automobily | sport |  hobby I letecká doprava | počítače | zahradní technika | energie | bílá technika  | scooter life | lodě | mobiltest | travel test | 

          

 

Test digitálních zrcadlovek Díl 4. 

Jaký dárek pro fotografa?

Batohy na fotoaparáty a tiskárny 
vyšlo i v Lidových Novinách 10.12. 2007

Batohy

Kde jsou ty časy kdy se tašky na fotoaparáty podobaly jedna druhé jako vejce vejci. Klasické, přes rameno, jedna větší jedna menší. Pak někdo přišel na nápad neničit si tělo  nestejnoměrným zatížením a k tomu ještě mít  problémy,  protože ta „nepříjemná“ taška stále padá z ramene. A ejhle byl tu fotobaťoh.  Každý fotograf mi dá za pravdu, že nápad v praxi geniální i když velmi jednoduchý. Volné ruce, malá zátěž,  jedním slovem balada. Kdo si zvykl připadá mu klasická taška jako podivné monstrum ze starých časů. K tomu ještě menší únava a regulace zdravého držení těla. Je tedy zcela jasné, že se budeme zabývat především baťohy a o klasických taškách si povíme pouze okrajově. Tedy jedna z mála výhod tašek  je, že zatímco s baťohem, působíte  jako turista, což může být někdy na škodu, tašky si zachovávají určitou noblesu a neutralitu.  Jenomže to je dle našeho názoru jako argument  dost málo. A to nemluvím o tom, když máte několik objektivů či více „těl“, pak je právě klasická taška utrpením jak v dopravních prostředcích, tak i při pohybu po městě i v přírodě.  

Rozhodli jsme se proto, že budeme testovat pouze baťohy. Až na jednu výjimku, kterou představíme na  iTestu, tedy úžasného  „kočkopsa“, kterého jsme objevili na ebrasny.cz.  Regulérní klasická taška, která se od ostatních na první pohled neliší. Díky rafinovanému systému ji můžete bez problému za pár sekund změnit systémem  popruhů v jakýsi batoh. Vypadá to velmi dobře a je to i praktické. Zpátky k baťohům. Otestovali jsme jich opět  větší množství a vybrali jsme tři, které se nám líbily nejvíce. Ten první, 

Alpha (2 797 Kč) 

od ebrasny. cz je vynikající především díky poměru cena výkon. Je to batoh kombinovaný, protože spodní část je tvarována podobně jako normální taška a je dostupná z prostoru „zádové“ části, zatímco vrchní díl slouží oblečení a dalšímu  vybavení a je dostupný klasicky z vrchu. Obrovskou výhodou tohoto batohu je především jeho přirozený tvar, který vytváří pocit, že v něm máte pár svetrů a případně špinavé ponožky. Drahé foťáky by tu málokdo čekal. A to je samozřejmě velká výhoda. Výborný baťoh na cestování a výborná cena, jednoznačné doporučení. 
                  

- ramenní popruhy a bokový pás jsou velmi dobře vypolstrovány

- extra příslušenství lze uschovat ve 12ti dalších kapsách

- součástí batohu je i malý kompas

Výrobce: Naneu Pro (USA)
Rozměry vnější: 32 x 23,8 x 45,7 (šířka x výška x délka)
Rozměry vnitřní: 29 x 17,8 x 15 (šířka x výška x délka)
Hmotnost: 1,27 kg
Cena: 2.350,- Kč (2.797,- Kč vč. 19% DPH)

- batoh pojme digitální SLR s objektivem do 8“ plus max 5 dalších objektivů nebo 2 velké, a blesk

- vnitřní rozdělovače a dno horní komory jsou uchyceny na suchý zip, tak je zajištěno maximální fixování uloženého vybavení. Rozdělovače lze jednodušše vyndat a z batohu tak udělat zavazadlo pro každodenní nošení bez foto výbavy.

- batoh má držák na stativ a mobilní telefon

Vnější materiál: 900D Nylon

Profesionální  fotobatoh Doerr ICEBREAKER  (velikost S - 3 850 Kč) 

je trochu jiná parketa. Zatímco v Česku není zatím  moc známý, například  v sousedním Německu je „ověnčen“ pochvalnými kritikami odborných časopisů. Je ve čtyřech  velikostech, má perfektně propracovanou zádovou část ,“šuplík“ na notebook a je zhotoven  z velice odolného materiálu. Skrývá v sobě i několik výborných nápadů. Například  chemické ohřívání baterií v mrazu. Pracuje tak, že zmáčknutím boxu uvedete do procesu chemickou reakci a celý box se zahřeje a bez problému podrží baterii v teple i ve velkém mraze. Doma pak box hodíte do vařicí vody a připravíte ho na další cyklus. 

Icebreaker je profesionální fotobatoh s polstrovanými popruhy, pláštěnkou, kapsou pro laptop. Dodáván je ve 4 velikostech.

Doerr ICEBREAKER S 3 850 Kč
Doerr ICEBREAKER M 4 590 Kč
Doerr ICEBREAKER L 5 990 Kč
Doerr ICEBREAKER XL 7 990 Kč

Novinkou od renomované značky Lowepro je řada Vertex. My jsme vybrali model 

Vertex 200AW  (6 990 Kč)

 Zdál se nám nejideálnější pro běžné používání. Větší bratříček 300 AW je spíše expediční „stovka je pak menší alternativou  k vybranému modelu 200A W. Také Vertex je profesionální batoh patří k absolutní špičce. Někdo může namítnout proč amatérům doporučujeme ze tří modelů dva profi. Je to velmi jednoduché profi batohy mají vlastnosti, které využije i amatér. Mokrý „foťák“, či omlácené objektivy díky nedobře konstruovaným přepážkám některých levných baťohů naštvou stejně profíka jako toho, kdo si fotí pouze pro radost. 

Vertex 200AW

 

 

Rozměry (š x h x v):
Vnitřní: 30 x 16,5 x 44 cm
Vnější: 32 x 26 x 47 cm

Kapacita:
1-2 D-SLR Pro těla nebo 35 mm fotoaparát nebo fotoaparát středního formátu, 4-6 objektivů, stativ, blesk, digitální příslušenství a osobní věci.

Vnější materiál:
nepromokavé 420D nylon ripstop a 1680D nylon

Jak na fotografie z digitálu

První příznivci digitálních fotoaparátů byly nadšeni tím, že stačí, aby svá data nahráli do počítače a fotografie si pak mohli prohlédnout na obrazovce svého monitoru. Tato doba je již za námi a většina lidí chce své fotografie držet v ruce a přitom nezapínat počítač. Fotografie z digitálních fotoaparátů si můžete vytisknout doma, či nechat zpracovat v minilabu. Domácí tisk je pohodlnější a více interaktivní. Je ale nutné věnovat dostatečnou pozornost výběru tiskárny a papírů. Na trhu najdete veliké množství především inkoustových fototiskáren. Většinou platí jednoduchá úměra. Čím levnější tiskárna, tím dražší provoz. A také, že nejlepší fotografie získáte na kvalitní inkoustové tiskárně. Naopak laserová tiskárna má výrazně levnější provoz.

Kvalita fotografií tu sice nedosahuje takových výsledků jako u inkoustové tiskárny, ale při použití správných papírů vypadá až překvapivě velmi dobře. Takže pokud chcete tisknout velké množství fotografií a potřebujete například archivovat, či dokumentovat, je laserová tiskárna takřka ideální. Zde platí, že tisk je výrazně levnější, ale tiskárna dražší. Naopak záleží-li vám prioritně na kvalitě, je dobré použít inkoustovou tiskárnu nebo se obrátit na některé specializované minilaby, které vám zhotoví i velké fotografie a pomohou vám upravit předlohu. Zcela nejlepších výsledků pak dosáhnete fotorealistickým tiskem, který u nás dělá například pražská fotolaboratoř Thalia Picta (více o fotolaboratoři si můžete přečíst zde). Ta zpracovává velmi kvalitní fotografie i pro výstavy a exkluzivní presentace. Systém je výjimečný tím, že fotografie se vlastně netiskne, ale 3 RGB lasery osvicují fotopapír. Finální fotografie se vyvolává mokrou cestou ve vývojce. Samozřejmně kromě  fotografií na výstavy,se zde zpracovávají s výbornými výsledky i běžné zakázky za srovnatelné ceny jako v minilabech.

Na čem tisknout doma

My jsme vybrali a otestovali dvě inkoustové tiskárny a dvě laserové. Všechny můžeme doporučit. Jak již bylo řečeno v úvodu každá má některé výhody a záleží jen na každém uživateli jaké vlastnosti jsou pro něj nedůležitější.

HP Photosmart D74606 390 Kč

Inkoustová fototiskárna tiskne rychlostí až 34 stran za minutu černě a 33 stran barevně. Fotografii formátu 10 x 15 cm vytiskne za 10 vteřin. Zhotovuje fotografie v laboratorní kvalitě z paměťových karet nebo zařízení vybavených technologií  Bluetooth a odstraňujte efekt červených očí jedním dotykem tlačítka. Vybavena je 8,9 cm (3,5 palce) dotykovou obrazovkou a automatickým zásobníkem fotopapírů, zásobník A4 je na 100 listů. Její rozlišení je až 4800x1200 dpi, tisk probíhá pomocí 6 barev – má šest samostatných inkoustových kazet. Fotografie tiskne bez okrajů až po široké panorama (215 x 610 mm Námi vytištěné fotografie měly vysokou kvalitu a naprosto vyhovovaly.

Rychlost tisku (černobílý, nejlepší kvalita, A4) Až 4,5 str./min
Kvalita tisku (černobílý, nejvyšší kvalita) Rozlišení až 1 200 dpi v černobílé (při tisku z počítače)
Kvalita tisku (barevný, nejvyšší kvalita) Barevný tisk s optimalizovaným rozlišením až 4 800 x 1 200 dpi (při tisku z počítače a vstupním rozlišení 1 200 dpi)
Standardní paměť 64 MB
Provozní zátěž (měsíční, A4) Až 3 000 stran za měsíc
Rychlost tisku (černobílý, kvalita konceptu, A4) Až 34 str./min
Rychlost tisku (barevná fotografie, kvalita – koncept, fotografický papír 10x15) Již za 10 s
Vlastní formáty médií 76 x 102 až 216 x 610 mm
Podporované typy médií
Papír (inkoustový, fotografický, běžný), obálky, štítky, karty (pohlednice, indexové), průhledné fólie, nažehlovací fólie
Možnosti oboustranného tisku Automatický (volitelný)
Externí vstupní/výstupní porty 1 USB – kompatibilní s USB 2.0, 1 PictBridge, 1 Ethernet
Maximální paměť 64 MB
Standardní připojení
USB - kompatibilní se specifikacemi USB 2.0, rozhraní PictBridge, síť Ethernet, sloty pro paměťové karty, bezdrátový tiskový adaptér a adaptér počítače HP bt500 Bluetooth
Rozměry 462,5 × 387,3 × 172,9 mm
Hmotnost 8 kg
Co je obsaženo v krabici
Tiskárna HP Photosmart D7460 Printer, bezdrátový tiskový adaptér HP bt500 Bluetooth® USB 2.0 Q6273A, kazeta na černý inkoust HP 363 (zaváděcí kazeta), HP 363 Azurová, Purpurová, Žlutá, Světle azurová a Světle purpurová, software HP Photosmart Essential, instalační příručka, základní příručka, napájecí zdroj a napájecí kabelHP Photosmart Pro B8350 -  10 990 Kč

     

Tato inkoustová fototiskárna je určena pro profesionální fotografy a nadšené amatéry, kteří vyžadují tisk vysoce trvanlivých fotografií v profesionální kvalitě až do velikosti A3+ pomocí stolní tiskárny, kterou lze také použít pro rychlý každodenní tisk. Tiskne kromě maximálního formátu také na papíry různých velikostí od pasových fotografií a fotografií velikosti 10 x 15 cm, až po fotografie A4 – s okraji i bez okrajů. Pro snazší práci slouží dodávaný software. Rozlišení je až 4800 x 1200 dpi. Tiskové hlavy jsou vybaveny 1272 tryskami. Tisk fotografií velikosti 10 x 15 cm je v nejrychlejším režimu hotov do 26 sekund a fotografii o velikosti A3+ vytiskne zařízení za cca 3,5 minuty. Výsledné fotografie dosáhly opět excelentní kvality.

Kvalita tisku (barevný, nejvyšší kvalita) Tisk s optimalizovaným rozlišením až 4 800 x 1 200 dpi při tisku z počítače a vstupním rozlišení 1 200 dpi
Kvalita tisku (černobílý, nejvyšší kvalita) Tisk až do vykresleného rozlišení 1200 x 1200 dpi při tisku z počítače a s maximálním vstupním rozlišením 1200 dpi
Standardní formáty médií A3 (297 x 420 mm), A3+ (330 x 482 mm), A4 (210 x 297 mm), A5 (148 x 210 mm), B4 (250 x 353 mm), B5 (176 x 250 mm), B6 (125 x 178 mm), C6 (114 x 162 mm), 100 x 150 mm, 130 x 180 mm
Standardní připojení
Vysokorychlostní rozhraní USB (kompatibilní se specifikacemi rozhraní USB 2.0)
Trysky tiskové hlavy 672 trysek černého inkoustu, 600 trysek barevného inkoustu
Kvalita tisku (barevný, nejvyšší kvalita) Tisk s optimalizovaným rozlišením až 4 800 x 1 200 dpi při tisku z počítače a vstupním rozlišení 1 200 dpi
Rychlost tisku (černobílý, kvalita konceptu, A4) Až 30 str./min
Možnosti oboustranného tisku Automatický (volitelný)
Standardní paměť
32 MB
Dodávaný software Software HP Photosmart Essential na disku CD-ROM, software pro tvorbu alb
Provozní zátěž (měsíční, A4) Až 5 000 stran za měsíc
Rozměry 574,5 x 408,5 x 186,1 mm
Hmotnost 12 kg
Co je obsaženo v krabici
Fotografická tiskárna HP Photosmart Pro B8350, trojbarevná inkoustová kazeta HP 344 (14 ml) C9363EE, fotografická inkoustová kazeta HP 348 (13 ml) C9369EE, černá inkoustová kazeta HP 338 (11 ml) C8765EE, software HP Photosmart Essential Software na disku CD-ROM, software pro tvorbu alb, brožura quick start, uživatelská příručka, napájecí kabel

Xerox  Phaser 6180 - 14 927 Kč

Laserová tiskárna. Tento model nabízí barevný tisk o rychlosti 20/25 (barevných/černobílých) stran formátu A 4 za minutu. Vytisknout můžete až 60 000 stran měsíčně. Vyniká velmi nízkými provozními náklady. Standardní paměť s kapacitou 128 MB postačí pro běžné využití v síti, v náročnějším prostředí s tiskem rozsáhlých grafických souborů lze její kapacitu rozšířit až o 1 GB operační paměti. Tiskárna je rychlá, cenově dostupná, snadno ovladatelná a přináší kvalitní tisk. Její rozlišení je 600 x 600 dpi, rozměry 400x493x470 mm, váží 27 kg. Vytištěné fotografie mají velmi slušnou kvalitu, opět zde velmi záleží na použití vhodného papíru. Tiskárna je výborná i pro tisk prezentací. 

Technologie Barevný jednoprůchodový laser
Formát A4
Rychlost tisku 20 str./min barevně, 25 str./min. černobíle
První výtisk 10 vteřin barevně
Rozlišení 600x600x4 dpi
Procesor 400 MHz
Paměť 128MB až 1GB
Jazyky Adobe® PostScript® 3™, PCL 6
Rozhraní Interní 10/100 Base TX Ethernet
USB 2.0
Zásobníky papíru 1x 250 listů + boční podavač na 150 listů
max. kapacita 950 listů
Výstup papíru zásobník na 250 listů
Media 65 – 220 g/m2
A4,A5,B5 JIS, B4 JIS, US letter, Executive
Ovladače Linux®, Mac OS® X  10.2 a vyšší, Windows® 2000 a vyšší, Xerox Walk-Up® Printer Driver
Duplex volitelně
Funkce zabudovaný webový server, e-mailová upozornění, vzdálený tisk, zdokonalené funkce Printing Scout, Phaser Smart, účtování úloh
Rozměry 400x493x470 mm  (základní model)
Hmotnost 27 kg
Záruka 24 měsíců v servisním středisku
Max. zatížení 60 000 stran měsíčně

 

Oki C3400n  - 9 996Kč 

Barevná laserová tiskárna pro jednotlivce a malé firmy. Nabízí kvalitu tisku a rozšířené funkce. Vyniká výkonem a snadnou manipulací . Rychlost tisku je 16 barevných a 20 černobílých stran A 4 za minutu. Software Template Manager poskytuje snadno použitelné šablony pro řadu médií  a automaticky řídí nastavování tiskárny. Tiskne jak vizitky,  tak i až po 1,2 metru dlouhé bannery do gramáže 203 g/m2. Funkce PhotoEnhance zlepšuje kvalitu tisku fotografií na kancelářském papíru. Kombinace nového toneru s vysokým rozlišením a víceúrovňové technologie zajišťuje detailnější tisk, hlubší barvy, nižší zrnitost a vyšší lesk. Rozlišení tiskárny je 1200 x 600 dpi. 

Výkonnost

Rychlost tisku
16 stránek za minutu barevně, 20 stránek za minutu černobíle
Rychlost barevného tisku A4:16 stránek za minutu
Rychlost černobílého tisku A4:
20 stránek za minutu
Tisk první stránky:10 sekund černobíle, 12 sekund barevně
Rozlišení:
1200 x 600 dpi
Paměť (standard):32 MB
Paměť (maximum):288 MB
Rozšíření paměti:64 MB nebo 256 MB
Pracovní cyklus (max.stránek/měsíc):35.000 stránek / měsíc

Manipulace s papírem

Standardní vstup papíru:
250 listů. 80 g/m2
Druhy papíru:
A4, A5, B5, A6
Speciální velikosti papíru:
Vlastní velikosti: (až 1200 mm včetně bannerů **)

 

Všechny ceny jsou uvedeny s DPH.

Petr Řezáč