automobily | sport |  hobby I letecká doprava | počítače | zahradní technika | energie | bílá technika  | scooter life | lodě | mobiltest | travel test | 

          

 



 

 

 

 

 

 

Špičková televize z počítače? Proč ne.

Někdo se může podivit, proč se zaobíráme právě TV kartami do počítače, když jsou již běžně k dispozici monitory s TV tunerem a přeměna na televizor je pak otázkou mžiku. Tak tedy především proto, že je toto řešení  mnohem univerzálnější, jeho využití podstatně komfortnější a v neposlední řadě máte-li již počítač a monitor,tak také podstatě levnější. Nehovoře o tom, že použijete-li kartu nebo USB TV, získáte jako přidanou hodnotu většinou velmi dobré multimediální centrum, plné HD rozlišení a výborný nástroj na nahrávání. 

Nikdy v minulosti nebyly dobré monitory se špičkovými TV tak blízko jako v současnosti. A to nejen v souvislosti s klasickými PC, ale dokonce i s notebooky. Ještě před pár lety by myšlenka na rozlišení 1920 x 1080 u  přenosných počítačů působila jako čistá utopie. Dnes již je to skoro standard. A proč toho tedy nevyužít. Nejenom nejjednodušším způsobem pomocí setoboxu či monitoru s televizním tunerem, ale mnohem komfortněji. Tedy použitím TV karty do vašeho PC či USB  TV tuneru, který má tu výhodu, že jej můžete použít jak ve vašem „písíčku/ tak i v notebooku.

Co jsme testovali

Mnoho lidí odrazuje představa TV v počítači nebo USB TV  pro náročnou instalaci a možné následné problémy v provozu. Také se jim často zdá, že ovládání je složité a že budou muset vyhledat odbornou pomoc.  Proto jsme se právě snadností instalace a uživatelskou  přítulností zaobírali nejvíce. Až na Technisat HD2, který má dle našeho názoru velmi špatný software, určený pro hrstku odborníků, jsou ostatní produkty nainstalovatelné a provozovatelné běžnými uživateli, čímž jsme byli  příjemně překvapeni. Celý test probíhal na operačních systémech Microsoft Vista a Microsoft Windows 7, které používá drtivá většina běžných uživatelů.  

  US B nebo karta?

Každá možnost má své výhody, ale i nevýhody. „Úsbéčka“ mají  vesměs velice nízké hmotnosti, velkou mobilitu a většinou i snažší „instalovatelnost“. Můžete je kdykoliv dát do kapsy a vaše TV jde s vámi.  Nejen během testů, ale i dlouhodobým používáním jsme si však ověřili, že USB TV je většinou výrazně méně výkonná než zabudované karty v klasickém „PíSí“. Ty jsou  většinou mnohonásobně stabilnější a podstatně více odolnější proti rušení, než miniaturní USB televize. Další výhodou je mnohem větší variabilita Testovali jsme většinu běžných možností, tedy karty: digital analog, samotný digital, 2x digital, digital satelit analog či satelit digitál. Vzhledem ke končícímu analogovému vysílání v české republice byl hlavním kritériem kvalitní digitální tuner pro DVB-T. Satelitní, či druhý digitální tuner na jedné kartě jsme považovali za příjemný nadstandard. Stejně jako rozsáhlý a velmi vybavený software. V testu se nejedná vzhledem k využití běžných karetních variant o „míchání  jablek a hrušek“, ale pouze o to, co za své peníze dostanete. Zvláště proto, že cenové rozpětí od zhruba 800 Kč do 2500 Kč zdaleka nemá logiku. Například nejlevnější karta Leadtek s jedním tunerem je srovnatelná s nejdražší kartou Asus, která má sice dva tunery, ale ten druhý je analogový, tedy nepoužitelný.

Proč dva tunery?

Zatímco u klasického televizoru většinou druhý tuner slouží pro službu „obraz v obraze,“ u televizní karty má navíc několik dalších funkcí v oblasti nahrávání sledovaných programů. Umožňuje podstatně více komfortu. Ještě zajímavější však je kombinace se satelitním tunerem. Ten umožňuje  v kombinaci s parabolou  příjem  stovek volných programů. Po dokoupení čtečky pak i možnost placených programů . Pro zajímavost je uveřejněn test dvou hojně používaných USB, zbytek testu je věnován pouze interním kartám.

Genius TVGo DVB T03  USB     cena: 683 Kč

Software: HyperMedia, umí HD

Žádná špička, ale průměrné USB TV za velmi dobrou cenu. Zatímco kvalita HD  kanálů byla vesměs bez problému, u klasického rozlišení byl obraz trochu méně kvalitní než u konkurence. Také dodávaný program HyperMedia se nám nezdál špičkový,  ale rozhodně ne zcela špatný. Nebyl v něm žádný prvek, který by zásadním způsobem omezoval možnosti tuneru. Tedy, jestliže chcete mobilní TV, které vám stejně dobře poslouží jak v PC tak v notebooku, budete-li ho používat spíše méně než častěji, pak je tento model pro vás dobrým řešením. Nemá sice nijak citlivý tuner, nicméně například na služební cestě v hotelu s televizním anténním rozvodem je dobrým řešením.

Hodnocení:    uspokojivý

Výhody: velmi dobrá cena, intuitivní ovládání, HD rozlišení
Nevýhody: horší kvalita obrazu

PCTV  /dříve Pinnacle/ picoStick 74E    cena: 1 614 Kč

Software: TV center

PCTV je nejmenším USB TV na trhu, má perfektní design a je relativně citlivý. Jeho obal není, tak jak bývá zvykem z levného plastu, alev kombinaci s hliníkem. Velmi silnou stránkou je software, ve kterém má Pinnacle letitou tradici. Většinou pouze vylepšuje, ale filozofie zůstává stejná. Je tedy rozhodně lepší variantou, než druhý testovaný USB TV Genius, nestačí však na kvalitní interní karty TV. Při testování v kombinaci zároveň na jednom PC za extrémních situací, jako je například výraznější pokles televizního signálu, se choval picoStick hůře než testovací karta stejné značky 2000 i, ale i další jako model 3010 či 310. Jako univerzál pro PC i nooteboky  je ideálním řešením.

Výhody: miniaturní rozměry pevný kompaktní plášť
Nevýhody : anténní minikonektor

Hodnocení:     dobrý

Asus My Cinema   EHD2-100    PCI Express      cena: 2 399 Kč

Software: Total Media 3.5

Velmi pozoruhodný hybridní tuner, ovšem v tom špatném slova smyslu. Je určen  pro analogové a digitální vysílání. A to v době, kdy v některých místech je již analogový signál definitivně vypnut a v jiných to bude v nejbližší době. To samo osobě  není nic divného, tyto kombinace běžně firmy doprodávají, Zarážející však je u tohoto modelu především cena 2399 Kč, která v poměru „cena výkon“ dělá z tohoto modelu konkurence neschopný produkt. Proto také v testu skončil jednoznačně na posledním místě, Tento fakt je umocněn průměrným softwarem Total Media 3.5, který je součástí i nejlevnějšího digitálního dvoutuneru Lifeview který stojí 880 Kč.  A má shodné funkce.

Výhody: nenalezeny
Nevýhody: zastaralý typ, velmi špatný poměr cena výkon, průměrný software

Hodnocení:   nedoporučujeme

Asus My Cinema  PS3-100  PCI      cena: 1559 Kč

Software:   Power Cinema 5

Kombinace pozemního digitálního, analogového a satelitního Tv. Tento model je poměrně zajímavý. I když odečteme pro budoucnost zbytečný analogový modul, stále máme k dispozici  jeden běžný digitální a druhý pro satelitní příjem. Chybička je pouze v tom, že k této kartě nelze připojit čtečka pro předplacené programy/například Sky link/ a české programy tak můžete příjímat pouze na modul pozemního vysílání. Silnou stránkou této karty je klasický program Power Cinema 5, který v sobě obsahuje většinu dobrých vlastností a zkušeností z předchozích verzí. Tedy vzhledem k rozumné ceně 1559 Kč, to může být řešení pro toho, kdo většinou sleduje české TV a občas „zabrousí na volně šiřitelné satelitní programy.

Výhody: digitální pozemní i satelitní tuner
Nevýhody: satelit tuner  umožňuje pouze sledování volných programů

Hodnocení:   dobrý

Leadtek WiFast PxDTV 1300 T   PCI  EXPESS     cena: 623 Kč

Software: WinFast, umí HD

Na první pohled jednoduchá a především velmi levná jednotunerová karta pro příjem digitální pozemní TV. Snadná bezproblémová instalace, kterou můžete dle návodu zvládnout sami. Také intuitivní ovládání si brzy získalo naši pozornost a sympatie. Především obslužný program WinFast je uživatelsky pohodový. Dá se v něm jednoduše nastavit vše potřebné. Ovládací panel je modulový a je možno zvolit různé designy podle přání uživatele. Další výhodou je i příjem vysílání ve vysokém rozlišení. Pro toho kdo nechce dělat ze svého počítače mediální „supercentrum“ o několika programech jdoucích zároveň, je to zajisté výborné řešení.

Výhody: velmi dobrý software, skvělý poměr cena výkon,
Nevýhody: je vybaven pouze jedním tunerem

Hodnocení: dobrý

 
AVerTV Satellite Trinity A707  cena: 1967 Kč

Software: Aver media

Byli jsme velmi zvědavi na tuto novinku satelitně pozemního comba od AverMedia již jen pro jeho značné prodejní úspěchy. Ukázalo se, že jeho pověst naprosto nezklamala. Velmi moderní dvou tuner se bez problému instaluje a je opravdu skvělým multimediálním centrem, které obsahuje vše, na co si vzpomenete. Oba moduly, satelitní i pozemní mají možnost sledování dvou programů a to i v kombinaci s nahráváním. V průběhu testů jsme dospěli k závěru, že ve své cenové třídě, tedy 2000 Kč, nemá konkurenci. Jeho koupě je zajímavá i v případě že zatím ještě nejste připraveni na satelitní příjem. V dostatečném komfortu vám vše zajistí modul pro pozemní digitální vysílání a později po dokoupení paraboly jen umocníte možnosti tohoto velmi dobrého modelu. Velmi dobře je však využitelný i obráceně. Nemáte-li zatím dobré pokrytí pozemním digitálním signálem, můžete sledovat například české TV z družice Astra /dá se dokoupit čtečka na placené programy/ a později až bude váš pozemní signál lepší tak jej pouze přidáte do systému.

Výhody: výborná univerzalita, skvělý software, možnost sledování placených programů

Nevýhody: složitější ovládání několika TV zároveň

Hodnocení:      Vítěz testu    

 

PCTV  / Pinnacle/ Dual DVB-T Pro PCI 2000I    cena:  2 390 Kč

Software:  TV center

Duální digitální tuner DBV-T těží především z tradičně kvalitního software značky. Ten samozřejmě umožňuje nejen práci velmi kvalitního multimediálního centra, ale díky některým nadstandardním vlastnostem se váš počítač může stát velmi luxusní a komfortní televizí. Hlavní výhodou je především přehledné nastavení. Jednoduchá práce se všemi detaly. Například můžete nastavit zdali máte pokojovou či střešní anténu, či desítky dalších parametrů. Jejich nastavení je však jednoduché a vyházející z logiky věci a často je ještě jednodušší než je tomu u některých digitálních TV.

Výhody: výborný intuitivní software, velmi dobré využití hardware, možnost ovládání několika karet značky najednou pomocí jednoho software současně.

Nevýhody: relativně velmi vysoká cena

Hodnocení:   velmi dobrý

Technisat Sky Star HD2   cena: 2 120 Kč


Software: DVB Viewer TE2

Známá značka a její vlajková loď v této oblasti HD2 je výborná především po stránce hardwarové. Jedná se o klasickou satelitní kartu. Je tedy velmi vhodná například v místech, kde jsou problémy s běžným signálem terestriálním. Neoplývá nečasnějším problémem počítačových satelitních karet, tedy nemožností sledovat placené programy, speciální sběrnice umožňuje zapojení čtečky a tedy sledování všech  programů, tak jako u běžného satelitního přijímače. Podstatně horší je to se software. Na rozdíl od konkurenčních produktů je nelogický, drivery strašné a jen velmi náročně nainstalovatelné, celý obslužný program je nepřehledný.  V případě lepšího software by bylo hodnocení značně lepší.

Výhody: vysoké rozlišení
Nevýhody: nesmírně složitý software, náročné nahrávání, složitá instalace, relativně vysoká cena

Hodnocení:    uspokojivý

LifeView  HD tuner DVB-T PCI   cena: 880 Kč

Software: Total Media 3,5

Výborný poměr cena výkon. Za zhruba 880 Kč dostanete kartu se dvěma tunery pro pozemní digitální vysílání. Tedy model s obdobným praktickým využitím jako u Asusu EHD2 -100 /ten má navíc pro český trh zcela nepotřebný analogový modul/, ale na rozdíl od něj za skoro třetinu ceny. Oba mají stejný software TotalMedia 3.5. I když tento program se nám nelíbí pro složitější práci v režimu obraz v obraze /velmi špatně se na rozdíl od většiny konkurence pracuje se druhým „oknem“ / LifeView to za tuto cenu rádi odpustíme, u třikrát dražšího Asusu však  to k odpuštění moc není. LifeView podporuje plné HD rozlišení. Je možné ho doporučit každému, kdo chce dobrý dvoutuner za výbornou cenu.

Výhody: vynikající poměr cena výkon, dva tunery pozemní pro digitální vysílání
Nevýhody : softwarově menší možnosti práce s PIP

Hodnocení:   dobrý 

 

 Petr Řezáč