automobily | sport |  hobby I letecká doprava | počítače | zahradní technika | energie | bílá technika  | scooter life | lodě | mobiltest | travel test | 

          

  

 

 

 

 

 

HD Kamery do kapsy - špičkový záznam bez problému?

 vyšlo i v deníku Právo 14.1. 2010

Vysoké rozlišení obrazu neboli HD, jak se správně nazývá, se na nás řítí jako lavina. Televizory s vysokým rozlišením, satelitní přijímače s vysokým rozlišením, blu-ray, či velmi drahé kamery s vysokým rozlišením.  A dnes? 

K dispozici je velmi zajímavá nová kategorie. Žádné drahé a těžké přístroje, svůj záznam v nevyšším rozlišení si můžete už udělat kamerou, kterou nosíte v kapse a to i s přístroji za velmi dobré peníze. 

Některé kamery této třídy sice ještě stále stojí kolem dvaceti tisíc korun, avšak už se prosazují i ty, které jsou sice o trochu jednoduší, kvalitou obrazu však stejné či podobné, ale za vynikající cenu, Dají se pořídit do 5000 Kč. 

Není jich na trhu ještě  takový výběr jako těch klasických s normálním rozlišením  ale již se dá vybrat. Ale jsou opravdu dobré a kvalitní?  Asi nejdále je v tomto segmentu japonská Toshiba, která má v této kategorii jako jediná několik modelů. Spolu s méně známou značkou Evolve byly také  jedinými, které uspěly bez viditelných ztrát. 

U všech ostatních byly znát výrazné kompromisy, vždy chybělo něco důležitého. Tedy například výstup HDMI,který je pro technologii HD dost podstatný.Jiné kamery měly  špatné ovládání či nelogické držení přístroje.

Jeden model v prezentované kvalitě HD 720p, tedy 1280 x 720 pixel, měl, asi díky některým nedotaženým řešením, obraz podobný klasickému rozlišení, v některých detailech subjektivně horší.

Kapitolou samou pro sebe jsou módní kamery typu „mobil“.

Tedy „placky“ bez náznaku jakékoliv logické ergonomie. Anatomické zákony jsou však neúprosné. To co může být výborné pro mobil, je velmi málo únosné pro videokameru či fotoaparát. A není to jen o rozměrech. Ty nejlepší videokamery v této třídě nemusí být zdaleka o moc větší.

Co jsme testovali

Nejvíce nás samozřejmě zajímala kvalita obrazu.  Výsledek totiž neovlivňuje pouze rozlišení. Výrazně záleží i  na konstrukci a použité technologii. Zásadní je kvalita optiky, důležitou roli hrají například i převodníky.

Vzhledem k tomu, že malé kamery jsou ještě více náročnější na dobrou ergonomii než jejich větší sourozenci, zaměřili jsme se výrazně i na tuto oblast. Obecně platí že čím je přístroj ekonomičtější, tím jej lépe mohu uchopit a tím také v méně situacích potřebuji obraz stabilizovat.

Velmi důležité je u kamer i ovládání. Zvláště při fotografování je podstatná doba přípravy kamery do okamžiku stisknutí spouště. Testovali jsme tedy i „rychlost“ jednotlivých modelů ,i zde byly často značné rozdíly.

Důležitá je i bohatost příslušenství. K čemu je dobré když vytvoříte velmi dobré a kvalitní záběry, které ztratí převodem z kamery kvalitu. Důležitá je i celková přívětivost a logičnost ovládání.

Jak jsme testovali

Každou kameru jsme prověřili v několika nejběžnějších režimech, především za denního světla a v méně nasvíceném interieru. Oboje v provedení foto i video. Ve všech těchto režimech jsme srovnávali jednotlivé  výsledky u všech modelů. Dbali jsme zejména na to, abychom vzorky pořídili v rychlém časovém sledu a tedy i ve stejných podmínkách, aby nedošlo ke zkreslení.

Toshiba P10 Camileo       cena:  4 990 Kč

Rozlišení videa: Full HD 1440 x 1080
Rozlišení fotografie: 5 Mpix
Displej: LCD   2,5“
Zoom: digitální 4x
Stabilizace: digitální
Objektiv:
f=7.0; F3.2
Záznam: interní 128 MB, karta
SDHC
Rozměry: 34 x 71 x 108 mm
Baterie: 3.7 V 1050 mAh  3.89 Wh

Výborná kamera s velmi dobrou ergonomií. Tedy vlastností, která je v této kategorii jednou z nejdůležitějších. Tento model je zároveň jednou z nejkompaktnějších videokamer na trhu. Rozmístění ovládacích prvků je velmi dobře rozložené a má promyšlenou konstrukci. Vše jde za provozu obsluhovat bez nutnosti přehmátnout a tím i rozetřást záběr. Objektiv s fixním ohniskem napomáhá  perfektní kvalitě  obrazu v základním formátu. Na druhé straně zoom při tomto řešení je digitální. Jak ukázala praxe, tak u této kategorie je lepší jej stejně používat minimálně  /a to jak digitální tak i optický,/ protože čím je větší zoom, tím větší  jsou problémy se stabilizací obrazu. Překvapila nás i kvalita fotografií. Výborný objektiv nenapomáhá pouze ostrému obrazu a využití Full HD rozlišení, ale i brilantním fotografiím. Praktické zkoušky ukázaly, že za běžného denního světla má kvalita fotografií tak velkou rezervu, že je jednoduší se při fotografování soustředit pouze na kompozici a vlastní výřez provést až při úpravě snímku na počítači.  Příjemným a kvalitním je i software ArcoSoftTM  Media. Vzhledem výborné kvalitě a vyrovnaným vlastnostem můžeme tuto kameru jen doporučit jako velmi výhodnou koupi.

Výhody: Ergonomický tvar, Full HD velmi kvalitní obraz, velmi dobré fotografie, HDMI
Nevýhody: digitální zoom
Hodnocení:         velmi dobrá

JVC PICSIO GC-FM1    cena: 5032 Kč

Rozlišení videa: Full HD 1440 x 1080
Rozlišení fotografie:
8 Mpix
Displej: LCD   2“
Zoom: digitální 4x
Stabilizace: digitální
Objektiv:
neuveden
Záznam: karta
SDHC/SD; až 32GB
Rozměry: 17 x 53 x 97 mm

Značné rozčarování  panovalo u tohoto modelu z několika důvodů. Již design je velmi pozoruhodný. Klasické tělo méně vkusného mobilu je opatřeno „pouťovou“ profilovanou páskou a čtyřmi nezakrytými křížovými šrouby. V této pozoruhodné liště je zabudován AV HDMI i USB vše bez jakékoliv ochrany proti prachu a nečistotám. Tedy nejen velmi pozoruhodný design ale i velmi nepraktický. Zvláště když přihlédneme například k jemnosti a miniaturnosti  použitých mini konektorů je na první pohled zcela patrné že při častějším pobytu například v kapse dojdou dříve či později k úhoně. Lépe na tom není ani čelní strana kamery. Především objektiv a jeho provedení působí spíše jako laciné dveřní kukátko či „foťák“ na nejlevnějším mobilu. Kdyby provozně byl dobrý rádi bychom mu řečené odpustili. Problém je v tom že i provozně se nám zdál slabý. Ergonomicky je jako kamera  nevhodná, nicméně jsme si říkali je to trend, výrobce asi ví co dělá. Během testů se nám však nejen vzhledem k tvaru ale i ovládacím prvkům nepodařilo přibližovat či vzdalovat záběr tak abychom si obraz nestrhli a to tak dramaticky že by nepomohl ani ten nejlepší stabilizátor obrazu. Domníváme se že jeho vlastnostem  vůbec nemůže pomoci ani  má Full HD kterým je vybaven. Tomuto modelu neprospívá ani cena která se pohybuje i po  slevě  z minulých měsíců okolo  5 tisíc Kč

Výhody: Full HD,HDMI
Nevýhody:nedostatečná ergonomie, nepřesné ovládání, nekryté konektory
Hodnocení: hvězdy  nedoporučujeme

Samsung HMX-U10  cena: 3 269 Kč

Rozlišení videa: Full HD 1920 x 1080
Rozlišení fotografie: 10 Mpix
Displej: LCD  2“
Zoom: digitální 4x
Stabilizace: digitální
Objektiv:
f=7,9; F 3.0
Záznam: karta SDHC/SD
Rozměry: 15,5 x 56 x 103 mm

Na rozdíl od modelu JVC má mnoho věcí vyřešeno lépe. Podstatně propracovanější design s mnoha zajímavými detaily, kterému se nedá moc vytknout, podstatně více se nám líbila i povrchová úprava matného temně červeného eloxu. Také z praktického hlediska je kamera opatřena vtipně řešenými kryty výstupů a SD karty. Objektiv je s clonou F:3,0 nejsvětelnější ze všech testovaných. Ovládací prvky jsou citlivější a méně zde hrozí, že si obraz roztřesete než právě u JVC. Také výstup není zcela ideální. Oproti univerzálnímu HDMI používá stejně kvalitní, ale méně rozšířený komponentní výstup. Nicméně naší hlavní výhradou i u tohoto modelu je také naprostý nedostatek ergonomie a logické práce.  Přednost tedy jednoznačně dáváme u minikamer zásadně modelům /pistolovému typu tedy konstrukci jakou má  Toshiba, Evove či Sanyo. Ty lze uchopit a pracovat s nimi podstatně lépe. Na rozdíl od fotoaparátu je ergonomie u videokamery náročnější vzhledem k pohybu a časté nutnosti používat zoom při práci.  Pro toho, komu však  tento tvar typu mobil vyhovuje, či jej dokonce preferuje například  proto, že má fixní  displej / tedy je potencionálně spolehlivější než modely z pohyblivými částmi, je pro něj Samsung ideálním řešením

Výhody: zajímavý moderní  design
Nevýhody:
špatná ergonomie, málo rozšířený komponentní výstup
Hodnocení:
  uspokojivá

Evolve 2100HD Touch  cena: 4 309 Kč 

Rozlišení videa: Full HD 1920x1080
Rozlišení fotografie: 5 Mpix
Displej: LCD  3“ dotykový
Zoom: optický
5x       
Stabilizace: digitální
Objektiv: f=6.8 ~ 34 mm : F3.5 ~ F3.7
Záznam: Integrovaná paměť 128MB; SDHC karty do 32GB
Rozměry:
28 x 80 x 109 mm
Baterie 3.7 V 1050 mAh  3.89 Wh

Výborná kamera, s optickým pětinásobným zoomem,  plným rozlišení Full HD a dotykovým displejem. Ten umožňuje rychlou a snadnou práci a bezprostřední orientaci v menu. Přestože tento model nepatří k renomovaným značkám, díky svým vlastnostem a univerzálitě může  získat  mezi zákazníky dostatečnou oblibu. Má vyrovnané vlastnosti, kvalitní záznam i velmi dobré fotografie. Také ergonomie je bez problému. K výstupům patří kromě USB i HDMI a dokonce v jediném případě všech testovaných přístrojů je součástí dodávky i kabel HDMI. Velmi dobrou vlastností při práci je dotykový displej, který významně usnadňuje práci.

Výhody: optický zoom, velmi dobrá ergonomii, kvalitní obraz,  dotykový displej
Nevýhody: nepřesný náhled před fotografováním
Hodnocení: vítěz testu

Sanyo Xacti CG10    cena: 4 343 Kč

Rozlišení videa: HD Ready 1280 x 720
Rozlišení fotografie: 10 Mpix
Displej: LCD  3“
Zoom: optický
5x , digitální 12x
Stabilizace: digitální
Objektiv: f=6.8-34 mm: F 3.5 - F3.7

Záznam: Integrovaná paměť 40 MB; DSD/SDHC karty
Rozměry:
38 x 92 x 113 mm
Baterie: 3,7 V 700mAh

Dobrý ergonomický design a optický zoom patří k největším kladům tohoto modelu. K těm slabším naopak patří nižší rozlišení HD 720p. Také absence HDMI je u jinak slušné kamery velkým nedostatkem. 60 násobný digitální zoom je pouze reklamní záležitostí  protože je zcela logicky v praxi nepoužitelný. A aby toho nebylo málo tak jako u jediného z testovaných modelů musíte při nabíjení baterii vyndat a vložit do nabíječky. Což jak ukazuje praxe s ostatními modely je zcela zbytečné a nepraktické. Naopak ve fotografické části patří s 10 Mega Pixely k těm lepším. I když v praxi v kvalitě  fotografií přes nejvyšší rozlišení nevynikal výrazně nad modely s nižším rozlišením. Ale snad nejhorší je minimální osazení potřebných obrazových výstupů

Výhody: ergonomický tvar, optický zoom
Nevýhody: nepřesvědčivá kvalita videa, Chybí HDMI či jiný výstup pro HD rozlišení, dobíjení baterie mimo kameru
Hodnocení: dobrý

-----------------------------------------------------------------------

Vizitka vítěze

Nebývá obvyklé, abychom na stránkách iTestu detailně představovali značku, která zvítězila v testech. Ostatně by to bylo velmi často „nošení dříví do lesa“, protože většinou se jedná o značky notoricky známé, a to ve většině oborů. Na tomto testu však bylo zajímavé, že na rozdíl od většiny ostatních, obdobných, zvítězila značka která nejen celosvětově, ale i u nás patří zatím spíše k méně známým. To jen dokazuje, že v době, kdy „mozky“ sedí ve vyspělých zemích a výroba je až na malé výjimky přesunuta do Asie už zdaleka nemusí vynikat pouze značky světových kolosů, ale velký prostor mohou získat i relativně malé firmy. Značka totiž většinou pouze zaštiťuje pouze vnitřní klid, že se nenapálíte. A když si zvyknete, že produkty ještě nedávno neznámého jména  mají vysoký standard, pak se dobrou značkou stává. Protože vše je nakonec stejně především o poměru cena výkon. A právě touto cestou se vydala značka Evolve. (více o značce najdete zde)
My jsme se s ní seznámili zcela náhodou, když nás upoutal mobil s dvěma SIM kartami a digitálním TV tunerem  a k tomu ještě s náhradní baterií. Už si to nepamatuji zcela přesně, ale cena okolo zhruba  4000 Kč nám připadala jako neuvěřitelně nízká.  A tak jsme onen telefon do redakce zakoupili abychom se přesvědčili, zdali za ty peníze může delší dobu fungovat. A  funguje  bez problému dodnes. Proto také, když jsme vybírali modely do testů HD kamery do kapsy nikomu nepřišlo divné, že je mezi nimi i  Evolve. To co jsme v tu dobu však naprosto neočekávali bylo, že celý test vyhraje a nechá za sebou celou plejádu nejrenomovanějších značek.

 Petr Řezáč