automobily | sport |  hobby I letecká doprava | počítače | zahradní technika | energie | bílá technika  | scooter life | lodě | mobiltest | travel test | 

          

 

12.3.2011

  

 

 

 

 

 

Tablety,tablety,tablety.

Aneb drtivý nástup nového fenoménu

Jako smršť „vtrhly“ na světový trh.Takovou rychlostí, že než si vyberete ten, který byste chtěli, je už beznadějně zastaralý. Jako poslední dobou již několikrát hlavní tón udával zpočátku především Aplle se svým iPadem. Obrovskou invenci předvádí v této oblasti a s přehledem s ním drží krok především Samsung. Zatímco tyto dvě firmy v poklidu kralují je nutno připomenout, užijte si to, dokud  je čas. Jaro bude totiž velmi náročné. Vše co platí dnes, může být již za dva za tři měsíce zcela jinak. I když oba výrobci na konec měsíce připravili dvě zásadní novinky /Apple IPad 2 a Samsung Galaxy 10,1“/ nespí ani ostatní. Na nejbližší dobu nahlásila své rychlé a zajímavé produkty i  většina renomovaných značek v oboru. Máme se na co těšit. To však zdaleka neznamená, že dnes není co nabídnout.  

 

Co jsme testovali

Zatímco lídři trhu, IPad  a Galaxy Tab, byli jasní, ostatní jsme vybírali pro některé odlišné  vlastnosti než mají obě jmenované ikony. Například pro lepší vybavení, jako je HDMI. Rozptyl velikosti displejů jsme zvolili  od 5“ do 10“. Ukazuje se, že zatímco někdo preferuje výhradně ty desetipalcové (které při přepravě mají bohužel podobné nároky na místo jako netbooky), zásadní výhoda sedmipalcových je fakt, že se pohodlně vejdou do náprsní kapsy.

Co uvádíme v tabulkách. Zatímco v ostatních testech se snažíme v tabulkách uvádět všechny podstatné informace, zde do nejde. Tablety jsou většinou nabity tolika technologiemi a funkcemi, že jsme se omezili pouze na ty nejdůležitější. Kdybychom uvedli vše podstatné, pak by tato strana místo testu byla jedinou velkou tabulkou.

Kdo s  koho

Nejlepší je Android nebo iPad?. S odpovědí jsme si „lámali“ hlavu, delší dobu, protože je velmi náročná. Určit nejlepšího androida nebyl až tak velký problém. Tam byl Samsung suferén. Ale co s iPadem? V mnohých vlastnostech nepřekonatelný, v jiných alespoň z pohledu některých uživatelů PC  nelogická hračka ovládaná jediným programem. 
Oba modely jak iPad tak Galaxy jsou však ve většině vlastností absolutní špičkou.
iPad je úžasný především proto, že se stal standardem a vytvořil celou novou kategorii. Má k dispozici desítky tisíc  aplikací v App store, vydává se pro něj značné množství časopisů a knih /těch bylo zatím staženo více než 100 milionů!/.  Samsung, nejlepší z Androidů, poráží výrazně iPad především v jednoduchosti práce s hudbou a videem, má SDHC USB, na PC se jako každý Android hlásí jako disk. Má velmi dobře fungující Flash 10,1. K tomu ještě díky svému formátu nepřehlédnutelnou univerzalitu. Vejde se do kapsy a má velmi kvalitní telefon. Naopak zaostává ve výdrži baterií, nemá zdaleka tak rozsáhlou knihovnu.  Udělali jsme proto tentokrát  velkou výjimku. Teprve podruhé za několik let jsme udělili dvě první místa. Vzhledem k některým zcela odlišným a často nesrovnatelným vlastnostem obou tabletů nám to přišlo zcela spravedlivé.

Toshiba Folio 100  (Alza)              cena: 9 299 Kč

Procesor: Cortex-A9 NVIDIA Tegra 250  1GHz
Operační systém:  Adroid 2,2
Displej: LCD LED 10,1“ 1024 x 600
Paměť: 16GB  micro SD až 32 GB
Komunikace: WiFi 802.11b/n
Podpora Adobe Flash: ano
Baterie: až 7 hodin

Na rozdíl od iPadu či Samsungu má Folio 100 HDMI. Má také výborný a rychlý dvoujádrový procesor NVIDIA Tegra 250. Naopak trochu nás zklamal jak v designu, tak i v celkovém provedení. Tři rámečky na čelní straně působí, alespoň na nás, oproti iPadu či Samsungu těžkopádně. Přestože tablet Měl instalovanou verzi Android 2,2 nešla do něj nainstalovat Adobe Flash, což Folio limitovalo v mnoha ohledech. Po upgrade software a některých ne zcela standardních úkonech se podařilo Flash 10,1 zprovoznit. Ovládací prvky jsou hardwarové v rámečku tabletu, což jak praxe ukázala, je nejlepší řešení. V základním stavu však nejsou během práce ovladače podsvícené. Zvláště ve tmě musíte nejdříve po rámečku „šmátrat“  a ikonu prstem přejet, pak se na pár sekund rozsvítí, což je pomalé a hlavně nelogické. I když Toshiba Folio 100 není špatný tablet, vzhledem k mnoha nedotaženým detailům končí v testu hůře, než by tento model mohl. Díky tomu, že nemá ani 3G mód a je závislá pouze na hifi, tak není nijak oslnivá ani cena pod těsně nad 9 tisíc.

Výhody: výborný procesor, HDMI
Nevýhody: design, nedotažené detaily
Hodnocení:     dobrý
-----------------------------------------------------------------Point of View Mobii Tegra Tablet 10.1  (Alza)  cena: 7 490 Kč

Procesor: Cortex-A9, NVIDIA Tegra 250 1GHz
Operační systém: Android 2.2
Displej: 10,1“ LCD 1024 x 600
Paměť:  externí Micro SDHC
Komunikace: WiFi 3G modem: ano
GPS a navigace : ano/ano
Podpora Adobe Flash: ano
Baterie: Li-Ion 3300 mAh až 7 hodin

Produkty holandského výrobce grafických karet má stále více příznivců i v oblasti tabletů. Není divu, Mobii Tegra má rychlý dvoujádrový procesor, moderní design, je i velmi dobře vybaven. Pro příjem internetu používá jak WiFi tak i síť 3G. Horší je to však s ovládáním. Na rozdíl od modelů s hardwarovými spínači v rámu,  jsou zde pouze ovládací dotykové lišty na displeji. Ty často u různých aplikací nebývají na stejném místě, což stěžuje ovládání. Ještě je nutno zdůraznit, že i modely hardwarově ovládané mají některé funkce na dotykovém displeji. Ty hlavní jsou však vždy v rámu. Dalším nedostatkem byla jistá nepřesnost v různých módech. Zajímavý je například fakt, že ač se nám poměrně složitě podařilo instalovat Flash 10,1, přesto nám bublina na domovské stránce stále připomíná, že Flash bude k dispozici v lednu 2011, aniž by se tento moudrý model byl schopen orientovat ve svém vnitřním kalendáři /březen 2011/, či bral v potaz, že jsme Flash již instalovali.       

Výhody: skvělý procesor, 3G, HDMI
Nevýhody: problémy s instalací Flash 10,1, softwarové ovládání
Hodnocení:    dobrý

-------------------------------------------------------------------

iPad WiFi + 3G 32 GB (iStyle Praha)      14 765 Kč

Procesor: Apple A4  1GHz
Operační systém: Mac OS
Displej 9,7 1024x 768
Paměť: 32GB  Rozhraní:
Komunikace WiFi ano 3 G modem: ano
GPS a navigace: ano/ano
Podpora Adobe Flash: ne
Baterie: 5400 mAh 10 hodin

Perfektní design, který se všichni snaží okopírovat. Desítky nápadů, obrovská tvůrčí invence, velmi kvalitní displej. Bohužel klasicky kontroverzní řešení ovládání, vše pouze jediným programem. Zatímco všechny ostatní tablety mají několik komunikačních vstupů, minimálně však slot pro SD či micro SD karty, Apple stále tvrdošíjně trvá na svém systému vše přes ITunes. Zatímco „jabkaři“ jásají, tvrdíc, že jde o bezkonkurenčně nejlepší řešení, ostatní jen kroutí hlavou. Přesto je iPad zcela vyjímečný. Především obrovskou databankou, základnou bezplatných i placených aplikací, obrovskou podporou vydavatelů i externích tvůrců software. Vycházejí, či se pro něj připravují stovky časopisů či tisíce filmů. Mimo jiné pro něj existují například i programy pro řízení výrobních procesů a stovky projektů z nejrůznějších oborů. Momentálně jediným větším nedostatkem je absence Adobe Flash a tím menší dostupnost některých internetových stránek  

Výhody: výborný displej, skvělé ovládání,
Nevýhody: nemá Adobe Flash
Hodnocení:     vítěz testu

-----------------------------------------------------------------------------

Dell Streak  (mshop.cz)                      10 490Kč

Procesor: Qualcomm Snapdragon QSD8250  1 GHz
Operační systém: Google Android
Displej:  5“ LCD multidotykový  800x480
Komunikace: WiFi, 3G modem, BlueTooth 2.0
Paměť:až  externí micro SDHC 16GB
GPS a navigace : ano/ano
Podpora Adobe Flash: ano
Baterie: 1530 mAh

Velký mobil a malý tablet, říkají o něm škodolibě jeho odpůrci. V testu se však ukázalo, že jeho některé kompromisní vlastnosti jsou ve výrazné menšině oproti těm dobrým. Streak je stabilní a přestože je malý, v mnohém o třídu porazil některé modely „specialisty“. Je výborný na internetu, skvělý je i pro  krátké filmy či klipy. Koukat se na něj doma na celovečerní filmy asi  není jeho silnou stránkou, ale to jen pro jeho velikost. Funguje brilantně a přesně i s Flash 10,1, což by mu mohlo závidět více než polovina modelů v testu. Ovládání je perfektní pomocí tří hardwarových ovladačů. Díky pětipalcovému displeji je mnohem zajímavější než mobily. Vzhledem k nízké hmotnosti je v této situaci i příjemnější, než leckterý tablet, na telefonování pak komfortnější než leckterý mobil. Dle našeho názoru podařený kompromis pro toho, kdo chce „net“ mít trvale po ruce. Jeho univerzalita sahá od možnosti telefonovat až po WiFi a 3G. Díky 5“ displeji může posloužit i jako navigace.    

Výhody: kompaktní tvar, prfektně pracující Flash 10,1 perfektní ovládání
Nevýhody: malý výběr příslušenství, nedostatek software pro komfortní komunikaci s PC
Hodnocení:     velmi dobrý

------------------------------------------------------------------------

Samsung Galaxy Tab      (samsungmobile.cz)         14 550 Kč 

Procesor: PowerVE SGX540 1,06GHz
Operační systém: Google Android 2,2
Displej 7“ 1024 x 600
Komunikace: WiFi , 3 G modem, BlueTooth 3.0
Paměť: 16GB vnitřní  + slot pro micro SDHC
GPS a navigace: ano/ano           
Podpora Adobe Flash: ano, verze 10,1   
Baterie: Li-Ion 4000mAh až 7 hodin

Tak jako iPad i Samsung Galaxy je prvotřídně propracovaný, postavený na detailu. Má také i obdobný tvar. Perfektně zvládnuté detaily. I když byl vyroben, aby se co nejvíce přiblížil velké ikoně iPadu, v některých vlastnostech  jej předčil. Jestli mu něco chybí, pak stejně jako i u iPadu jen HDMI. Rafinovaný je především tvar. Sedmipalcový displej 16 : 9 má hned dvě výhody. Za prvé je jak dělaný pro náprsní kapsu. Druhou výhodou je, že díky tvaru formátu běžného filmu využívá celý displej. Výsledný obraz je pak jen o málo menší než na konkurenčním iPadu vzhledem k jeho podstatně „čtvercovitějšímu“ tvaru, který je naopak výborný především pro čtení knih a časopisů. Spolu s iPadem  i  nejlepší displej v testu, a to  i ve velkých úhlech. Je také velmi citlivý na ovládání. Mnoho problémů ušetřil Samsung zákazníkům tím, že „zabudoval“ Flash 10,1 přímo do internetového prohlížeče. Právě s „fleší“ byl u většiny ostatních modelů velký problém. K dalším výhodám patří micro SDHC slot 3G a dokonce i trochu nezvykle mobilní telefon. Nevýhodou je naopak trochu slabší baterie. Nicméně spolu s iPadem tvoří absolutní špici a je také s ním zcela jasným vítězem testu.      

Výhody: univerzální velikost, přeinstalovaná Flash 10,1
Nevýhody: menší výdrž baterií
Hodnocení:    vítěz testu
------------------------------------------------------------------------


MID mivvy   Midroid A2         (mshop.cz)              4490 Kč 

Procesor: Rockchip RK2818
Operační systém: Google Android 2,1
Displej 7“ rezistivní dotekový  800 x 480
Komunikace: WiFi , 802.11 b/g
Paměť: 4GB vnitřní  + slot pro micro SDHC do 16GB
GPS a navigace: ne/ne          
Podpora Adobe Flash:ne   
Baterie: Li-Pol 4500 mAh

Nejhorší tablet v testu. I když na první pohled se může zdát, že je to logické, protože je nejlevnější. Nicméně rozdíl necelé 3000 Kč mezi Mivvy a dalším v tabulce Prestigiem jsou výrazně menším rozdílem, než jsou možnosti obou modelů. Co se nám na Mivvy nelíbilo. Popravdě řečeno skoro vše. Rámeček kolem displeje je tak vysoký, že se displej v krajích špatně ovládá. Konstrukčně je displej  rezistivní a je velmi nepřesný. Citlivost v horizontálním směru je velká. Stačí jej jen trochu naklonit a již výrazně mění intenzitu zbarvení. Ovládání je softwarové, umístěno na horní liště. Díky již zmíněnému vysokému rámečku tak velmi často překáží v ovládání. Příjem internetu je pouze přes WiFi. Součástí dodávky je klávesnice a pouzdro. V něm může být tablet s klávesnicí propojen. Takový vyšperkovaný Trabant. Domnívám se, že to však postrádá logiku. Tablet je zajímavý právě pro dobrý kontaktní displej. Velmi špatný displej s dobrou klávesnicí je řešení zvláštní. 

Výhody: nízká cena
Nevýhody: špatná konstrukce pouzdra,nepřesný dotykový displej,
Hodnocení:     nedoporučujeme

-
------------------------------------------------------------------------------------------------

Prestigio MultiPad PMP 100C         7390Kč                   mshop.cz    

    

Procesor: ARM Cortex A8 1GHz
Operační systém: Google Android 2,2
Displej 10.1“ TFT dotekový  1024 x 600
Komunikace: WiFi , 802.11 b/g
Paměť: 8GB vnitřní  + slot pro micro SDHC
GPS a navigace: ne/ne          
Podpora Adobe Flash:ano   
Baterie: Lithium Polymer až 7 hodin

Jestli chcete převážně sledovat filmy, pak vás prestigio potěší tím, že zvládá celkem 26 různých formátů, což je absolutně nejvíce ze všech zúčastněných.  Velmi pozitivní je i zdánlivá maličkost. Stojánek, kterým si i bez pouzdra jasně nastavíte úhel sledování, což bohužel nikdo z testovaných neřeší. I tady je patrné, že v jednoduchosti je síla. Ovládání je softwarové na postranní liště a patří k těm lepším. Více méně je stále na stejném místě, což ač působí jako samozřejmé, často tomu  tak u jiných modelů není. Design není nikterak oslnivý. Nelíbily se nám ani ikony ve tvaru erbu, software nepůsobilo uspořádaně jako u jiných modelů. Na druhé straně, na to si zvyknete a pak vás může hřát pouze nižší cena. Tedy pro toho, kdo není přehnaným estétem  a nevyžaduje nejnovější módní trendy, může být právě vzhledem k dobré ceně pro vás zajímavým řešením

Výhody: relativně dobrý poměr cena výkon
Nevýhody: nezajímavý design, nepřehledné ovládání
Hodnocení:    dobrý

Petr Řezáč