automobily | sport |  hobby I letecká doprava | počítače | zahradní technika | energie | bílá technika  | scooter life | lodě | mobiltest | travel test | 

          

 

 

Zamkni si svět do foťáku
Test  širokorozsahových zoomů

Jak býti na dovolené, co nejlépe vybaveni, aby nám nic neuteklo

Právě vypukla ta hlavní sezóna dovolených. A mnoho lidí přemýšlí o tom, co si vzít sebou za fotoaparát. Potřeby jsou klasicky velmi protichůdné. První varianta je ta malá krabička /kompakt/, kterou jsme měli vloni. Je velmi skladná, dobře se nosí a všechno dělá za nás. Ale to už se nám moc nelíbí, dělá si co chce a většinou vůbec nerespektuje naše „umělecké“ záměry. A to vůbec nemluvím o tom, že bychom chtěli vyfotit něco v dálce a prostě na to „nedosáhnem“ nebo se nám nedej bože podaří úžasná fotografie a my jí nemůžeme hodně zvětšit, protože náš čip je sice obdařen miliony pixelů, ale je to přitom taková malá chudinka. Varianta druhá je ve stylu National Geografic či Reuters. Vybereme zbylé úspory, které nám zbyly po zakoupení zájezdu a nakoupíme jedno či dvě „těla“ a několik patřičných objektivů. Tato varianta má několik drobných nevýhod. Stojí to zbytečně mnoho peněz, ale ani v praxi to nemusí být zcela komfortní. Není nic příjemného trnout v letadle jak moc vám s vaší těžkou a hlavně drahou taškou letuška prskne do přihrádky. I když se jí snažíte pomoci často neuspějte, protože to má v popisu práce. Ostatně při cestování autem to není o moc lepší, protože deset minut fotíte a po zbytek času hlídáte, aby vám někdo vaše úžasné mašinky neukradl. Došli jsme proto po létech praxe k takřka ideálnímu řešení.

Co jsme testovali

Varianta tři je velmi jednoduchá. Klasická jednooká zrcadlovka doplněná širokorozsahovým zoomem. Hlavním důvodem, proč volit právě zrcadlovku, je její kvalita a výkon především poté, co jejich ceny výrazně poklesly. To se týká i širokorozsahových objektivů. Ty jsou ideálním kompromisem mezi dostatečnou kvalitou, komfortem, hmotností i cenou.  Proto jsme se rozhodli, že právě tuto kombinaci otestujeme jako velmi dobré řešení na dovolenou a to od pěti různých značek formátu DX. Nezajímal nás tentokrát jako hlavní fotoaparát (protože ten si může každý vybrat od levných až po drahé), ten jsme vnímali  pouze jako „nosič objektivů“. Ale právě objektivy. Především proto, že na nich závisí v největší míře konečný výsledek. Jejich optické vlastnosti jsou tím hlavním prvkem, který ve většině situacích určuje, zdali fotografie bude kvalitní či nikoliv.

Jak jsme hodnotili

Hodnotit objektivy lze podle mnoha kritérií. Například podle absolutní optické kvality, rychlosti ostření, hmotnosti, poměru ceny a výkonu. Pravidla testů jsme stanovili ryze prakticky pro tento konkrétní úkol. Tedy dovolená a možnost co nejširšího ohniskového rozsahu a tedy i co největší univerzality. S rozumnou hmotností i cenou. Hodnotili jsme tak, že v případě, že v optické kvalitě nebyl větší rozdíl, pak jsme dali přednost především rozsahu ohniskové vzdálenosti tichosti ostření a komfortu práce. Tedy, jestliže  například na  velkoformátové fotografii je rozdíl v kresbě a ostrosti minimální, pak je rozhodně v dalším posuzování výraznou výhodou právě větší ohniskový rozsah . I proto, že zkonstruovat objektiv s větším rozdílem ohniskové vzdálenosti je výrazně náročnější než s menší. Zvláště náročné je to u modelů, kde ohnisko přechází od objektivu širokoúhlého až po dlouhý teleobjektiv. Což v našem případě bylo u všech testovaných modelů. U některých více, u dvou méně. Jak již bylo řečeno dalším důležitým aspektem je hlučnost motoru, zvláště tam kde nadměrným hlukem můžeme nejen negativně ovlivnit objekt, ale nadměrný hluk je nepříjemný i pro fotografujícího.

AF-S DX Nikkor  18-200 f/3.5-5.6G ED VR II         cena: 19 990 Kč

               

Průměrný objektiv nadprůměrného výrobce. Opticky dobrý, ale oproti těm nejvýkonnějším má nižší rozsah ohniskové vzdálenosti. A to se počítá. Máte-li rozdíl teleobjektivu v ekvivalentu na klasický kinofilm 200 či 270 mm to je opravdu velký rozdíl především proto, že v formátu DX je vše v  koeficientu okolo 1,5 tedy ku klasickému kinofilmu. Dvoustovka je vlastně třístovka a dvěstěsedmdesátka přes čtyři sta a to už je docela slušný rozdíl. V případě, že použijete telekonvertor 1,5 pak se tento rozdíl ještě zvětšuje.

Objektiv má překvapivě velmi úzký  zoomový prstenec umístěný na opačném místě těla než mají všechny ostatní testované modely. U vnější části, tedy v těsném sousedství u sluneční clony. Díky jeho neobvyklému umístění a především malé šíři nám nepadl dobře do ruky. Nepomohla tomu ani velmi kvalitní guma prstence s dostatečně robustními drážkami. Hlavním problémem však je, jako u univerzálního objektivu, stejně jako u obdobného Canonu, relativně krátká ohnisková vzdálenost. To můžete vyřešit dvěma způsoby. Buď si vzít ještě jeden delší objektiv, což postrádá ono kouzlo kompaktního řešení, nebo použít telekonvertor, což je na úkor kvality jinak opticky dobrého modelu. Rozdíl o půl clony lepší světelnosti při nejdelším ohnisku tedy 5,6 oproti 6,3 se nám v praxi jeví jako zanedbatelný. Je relativně robustní o hmotnosti 565 gramů.

Výhody:  dobrá optická kvalita
Nevýhody: oproti konkurenci malý rozsah ohniskové vzdálenosti, horší poměr cena výkon
Hodnocení: dobrý
-------------------------------------------------------------------------------

Sigma 18-250 f/3.5-5.6 DC OS                cena: 14 900 Kč

                    

Design Sigmy je také více méně evoluční. A to jak na prstenci manuálního ostření tak i na prstenci zoomu. Pracovalo se nám s nimi však o mnoho lépe, než s prstenci objektivu Sony, ale hůře než například s Tamronem. Opticky je tato Sigma dobrá ostatně tak jako většina objektivů v testu v testu/ 628 gramů/. Samozřejmě například u objektivu s vysokou světelností či profi objektivu, který musí ledacos vydržet bychom tuto hmotnost rádi brali protože svědčí o použití kvalitních a pevných materiálů. U univerzálního „kompaktu“ nám větší váha spíše vadí. K horším vlastnostem však patří i vyšší hlučnost motoru ostření. Nejvíce nám však vadí ovládání zoomu. Zatímco u ostatních modelů otáčíte prstencem jakž takž lineárně, u Sigmy musíte v každé ohniskové oblasti použít jinou sílu k dosažení jeho pootočení. To je velmi nepříjemné a poměrně značně tato vlastnost snižuje komfort práce. Stabilizace je obrazu pracuje normálně a nejevila se ani lépe ani hůře ve srovnání s ostatními objektivy v testu, které jsou optickou stabilizací vybaveny. Mimo vyšší hlučnost a vyšší hmotnost či nekontinuální otáčení zoomu může být tento objektiv oblíbený pro dobré optické vlastnosti. 

Výhody: optická kvalita, dobrý poměr cena výkon
Nevýhody: nejvyšší hmotnost, nepřesná mechanika a nekomfortní ovládání zoomu,
Hodnocení: dobrý

----------------------------------------------------------------------

Sony DT 18-250mm f/3.5-6.3            cena: 15 390 Kč

                 

První nás zaujal design. Jemné proužky ručního ostřícího i zoomového prstence nejsou  dle našeho názoru pro rychlou práci dostatečně komfortní. Při práci nám prsty po nich lehce klouzaly. Nenadchly ani vzhledově. Svým nenápaditým designem nám trochu připomínaly některé modely ze sedmdesátých či osmdesátých let minulého století.   Opticky je tento objektiv však dobrý a patřil v testu k těm nejlepším. Cena není zrovna nejlepší uvážíme-li, že nemá stabilizaci, která je umístěna v těle přístrojů. 

Smutné je, že i když byste měli koupením fotoaparátu Sony posléze význačně ušetřit, nákupem objektivů /které jsou bez stabilizace výrazně jednodušší konstrukce/, jak je patrno na tomto objektivu, není tomu  tak. Vezmeme-li v úvahu, že obecně je stabilizace v těle přístroje méně účinnější než ty nejnovější v objektivech pak i zde je to, byť jen menší, nevýhoda. Také v oblasti hlučnosti si nestojí nejlépe. Konkrétně byl z testovaných v tomto ohledu nejhorší. I přes některá tato negativa tento objektiv v celkovém hodnocení v této kategorii uspěl velmi dobře především díky velmi dobré optice velkému rozsahu a výborné kompaktnosti. /hmotnost 440 gramů/.

Výhody: dobré optické vlastnosti, kompaktní provedení
Nevýhody: jemný nepraktický zoomový prstenec, hlučný motor ostření
Hodnocení: velmi dobrý

-----------------------------------------------------------------------------

Tamron 18-270 f/3.5-6.3 Di II VC PZD      cena: 13 490 Kč

                  

Průkopník široko rozsahových zoomů. Zatímco dříve se tomuto řešení mnozí posmívali, dnes se již snaží jít obdobnou cestou i ostatní výrobci. Nicméně Tamron již léta vlastní primát zoomu s největším rozsahem. První objektiv tohoto typu byl Tamron 18-250 mm  a jako rekordman  se udržel opravdu dlouho. Postrádal však některé moderní prvky jako je stabilizace. Současná 18-270 f/3.5-6.3 Di II VC PZD  má stabilizaci, která patří k absolutně nejvýkonnějším a ohnisková vzdálenost se zvýšila o symbolických 20 mm. Celková charakteristika však je obdobná. Velmi kompaktní objektiv, spolu se Sony nejmenší a nejlehčí v testu /450 gramů/. Dobře řešený prstenec zoomu. Vypadá dobře, také se příjemně drží díky hrubému drážkování a vhodně zvolenému materiálu. Hlavní novinkou je zcela nový piezzo motor, který je velmi tichý a jeho chod velmi přesný. Snad jedinou nevýhodou je při použití telekonvertoru nepatrně horší kresba v některých ohniscích To však může být způsobeno spíše horším sladěním konvertoru a objektivu než optickými vlastnostmi objektivu, které jsou bez konvertoru velmi dobré. V souhrnu všech vlastností tento objektiv zvítězil nejen vzhledem k největšímu rozsahu ohniskové vzdálenosti, ale i velmi kompaktnímu provedení, tichému motoru, a nízké hmotnosti. Tedy na dovolenou či tam, kde požadujeme co nejkompaktnější provedení.

Výhody: největší rozsah ohniskové vzdálenosti, velmi dobrý poměr cena výkon,tichý motor
Nevýhody: menší sladění s telekonvertorem
Hodnocení:
   vítěz testu

-------------------------------------------------------------------------------

Canon EFS 18-200 f/3.5-5.6 IS             cena: 11 990 Kč

                

Zklamání. I když je Canon značkou, která patří k absolutní špičce pro profesionály, nemusí to dle našeho názoru znamenat, že to nutně musí platit i u kategorie relativně levných modelů. Začíná to již vzhledem. Podle našeho názoru objektiv působí lacině jako zcela obyčejný „seťák“. Tedy tonejlacinější co se kombinuje s lacinými „těly“. Oproti konkurenci nestačí tento objektiv svým relativně malým ohniskovým rozsahem na nejuniverzionálnější „kompakty“ stejně jako Nikon. Na rozdíl od něj se nám však zdál mnohem slabší i v dalších parametrech. Především pak ve větší hmotnosti a nejrobustnější stavbě ze všech testovaných. Dalším nedostatkem je absence kontroly zaostřené vzdálenosti. Oproti vítěznému Tamronu působil dle našich zkušeností jako chudinka Jak ve vzhledu tak i výkonu. Optické vlastnosti obdobné či spíše v některých ohniscích o trochu horší. Toto hodnocení se samozřejmě netýká objektivů Canon obecně. V redakci jich od této značky máme několik a patří k velmi oblíbeným. To však není případ tohoto modelu. Jako jediný objektiv pro dovolenou může vyhovět dle našich zkušeností pouze  méně náročnějšímu uživateli. A to nejen pro vyšší hmotnost 595 gramů.

Výhody: přijatelná cena
Nevýhody: vyšší hmotnost, relativně hlučný motor, objemově nejnáročnější, oproti konkurenci malý rozsah ohniskové vzdálenosti.
Hodnocení: uspokojivý

Petr Řezáč