ve většině vlasnostech oproti ostatním modelům. Snad nejvíce v kresbě fotografií. 

Výhody: obsahuje širokoúhlé ohnisko 28mm /ekvivalent kinofilm/

Nevýhody: špatné ovládání, horší kresba
Hodnocení:      uspokojivý

Fujifilm FinePix S1600/S1800 (Megapixel)       cena:  4990 Kč

Rozlišení efektivní: 12,2 Mpx
Snímač: 1/ 2.3 palcový CCD
Optický zoom: 18x     28-504 /mm /kinofilm/
Světelnost: F 3,1-5.0
Stabilizace:  duální
Maximální citlivost: 6400 ISO
Displej: 3 palce   230 000 px

Výborný kompakt se všemi vlastnostmi, které by měl dobrý foťák mít. Dobře se drží, velmi dobře se ovládá má velmi dobrou optiku a znamenitý rozsah ohniskové vzdálenosti od širokoúhlé osm a dvacítky /ekv.kinofilm/. Dobrá  je i světelnost. Zatímco u širokoúhlého ohniska je to 3,1. Tedy necelé  půl clony od u širokoúhlého objektivu uznávané světelnosti 2,8. Při maximálním teleobjektivu  504mm  /ekv. kinofilm/ je to sice horší ale i tak, na tak velkou ohniskovou vzdálenost a tuto cenovou relaci výborné. Napájí se čtyřmi tužkovými bateriemi které jsou velmi snadno dostupné  Snad jediným nedostatkem  je konstrukce clony která neumožňuje vysoké  zaclonění  jako u běžných objektivů. Což však na běžnou amatérskou práci nemá velký vliv. V poměru cena výkon patří k nejlepším.

Výhody: excelentní rozsah ohniskové vzdálenosti, výborné ovládání, anatomický tvar
Nevýhody: malý rozsah nastavení clon
Hodnocení:    vítěz testu    

Nikon Colpix S 570 (Globus)         cena. 5 490 Kč

Rozlišení: 12 ,  Mpx  využitelných 12 Mpx
Snímač: 1 /2,3 CCD
Optický zoom: 5x     28-140 mm /kinofilm/
Světelnost: F 2,7-6,6
Stabilizace: elektronická
Maximální citlivost: 3200 ISO
Displej: 2,7 palce   230 000 px

Slušná optika, ale jinak nic zvláštního. I tento model má tu smůlu podobně jako Panasonic, že byl zakoupen v marketu Globus za vyšší cenu než stojí v odborných prodejnách. Nicméně stejně nás zklamal, i kdyby byl levnější.  Totální automatika, kde nemůžete ručně ovládat téměř nic. Tudíž vše za vás udělá automat. Velmi neuspokojivá je světelnost  krátkého teleobjektivu  6,6 při 140 mm /ekv. kinofilm/. Ostatně také stabilizace obrazu je zde pouze elektronická. A patří k nejhorším v testu. Domníváme se, že na trhu je více kompaktů za podstatně lepší cenu. Nikon je vynikající značka především v profesionálních i amatérských zrcadlovkách. Bohužel tento kompakt podle našeho názoru má především velmi špatný poměr cena výkon.

Výhody: dobrá kresba obrazu

Nevýhody: pouze elektronická stabilizace obrazu, malá světelnost teleobjektivu

Hodnocení:     uspokojivý

Canon Powershot SX 120 IS          (Okay)    5199 Kč

Rozlišení: 10  Mpx
Snímač: 1 /2,5 CCD
Optický zoom: 10     36-360 mm /kinofilm/
Světelnost: F 2,8- 4,3
Stabilizace obrazu: mechanická
Maximální citlivost: 1600 ISO
Displej  3 palce   230 000 px

Celosvětově velmi úspěšný kompaktní ultrazoom. Je vybaven  procesorem DIGIC 4, který firma Canon používá i ve drahých zrcadlovkách. Má vše co potřebujete k práci.  Je napájen  dvěma tužkovými bateriemi, má anatomické tělo, které dobře padne do ruky. Dostatečně dlouhý zoom /ekvivalent 360 mm kinofilm/ je velmi dobrý. Slabinou je však, že není dostatečně široký /36 mm ekv.kin./ je opravdu málo a ve stístěných interiérech s ním pořádný celek asi neuděláte. To je však také asi jediná zásadnější výtka. Nižší rozlišení 10Mpx vůbec není na škodu. Vzhledem k relativně malým snímačům u kompaktů soustavné zvyšování množství pixelů sebou často nese i zhoršení obrazové  kvality a deset či 12 mega je optimální. Fotoaparát je vybaven možností video sekvencí v rozlišení 1280 x 720pix. Má velmi dobrou optickou stabilizaci. Až na málo široký objektiv nemá dle našeho názoru větší slabinu. 

Výhody: velký rozsah ohniskové vzdálenosti

Nevýhody: nedostatečně širokoúhlý objektiv

Hodnocení: velmi dobrý

DSC- Sony W360    (Datart)      cena: 4990 Kč

Rozlišení:14,1  Mpx
Snímač: super HAD CCD
Optický zoom: 4x     26-105 mm /kinofilm/
Světelnost: F 2,7-5,7
Stabilizace optická: ano
Maximální citlivost: 3200 ISO
Displej: 3,0 palce   230 400 px
Baterie: Li-Ion

Malý teleobjektiv, na rozdíl například od Olympusu, sympatické a intuitivní ovládání. Vše najdete bez problému a s vnitřní logikou. Horší je malá nevýrazná spoušť velmi nestandardního tvaru podobající se přejetému zrnku rýže. Na ovládání se nám toto řešení zdá dle našeho názoru nedobré, pakliže nemáte adekvátní miniruku. Naopak, na rozdíl od ostatních testovaných modelů má největší rozlišení a to 14,1 Mpx.

Tento model Sony ani nijak výrazně nezaujal ani nezklamal. Na jedné straně slušná optika se širokým záběrem. Na druhé straně teleobjektiv s ohniskovou vzdáleností 105 mm a světelností 5.7 není nic zajímavého. Tak jako všechny stylové fotoaparáty se nedrží dobře v ruce.

Výhody: velké rozlišení

Nevýhody: malý rozsah zoomu, malá světelnost miniteleobjektivu

Hodnocení: hvězdy uspokojivý

Petr Řezáč