automobily | sport |  hobby I letecká doprava | počítače | zahradní technika | energie | bílá technika  | scooter life | lodě | mobiltest | travel test | 

          

e-mail


 

 

 

 

 

Digitální televizní přijímače  

vyšlo i v Lidových novinách 16.4.2008

Digitální televize umožňuje oproti analogovému řešení, především stabilní příjem. Díky své technologii je signál oproštěn o různé duchy, zrnění a další typické negativní jevy vyskytující se u  analogového vysílání. V drtivém počtu případů buď jde nebo nikoliv.  

Výhod má však mnohem více. Například více komfortu, či mnoho přídavných doprovodných funkcí. V běžné SD, tedy ve standardní kvalitě, zabere při „dopravě“ ke koncovému uživateli zhruba čtvrtinu prostoru oproti analogu, čímž je výhodná i pro jeho tvůrce a distributory. Způsobů jak v současné době dopravit signál k uživateli je několik. Z těch nejznámějších je to DVB-T, tedy pozemní terestriální, DVB-S satelitní digitální, IPTV, kde je signál dopravován pomocí rychlého internetu, či mobilní TV, která vám televizní obraz přinese až do vašeho mobilu. Novým fenoménem je pak HD s prvotřídním obrazem.

Protože tato tématika je velmi rozsáhlá a na její hlubší pohled by nestačilo ani mnohem více než jedna tisková strana, rozhodli jsme dnes věnovat pouze dvěma nejrozšířenějším formám, tedy digitální terestriální a satelitní televizi.     

V současné době se pojetí TV mění nejen díky digitalizaci, ale i způsobu jak signál přijímat.   

Zatímco dříve byla televize jasně charakterizována  typickou jednoúčelovou „bednou„ /i když toto pojetí ještě u mnoha diváků ze setrvačnosti převládá/, díky propojení TV techniky a počítačů se z televize stává pouze součást domácího multimediálního centra. Na oblíbené pořady se můžete například  dívat nejen na televizoru, ale také na vašem počítačovém monitoru, či si večer vychutnat oblíbený film pomocí projektoru, který vám přiblíží zážitek podobný kinu. Novinkou nejsou například ani různé formy televize v automobilu. Tomuto novému výrazně širšímu užití TV se samozřejmě  přizpůsobili i výrobci, kteří se předhánějí v nejrůznějších kombinacích.  

Co jsme testovali

Z úvodu je zcela patrné, že výběr kategorií a konkrétních výrobků je opravdu náročný a kritéria pro výběr reprezentativních modelů složitá. Zvolili jsme proto oblíbené digitální přijímače v nejrozšířenějších oblastech, tedy modely pro DVB-T a satelitní příjem. Velký důraz jsme kladli na modely, které umožňují HD TV tedy televizi s vysokým rozlišením. Modely jsme vybírali tak, aby každý zvolený vynikal některou výrazně odlišnou vlastností, kterou ostatní stroje nemají. Ať již jde o výborný poměr cena výkon, univerzalitu či komfort. Protože sortiment v této oblasti je opravdu rozsáhlý jak v cenových relacích tak i ve vlastnostech, jsou jednotlivé modely poměrně různorodé tak, aby si každý vybral podle svých potřeb a možností. Nejde tedy v žádném případě o srovnávací test, ale spíše o sondu v této oblasti. Osm z deseti modelů jsou klasickými samostatnými přijímači. U devátého jsme udělali výjimku - TechniSat SkyStar HD2 je HD TV na počítačové kartě a je určena pouze užší klientele. Má však tu výhodu, že za málo peněz umí spoustu věcí včetně českého satelitního vysílání. To, že většina námi testovaných modelů je většinou pozitivně hodnocena není dáno tím, že bychom byli málo přísní, ale proto, že již volba padla na modely, které se domníváme, že patří k tomu nejlepšímu co je na našem trhu.

Přijímače pro pozemní digitální příjem

  Mascom 1400 T                     1 490 Kč

 

Nejlevnější model na trhu, který má zabudovaný výstup HDMI. To umožňuje připojení jak TV, tak i zcela rovnocenně moderního počítačového monitoru s obdobným vstupem. Výsledkem je vysoká kvalita za  málo peněz. Samozřejmostí je, tak jako u obdobných modelů i příjem rozhlasu či teletextu. Přístroj se snadno ovládá a má možnost instalace nového software. Právě díky modernímu propojení HDMI je v této cenové relaci Mascom 1400 T zcela ojedinělý a předčí tím i mnoho dražších modelů. Doporučujeme ho všem, kdo mají rádi výhody digitální televize a přitom nechtějí vydávat velké finanční částky.

Výhody: vynikající poměr cena výkon, HDMI
Nevýhody:
neumožňuje vypínání timeru

Mascom 1321 T PVR DVB-T  -  5 990 Kč   

 


Přijímač s vynikajícím poměrem cena výkon. Za necelých šest tisíc dostanete model se dvěmi tunery  a moderním digitálním rekordérem. Můžete tak sledovat jeden program a druhý nahrávat, či jeden sledovat a nahrávat a nahrávat ještě další. Má přepínání audia stereo dual i mono. Díky dvěma tunerům disponuje funkcí PIP, neboli obrazu v obraze. Videorekordér má kapacitu 160GB, což umožňuje nahrát více než 120 hodin kvalitního záznamu. Je jedním z mála přístrojů v oblasti DVB-T, který je osazen videorekordérem. I tento model, podobně jako Mascom 1400 T má výborný poměr cena výkon.

Výhody: vynikající poměr cena výkon, dva tunery, videorekordér
Nevýhody:
nemá HDMI

Topfield   TF7700 HTCI -  7 490 Kč

 

Nadčasový model  výrazným působivým designem. Na černém matném eloxu jsou dva dominantní prvky. První je obrysově podsvícený vypínač. Druhou dominantou je vlevo umístěný výrazný displej v azurovém odstínu. Tato jednoduchost s dobře  propracovaným  detailem je působivá.  Sloty pro případné karty a moduly  jsou umístěny vpravo pod jednoduchým  krytem. Na čelním panelu není  žádný zbytečný či rušivý prvek. Také kvalita obrazuje je vysoká. Přes rozhraní HDMI umožňuje propojení se všemi moderními monitory. Vzhledem k tomu, že umí pracovat s MPEG-2 i MPEG -4 včetně třech módů HD rozlišení, je jasné, že se jedná o model velmi nadčasový. Je to zařízení velmi univerzální i z jiného pohledu. Umožní vám například  propojit váš HD ready TV ve vysokém rozlišení (HD ready – toto označení se používá pro televizory, které mohou zpracovávat obraz o vysokém rozlišení). K sledování TV vysílání vám však stačí nejen televizor, ale i jen moderní monitor s  HDMI.

Výhody:  perfektní design, HDMI, nadčasová technologie, MPEG-2 i MPEG -4,
Nevýhody:
vyšší cena

Philips DVDR 5570H  od 9 222 Kč – do 11 390 Kč (dle různých e-shopů)

 

Velice zajímavý model, který je nejen svým a designem, ale především funkcemi a komfortem může být vaším domácím multimediálním centrem. Základním přijímačem je digitální DBV-T. Kromě něj je vybaven i analogovým tunerem pro místa kam ještě digitalizace nedorazila. Samozřejmě i tady jako u většiny komfortních modelů je zabudován pevný disk (250 GB), který slouží nejen k nahrávání pořadů z tunerů, ale v případě potřeby i ze zabudovaného DVD rekordéru. Je tedy jedním z nejuniverzálnějších modelů na trhu a k dokonalosti mu chybí snad jen absence tuneru v rozlišení HD. Přesto však díky systému Progressive Scan  a HDMI může zvýšit kvalitu nad rámec SD dopočítáním obrazu.

 

Výhody: vyvážené multimediální centrum, maximálně univerzální, komfortní nahrávání DVD
Nevýhody: digitální tuner bez HD rozlišení

Přijímače pro digitální satelitní příjem

TechniSat SkyStar HD – 2499 Kč, CL – slot HD2 - 749 Kč*

Marně čekáte velkou krabici. Krabička s produktem je malá a lehká, ale zároveň přístroj sám však nabit moderní technologií. Ano jedná o jediného představitele „karty do počítače“. To jí však nikterak neubírá na možnostech a komfortu. Je určitě výborným řešením pro toho, kdo je s počítačem kamarád. I zde je samozřejmostí teletext, televizní i rozhlasový příjem, stejně jako programový informační systém. Stejně jako videorekordér na vašem počítačovém hardu.  Kdo by si myslil, že s tímto systémem nemůže sledovat zakódované systémy, ten by se spletl. I zde je možné instalovat dekódovací modul s patřičnou kartou včetně Cryptoworksu a koukat se pomocí karet Gital či T&T například na Czech Link. I v této kombinaci můžete sledovat TV nejen na počítači, ale v případě že si pořídíte grafickou kartu s výstupem video aut i na projektoru či TV.

* CL – slot HD2 je potřebný pro instalování modulu s dekódovací kartou – tedy i pro české programy

Výhody: velmi přívětivá cena, vysoké rozlišení HD, komfort, velmi dobrá čeština
Nevýhody: určité omezení počítačem

Topfield TF 7710 HDPVR 250 GB -  14 490 Kč

Je nejen vlajkovou lodí korejské firmy Topfield, ale patří k absolutní špičce satelitních přijímačů v rozlišení HD na našem trhu. Má dva tunery, které jsou schopny dekódovat vysílání až v rozlišení /1080i / ve formátu MPEG 4, díky čemuž je schopen jeden program nahrávat a druhý sledovat, případně současně nahrávat dva programy a sledovat třetí ze záznamu. Na rozdíl od drtivé většiny PVR přístrojů je vybaven pevným diskem s rozhraním SATA II. Zcela vyčerpávající jsou varianty propojení s TV, monitorem či projektorem. Mimo velmi žádaného kvalitního a komfortního HDMI, zde nechybí ani S-video, klasický SCART, komponentní video /YPbPr/ či kompozitní video. Samozřejmostí je  výstup pro analogové video či digitální S/P-DIF. V superlativech je možno hovořit o návodu. Zatímco je velmi běžné, že české návody jsou psány velmi špatnou češtinou na špatném papíře. Zde je tomu zcela jinak. Návod je až na malé výjimky srozumitelný na velmi kvalitním papíře, který převyšuje originál.

Výhody: intuitivní ovládání, vysoká kvalita obrazu HD, pevný disk SATAII, velmi kvalitní  čeština,
Nevýhody:
vyšší cena

Techni Sat  DigiCorder HD S2  - 18 900 Kč


Další představitel špičkových satelitních přístrojů. DigiCordert HD S2. Umožňuje záznam včetně českých stanic. /Samozřejmě  pouze tehdy když máte dokoupený modul Cryptoworks a kartu Gital či TaT. Pro nahrávání je vybaven pevným diskem 500 GB. Vyniká tedy výrazně největším úložným prostorem z námi testovaných modelů. Samozřejmostí u tohoto špičkového modelu jsou i dva tunery a HDMI rozhraní. Je vybaven komponentními výstupy a Ethernetem. Tento model podporuje DiSEqC 1,2 i USALS. Podporuje formát MPEG-2 i MPEG-4 Součástí dodávky je program pro převod dat do PC. Přístroj může najednou nahrávat dva kódované programy najednou.

Výhody: funkcemi nabitý model, HD, HDMI, Time shift
Nevýhody:
vyšší cena

EYCOS S 55.12 PVR H   -  11 100 Kč

Čistý design v kombinaci stříbrné a černé působí seriozním dojmem, jež je vyhrazen většinou dražším modelům v TOP třídě. Největším hitem tohoto modelu je možnost nahrávání až čtyř programů zároveň. Tedy vlastnost velmi zajímavá.  Podobný systém je známý u některých přijímačů Kaon. Také HDMI je zde samozřejmostí. Přístroj je vybaven dvěma tunery. Další zvláštností tohoto modelu je vybavení dvěma dálkovými ovladači. Jeden je  kompletní, druhý pak zjednodušený pro běžnou potřebu. Ten je podstatně menší a velmi přehledný. Tento model má i méně obvyklou možnost   střihání nahrávky přímo v přijímači. Je to praktické například tehdy, nechcete li sledovat v programu nekonečné reklamy. Součástí modelu je HDMI a  PVR s pevným diskem 160GB.

Výhody: možnost nahrávání více programů zároveň, dvě dálky, střih
Nevýhody:
nemá HD

Vantage HD –7100 TS          13 590 Kč


Velmi výrazný nadčasový design. Jak tomu bývá u avantgardních řešení vzbuzuje u většiny lidí obdiv, zatímco jiní  jej zatracují. Nám se neobvyklé řešení čelního panelu s dotykovým ovládáním jednotlivých prvků velmi líbí a domníváme se, že může být ozdobou každého interiéru. Vantage však vyniká nejen vzhledem, ale také bohatým příslušenstvím. Patří k nejlepším HD kombům na trhu. Má dva sloty na moduly a dvě univerzální čtečky karet. Další výhodou je výborná softwarová podpora,  která umožní rozšířit  vlastnosti přijímače. Nahrávat může na přídavný pevný disk a to jak přes rozhraní USB tak i eSATA

Výhody: velmi výrazný design vynikající komfort, intuitivní ovládání, výborný software
Nevýhody: nepřehledné dálkové ovládací

Petr Řezáč