automobily | sport |  hobby I letecká doprava | počítače | zahradní technika | energie | bílá technika  | scooter life | lodě | mobiltest | travel test | 

          

  

 

 

 

 

 

Herní konzole, či multimediální centrum ?

vyšlo i v deníku Právo 8.4.2010

Herní konzole již zdaleka nemusí být a nejsou pouze jednoúčelovým zařízením určeným k hraní různých her.  Umí toho daleko více. Přehrávat filmy ve vysokém rozlišení, přehrávat hudbu z CD i ve formátu MP3, je možné je připojit k internetu. Tyto konzole nové generace se mohou stát plnohodnotnou součástí domácího kina a multimediálního centra vaší domácnosti. Mohou je tak využít všichni členové rodiny, tedy i ti, kteří nechtějí pouze hrát hry.

Konzole jsou postavené na principu klasických počítačů, ale upravené právě na hraní videoher. Důležitý je vysoký výkon, použití kvalitních grafických karet. My jsme otestovali stolní konzole. Ty používají televizor nebo monitor jako zobrazovací zařízení. Ovládají se pomocí gamepadu (dálkový ovladač). K nejznámějším výrobcům herních konzolí patří firmy Nintendo, Microsoft a Sony a od těchto firem jsme otestovali jejich nejnovější produkty. Konzole se dnes již chlubí velmi pěkným designem, mohou být tedy i pěknou součástí vašeho bytu. Připojení zařízení k televizoru je velmi jednoduché, nikde nic na rozdíl od počítače nemusíte instalovat.

Jak jsme testovali

Konzole jsme nakoupili prostřednictvím e-shopů. Testovali jsme jak funkce multimediálního centra, tedy přehrávání filmů v HD kvalitě a přehrávání hudby v různých formátech, tak samozřejmě i jejich kvalitu pro hraní her. Při testu jsme konzole připojili na HD LCD televizor 42“. Tentokrát jsme do testu zařadili pouze 3 produkty, a to nejnovější a nejznámější konzole na našem trhu. V testu nás zajímala snadnost a jednoduchost ovládání a připojení. Kvalita obrazu i zvuku, rychlost, nadstandardní možnosti zařízení. Vyzkoušeli jsme samozřejmě hraní her, posuzovali praktičnost a pohotovost ovladačů, grafiku.

V testu se jasně ukázalo, že jako plnohodnotné multimediální centrum je možné použít jak Xbox 360 od Microsoftu, či Playstation 3 od Sony. Nintendo Wii je spíše příjemnou hračkou, která v současné době nabízí nadstandardní využití při aktivním hraní – tedy i pomocí pohybu díky speciálnímu pohybovému senzoru. Nicméně Microsoft představil v současné době svůj pohybový senzor také, takže i tento nadstandard již nebude pouze záležitostí Nintenda.

PlayStation 3 Slim 120 GB  cena: 7 562 Kč

HDD: 120 Gb
Maximální rozlišení: HD 1920 × 1080 bodů
Rozhraní: 2 x USB 2.0, HDMI, AV, hifi, Ethernet, Bluetooth, Optický zvukový výstup
Podporované formáty: Blu-ray BD-ROM , CD-ROM, CD+RW, DVD-Video, DVD-ROM, DVD-R, DVD+R, BD-ROM 
Dodávané příslušenství: 1 x Bezdrátový ovladač DualShock 3, AV kabel, USB kabel
Další ovladač: cena 1540 Kč
Záruka: 2 roky


Výkonná multimediální konzole s osmijádrovým procesorem Cell, výkonnou grafickou kartou, 120 Gb HDD a s vestavěným Blu-Ray přehrávačem. Přehrávat lze CD i DVD disky a také Blu-Ray filmy. Zde je ale potřeba zmínit horší dostupnost díky vysoké ceně těchto filmů, tedy se naskýtá otázka plného využití. Prohlížet lze i fotografie. Oproti ostatním konzolím z testu je nutné přístroj umístit pouze vodorovně.

Nechybí HDMI rozhraní, 2 USB porty pro připojení externích zařízení. Připojení k internetu je bezproblémové, lze využít i jednoduchý internetový prohlížeč, který ovšem nepodporuje některé skripty, proto některé strany nejsou zobrazeny kompletně a správně. Připojení na internet využijí hráči při on-line hrách a chatování se spoluhráči, jeho prostřednictvím aktualizujete software přístroje, objednáváte hudbu a zboží.

Prvotní nastavení přístroje je o něco složitější než například u Xboxu, také logika ovládání nás občas trochu zaskočila. Chválíme výborné zobrazení ve vysokém rozlišení, grafiku, rychlost.
Bezdrátový vibrační ovladač se drží a ovládá dobře, po ergonomické stránce nám byl přece jen o něco sympatičtější ovladač u Xboxu. Nabíjí se přes USB kabel a lze připojit až sedm ovladačů.
Hry pro verzi Playstation 2 nejsou s trojkou kompatibilní, což je ale veliká škoda. V základním balení nebyla přiložena žádná hra.
I když je Playstation 3 vybaven Blu-Ray přehrávačem, tak se nám zdá jeho cena v poměru k výkonu vyšší. Proto jsme jej zařadili v našem testu na druhé místo.

Výhody: možnost přehrávání DVD, CD, Blu-Ray, výborný obraz i zvuk, HDD120 Gb

Nevýhody: občas nelogické ovládání, horší ergonomie gamepadu

Hodnocení: velmi dobrý

--------------------------------------------------------------------------------------------------

Xbox 360   cena: 6 599 Kč

HDD: 120 Gb
Maximální rozlišení: HD 1920 × 1080 bodů
Rozhraní: 4 x bezdrátový ovladač, 3 x USB 2.0 port, 1 x HDMI, AV, ethernet, 2 paměťové moduly 
Podporované formáty: DVD-video, DVD-Rom, DVD-R/RW, CD-DA, CD-Rom, CD-R, CD-RW, WMA CD, MP3 CD, JPEG photo CD
Dodávané příslušenství: 1x bezdrátový ovladač, AV kabel, USB kabel, síťový kabel, headset
hra FORZA Motosport3
Další ovladač: cena 899 Kč
Záruka: 2 roky
 

Tato konzole skutečně představuje multimediální centrum ve samozřejmostí je i přehrávaní formátu MP3. 120 GB harddisk umožňuje uložení velkého množství nejen her, ale sloužit může i jako další úložiště dat. Připojit lze i externí USB zařízení – například externí HDD, MP3 přehrávač a další.

Instalace herní konzole je velmi jednoduchá, v podstatě téměř žádná. Stačí zapojit a můžete hrát, pustit si film, či CD. Díky možnosti připojení k domácí síti máte další výhodu možného získání multimediálního obsahu.

Xbox 360 je velmi výkonný stroj, který v sobě integruje tříjádrový procesor taktovaný na 3,2 GHz, výkonnou speciální grafickou kartu ATI a 512 MB vnitřní paměti. Velkou výhodou je zde možnost připojení k internetu, a to buď kabelem, či bezdrátově přes Wi-Fi (nutnost dokoupení adaptéru), což umožňuje díky službě Microsoft Xbox LIVE on-line hraní her, přístup k demoverzím novinek, možnost stahování různých doplnění a rozšíření her. Díky tomu, že můžete hrát on-line (po jednoduché registraci), tak můžete měřit svou šikovnost a herní výsledky s dalšími spoluhráči, či posílat si navzájem zprávy, chatovat.

Designově Xbox naprosto zapadá do koncepce moderní domácnosti, konzoli můžete umístit jak vodorovně, tak i svisle.

Uživatelské prostředí Xboxu je velmi srozumitelné a intuitivní naprosto pro každého. Jednoduše nastavíte a identifikujete různé hráče, prohlížíte knihovny, či aktivujete rodinné nastavení, kde si sami můžete určit, jaké hry mohou hrát vaše děti. Nenastavujete ale zabezpečení pro každou hru zvlášť, ale kód bezpečnosti, pro danou věkovou kategorii.

Ovládání Xboxu – her a celého prostředí probíhá pomocí bezdrátového ovladače – gamepadu. Ten je velmi dobře ergonomicky tvarován, výborně padne do ruky, či může ležet i na stole. Připojit je možné najednou 4 ovladače. Ovladač je vybaven vibrační technologií, u které je možné nastavit sílu vibrací pro prodloužení výdrže baterií. Při hraní her se gamepad velmi dobře drží v rukou, snadné ovládání  zajišťuje ovládací kříž, osm tlačítek a dva analogové ovladače.  Uprostřed ovladače je umístěno "Guide" tlačítko, které slouží pro rychlý přístup do nastavení konzole a rychlé aktivaci různých funkcí.
Napájení ovladače je zajištěno pomocí dvou AA baterií.
V základní výbavě nalezneme i headset, který se připojuje k ovladači.

Velmi se nám líbila i propracovaná grafika a okamžité odezvy při hraní her. My jsme při testu vyzkoušeli hru, která byla dodána v balení – Forza Motosport 3 a další hry, které byly dostupné přes službu Xbox Live. Zobrazení veškerých detailů na velké HD LCD televizi bylo velmi kvalitní. Za velmi důležitou považujeme možnost hraní her určených pro první generaci Xboxu, což není možné například u Playstationu 3. Pro Xbox je v současné době dostupných cca 1000 her, z toho cca 400 ve vysokém rozlišení. Potěšující je také fakt, že v blízké době bude možné Xbox 360 vybavit i pohybovým senzorem, kdy kamery snímají pohyb člověka a přenášejí jej aktivně do hry – vše půjde ovládat pouhými gesty bez nutnosti držet jakýkoliv ovladač.

Výhody: vysoký výkon, on-line hraní, velké množství her, starší hry jsou kompatibilní, výborná grafika, multimediální funkce, HDD 120Gb, design

Nevýhody: o něco hlučnější než PS 3 při přehrávání z optické mechaniky

Hodnocení:     vítěz testu  

--------------------------------------------------------------------------------------------

Nintendo Wii     cena: 5848 Kč

HDD: flash 512 Mb
Maximální rozlišení: 480 bodů
Rozhraní: 4 porty pro klasické Nintendo GameCube, dva sloty pro Nintendo GameCube Memory Cards, WiFi adaptér, 2 x USB
Podporované formáty: disky Wii, disky Nintendo GameCube
Dodávané příslušenství: stojánek na konzoli , 1x remote ovladač + poutko, 1x nunchuk ovladač, senzor pohybu (senzor bar), stojánek na sensor bar, AV kabel, hra Wii Sports 
Další ovladač: cena 1200 Kč
Záruka: 2 roky

Herní konzole nové generace, ovšem bez přidané hodnoty multimediálního centra. Wii je určeno pouze k hraní her. Sice zde nejde o obrovské výkony a herní zážitky, ale o hratelnost a pohybové zapojení hráče do hry. Tato konzole má zabudovanou soustavu gyroskopů, díky kterým se přenáší pohyb hráče do hry a je imitován postavičkami. Konzole samotná je malá, svými rozměry (157 x 215,4 x 44 mm) připomíná externí mechaniku k počítači. Instalace konzole je i zde velmi jednoduchá, zkrátka stačí připojit AV kabelem k televizoru. Wii může být umístěno jak ve svislé, tak i vodorovné poloze. Wii není příliš výkonné. Má nejpomalejší procesor a grafickou kartu. Procesor je jednojádrový, 729 MHz. K dispozici je pouze 512 MB vnitřní paměti (nemá HDD). Podporuje SD karty, které rozšiřují úložný prostor až o 32 GB. Chybělo nám zde vyšší rozlišení. Při zapojení konzole k velké LCD televizi je kvalita zobrazení špatná. Maximální rozlišení 480 pixelů je zkrátka malé. 
Ovladač ke konzoli je bezdrátový, se zabudovaným reproduktorem a směrovými senzory zaznamenávajícími pohyb. Připomíná klasické televizní ovládání. Vybaven je i poutkem a ochranou proti pádu. Samotný senzor pohybu je nutné umístit přímo před televizorem, je velmi citlivý a zaznamenává každý pohyb – vertikální i horizontální, dopředu i dozadu, vnímá dobře také rychlost i délku pohybu. Při hraní sportovní pohybové hry se můžete i pěkně zapotit, protože hráč vykonává stejné pohyby jako při hře reálné. Na ovladači nechybí směrový kříž a klasická ovládací tlačítka. K ovladači můžete připojit i nindžovský Nunchuk ovladač, takže v každé ruce pak držíte jeden ovladač.
Konzoli lze připojit bezdrátově k Wi-Fi nebo pomocí Nintendo Wi-Fi USB konektoru, který je prodáván samostatně, případně kabelem k lokální síti (LAN) přes Wii LAN adapter. On-line hraní umožňuje služba Nintendo Wi-Fi Connection, k tomu je ale potřeba zvolit podporovaný herní titul.U Wii je výhodou kompatibilita se staršími hrami na discích Nintendo GameCube. Nevýhodou se nám naopak zdá menší výběr herních titulů.
Součástí balíčku je i hra Wii Sports - pět arkádové laděných sportovních disciplín (tenis, golf, bowling, baseball, box).

V uživatelském prostředí Wii se vcelku dobře orientuje, nastavení nejsou složitá. Zaznamenali jsme slabší grafiku a horší zobrazení. V krabici, kterou jsme koupili v e-shopu zcela chyběl český návod. Tuto konzole se v našem testu umístila na posledním místě, především pro absenci jakéhokoliv dalšího multimediálního využití, horšího zobrazení a slabší grafiky. Z tohoto hlediska se nám zdá i poměr ceny k výkonu poměrně vysoký.

Výhody:  pohybový senzor umožňuje hráči aktivní pohyb
Nevýhody: slabší grafika, menší výkon, bez HDD, absence českého návodu, vysoký poměr cena/výkon
Hodnocení: uspokojivý  

Olga Kábová