automobily | sport |  hobby I letecká doprava | počítače | zahradní technika | energie | bílá technika  | scooter life | lodě | mobiltest | travel test | 

          

  

 

 

 

 

 

Test HD LCD televizorů s vysokým rozlišením 42“

vyšlo i v deníku Právo 30.7.2009

LCD Televizory prožívají v současné době velký boom. Nejen díky stále nižším cenám nových modelů, ale také proto, že se v poslední době výrazně zvyšuje nabídka programů vysílajících v HD (vysoké rozlišení). A to nejen v satelitním vysílání, ale již i formou pokusného vysílání i v DVB-T. Zatímco na sledování vysílání ve standardním rozlišení stačí u nás digitální tuner s MPEG2, pro  HD vysílání musíte mít i  tuner MPEG4. Chtěli jsme proto v našem testu vyzkoušet, jak je v praxi velký přínos pořízení nového LCD televizoru, který sleduje nejnovější trendy. Všechny testované modely byly v plném HD rozlišení 1080.  Mimo to nás zajímaly i další novinky jako je například ekologické snižování spotřeby, možnost přehrávání nejen zvuku a fotografií, ale i videa pomocí USB. 

Ten, kdo očekává, tak jak tomu bylo v našich posledních testech, zásadní rozdíly mezi jednotlivými modely, může být možná trochu zklamán. To proto, že tuto technologii dělá velmi dobře jen užší část světových výrobců a tak se tentokrát žádný zásadní propadák nekoná, alespoň v tom směru, že žádný z nich není možno nedoporučit. To se týká především obrazu. Rozdíly jsou však již samozřejmě v komfortu, jednoduchosti ovládání a pak také ve zvuku, a to vzhledem k tomu, že některé přístroje byly vybaveny stereem a další modely prostorovými efekty. V této oblasti se zásadně se  odlišuje pouze jeden výrobek, a to Grundig Vision. Má mnohonásobně výkonnější zesilovač (120W),  originální zvukový projektor, účinný subwoofer a 16 reproduktorů. Velkou pozornost v současné době výrobci věnují vymýšlení nových zajímavých funkcí a zvyšování komfortu. 

Jak by měl být moderní TV vybaven

Současnou revolucí nejsou ani tak samotné HD přijímače s vysokým rozlišením, protože ty jsou na trhu již delší dobu, ale to, že i české televizní stanice s HD vysíláním nejen počítají pro blízkou budoucnost, ale začíná být standardní nabídkou i v současné době. Proto se domníváme, že schopnost televizoru zobrazovat vysoké rozlišení by mělo být základem. Dále by také měl být vybaven tunerem  MPEG2 a  MPEG4, který je schopen přijímat i současné české pozemní digitální vysílání.  Právě v MPEG4 pokusně vysílá na některých vysílačích Nova, Prima i ČT1.

Další velmi důležitou součástí výbavy jsou především vstupy. Žádnému modelu by neměly chybět především vstupy HDMI. V současné době nejlepší a neužívanější právě pro příjem s vysokým rozlišením. Dobré jsou i vstupy komponentní. Pro zobrazení ve standardní kvalitě (SD) stačí cinche a scarty.

Jak jsme testovali

Tak jako u většiny redakčních testů i tento test jsme prováděli jako čistě uživatelský. Domníváme, že například právě u televizorů i sebelepší měření nemůže být pro zhodnocení reality tak účinné jako lidské smysly. V testu jsme věnovali pozornost nejen obrazu a zvuku, ale i komfortu, jednoduchosti a srozumitelnosti menu i kvalitě dálkového ovládání.

S HD kvalitou se mění velikost obrazovek

Zatímco ještě nedávno byla v menších bytech nejoblíbenější úhlopříčka 32 palců (82 cm) dnes se pozvolna zvětšuje na velikost 42 až 47 palců (107 - 119 cm). Na rozdíl od klasické TV, kde malá vzdálenost  od obrazovky byla díky vyzařování  nezdravá a díky malému rozlišení i nevhodná, u LCD je tomu jinak. Už klasické vysílání ve standardním rozlišení je dnes podstatně kvalitnější a v případě vysokého rozlišení je kvalita ještě mnohonásobně vyšší. Pro oko je pak i podstatně menší vzdálenost nejen dostatečná, ale podstatně zvyšuje dynamiku obrazového vjemu. To je jeden z důvodů, proč se zvyšuje i standard velikosti úhlopříčky obrazovky i v relativně malých prostorech. Vzhledem k tomu, že během relativně krátké doby, tedy roku či dvou bude většina programů právě v HD, tak je trend prudkého nárůstu velikosti obrazovek zcela logický.

Sharp AQUOS LC42-DH77E   cena 34 990 KčVlastnosti:
Velikost úhlopříčky: 42"/107cm/
Rozlišení: 1920 x 1080
Frekvence 100Hz
Dynamický kontrastní poměr: 50 000:1 
Jas 450 cd/m2
Čas odezvy: 4 m/s
Systém TV příjmu: 
DVB-T  Tuner MPEG2/MPEG4 H.264nalogové 
Zvuk: 
Výkon reproduktorů 2x 10 W  
Vstupy a výstupy - zadní panel:
1x S-Video,  2x Scart 1x Komponentní vstup 
 3x HDMI,   1x USB  prohlížení foto

Průkopník LCD technologií jehož zobrazovací panely patří k absolutní světové špičce připravil novou ekologickou řadu, která výrazně snižuje spotřebu elektrické energie, tím, že integrovaným tlačítkem umožní snížení podsvícení. To však není jediné plus tohoto modelu. Samozřejmostí je plné HD rozlišení 1920 x 1080 pixelů 100 hz technologie s odezvou 4 milisekundy a dynamický kontrast 50 000 : 1. Vybaven je třemi HDMI vstupy a USB port pro zobrazení fotografií v JPG formátu. Nebo přehrávání hudebních souborů ve formátu MP 3. Zajímavé je, že veškeré ekologické kroky je možno ovládat „dálkou“ DH77E se řadí mezi nejlepší současné modely ve třídě. Model je vybaven tunerem MPEG2 i MPEG4. Velmi příznivá je i odezva 4 milisekundy.

Výhody: vynikající obraz v HD i SD rozlišení, dva digi  tunery  MPEG2 i MPEG4
Nevýhody: dálkové ovládání a nepřesné obrazové formáty
Hodnocení:

Samsung      UE40B6000  cena: 43 999Kč  (- 8000 Kč) 

Vlastnosti:
Velikost uhlopříčky: 40"/102cm/
Rozlišení: 1920 x 1080
Jas: 500 cd/m2
Frekvence 100Hz
Dynamický kontrastní poměr: Megakontrast LED podsvícení
 
Systém TV příjmu: 
Analogové ,DVB-T MPEG2  MPEG4

 Zvuk: 
Výkon reproduktorů  10 W + 10 W 
Systém zvukových efektů
SRS TruSurround HD a Dolby Digital plus

Vstupy a výstupy - zadní panel:
 1x Scart  4x HDMI,  1x USB

Tak jako Sharp i Samsung je význačným výrobcem LCD displejů. V poslední době se tato značka stává přeborníkem na vynikající poměr cena výkon. Moderní design, vyspělá technologie,  přehledné menu, a dobrá cena, to jsou zcela nepřehlédnutelné plusy, kterými přitahuje stále více zákazníků. Ve velké míře to pak platí i o nové řadě B 6000. Nejmodernější technologie podsvícení LED umožňuje vynikající obraz. Se třemi centimetry patří televizor k nejtenším na světě a jeho design je vynikající. Je tak tenký že se dá jako obraz pověsit jedním šroubem na stěnu. Současná cena v akci 36 000 Kč je zajímavá, ale za plnou cenu se nám zdá televizor drahý.

Využití tohoto modelu je opravdu všestranné. Od prohlížení videí a fotografií až po sledování webových stránek. O propojení se postarají 4 HDMI vstupy a jeden USB vstup

Výhody: vynikající obraz, velmi tenký profil, komfortní ovládání
Nevýhody: mimo akci (-8000 Kč) vysoká cena
Hodnocení:     

LG 42LH 7000   35 990KčVlastnosti:
Velikost úhlopříčky: 42"/107cm/
Rozlišení: 1920 x 1080
Jas: 500 cd/m2
Frekvence 100Hz
Dynamický kontrastní poměr: 100000:1 
Čas odezvy: 2,4 m/s 
 
Systém TV příjmu: 
Analogové ,DVB-T

 Zvuk: 
Výkon reproduktorů: 10 W + 10 W 
Režim prostorového zvuku SRS Trusurround

Speciální funkce: 
Bluetooth

Vstupy a výstupy - zadní panel:
1x RF vstup, 2x Scart 1x Komponentní vstup 
1x RGB vstup  4x HDMI,  1x PC Audio vstup 
1x RS-232C,1x USB (SVC): JPEG/MP3/HD Dvix

Velmi zdařilý LCD televizor vybavený Full HD technologií 1920 x 1080 bodů s dynamickým kontrastním poměrem  100000:1 a jasem  500 cd/m2.  Mimo jiné vyniká i velmi dobrou odezvou  2,4 ms.  Tak jak je již v současné době zvykem, obsahuje tuner jak pro analogové tak i digitální vysílání. Televizor je vybaven Bluetooth technologií například pro posílání fotografií z  mobilního telefonu.
Digitální zesilovač o výkonu 2 x 10 W s efekty prostorového zvuku je elektronicky upraven technologii S-Force Front Surround tak, aby vytvářel pocit prostorového vjemu i při použití  pouhých dvou  reproduktorů. Jak je již dnes běžné, k dispozici je několik obrazových režimů /konkrétně čtyři/, které obraz přizpůsobí nastavenému programu.  Velmi příjemné je menu, které je jednoduché a práce s ním je intuitivní. Základem pro připojení s okolím jsou  4 HDMI konektory, RBG konektor je k dispozici pro spojení s počítačem. Tak jako Samsung i LG nastiňuje nejbližší trend moderních televizorů. Tedy zvýraznění multimediálních prvků,  výraznou komunikaci nejen s PC, ale i s mobily a rozšíření komfortu a výrazně širší využití než tomu bylo ještě v nedávné minulosti.

Výhody: Bluetooth, rozsáhlá multimediální komunikace, přehledné menu
Nevýhody: vyšší cena
Hodnocení:

Grundig Vision 9   42“      cena 34 990 Kč Vlastnosti:
Velikost úhlopříčky: 42"/107cm/
Rozlišení: 1920 x 1080
Jas: 500 cd/m2
Frekvence 100Hz
Dynamický kontrastní poměr: 40 000:1 
Čas odezvy: 5 m/s 
Systém TV příjmu: Analogové ,DVB-T

 
Zvuk: 
16 reproduktorů, 1x Subwoofer
 Zvukový projektor SRS TruSurround

Vstupy a výstupy - zadní panel:
1x S-Video, 2x Scart 1x Komponentní vstup 
1x RGB vstup  4x HDMI,  1x PC Audio vstup 
1x HDCP

Vision 9,  špičkový model značky Grundig je vybaven až na MPEG4 vším co si u nejmodernějších modelů můžete přát. Jednou věcí však drtí konkurenci o několik tříd, a to je zvuk. Zatímco průměrný výkon testovaných modelů je dvakrát 10 až 15 W, Vision 9 disponuje nejen celkovým výkonem přes 100 W, ale především je opatřen zvukovým 3-D projektorem se šestnácti reproduktory. Ani obraz však nezůstává pozadu. Plné HD rozlišení 1920 x1080 bodů i 100 herzový tuner jsou samozřejmostí. Dynamický kontrast je 40 000:1. Tento model má vzácně vyrovnané vlastnosti. Zvláště při sledování  filmů v dobře zpracovaném HD doplněném výborným zvukem umocňuje celkový špičkový zážitek. Právě díky i kvalitnímu rozsáhlému zvukovému systému jeho hmotnost není nejmenší. Váží 34,5 kilogramů.

Výhody:  3 D zvukový projektor, intuitivní a jednoduché ovládání, vynikající zvuk
Nevýhody: nemá MPEG4
Hodnocení:      visačka vynikající zvuk

Sony KDL 40WE5    cena: 37 990Kč  

Vlastnosti:
Velikost úhlopříčky: 40"/102cm/
Rozlišení: 1920 x 1080

Frekvence 100Hz
Dynamický kontrastní poměr: 100 000:1
Čas odezvy: 8 m/s

Systém TV příjmu: 
Analogové ,DVB-T

 Zvuk: Stereo   2x 10 W

Vstupy a výstupy - zadní panel:
 2x Scart 1x Komponentní vstup , 4x HDMI,  1x USB

Také Sony se zaměřil na ekologii. Má výrazně  menší spotřebu než předchozí modely. Mezi další zajímavé funkce patří i pohybový senzor. Ten monitoruje dění před obrazovkou a pakliže v přednastaveném časovém úseku nezaregistruje žádný pohyb a tělesné teplo, automaticky se vypne. Celková úspora může dosahovat až 50 %. Samozřejmostí je plné rozlišení 1920 x 1080 bodů a digitální tuner DVB-T a kabelový DVB-C  +. Jak je u Sonyho tradiční zahrnuje široké pole barevných systémů od PAL SECAM, NTSC, i PAL 60. Zabudované USB 2.0 umožňuje prohlížení fotografií. Prostorový zvuk S-force a vybavení Dolby Digital je lepší standard bohužel tak jako i u  většiny dalších modelů by mu slušel větší výkon zesilovače. Nepotěšil nás ani design. Tlouštka televizoru není nikterak subtilní  /opticky působí robustněji než ve skutečnosti je/ jak bývá u této značky poslední dobou zvykem. Není zde ani není žádný zajímavý detail, který by celek osvěžil. Vybavení konektory je velmi dobré. 4 HDMI, 2x SCART, S-Video,1x kompozit , jedenkrát komponentní vstup či  Ethernet  je zcela dostatečné. „ Epětka“ je zajisté dobrým modelem nicméně v obrovské konkurenci, která v současné době na světových trzích vládne se nám zdálo, že především v poměru cena výkon se nejedná o nic mimořádného. 

Výhody: nízká spotřeba, bohaté vybavení
Nevýhody: horší poměr cena výkon
Hodnocení:

Petr Řezáč