automobily | sport |  hobby I letecká doprava | počítače | zahradní technika | energie | bílá technika  | scooter life | lodě | mobiltest | travel test | 

          

 

Testy digitálních zrcadlovek - část 3. 

V dnešním díle se blíže podíváme nejen na tři další, velmi úspěšné digitální zrcadlovky, ale také na tři horké novinky, které nepochybně výrazně ovlivní  prodej v této oblasti. Jasně ukazují trendy, kterými se digitální zrcadlovky budou v nejbližší budoucnosti ubírat. Není náhodou, že všechny tři bez výjimky jsou opatřeny antiprachovým filtrem, což například u Nikonu je absolutní novinka. Kdo často mění objektivy u přístroje bez této chytré pomůcky, mi dá jistě za pravdu, že to je věc náramně užitečná a soustavná péče o „čistý“ čip je věc pěkně otravná. Uvědomili si to i výrobci, a proto je více než pravděpodobné, že úspěšný model se bez antiprachového filtru v budoucnu asi neobejde. Druhým fenoménem současných novinek je živý náhled, neboli  Live View. Zcela běžné u digitálních kamer u zrcadlovek však nový trend. Nejen tlačenice bude mít tak fotograf pod kontrolou pouze si dá fotoaparát nad hlavu a hotovo. To sice mohl dělat i před tím, ale chybička byla v tom že fotil naslepo. Živý náhled tedy také dobrá věc. Pixely se ustálily zhruba na deseti milionech výjimku tvoří pouze Nikon D 300 s 12 miliony. Za zajímavější však považujeme i v této kategorii přechod z CCD snímače na CMOS.  Zřetelným posunem procházejí také modely se stabilizovaným snímačem. Zde je momentálním rekordmanem Olympus E3, který má redukovat vibrace až o pět stupňů, což bylo ještě nedávno v oblasti snů.

Stabilizace obrazu  ve fotoaparátu nebo v objektivu?

Boj pokračuje.

Ze začátku našeho testu bylo vše  jasné. Stabilizované objektivy jasně vedly. Nikon VRII dominoval až se čtyřmi stupni prodlouženého času, těsně „sledován“ Canonem a novým stabilizovaným zoomem od Tamronu, který dokonce stabilizuje horizontálně i vertikálně.
Stabilizace snímacího čipu pokulhávala minimálně o jeden krok. Tedy  „ustabilizovala“ zhruba pouze dvakrát delší čas /například místo „stopětadvacetiny“ „třicetinu“ sekundy/. Z tohoto pohledu je vše poměrně docela jasné. Zásadní  výhodou stabilizace „čipu“  jsou podstatně nižší náklady. Tělo stabilizujete a pak k němu dokupujete relativně levné objektivy bez stabilizace. Nevýhodou je sice menší účinnost, leč na všem.

Stabilizovaný objektiv je naopak dražší, nejen sám o sobě, ale především proto, že kolik objektivů koupíte se stabilizací, tolikrát musíte připlatit. Za odměnu máte stabilizaci výrazně účinnější. Takto pěkně rozdělené to fungovalo ještě před pár dny, dokud Olympus neohlásil svou novou vlajkovou loď E 3 s neuvěřitelnou stabilizací obrazového snímače o 5 stupňů. Bude-li to tak opravdu fungovat i v praxi, bude zase všechno jinak, proto vás s podrobným redakčním testem nového Olympusu seznámíme jakmile bude prodejní verze k dispozici. Již desátého prosince se však blíže podíváme v čem naše oblíbené foto vybavení nosit. Blíže se zaměříme i na foto tiskárny.

Fujifilm S5  

Jedna z nejzajímavějších zrcadlovek, kterou jsme měli k dispozici. Tělo je postaveno na bázi velmi oblíbeného Nikonu D200. Naopak srdcem FinePix S5 je nový snímač  Super CCD SR, jehož unikátní technologie umožňuje lépe, než je tomu u jiných čipů, snímat  například bílé plochy. FinePix S5 Pro se vyznačuje i mnoha dalšími vlastnostmi, pro které je velmi oblíben. Jednou z nejdůležitějších je zvýšený  dynamický rozsah. S5 je proto ideální například pro fotografování svateb, portrétů i studiovou fotografii. Unikátní technologie je postavena na  dvanácti milionech párových pixelů (6,17 milionu větších S-pixelů zachycujících hlavní obrazovou informaci doplněných o 6,17 milionu menších R-pixelů zaznamenávajících data z jasných ploch) . Oproti předcházejícím modelům se také snížil šum i zvýšila citlivost až na 3200 ISO.  Mezi unikátní vlastnosti patří například identifikování až deseti obličejů a následné možnosti rychlého ověření snímku. Nejpodstatnější jsou však výsledné snímky  Jak jsme měli možnost se přesvědčit, největší kouzlo a síla S5 je právě v této oblasti. Dle našich zkušeností se více než na kterémkoliv jiném čipu nejvíce přibližují klasickému filmu.  Nejpřesvědčivější pak jsou například na detaily v bílých partiích. Když k tomu ještě přidáme vynikající robustní tělo, pak není co řešit. Ještě jedna zajímavost na závěr. Také zde jsme použili při testech kromě jiných objektivů i kombinaci 70-300 mm F 4,5-5,6 G AF-S VR II a konvertoru Tamron  s koeficientem1,4x. Přestože i autofokus S5 vychází z Nikonu D200, výsledky byly právě u S5 bezkonkurenčně nejlepší. Jedinou nevýhodou je uměle zakázaná kompatibilita mezi bateriemi Nikon a S5. 

Výhody:  všechny výhody vynikajícího modelu Nikon 200, vynikající čip s výbornou dynamikou, nejlepší práce s méně světelnými objektivy v kombinaci s konvertory
Nevýhody: čipově uměle zakázané baterie pro Nikon.

Sony Alpha  DSLR - A100



První pravá zrcadlovka Sony. Je přepracovanou legendární zrcadlovkovkou Konica Minolta, která byla vybavená ve své době super progresivními prvky, jako je například stabilizace čipu či automatické čistění. Stabilizace čipu se nám však zdá v praxi méně výkonná než například u Olympusu či Samsungu. Většinou zhruba o jeden  stupeň. To by však měla řešit nová zrcadlovka Sony Alpha 700, která má  alespoň papírově patřit v této oblasti k absolutně nejlepším se 4 stupni redukce vibrací.  Další problém vidíme v některých relativně velmi  drahých objektivech. Například teleobjektiv 70- 200/2,8, který patří k základům profesionální fotografie,  stojí přes 70 tisíc Kč. Zoomy obdobné ohniskové vzdálenosti a světelnosti značky Nikon či Canon jsou levnější zhruba o polovinu. Levnější jsou od těchto značek dokonce i objektivy se zabudovaným stabilizátorem. Naopak  velmi dobrá je možnost podle potřeby používat dva typy paměťových karet. Klasickou Compact Flash I, II, Memory Stick Duo a PRO Duo přes  adaptér. I když oproti výchozímu modelu modelu Konica Minolta není Alfa 100 dle našeho mínění žádným převratným šlágrem, je patrné, že Sony si spíše na tomto modelu osvojoval danou technologii a výrazných inovací se rozhodl dosáhnout až  při konstrukci následujících modelů, což je znát právě na novince Alpha 700, kterou budeme mít v nejbližší době k dispozici a její test uveřejníme na stránkách iTestu.

Výhody: stabilizovaný čip, protiprachový filtr, široký sortiment objektivů
Nevýhody: menší účinnost stabilizovaného čipu

Samsung GX-10



Přístroj  s čipem
10,2 Mpx, který nás hodně zaměstnal především vzhledem k některým protikladům. Právě na něm je, stejně jako u „dvojčete“ Pentax K10D,  patrné jak i prokazatelně vynikající model nemusí mít vždy snadnou cestu na špičku.
Má výbornou ergonomii, velmi kvalitní konstrukci. Jeho tělo je zhotoveno z hořčíkové slitiny. Prachotěsné pouzdro utěsněné i proti vodním srážkám je typickou konstrukcí, která může uspokojit i náročné  profesionály. Má prvotřídně řešený systém ovládání pomocí dvou rolerů, podobně jako zrcadlovky Nikon. V této cenové třídě, okolo 20 000 Kč je neobvyklý přehledný kontrolní displej, který je u jiných značek  vesměs vyhrazen pouze dražším modelům. Nejen podle výčtu vlastností, ale i v praxi je Samsung velmi dobrý. Stabilizované tělo pracuje dostatečně kvalitně. Základní optika vyráběná pod kontrolou prestižní
značky Schneider Kreuznach je bezproblémová.
Pádné jsou však i některé nevýhody.
Relativně slabší dosažitelnost přístroje, objektivů i příslušenství, než je tomu u gigantů jako je například Canon, Nikon, či Sony. Oproti konkurenci malý výběr vlastních objektivů, včetně těch od Pentaxe, Poslední dobou se však situace poměrně zásadně mění. Například Tamron, Sigma či Pentax dělá pro Samsung stále větší  škálu objektivů i příslušenství. A do třetice.  Ze všech testovaných modelů je dle našeho názoru jeho image  zatím ještě absolutně nejslabší. Zatímco Nikon, Canon, ale například i Pentax jsou celosvětovým pojmem, pak Samsung je znám především jako představitel velmi kvalitní spotřební elektroniky. Digitální zrcadlovky jsou ale „během na dlouhou trať“ a je velmi pravděpodobné, že díky vynikající spotřební elektronice Samsung uchvátí především řady zájemců z mladé generace. Takže žádné strachy majitelé GX- 10 váš čas již brzy přijde.

Výhody: profesionální tělo, stabilizace čipu, výborné ovládání , velmi dobrý poměr cena výkon.
Nevýhody: malý výběr objektivů a příslušenství

Novinky

Canon EOS 40 D

Poloprofesionální přístroj, pokračovatel velmi oblíbeného modelu D30 s 10,1 megapixelovým snímačem CMOS a superrychlým kontinuálním snímáním rychlostí 6,5 snímků za sekundu. To umožňuje především procesor Canon DIGIC III, který kromě špičkové rychlosti také zajišťuje rychlou odezvu fotoaparátu. Tento procesor byl poprvé použit v profesionálním přístroji EOS 1D Mark III. Třípalcový displej se zabudovaným režimem Live View  umožňuje snímání bez přímého kontaktu oka s přístrojem, například v tlačenicích či na koncertech. Zatímco tento systém byl dříve používán především u digitálních kamer, v oblasti zrcadlovek je zcela novým trendem. Škoda jen, že displej má jen pouhých 230 000 pixelů oproti neuvěřitelným 900 000 u Nikonu  D300 či nové  Alfě 700. Zásadní v této třídě je u Canonu nově instalovaný samočistící filtr, podobně jako u levnější čtyřstovky. Nový je i křížový autofokus se  senzory křížového typu. Zajímavostí je například funkce AF Start, kdy po stisknutí vyčleněného tlačítka dojde k okamžitému zaostření.

Samozřejmostí je robustní tělo z hořčíkové slitiny. Velmi sympatickým plusem je i cena.  Zatímco například u  Nikonu je rozdíl mezi cenou starší dvoustovky  a zbrusu nové  třístovky  podstatný,  u 40D je relativně velmi malý. Cena těla se pohybuje okolo 32 000 Kč. Vzhledem k akci Canonu na zpětnou slevu  vás však může  stát i méně než 30 000 Kč, což je na takto nabitou novinku velmi sympatické.  Dle našeho názoru vyvážený přístroj s výbornými vlastnostmi  za velmi dobrou cenu také přispěje k upevnění špičkového postavení Canonu na světovém trhu.

Výhody:  samočistící filtr, třípalcový displej,  souvislé snímání 6,5, snímků za s., Live View
Nevýhody:  třípalcový displej má pouze 230 000 pixelů

Nikon D300

Žhavou novinku od Nikonu jsme zatím testovali pouze  v předprodukční verzi, „ostrá by však  na trh měla přijít již v nejbližších dnech. 300D  je první Nikon, který v této cenové třídě opustil  CCD snímač. Srdcem nové třístovky je CMOS s 12,3 miliony pixelů. Samozřejmostí u Nikona zatím nevídanou je samočistící filtr. To je určitě vynikající zpráva. Naše zkušenosti ukazují, že při častém měnění optiky například u „sedmdesátek“ a „osmdesátek“ je udržení čistého čipu takřka nad lidské síly. Kvalitu snímku zajišťuje obvod pro zpracování obrazu EXPEED s 14bitovou A/D konverzí a 16bitovým zpracováním dat.
Třípalcový displej má excelentní rozlišení 900 000 pixelů. Také živý náhled  je u třístovky samozřejmostí. Rychlost souvislého snímání 6 snímků za sekundu je výborná,   při použití volitelného Battery packu MB-D10 dokonce 8 snímků. 
Také tělo D300 je zhotoveno z hořčíkových slitin což se již v této  třídě nepsaným standardem. 
Ovládání a základní prvky zůstaly shodné jako u velmi povedeného předchůdce D 200. Pro excelentní měření je autofokus vybaven 51 zaostřovacími body. Otázkou je, zdali je vůbec možné je v praxi reálně využít.
Dle našeho názoru je D 300 velmi silný konkurent vycházející ze všech výborných vlastností svého předchůdce s bonusem použití všech nových trendů. Uvidíme, zdali není jeho  cena, která se má pohybovat okolo 48 tisíc Kč  oproti konkurenčnímu Canonu D40 /v současné době za zhruba 30 000 Kč/ přece jen vysoká.

Výhody:  samočistící filtr, třípalcový displej s vynikajícím rozlišením,  souvislé snímání 6 snímků za s., Live View
Nevýhody:  vysoká cena

Olympus E-3


Tato profesionální digitální zrcadlovka je určená zejména pro reportážní a dokumentární fotografii. Pokračuje ve standardu 4/3 (používá tedy malý senzor o rozměrech 17,3 x 13 mm kompatibilní se všemi objektivy tohoto standardu). Díky tomu mohou mít tělo fotoaparátu a zejména objektivy menší rozměry – což plně vyvažuje nevýhody menšího formátu snímače: Olympus E-3 totiž působí nenápadně. Tělo o hmotnosti pouhých 810 g se také lépe nosí v náročném terénu.
Efektivní rozlišení snímače Live MOS - 10,1 Mpix – plně postačuje pro profesionální reportážní použití.
Vedle rozměrů má Olympus E-3 ale i další sympatické parametry pro reportéry. Propracovaný systém zaostřování (podle výrobce údajně nejrychlejší na světě) dobře funguje i za velmi špatných světelných podmínek. Robustní tělo z horčíkových slitin je odolné proti postříkání a vlhkosti. Senzor je chráněn před prachem ultrazvukovým filtrem. Funkce živého náhledu na výklopném a otočném displeji umožňuje fotit od pasu, nad hlavou a v dalších nezvyklých pozicích. Mechanický stabilizátor v těle přístroje stabilizuje podle údajů výrobce až o 5 EV. Rychlost sériového snímání uvádí výrobce až 5 snímků ve formátu JPEG za vteřinu.
V internetových obchodech lze tělo E-3 koupit i za méně než 45 000 Kč – což je vzhledem k popsaným vlastnostem a cenách konkurence velmi zajímavá cena.

Výhody:  Příznivý poměr cena/výkon,Ideální parametry pro reportážní a dokumentární fotografii:
Nevýhody: Malá velikost snímače pro krajinářskou a uměleckou fotografii,malá nabídka objektivů od konkurenčních výrobců        /zav/

Petr Řezáč