automobily | sport |  hobby I letecká doprava | počítače | zahradní technika | energie | bílá technika  | scooter life | lodě | mobiltest | travel test | 

          

 




 

 

 

 

 

 

Test digitálních Set Top Boxů, aneb horečka digitální noci

Vyšlo i v deníku Právo 30.4.2009

V Praze, v oblasti  televizního vysílání, došlo k historické události. Po padesáti šesti letech tu navždy utichlo klasické analogové vysílání, které startovalo v roce 1953 z Měšťanské besedy ve Vladislavově ulici. Ani ten, kdo si ještě Set Top Box  nebo TV s digitálním tunerem nekoupil a nebydlí v Praze se však dlouho radovat nebude. V celé republice bude vypínání dalších analogových vysílačů v následujícím období velmi rychle pokračovat.

         

Připravili jsme  pro vás malý test Set Top Boxů pro lepší orientaci pro toho, kdo jej zatím nekoupil. Především proto, že ne každý dražší přijímač musí být lepší než ten levnější. Ale i naopak, některé dražší modely mají výrazně větší komfort, například příjem obrazu ve vysokém rozlišení. (Často tak získáte za rozumnou cenu „stroj“, který vám umožní mnoho nad běžný standard. Například přijímač, který mimo standardního příjmu zvládne i HD. Například Nova v plném HD a ČT (dopočítává) již experimentálně v Praze v tomto rozlišení již delší dobu vysílají.

Druhým nejobvyklejším komfortním prvkem je zabudovaný pevný disk, který vám umožní nahrávat v podstatě v identické kvalitě přijímaný signál.
Výhody digitálního vysílání byly již mnohokrát vysvětlovány, proto na úvod jenom velmi krátce.

Digitální TV umožňuje oproti analogovému řešení, především kvalitní a vyrovnaný obraz. Není závislá na počasí, tak jako byla při slabším signálu analogová TV. Umožňuje mnoho doprovodných funkcí, Z hlediska distributora je výhodné i to, že zabere zhruba čtvrtinu prostoru a tím na jednom analogovém kanále umožňuje vysílat čtyři až pět digitálních. Distribuuje se nejčastěji pomocí satelitu a samozřejmě i pozemní cestou, tedy terestriálně přes běžné televizní vysílače. Zde se projevuje další zásadní výhoda digitálního šíření Zatím co jednotlivé signály, které jsou v blízkosti sebe se navzájem ruší, u digitálního vysílání mohou vysílat stejný program na stejném kanále. Signál se sčítá a jeho kvalita zvyšuje. Viz v současné době Žižkov, Cukrák a Votice na kanále 41.   

Co jsme testovali

V současné době je na trhu tak značné množství Set Top Boxů, často se lišících od sebe jen v detailech, což platí zvláště u jednodušších modelů. Zmapování celé nabídky by bylo proto dost nepřehledné a nudné. Rozhodli jsme se tedy vybrat ty modely, o kterých jsme věděli, že jsou zákaznicky úspěšné. Druhým zdrojem byly Set Top Boxy, které se od těch standardních výrazněji lišily. Také jsme měli na paměti co nejlepší poměr cena výkon.  Zvolili jsme výběr, ve kterém jsou zastoupeny modely jak v nejnižší cenové kategorii, tak i ty lépe vybavené. Především proto, abychom se přesvědčili, co za vyšší ceny dostanete. Nejde tedy o čistý srovnávací test, kde by bylo nutno striktně rozdělit testované přístroje do několika kategorií. Takový test by výrazně přesáhl prostor jedné tiskové strany. A při vlastním výběru by nepomohl o mnoho více, než tato „zhuštěnější forma.

Jak jsme testovali

Každý model jsme nejdříve podrobili vizuálnímu hodnocení. Je pravdou, že právě tato část testu patří k nejsubjektivnějším. Měli jsme však výhodu v tom, že většina modelů v této oblasti není žádnými designovými skvosty a tak, až na některé výjimky, působí šedivě a nenápadně. Na tom, které se nám líbí jsme se tak shodli velmi rychle. Hlavní kritéria však byla jinde, vybavení, snadnost instalace a především „logika“ ovládání. Přestože se některé firmy pyšní výrazně snadnou instalací v praxi nebyly rozdíly nikterak dramatické. Naopak logičnost a snadné ovládání již nebylo zdaleka tak jednoduché. Ve vybavení je sice důležité zdali má ten který model jeden či dva scarty, z našeho pohledu však bylo podstatně důležitější, zdali jsou vybaveny moderním vstupem  HDMI a případně vstupem pro digitální zvuk. Takto vybavených Set Top Boxů bylo v celém testu poskromnu. Zajímavé však je, že HDMI měl i jeden model z těch nejlevnějších.  

Mascom 1400 T              Cena od 1200 Kč 

           

Přístroj se snadno ovládá a má možnost instalace nového software. Tedy průběžného zlepšování programovým upgradem. Jednou z jeho největších výhod je vybavení zabudovaným výstupem HDMI, což v této cenové kategorii je zcela neobvyklé. HDMI umožňuje připojení jak TV, tak i zcela rovnocenně moderního počítačového monitoru s obdobným vstupem. Touto kombinací získáte  vysokou  kvalitu  za  minimální náklady. Vybaven je dvěma scarty, obrazovým i zvukovým výstupem cinch, má i výstup  pro digitální zvuk. Díky bohaté výbavě a především HDMI  Mascom 1400T  předčí nejen většinu modelů ve své třídě, ale i modely o cenovou třídu výše. Doporučujeme ho všem, kdo mají rádi technicky progresivní přijímače a přitom  nechtějí vydávat velké finanční částky. 

Výhody: vynikající poměr cena výkon, HDMI
Nevýhody: neumožňuje vypínání timeru

Hvězdičky:   velmi dobrý 

Mascom 1321 T PVR DVBT      Cena 5600 – 6000 Kč

Přestože se nejedná o nový model jeho vybavení a poměr cena výkon jsou tak přesvědčivé, že patří na trhu stále k velmi oblíbeným. A není divu. Za necelých šest tisíc dostanete model se dvěma tunery  a moderním digitálním rekordérem. Můžete tak zároveň nahrávat dva programy a jeden z nich přitom sledovat. Je vybaven funkcí PIP, neboli obrazu v obraze. Videorekordér má kapacitu 160GB, což umožňuje nahrát více než 120 hodin kvalitního záznamu. Je jedním z mála přístrojů v oblasti DVB-T, který je dvou tunerový s velkokapacitním pevným diskem, perfektní češtinou a cenou pod šest tisíc Kč I tento model, podobně jako Mascom 1400 T má výborný poměr cena výkon. 

Výhody: vynikající poměr cena výkon, dva tunery, videorekordér
Nevýhody: nemá HDMI

Hvězdičky:        velmi dobrý

Sencor SDB 1009 T                                  Cena 800 Kč

       

Největší překvapení testu. Čistý jednoduchý design, dobré vybavení. Přesto v nás, vzhledem k ceně 800 Kč nevzbuzoval z počátku obzvláště velkou důvěru. Jak se později ukázalo, obavy byly zcela zbytečné. Ve všech ohledech se Sencor projevoval velmi dobře. Instalace proběhla zcela bez problému. Také jednoduché a intuitivní ovládání je bez problému. Dálkový ovladač patří k těm lepším. Pro někoho může být nevýhodou, že není vybaven žádným displejem. To je však pouze otázkou zvyku. Veškeré operace vidíte přehledně na obrazovce a není tedy sebemenší důvod ke zdvojování informací na Set Top Boxu. Vybavení je lepší standard. Tedy 2x scart, anténní vstup a výstup a digitální výstup zvuku. Shrneme- li vše dohromady, pak nám jednoznačně vychází vítěz testu.

Výhody: čistý design, jednoduché a přehledné ovládání, vynikající poměr cena, výkon.Nevýhody menší citlivost  na signál

Hvězdičky:      vítěz testu     

Schwaiger  DTR 420                        Cena 1 100Kč

       

Průměrný model od uznávaného výrobce. Nečekejte, že vás oslní něčím, co jste u Set Top Boxů ještě neviděli. Na druhé straně má vyvážené vlastnosti. Splňuje všechny běžné potřeby uživatele. Ničím sice zvlášť nenadchne, ale zároveň ani nezklame. Oproti běžnému standardu má na zadní části i centrální vypínání, což v této cenové relaci není zcela standardní. Na trhu jsou od tohoto výrobce i další, lépe vybavené modely, které jsou však také dražší. Ten kdo vsází na jistotu a spolehlivost bez přemíry komfortních prvků, pro toho je tento model dobrým řešením.

Výhody: vyváženost, dobrý poměr cena výkon
Nevýhody: 1x scart

Hvězdičky: dobrý

Skypex Digital DVB-T receiver                          Cena 1 100 Kč

      

Velmi podobný model jako Schwaiger. S podobnou filozofií a technologií. Navíc má však dva scarty a výstup digitálního zvuku. Pořídit jej můžete již za něco málo přes tisíc korun. Zatímco je tedy lépe vybaven, tak má naopak pouze jednoduchý  plastový kryt. Dálkové ovládání je obdobné jako u jmenovaného konkurenčního modelu. V celkovém zúčtování je na tom tedy obdobně jako Swaiger „horší kryt a naopak více komfortu“.  Tedy v hodnocení fifty fifty. Tedy obdobné tři hvězdy. 

Výhody: dobrý poměr cena výkon 2x SCART digitální výstup zvuku
Nevýhody: plastové pouzdro

Hvězdičky:  dobrý

All.Box  AL-15                Cena 1050 Kč

         

Třetím Set Top Boxem s obdobnými vlastnostmi je ALL.BOX AL-15. Také on je pro zákazníky, kteří mají rádi jednoduché a nenáročné modely. V některých detailech je velmi podobný. Na rozdíl od Schwaigeru má stejně jako Skypex 2 scarty. Nemá však digitální výstup zvuku. Menu i instalace je bezproblémová. Menu je obdobné jako u většího modelu AL-35M. 

Výhody: Přehledné menu, dobrý poměr cena výkon
Nevýhody: Nemá zvukový digitální výstup

Hvězdičky:    dobrý

All.Box  AL-35M                  Cena 1600 Kč

Pro testující docela zklamání. Ne, že by byl špatný. Pouze v námi testované konkurenci nikterak nadprůměrně nevynikal kromě ceny. Vybaven je hůře než například levnější model  Mascom 1400 T, který je zhruba o 400 Kč levnější, což v této kategorii je poměrně hodně. Je vybaven dvěma scarty  RS232 pro upgrade software, má stejně jako Mascom i výstup obrazu a zvuku v cinch. Na rozdíl od jmenovaného Mascomu mu chybějí dva důležité výstupy. HDMI i digitální zvuk by se v této cenové kategorii daly očekávat. Navíc je vybaven modulátorem, který umožňuje použít tento Set Top Box na starší TV, které nemají žádný vstup scart či cinch. Otázkou však je, zdali je to dobré řešení protože často právě tato stará TV má menší hodnotu než vlastní setobox a je tak většinou výhodnější si koupit novou TV nebo monitor a Set Top Box vybavený HDMI. Když srovnáme všechny klady a zápory, tak v poměru cena výkon v našem testu tento model nedopadl nejlépe. Ač bez zjevné slabiny, na konkurenci neměl.

Výhody: modulátor
Nevýhody: Ne zcela ideální poměr cena výkon

Hvězdičky: uspokojivý

All.Box  Mini                 Cena 1200 Kč 

Jediný námi testovaný model, který není vybaven modulací, tedy neumožňuje provoz se staršími televizory, které nejsou vybaveny scarty. Ojedinělý je však i svým vzhledem. Oproti ostatním je All.Box Mini opravdu titěrný a bez nadsázky kapesní model velikosti počítačové myši. Zatímco první pohled nás trochu zaskočil, později jsme usoudili, že jeho mini rozměry mají i své výhody. V mobilitě i když ta je diskutabilní v tom, že časem nenajdete televizor bez možnosti sledovat digitální vysílání. Pak je tedy mobilita je zbytečná. Nicméně se může uplatnit při odebrání „setaboxíku“ zlobivým dětem, či v některých hotelech, kde je dodnes TV za příplatek. Jeho druhá výhoda je však zcela nesporná. Tady není žádná další bedna či bedýnka navíc. Mini ALLbox je přímo umístěn ve scartu vašeho TV. Díky tomu, že je přes TV pro dálkové ovládání neviditelný je vybaven kabelem pro IF.

Výhody: vysoká mobilita
Nevýhody: minimální příslušenství

Hvězdičky dobrý

Topfield   TF7700HTCI              cena  6 990 Kč

Tento model se výrazně vymyká ostatním testovaným setoboxům ty převyšuje provedením i cenou. Přestože vybočuje, zařadili  jsme jej do našich testů především pro přehled jak vypadá špička v této kategorii. Vzhledem k tomu, že umí pracovat s MPEG-2 i MPEG -4 včetně tří módů HD rozlišení, je jasné, že se jedná o model pro součastnost i budoucnost. Díky tomu umožňuje například sledovat v Praze a okolí pokusné vysílání Nova HD a ČT 1 HD. Je to zařízení velmi univerzální i z jiného pohledu. Umožní vám například  propojit  váš  HD ready  TV ve vysokém rozlišení. K sledování TV vysílání vám však stačí nejen televizor, ale pouze i moderní monitor s  HDMI.

Tento nadčasový model je již na první dojem působivý i svým  designem.  Na černém matném eloxu jsou dva dominantní prvky. První je obrysově podsvícený vypínač a výrazný displej v azurovém odstínu. Tato jednoduchost  je působivá.  Sloty pro případné karty a moduly  jsou umístěny vpravo pod   krytem. Na čelním panelu není  žádný zbytečný či rušivý prvek.
Kvalita
obrazuje je vysoká. Přes HDMI umožňuje propojení se všemi moderními monitory. 

Výhody:  perfektní design, HDMI, nadčasová technologie, MPEG-2 i MPEG -4

Nevýhody: vyšší cena

Hvězdičky: velmi dobrý

Petr Řezáč